آخرین تکنیک ها برای درمان و جلوگیری از سفیدی مو ها !

سفیدی مو ها یا (Whiteness of hair ) در سنین بالا مسئله غیر معمولی نمی باشد . اما در سنین کمتر باید به دنبال دلیل و راهکارهایی برای جلوگیری از سفیدی مو ها باشید . شاید به عنوان یک فرد جوان تر ، شما موهایی سیاه ، قرمز یا بلوند داشته باشید . اما اکنون که بزرگتر هستید ممکن است متوجه نازک شدن موها در قسمت های خاصی از سر خود شده باشید ، یا ممکن است موهای شما از رنگ اصلی آن به خاکستری یا سفید تغییر کرده باشد .

 

بدن شما دارای فولیکول های مو می باشد . فولیکول های مو دارای سلول های رنگدانه ای به نام ملانین هستند. این سلول ها به موهای شما رنگ می دهند. اما با گذشت زمان فولیکول های مو می توانند رنگدانه را از دست دهند و در نتیجه موهای سفید ایجاد شود.

 

چه عاملی باعث ایجاد سفیدی مو ها (Whiteness of hair ) در سنین جوانی میشود ؟

افرادی که رنگ مو تیره تری دارند سفیدی مو هایشان بیشتر مورد توجه قرار میگیرد .

اگرچه سفیدی مو ها مشخصه پیر شدن می باشد  ، اما رشته موهای بی رنگ می توانند در هر سنی ظاهر شوند .

حنی اگر هنوز در دبیرستان یا کالج هستید ، اگر یک نوجوان هستید یا در دهه ۲۰ سالگی می باشید ، ممکن است در بین موهایتان یک یا جند رشته مو سفید پیدا کنید .

راه هایی برای ترمیم رنگدانه های مو وجود دارد ، اما به علت آن نیز بستگی دارد .

در اینجا دلایل زیادی برای سفیدی مو ها وجود دارد .

 

Whiteness of hair

۱- ژنتیک :

زنتیک شما در سفیدی مو های سفید شما نقش مهمی دارد . اگر در سنین پایین متوجه سفیدی مو ها شده اید ، به احتمال زیاد والدین یا مادر بزرگ و مادر بزرگ و مادر بزرگتان در سنین پایین نیز موهای خاکستری یا سفید داشته اند .

شما نمیتوانید ژنتیک را تغییر دهید . اما اگر سفیدی مو های خود را دوست ندارید ، میتوانید همیشه موهای خود را رنگ کنید .

 

۲-استرس :

هر کسی هر از گاهی با استرس سروکار دارد . برای جلوگیری از سفیدی مو ها باید استرس را تا حد زیادی از خود دور نگه دارید .

پیامد های استرس میتواند شامل موارد زیر باشد :

مشکلات خواب ، اضطراب ، تغییر در اشتها ، فشار خون بالا ، استرس همچنین میتواند روی سفیدی مو های شما نیز تاثیر بگذارد . یک محقق در سال ۲۰۱۳  ارتباط بین استرس و کاهش سلول های بنیادی در فولیکول های مو را پیدا کرد .

بنابراین اگر متوجه افزایش تعداد رشته موهای سفید خود شده اید ، ممکن است استرس مقصر اصلی آن باشد . این نظریه همچینین ممکن است توضیح دهد که چرا برخی از رهبران جهان در زمان ریاست جمهوری به سرعت موهایشان سفید یا خاکستری می شود .

 

۳-بیماری خود ایمنی :

یک بیماری خود ایمنی می تواند باعث سفیدی مو ها شود . این در شرایطی می باشد که سیستم ایمنی بدن به سلولهای خود حمله می کند . در مورد آلوپسی و ویتیلیگو ، سیستم ایمنی بدن می تواند به مو حمله کند و باعث از بین رفتن رنگدانه های مو شود .

