روغن سیاه دانه و ویژگی آن که در سلامتی و درمان بسیار موثر است

مهمترین خواص روغن سیاه دانه

روغن-سیاه-دانه-و-خواص-آن

روغن سیاه دانه یکی از گیاهان سالم و خاص در طب سنتی بوده است . خواص روغن سیاه دانه برای بدن انسان به دلیل ویتامین ها و نیز مواد معدنی که دارد مفید بوده مفید بوده است . این دانه بومی جنوب غربی آسیا است و از قدیم ایام از آن نیز برای درمان بسیاری از امراض انسانی مورد استفاده قرار میگرفت .  از خواص این ماده خاص میتوان بر خاصیت ضد انگل، ضد باکتری ، ضد التهاب نیز اشاره کرد و تاثیرات آن را نیز بر سلامتی بدن مشاهده کرد .  به طور کلی این گیاهی روغنی از قدیم آیام به نام های مختلفی در طب شناخته میشود . نام‌ های دیگر سیاه دانه، سرنیچ مشکی، سنوخ مشکی ، کمون اسود ، شونیز، شونوز و کمون هندی بوده که در میان قبیله ها و مردم به اسامی متفاوتی نیز شناخته و مورد استفاده قرار میگیرد . 

در ابن مقاله ویکی سرا به این موضوع میز میپردازیم که این ماده چه تاثیرات فوق العاده ای را بر بدن به جای میگذارد .  روغن سیاه دارای عوارض کمتری نیز هستند  . مردم معمولا خواص این گیاه را نمیدانند و کمتر از آن استفاده می کنند . در صورتی که تمایل دارید در خصوص فواید سیاه دانه و روغن آن بیشتر بدانید تا انتهای مقاله با ما همراه شوید .

روغن سیاه دانه چیست ؟

روغن سیاه دانه از دانه های زیره سیاه ( Nigella sativa ) که متعلق به خانواده ای از جنس آلاله است به دست می آید . این گیاه دارویی بومی مناطق جنوب غربی آسیا ، مدیترانه و آفریقا  بوده است . از روغن این ماده خاص از 2000 سال پیش انسان ها به عنوان دارویی برای درمان و نیز رفع بیماری خود استفاده میکردند .

کاربرد های امروزه روغن سیاه دانه :

امروزه روغن دانه های سیاه در طب سنتی بیشتر شناخته شده و مورد استفاده قرار میگیرد . از این ماده خاص میتوان در درمان آسم ، دیابت ، فشار خون بالا ، کاهش وزن آسان  سردرد ، دندان درد ، گرفتگی بینی  ، آرتریت و کرم روده ، عفونت چشم ، جیب های عفونت آبسه دندان و انگل ها و بسیاری از امراض انسانی نیز مورد مصرف قرار میگیرد . ممکن است میوه سیاه دانه با فلفل سیاه ، کنجد سیاه ، کوهوش سیاه ( گیاه بومی مناطق امریکای شمالی ) اشتباه گرفته شود  زیرا شباهت زیادی نیز به هم دارند . 

محققان در تلاش اند تا سیاه دانه را به داروی چند گانه ضد باکتریایی تبدیل کنند . بین 5 تا 10 درصد از بیماران بیمارستانی را افرادی تشکیل می دهند که از طریق میکروب های گیاهی دچار عفونت شده اند .

افرادی که با میکروب‌ های گیاهی آلوده می شوند معمولا مدت زمان بیشتری را باید در بیمارستان سپری کنند و نیاز به درمان پیچیده تری دارند و غالباً به بهبودی کامل دست پیدا نمی‌کنند .

محققان پزشکی دانشگاه جواهر لعل نهرو آزمایشی بر روی این گیاه نیز انجام شده . که نتیجه آزمایش به شرح زیر است  . به طور باور نکردنی روغن سیاه دانه  دارای ترکیب آنتی بیوتیک های  است . تیم ماده تاثیر فوق العاده ای را بر سلامت بدن به جای میگذارد . این ماده روفتی قادر است از بدن در برابر  میکروب ها و نیز مقاومت  و محافظت میکند . نشان دهد :

 1. آموکسی سیلین
 2.  گتیکلوفسین
 3.  تترا سیکلین

وجود سه ماده شیمیایی اساسی نظیر تجمع کینون ( TQ ) ، تیمویدروکینون ( THQ ) و تیمول سبب اهمیت خواص این روغن گیاهی شده است . بیایید نگاه دقیق تری به این اجزای باور نکردنی این روغن درمانی بیاندازیم  .

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم فرمود:  ما من داء إلا فی الحبة السوداء منه شفاء إلا السام  یعنی هیچ بیماری نیست مگر شفای آن در سیاه دانه است جز مرگ.

سیاه--دانه-و-خواص-درمانی-آن

فواید و خواص روغن سیاه دانه :

 سیاه دانه یک ماده  با هزاران خاصیت درمانی بوده است .  از خواص این روغن میتوان به خواص ضد باکتری ، ضد قارچ ، ضد التهاب بوده و نیز دارای خاصیت آنتی‌ اکسیدان ای است . از این روغن گیاهی برای درمان بسیاری از بیماریها نیز میتوان استفاده کرد .  اهل بیت(ع) به ما  توصیه میکنند از این روغن گیاهی و طبیعی برای درمان و نیز رفع بیماری خود استفاده کنید . 

یکی از خواص فوق العاده روغن سیاه دانه خواص ضد سرطانی دارد این ماده طبیعی نیز بوده است . این گیاه درمانی به دلیل خواص شیمیایی (Phytochemicals) و آنتی‌اکسیدان‌ و نیز ویتامین هایی که در این ماده طبیعی قرار دارد از پیشرفت سرطان جلوگیری میکند . در ادامه ویکی سرا به تشریح این ماده خاص بر سلامتی بدن میپدازد . 

ماده فعال روغن سیاه دانه ( تیمول ها ) دقیقا چه هستند ؟

تیموکینون

یک ماده فعال در سیاه دانه وجود دارد که این ماده به دلیل خواص آنتی اکسیدانی ، ضد التهاب ای و ضد سرطانی شناخته شده است . این ماده برای کمک به انسفالومیلیت ، دیابت ، آسم و سرطان زایی گزارش شده است . جالب توجه است ، تيموكينون به عنوان يک راديكال آزاد يا راديكال سوپر اكسيد موثر عمل می کند . این ماده به سیستم دفاع ضد عفونی سلولی کمک بسیاری کرده ، زیرا آن ها از کبد در برابر سموم محافظت می شود .

تیمو هیدروکینون

یکی از قوی ترین مهار کننده های استیل کولین استراز طبیعی ( ACHE ) در جهان می باشد . مهار کننده های ACHE مواد شیمیایی هستند که فعالیت آنزیم را متوقف میکنند ، مدت زمان واکنش را افزایش می دهد و میزان آتیل کولین انتقال دهنده عصبی در مغز باقی می ماند . برای نشان دادن مفید بودن آنها ، مهارکننده های استیل کولین استراز دارویی ، از نظر پزشکی برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها موثر است .

از خواص روغن سیاه دانه میتوان برای بهبود وضعیت درمان بیمارانی که به بیماری های زیر مربوط است استفاده کرد :

 • بی حسی
 •  آلزایمر
 • اوتیسم
 • گلوکوم
 • کم خونی
 • میاستنی گراویس
 • شرایط نوروژنیک
 • سندرم تاکیکاردی پستال
 • جنون جوانی
 • بیماری پارکینسون

با توجه به این که رویکرد دارویی به این بیماری ها برای بیمار بسیار پر هزینه است ، امید زیادی برای یادگیری میلیون ها نفر فراهم می شود تا بتوانند راه حل های مطمئن و مبتنی بر گیاهان ، جایگزین مناسبی باشد .

 

خواص روغن سیاه دانه

در ادامه به برخی از خواص روغن سیاه دانه که مورد مطالعه جامعه پزشکی قرار گرفته است اشاره می کنیم .

این ویژگی ها در بهبود بیماری هایی چون موثر واقع می شود :

 • سرطان
 • دیابت
 • چاقی
 • ریزش مو
 • بیماریهای پوستی
 • و عفونت های MRSA

 

مبارزه علیه سرطان با روغن سیاه دانه

با توجه به توانایی های فیتوشیمیایی و قابلیت های آنتی اکسیدان روغن سیاهدانه ، این ماده به طور طبیعی برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد . دو ماده شیمیایی موجود در روغن سیاه دانه باعث کاهش 52 درصدی تومورهای سرطانی می شود .