 

۴-اختلال تیروئید :

تغییرات هرمونی ناشی از مشکل تیروئید مانند : پرکاری تیروئید ، کم کاری تیروئید ، همچنین ممکن است مسئول سفیدی مو ها باشد . تیروئید غده پروانه ای است که در پایه گردن شما قرار دارد . به کنترل بسیاری از عملکرد های بدن مانند متابولیسم کمک میکند . سلامت تیروئید شما همچنین میتواند در رنگ موهای شما نیز تاثیر بگذارد . تیروئید بیش فعال یا کم تحرک باعث می شود بدن شما ملانین کمتری تولید کند ، و در نتیجه رفع سفیدی مو را تجربه می کنید .

 

۵-کمبود ویتامین B12 :

موهای سفید در سنین پائین نیز میتواند کمبود ویتامین B12 را نشان دهد . این ویتامین نقش مهمی در بدن شما دارد و میتواند به بدن شما انرژی زیادی منتقل کند . به علاوه به رشد سالم و رنگ مو کمک میکند . کمبود ویتامین B12 با بیماری به نام کم خونی خطرناک همراه است . یعنی وقتی بدن شما قادر به جذب کافی این ویتامین نیست . بدن ویتامین B12 را برای گلبول های قرمز سالم ذخیره می کند ، و سلول های مو را تضعیف می کند و بر تولید ملانین مو نیز تاثیر می گذارد .

 

سفیدی مو

۶-سیگار کشیدن و رابطه آن با سفیدی مو (Whiteness of hair ) :

همچنین بین سفیدی مو های نارس و سیگار کشیدن پیوندی وجود دارد . طبق تحقیقات بر روی  ۱۰۷ فرد ، ( شروع موهای خاکستری قبل از ۳۰ سالگی و سیگار کشیدن ) رابطه ای را میشود مشاهده نمود .

کاملا مشهود است که سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان ریه و بیماری های قلبی را نیز افرایش می دهد . با این وجود اثرات طولانی مدت می تواند فراتر از قلب و ریه ها باشد و روی سفیدی مو ها نیز تاثیر بگذارد .

سیگار کشیدن رگهای خونی را محدود میکند . که میتواند باعث کاهش جریان خون به فولیکول های مو شود و باعث ریزش مو می شود . علاوه بر این ، سموم موجود در سیگار می توانند به بخش هایی از بدن از جمله فولیکول های مو اسیب برساند و باعث سفید شدن موها شود .

 

۷-کمبود ویتامین در بدن :

کمبود ویتامین یک دلیل دیگر برای سفیدی مو های در حال رشد می باشد . سفیدی مو ها و موهای خاکستری ممکن است در هر سنی شروع به رشد کنند و ممکن است در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود .

هرگونه نقص در ویتامین  B6 ویتامین D ویتامین E میتواند به زیاد شدن موهای سفید کمک کند . یکی از گزارش های سال ۲۰۱۵ در مجله توسعه مطالعات , کمبودهای مختلفی در مورد ویتامین  D3  و ویتامین B12 و مس و ارتباط آنها با رنگ مو را نشان می دهد .

به نظر می رسد که کمبود مواد غذایی می تواند روی رنگدانه های مو تاثیر بگذارد ، و این نشان می دهد که مکمل ها و ویتامین ها  می توانند رنگ مشکی موها را بازگرداند .

مطابق یک تحقیقات که در سال ۲۰۱۶ که در ژورنال بین المللی آسیب شناسی دانشگاه سانتنس گزارش شده است ، عوامل متعددی جهت سفید شدن زودرس موها در جوانان هندی زیر ۲۵ سال گزارش شده است که مهمترین آن کمبود ویتامین های ضروری و مفید برای بدن است .

 

جلوگیری از سفید شدن مو ( Whiteness of hair ) :

علت سفید شدن موها چیست ؟

سن یکی از کوتاه ترین جملات برای جواب به این سوال می باشد . با بالا رفتن سن موهای همه انسان ها سفید می شود . اما می شود با دور بودن از استرس ، استفاده ویتامین های مورد نیاز برای موها و سیگار نکشیدن تا حد زیادی این عمل را به تاخیر انداخت .

 

برای جلوگیری از سفید شدن مو چه بخوریم ؟

انگور فرنگی هندی را میتوانید یک راه جلوگیری از سفیدی مو ها و ریزش آن دانست .این نوع از انگور سرشار از ویتامین C می باشد و خاصیت ضد پیری را میتوان از دیگر فواید این میوه خارق العاده به شمار آوریم .  همچنین میتوانید روغن این میوه را نیز به موهایتان بزنید .

 

درمان سفیدی مو ها با لیمو و روغن نارگیل اصل :

اینکه بخواهیم انداره ای دقیق از این مواد را به شما بگوئیم اشتباه است . چون شما بسته به انداره موهایتان باید مواد را بریزید . اندازه کافی روغن نارگیل و روغن لیمو را برای موهایتان تهیه نمائید . به اندازه نیاز روغن ها را با هم ترکیب نمائید و به آرامی بر روی موهایتان ماساژ بدهید .

حدود ۴۵ دقیقه بعد میتوانید موهایتان را با آب فراوان شستشو دهید . برای نتیجه گیری بهتر این عمل را ۳ بار در هفته انجام دهید .

 

جلوگیری از سفیدی مو

انگور فرنگی هندی

انگور فرنگی هندی که در بسیاری نقاط آنرا به آملا می شناسند نیز برای انواع مشکلات مو از جمله سفیدی زودرس ، مات و کدر شدن موها و ریزش مو استفاده می گردد . آمله به جهت دارا بودن ویتامین های فراوان از جمله سی و خواص آنتی اکسیدانی آن در رفع و جلوگیری از سفیدی موها بسیار موثر است. علاوه بر مصرف این میوه، می توانید روغن آملا یا پالپ آملا را نیز روی موهای خود بمالید.

 

آیا میتوان از سفیدی مو ها جلوگیری کرد ؟

جلوگیری از موهای سفید به علت آن بستگی دارد . اگر علت ژنتیک باشد ، هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا از تغییر رنگ جلوگیری کنید .

اگر به مشکل بهداشتی خود شک دارید با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید که آیا بیماری میتواند زمینه ی سفید شدن مو ها را به عهده بگیرد یا خیر .

اگر مشکل اساسی بهداشتی را درمان می کنید . ممکن است رنگدانه های موهای مشکی شما نیز برگردد اما هیچ تضمینی وجود ندارد .

طبق یک منبع مطالعه معتبر ، اگر مشکل تیروئید باعث ایجاد موهای سفید شود ، ممکن است پس از درمان هورمون ها دوباره رنگدانه های مو برگردد .

اگر موهای سفید به دلیل استرس یا استعمال سیگار رخ می دهد ، هیچ مدرکی برای حمایت از بازگشت رنگدانه پس از ترک سیگار یا کاهش استرس وجود ندارد .

 

درمان سفیدی مو در طب سنتی :

در طب سنتی مصرف غذاهایی که با مزاج انسان نا مناسب است در روند سفیدی موها موثر می باشد .افرادی که دچار موهای سفید می باشند باید تغذیه خود را تغییر دهند و لبنیات از جمله ( ماست و پنیر و پنیر پیتزا ) را تا حد امکان استفاده نکنند .

عوامل زیادی میتواند روی موهای شما تاثیر بگذارد از جمله : مصرف آب بسیار سرد ,داشتن رابطه جنسی بیشتر از حد , خیس جمع کردن موها به مدت طولانی و … باعث سفیدی موها می شود .

اما استفاده از ادویه های تند و گرم مانند : فلفل قرمز و سیاه , خردل به مقدار مناسب در غذاها می تواند سرعت رشد موهای سفید را کم کند .

 

سخن پایانی :

قبل از انجام هر عملی حتما با پزشک خود مشورت نمایید .

قبل از هرگونه استفاده از روش های بالا حتما قبلش بر روی تکه ای کوچک از موهای خود تست نمائید .


 

به این مطلب امتیاز بدهید