بهره گیری از فواید روغن سیاه دانه برای کمک به سلامت کبد

-سلامتی-کبد

کبد یکی از اعضای مهم بدن می باشد و تقریبا هر سمی از طریق کبد مورد بررسی قرار می گیرد . همچنین کبد مسئولیت هضم چربی ها را نیز بر عهده دارد . خواص روغن سیاه دانه برای کسانی که عملکرد کبد آنها ضعیف است بسیار مفید می باشد . نارسایی های کبد اغلب به دلیل عوارض مصرف دارو رخ می دهد .

کاهش ناراحتی‌ معده

التهاب و نیز ناراحتی معده و نیز یکی از بیماری های گوارشی است که میتواند انرژی ونیز را کاهش داده و از این رو نیز بدن را به بیماری مختلف دستگاه گوارش دچار کند . یکی از مواد مفید ترین این مواد سیاه دانه است . 

مصرف این روغن درمان میتواند باعث در کاهش درد معده ، دل پیچه و انقباض دردناک شکم موثر باشد. روغن آن میتواند  به کاهش گازهای معده، نفخ و پیشگیری از زخم معده نیز کمک میکند .

مبارزه با دیابت یا همان قند خون بالا

تحقیقاتی در هند انجام شد که ثابت می کند خواص روغن سیاه دانه سبب بازسازی بتای پانکراس می شود و غلظت انسولین سِرُم را کاهش می دهد . روغن سیاه دانه از معدود مواد طبیعی در دنیا است که برای جلوگیری از دیابت نوع 1 و 2 پیشنهاد شده است .

کمک به کاهش وزن

ادعای کاهش وزن توسط روغن سیاهدانه یک حقیقت علمی است . یکی از موثر ترین دارو های طبیعی برای ضد چاقی می باشد.

کاهش-وزن

 

محافظت از پوست با روغن سياهدانه

طبق مطالعات انجام شده توسط محققان ایرانی روغن سیاه دانه به عنوان یک کرم برای کاهش شدت اگزما کاربرد دارد . تا زمانی که به روغن سیاه دانه آلرژی نداشته باشید می توانید از آن استفاده کنید .

روغن سیاه دانه اصل و کمک به رشد و سلامت مو

یکی از روش های طبیعی برای افزایش سلامتی پوست و موی سر روغن سياه دانه می باشد . طبق بررسی های انجام شده ، این روغن در جلوگیری از ریزش مو بسیار موثر است . همچنین روغن سیاه دانه دارای خواص آنتی اکسیدان ، ضد باکتری و ضد التهاب می باشد . این روغن می تواند برای درمان شوره سر و خشکی پوست سر استفاده شود .

درمان عفونت با مصرف روغن سیاه دانه

عفونت های معمولی در مقابل آنتی بیوتیک ها عادی مقاوم هستند و سالخورده ها بیشتر در معرض این عفونت ها می باشند . با توجه به جمعیت رو به افزایش سالمندان ، بیماری MRSA یک خطر جهانی در بهداشت به حساب می آید . یکی از قوی ترین خواص روغن سیاهدانه در همین امر می باشد که می تواند به بهبود این عفونت ها کمک شایانی کند .

 

کمک به باروری و درمان ناباروری با سیاه دانه

یکی دیگر از مزیت های روغن سیاه دانه کمک به بهبود باروری است . یک آزمایش بالینی نشان داد که روغن سیاه دانه به افراد نابارور و کسانی که اسپرم غیرطبیعی دارند کمک می کند . تحقیقی دیگر نشان داد کسانی که 2.5 میلی لیتر در روز این ماده را دریافت می کنند ، تعداد اسپرم ها و همچنین تحرک اسپرم و حجم اسپرم بهتری دارند .

روغن  سياه دانه و تنظیم کلسترول

با مطالعات انجام شده روغن سیاه دانه نه تنها اثر ضد دیابتی دارد بلکه باعث کاهش میزان کلسترول نیز می شود . دانشمندان پس از بررسی شش هفته ای بر روی افراد مختلفی که از روغن سیاه دانه استفاده کرده بودند به این نتیجه رسیدند که میزان کلسترول در بدن آن ها کاهش پیدا کرده است .

درمان بیماری تنفسی با سیاه دانه

از این دانه های مرغوب سیاه دانه می توان برای درمان بیماری های تنفسی همچون آسم استفاده کنید . کافیست مقداری از این دانه ها را به همراه آویشن میل کنید تا تاثیرات فوق العاده آن را به چشم خود مشاهده نمایید . علاوه بر این ها می توان سیاه دانه را با خورشت مخلوط نموده و درد سینه و سرفه ها شدید را التیام بخشید .

 

سیاه دانه التیام بخش درد های گوارشی

یکی دیگر از خواص سیاهدانه درمان بیماری های گوارشی است . اگر شما بعد از صرف غذا احساس درد معده می کنید لازم است سیاهدانه را در کنار دیگر ادویه های خود داشته باشید تا درد معده تان را درمان نمایید . علاوه بر این ها اگر شما جز افرادی هستید که از نفخ رنج میبرید لازم است سیاهدانه را به طور منظم در وعده های غذایی خود استفاده کنید تا این مشکل را به طور کامل درمان نمایید . برای این که مانع بروز بیماری های گوارشی شوید لازم است روغن سیاهدانه را همراه با اسانس نعناع استفاده کنید .

 

سیاه دانه مفید برای افزایش سیستم ایمنی بدن

در صورتی که سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است می توانید از روغن سیاهدانه استفاده کنید . این روغن به طرز عجیبی می تواند برای افزایش انرژی بدن شده و نیز از طرفی باعث تقويت  سيستم  ايمنی بدن افراد مسن  میشود . 

درمان لک صورت با روغن ترکیبی

بسیاری از افراد از ترکیب روغن سیاه دانه با روغن خراطین جهت افزایش سرعت بزرگ نمودن و حجم دهندگی اندام ها استفاده می کنند . این ترکیب به سبب وجود واکنش تیمول ها و الانتئین ها میتواند بسیار موثر باشد . از  این رو با استفاده از این ماده خاص میتوان از  دست لکه های صورت رها شویم . این روغن خاص نیز برای سلامتی و نیز بهبود پوست صورت بوده است  . 

کاهش و درمان سر درد با روغن سیاه دانه

خواص سیاه دانه آن را به یک ماده دارویی جهت تسکین سردرد و درمان ميگرن تبدیل کرده است . علاوه بر این این روغن در درمان سینوزیت نقش موثری دارد . اگر شما از جمله افرادی هستید که با شروع فصل سرما به سینوزیت مبتلا می شوید ، سیاه دانه همان معجونی است که به دنبال اش بودید . با مصرف روغن سياه دانه ، از شر انواع سردرد های مزمن رهایی می یابید .

استفاده از روغن دانه سیاه

می توانید روغن سیاه دانه را با روغن نارگيل یا روغن بادام و روغن آرگان کمی رقیق کرده و آنرا به صورت موضعی استفاده کنید . ( برای پوست )

همچنین می توانید چند قطره از آن را به شامپو یا سرشوی خودتان اضافه کنید و از خواص آن بهره مند شوید .

عوارض جانبی مصرف سیاهدانه :

اگر چه این روغن بسیار پر خاصیت است اما نباید به جای دارو استفاده شود . افرادی که برای مشکل خود دارو مصرف می کنند باید قبل از استفاده از این محصول با پزشک خود مشورت کنند . پزشک ممکن است تضاد دارویی بین سیاهدانه و داروی مصرفی شما را تشخیص دهد که در این صورت نباید از این روغن استفاده نمایید .

سیاه دانه در طب اسلامی

پیامبر اکرم ( صلی الله علیه و سلم ) می فرمایند : فِي‌ الْحَبَّةِ السَّوْدَاءِ شِفَاءٌ مِنْ كُلِّ دَاءٍ إِلَّا السَّام‌َ یعنی هیچ بیماری نیست که با سیاه دانه شفا یابد به جز مرگ .

امام رضا ( علیه السلام ) فرمودند : در سیاهدانه برکت است . خداوند در چهل چيز برکت قرار داده است و از حبوبات و جمادات سیاهدانه را نیز انتخاب کرده است .

 

کلام پایانی

طبیعتی که خداوند در اختیار ما قرار داده است مملو از معجزات الهی است که یکی از مهم ترین آن ها سیاهدانه می باشد . اگر می خواهید 70 نوع بیماری در بدن خود را درمان کنید و یا از بروز 70 نوع بیماری پیشگیری نمایید لازم است به طور منظم از سیاهدانه استفاده کنید و از خواص فوق العاده آن بهره مند شوید . به یاد داشته باشید شما می تواند از دانه های این گیاه و روغن آن استفاده نماید .


نکته مهم : مطالب سایت ویکی سرا از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی دارد . به همین سبب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

3.6/5 - (13 امتیاز)

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !