چیدمان مبل راحتی بر اساس اصول و اندازه

مبل راحتی و هر آنچه درباره چیدمان آن باید بدانید

امروزه مبلمان به یکی از اجزای جدایی ناپذیر در اکثر خانه ها تبدیل شده است . تاثیری که ظاهر و طرز چیدمان و قرار گیری مبل راحتی بر روی دکوراسیون منزل یا محیط کار شما میگذارد بسیار مشهود و محسوس است. ممکن است در انتخاب و خرید مبل هایتان، به شدت سلیقه به خرج داده و بهترین نوع از هر نظر را انتخاب کنید  اما کافیست یک چیدمان  نامناسب داشته باشید تا دیگر ظاهر و زیبایی مبل هایتان هم چندان به چشم نیاید .
چیدمان مبل ها به اندازه ی نوع و ظاهر آن اهمیت دارد حتی شاید بیشتر ! هدف از ارائه این مقاله این است که شما با انواع مختلفی از چگونگی قرار دادن مبل ها آشنا شوید تا به بهترین و ایده آل ترین حالت آن که متناسب با فضای شماست و بیشترین حس مثبت را به شما منتقل میکند، دست یابید.
با ما همراه باشید.

مبل راحتی و چیدمان آن

همانطور که میدانیم، مبل ها انواع مختلفی دارند.  مبل راحتی از لحاظ ساخت ، زیبایی و سبک به انواع مختلفی تقسیم میشوند  از جمله : مبل راحتی ، مبل کلاسیک ، مبل استیل و …. . شما در مرحله اول باید با توجه به آیتم های مختلفی که شامل : مکان مورد نظر، سبک دکوراسیون آن محیط، تعداد نفرات ، نظر و سلیقه شخصی و بودجه ای که برای این کار اختصاص داده اید، مبلمانتان را انتخاب و خریداری کنید. به طور معمول مبل ها هفت، هشت یا نه نفره هستند. اگر تمایل دارید مبلمانی داشته باشید که صندلی های بیشتری داشته باشد و امکان نشستن افراد بیشتری بر روی آن باشد، میتوانید در هنگام خرید، خواسته ی خود را با مغازه دار در میان بگذارید تا بصورت سفارشی مبلمان مخصوص شما را با تعداد نفراتی که خودتان تعیین کرده اید، برایتان بسازند.

اگر جزو آن دسته افرادی هستید که طرفدار سادگی هستند و ترجیح میدهند یک فضای ساده و شیک با وسایل و لوازم کاربردی داشته باشند و از شلوغی و زرق و برق های زیادی فراری اند، پیشنهاد میکنیم از بین انواع مختلف مبلمان که شامل مبل راحتی ، کلاسیک ، استیل و … است به مبل راحتی به طور جدی تری فکر کنید!

این گزینه، یعنی مبل راحتی، هم بسیار کاربردی تر از بقیه گزینه هاست، هم برای خانه هایی با متراژ کم یک انتخاب ایده آل است.
جدا از آن، اگر از بین انواع مختلف سبک ها برای دکوراسیون و چیدن منزل، به سبک های مینیمال و نئوکلاسیک و یا طراحی های داخلی دکوراسیون به سبک مدرن علاقه دارید پیشنهاد میکنیم همین حالا برای خرید مبل راحتی اقدام کنید.
زیرا پایه و اساس این دو سبک دکوراسیون یعنی سبک مینیمال و نئوکلاسیک، بر سادگی، راحتی و کاربردی بودن لوازم است. پس چه گزینه ای بهتر از مبلمان راحتی؟
حالا بد نیست که با هم تاریخچه مبل راحتی را مرور کنیم و ببینیم برای اولین بار، استفاده ی آن از چه زمان و از چه مکانی رایج شد.

تاریخچه مبل راحتی

در اکثر منابع ذکر شده است که در حدود چند هزار سال پیش، در مصر باستان، برای اولین بار مبل ساخته شده و از آن استفاده شده است. نام آن را هم به زبان خودشان، یعنی زبان عبری، “سوفاه یا همان suffah ” گذاشته بودند.
نکته جالب توجه اینجاست که جز فرعونیان و افراد خاص، کسی اجازه استفاده از این وسیله را نداشته است. در واقع در اوایل پیدایش آن، مبل یک وسیله لوکس و خاص محسوب میشده که مخصوص استفاده اشراف بوده است. نکته جالب دیگر در مورد مبل های ساخته شده به دست مصریان باستان، این است که به شدت با دقت و ریزبینی خاصی ساخته شده اند، به طوری که امروزه شاید کمتر کسی بتواند باور کند که این مبل ها با امکانات حداقلی آن دوران ساخته شده اند.

 

قدمت مبل راحتی

 

تاریخچه مبل راحتی

چندین و چند سال بعد از مصر باستان، رومیان هم به فکر ساختن مبل افتادند. اما مصریان و رومیان در ساختن مبل، یک تفاوت عمده باهم داشتند ،آن هم این بود که اکثر مبل هایی که مصریان باستان میساختند تک نفره و مخصوص پادشاهان و فراعنه بود اما مبل هایی که رومیان میساختند، برای استفاده چندین و چند نفر هم مناسب بود.
رفته رفته استفاده از مبل رواج بیشتری پیدا کرد و دیگر صرفا محدود به استفاده پادشاهان و اشراف نبود. بدین ترتیب استفاده از مبل راحتی بین جوامع دیگر و عامه مردم هم مرسوم شد و مبلمان از یک کالایی که بیشتر جنبه تزئینی و لوکس بودن داشت، به یک وسیله ی کاربردی و همگانی تر تبدیل شد.

در ادامه قرار است در مورد انواع چیدمان مبل های راحتی صحبت کنیم.
با ما همراه باشید.

چیدمان مبل راحتی بصورت ال :

میتوان گفت چیدمان به شکل ال انگلیسی، ساده ترین و پرکاربرد ترین نوع در بین چیدمان های مختلف برای مبل های راحتی است.
در این روش، باید مبل اصلی و یا بزرگتر را در یک قسمت از مکان مورد نظرمان قرار دهیم و مبل های تک نفره و کوچکتر را با زاویه 90 درجه نسبت به مبل بزرگتر بگذاریم ، به طوری که با نگاه کردن به طرز قرارگیری مبلمان، حرف انگلیسی ال برایمان تداعی شود.
این نوع از چیدمان نسبتا جدید بوده و به طور معمول در خانه هایی که با سبک مینیمال و یا نئوکلاسیک دیزاین شده اند، به کار میرود. مبنا و پایه ی سبک نئوکلاسیک و مینیمال بر سادگی استوار است ، از این رو چیدمان ال شکل مبل ها، میتواند مناسب فضا هایی باشد که به کمک این دو سبک، دکوراسیون و طراحی شده اند.

 

مبل راحتی ال

 

چیدمان L مبل راحتی

 

مبل راحتی مدل ال

 

چیدمان به شکل مستطیل در مبل راحتي :

در این نوع از چیدمان، مبل ها باید به گونه ای قرار بگیرند تا در وسطشان یک فضای مستطیلی شکل ایجاد شود.
مبل ها را دور تا دور هم قرار دهید. دقت داشته باشید که مبل ها طوری قرار بگیرند که در بین شان یک فضای نسبتا زیاد و مستطیلی شکل ایجاد شود. میتوانید یک میز بزرگ هم در وسط و متمایل به مبل اصلی و بزرگتر قرار دهید  و در بین مبل های تک نفره هم میز عسلی های کوچک بگذارید.
البته نیاز است که در این روش، به یک نکته توجه کنید. آن هم این است که فواصل بین مبل ها به گونه ای تنظیم شود که یک فضای مناسب و راحت برای رفت و آمد خود یا مهمانانتان وجود داشته باشد.
اگر کمبود فضا دارید و درعین حال میخواهید از این فضا حداکثر استفاده را ببرید این نوع از چیدمان را به شما پیشنهاد میکنیم. حتی میتوانید مبلمان کلاسیک یا استیل خود را هم به این شکل بچینید.  مبل ها در واقع باید طوری در کنار هم قرار گیرند که در یک طرف مبلمان راحتی و در طرف دیگر مبلمان استیل جایگذاری شود و در بین اینها یک فضای مستطیلی شکل بوجود بیاید. مطمئن باشید که به کمک این روش، استفاده ی حداکثری را از فضای مورد نظرتان خواهید برد.

 

چیدمان مبل مستطیلی

 

قرارگیری مبلمان راحتی مستطیل شکل

 

چیدمان دایره ای و نیم دایره ای :

اگر فضای مد نظر شما متوسط تا بزرگ است و از طرفی مبلمان بزرگ با تعداد نفرات زیاد دارید، یکی از بهترین مدل ها برای قرار دادن مبل هایتان، چیدمان دایره ای یا نیم دایره ای مبل راحتی است.
در این نوع از چیدمان، مبل ها به صورت یک دایره یا نیم دایره در کنار هم قرار میگیرند و فضایی خاص را برای شما ایجاد میکنند. میتوانید برای زیبا تر شدن مکان مورد نظرتان، از سایر المان های دایره ای شکل هم استفاده کنید. المان هایی مانند: میز های گرد و دایره ای، کوسن های گرد، چراغ های دکوراتیو دایره ای شکل، گلدان گرد و آینه دکوری و ……
البته بهتر است به یک نکته در این چیدمان دقت کنید آن هم نحوه قرار دادن مبل هاست.
بهتر است فواصل بین مبل ها را جوری تنظیم کنید تا به راحتی امکان رفت وآمد خودتان و سایرین فراهم باشد.

طرز چیدن مبل راحتی دایره ای

 

طرز قرار گرفتن مبل راحتی نیم دایره ای

 

مبل راحتی نیم دایره

تلویزیون و مبلمان راحتی

تلویزیون یکی از اجزای مهم در اکثر خانه ها محسوب میشود و معمولا در اتاق نشیمن قرار دارد. از این رو چگونگی قرارگرفتن آن نسبت به مبل ها اهمیت ویژه ای دارد. طبیعتا مبلمان باید به گونه ای قرار داده شوند که رو به روی تلویزیون باشند تا تماشای آن برای افراد خانه راحت تر باشد. میتوانید کاناپه یا مبل بزرگتر را مقابل تلویزیون گذاشته و مبل های تک نفره را در اطراف آن بچینید. به گونه ای که امکان تماشای تلویزیون برای همه اعضای خانواده وجود داشته باشد.
به این صورت یک محیط سرگرم کننده و آرامش بخش را برای خود فراهم کرده اید تا بتوانید بعد از یک روز خسته کننده و سخت کاری، زمانی را به استراحت کردن و تماشای تلویزیون به همراه اعضای خانواده تان مشغول باشید.

 

تلویزیون و مبل راحتی

 

 

 

چیدمان دو به دو یا متقابل

میتوانید در گوشه ای از منزل، صندلی ها را دو به دو و رو به روی هم قرار دهید و یک میز را در وسط آن بگذارید. به این شکل شما یک فضای منسجم دارید که گفتگو کردن را چه برای خودتان و چه برای مهمانانتان امکان پذیر میسازد.
این نوع از چیدمان برای اتاق های بدون تلویزیون ایده آل است. از طرفی چون صندلی ها بهم نزدیک اند، صدا به راحتی منتقل میشود و نیازی به صرف انرژی زیاد برای شنیده شدن مکالماتی که صورت میگیرد، نیست.
اگر تمایل دارید یک قسمت از منزلتان را به یک فضای صمیمی و آرام برای گفتگو اختصاص دهید، حتما به این نوع از چیدمان فکر کنید!

 

چیدن مبلمان راحتی دو به دو

 

چیدن مبل راحتی رو به رو

چیدمان، تعادل و تقارن!

تعادل در هنگام چیدمان مبل ها در اتاق نشیمن ضروری است. قرار نیست تمام قطعات بزرگ مبلمان در یک سمت و تمام قطعات کوچکتر در یک سمت دیگر چیده شوند.
میخواهیم یک تقارن در فضای منزل احساس شود.
تقارن، در اکثر سبکهای مختلف دکوراسیون داخلی به شدت مورد توجه قرار میگیرد ، به طوری که یکی از شاخص ترین ویژگی ها در دکوراسیون کلاسیک و نئوکلاسیک، تقارن است.
برای هر چه متقارن تر شدن فضا، نسبت مبلمان را تا حد امکان با اندازه اتاق هماهنگ کنید ، برای مثال هرچه فضای اتاق شما بزرگتر باشد ، میتوانید به همان نسبت مبل هایی با سایز بزرگتر انتخاب کرده و چیدمان کنید.
یا اگر سقف خانه شما از حد معمول بلند تر باشد، میتوانید مبل هایی با قطعات بلند تر انتخاب کنید.
رعایت این موضوع باعث ایجاد تعادل در فضا و ایجاد احساس مناسب در شما میشود.
گاهی اوقات ممکن است فکر کنیم که باید در تمام قسمت های خانه مان، مبل، میز یا اکسسوری های دیگر قرار گیرد و هیچ فضای خالی ای وجود نداشته باشد.
این تصور اشتباه است.
زیرا این نوع از طراحی که در آن هیچ فضای خالی وجود نداشته باشد، باعث خستگی چشم میشود. چشمان ما برای استراحت، احتیاج به جایی در فضا دارد . جدا از این نکته، چیدمانی که در آن هیچ فضای خالی وجود نداشته باشد ممکن است چندان زیبا هم به نظر نرسد.
در نتیجه بهتر است چند قسمت خالی روی دیوار و بین مبلمان بگذارید.

 

کاناپه

اگر به سبک های جدید و متفاوت تر علاقه مندید، لطفا این قسمت را با دقت بیشتری همراه ما باشید.
میتوانید از یک کاناپه استفاده کنید و آن را بصورت تک، در یک گوشه از منزل قرار بدهید. اما به شرطی که دیوار پشت کاناپه یک دیوار عادی نباشد! یعنی یا با یک تابلوی نسبتا بزرگ و زیبا تزئین شده باشد، یا یک آینه با طراحی جذاب و متفاوت روی آن نصب شده باشد یا خود دیوار طراحی خاص و منحصر به فردی داشته باشد. همچنین برای جذاب تر شدن فضا، میتوانید از میز، گلدان های زیبا و یا آباژور و چراغ های دکوراتیو در کنار و یا پایین کاناپه استفاده کنید. شما میتوانید برای تزیین دیوار مقاله تزیین دیوار با آینه یا تزیین دیوار با تابلو را در قسمت مقالات ویکی سرا مطالعه کنید.
برای تجسم بهتر، عکس های زیر را مشاهده کنید.

 

قرار گیری کاناپه

 

تقسیم بندی فضا

اگر هال و پذیرایی منزل شما بزرگ است، میتوانید با استفاده از مبل هایتان آن را به دو قسمت کاملا متفاوت تقسیم کنید.
در یک سمت، تلویزیون را قرار دهید و مبلمان راحتی خود را رو به روی آن بچینید. در سمت دیگر خانه، مبلمان استیل و یا کلاسیک خود را بچینید.
دو سرویس مبل خود را به گونه ای قرار دهید که پشت به پشت هم قرار بگیرند.
اینگونه، هم یک فضای نسبتا رسمی برای مواقع خاص مثل مهمانی ها دارید و هم یک فضای خودمانی تر برای وقت گذراندن خودتان ایجاد کرده اید. استفاده از فرش های مختلف هم به ایجاد این تقسیم بندی کمک میکند.

 

مبل راحتی و شومینه

شاید جالب باشد بدانید که شومینه یکی از اجزای مهم در بسیاری از سبک های مختلف دکوراسیون به خصوص دکوراسیون اسکاندیناوی میباشد. دکوراسیون اسکاندیناوی نوعی از طراحی داخلی است که به کمک ابتکار و خلاقیت طراح، یک فضا به شکل ساده، خاص و آراسته طراحی میشود.
اگر تمایل دارید در مورد سبک اسکاندیناوی بیشتر بدانید، پیشنهاد میکنیم مقاله ” دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی ” ویکی سرا را مطالعه کنید. شومینه در بسیاری از منازل، حکم نقطه محوری و کانونی را دارد. شاید برایتان سوال پیش بیاید که نقطه محوری یا کانونی چیست. در ادامه این نکته را برای شما شرح میدهیم . با ما همراه باشید.

به احتمال زیاد برای تان پیش آمده است که وارد مکانی شده اید و یک قسمت از آنجا بیشتر از بقیه، توجه شما را جلب کرده است. قسمتی که بیش از همه توجه شما را به خود معطوف کرده، در واقع نقطه کانونی آن مکان بوده است. با توجه کردن به نقطه کانونی و تلاش برای ایجاد هماهنگی آن با بقیه موارد، میتوانید یک فضای زیبا و خاص را برای خود ایجاد کنید. فضایی که با هر بار دیدن و قرار گرفتن در آن، سرشار از حس های خوب و مثبت شوید.

مبل راحتی با شومینه

اگر از آن دسته از افرادی هستید که در منزلتان شومینه دارید، پیشنهاد میکنیم حتما از زیباییِ خاص و منحصر به فرد آن استفاده کرده و در قرار گیری مبل راحتی از آن کمک بگیرید. شومینه را کانون و یا محور در نظر گرفته و با توجه به آن مبل هایتان را قرار دهید. یکی از انواع روش های قرار دادن مبل ها به کمک شومینه این است که مبل بزرگتر که معمولا سه نفره است را رو به روی شومینه بگذارید و مبل کوچکتر که معمولا دو نفره است را در یک سمت و مبل های تک نفره را هم در سمت دیگر مبل بزرگتر قرار دهید . شما میتوانید تلویزیون را هم در بالای شومینه نصب کنید ، در این صورت با یک تیر دو نشان زده اید  هم فضای خود را زیباتر کرده اید، هم یک محیط سرگرم کننده و سرشار از حس و حال خوب برای خودتان فراهم کرده اید.

 

مبل راحتی کنار شومینه

شومینه کنار مبل راحتی یا سوفا

چیدمان به شکل غیر متقارن!

اکثر ما ممکن است تصور کنیم که در دکوراسیون منزل و یا طرز قرارگیری مبلمانمان همیشه باید اصل تقارن را رعایت کنیم. این تصور خیلی از اوقات شاید درست از آب در بیاید، اما همیشه اینطور نیست. باید هر از چند گاهی روشمان را تغییر داده و روش های مبتکرانه و خلاقانه ی دیگری را در پیش بگیریم. برای چیدن مبل ها به روش غیر متقارن، میتوانید مبل اصلی و بزرگتر را در یک فاصله ی نسبتا کم از دیوار قرار دهید و یک مبل تک نفره را رو به رو و یا متمایل به مبل اصلی قرار دهید.

نکته مهم این است که در سمت دیگر نباید مبلی قرار بگیرد تا این عدم تقارن حفظ شود! اگر به این نوع از چیدمان علاقه دارید و در حال حاضر در مرحله ی انتخاب نوع و رنگ مبلتان هستید و هنوز آن را خریداری نکرده اید، به شما پیشنهاد میکنیم که ترجیحا رنگ مبلمانتان را طوری انتخاب کنید که رنگ مبل اصلی با مبل تک نفره متفاوت و متضاد باشد. این تضاد باعث هماهنگی بیشتر با چیدمان نا متقارن شما میشود.

برای زیبا و متفاوت تر شدن فضا میتوانید از گلدان های نامتقارن، برای مثال یکی بلند تر و یکی کوتاه تر، در اطراف مبلمان استفاده کنید. استفاده از المان های نا متقارن دیگر نه تنها بد نیست بلکه به شما در داشتن یک فضای کاملا متفاوت و خاص کمک میکند.

 

شیوه قرار گرفتن مبل راحتی بصورت نامتقارن

قرار گیری مبل راحتی نامتقارن

چیدمان سه گوش یا مثلثی

یک مثلث را تصور کنید که ضلع پایینی آن برداشته شده باشد.این مثلث دو ضلعی، نزدیک ترین و شبیه ترین مثال برای تجسم کردن این نوع از چیدمان است. این مدل، برای بکار گیری در کنج ها و گوشه های منزل شما ایده آل است. شاید تصور کنید تا حد زیادی شبیه به چیدمان ال شکل است. درست فکر میکنید اما یک تفاوت اصلی و اساسی با آن دارد. در چیدمان مبل راحتی بصورت ال، مبل ها به شکلی قرار داده میشوند که یک بازو کوتاه تر و یک بازوی دیگر بلند تر باشد. یک لحظه حرف ال انگلیسی را به خاطر بیاورید!

به عبارت دیگر، در یک طرف مبل بزرگتر یا صندلی ها با تعداد بیشتر را باید قرار دهیم و در طرف دیگر مبل کوچکتر یا صندلی ها با تعداد کمتر. اما در چیدمان مثلثی شکل، طول دو بازو باید یکسان باشد. در واقع باید از نظر طولی یک تناسب در هر دو سمت ایجاد شود.

چیدمان سه گوش مبل راحتی

مبل راحتی با چیدمان سه گوش

چیدمان ای شکل مبل راحتی ( E )

شاید یکی از راحت ترین روش ها برای ایده گرفتن در مورد اینکه مبل ها را چگونه در کنار هم قرار بدهیم، مرور کردن اشکال مختلف هندسی و یا حروف مختلف باشد.
تا اینجا با چند شکل هندسی و حروف مختلف آشنا شدیم و از آنها برای چیدن مبلمان، ایده گرفتیم.
با کمی دقت متوجه میشویم که علاوه بر موارد بالا، حرف ای انگلیسی هم میتواند الگوی خوبی برای چیدمان مبل ها باشد.
برای چیدن مبل ها به این مدل، باید مبل اصلی و بزرگتر را در وسط و یا مرکز قرار دهید و مبل های تک نفره را به طور یکسان در دو طرف مبل اصلی بگذارید. چیدمان را به گونه ای انجام دهید که با نگاه کردن به آن حرف ای به ذهنتان خطور کند.

چیدمان مبل راحتی ای شکل

چیدن شکل E در مبل راحتی

چیدمان یو شکل مبل راحتی ( U )

این الگوی چیدن، یعنی چیدمان به شکل یو در مبلمان راحتی ، برای فضاهای مستطیلی شکل میتواند ایده آل باشد. مزیت این سبک این است که نیاز به فضای زیادی برای پیاده سازی ندارد و در مکان هایی با متراژ کم هم قابل اجرا است. در این روش هم یک مبل باید در وسط قرار بگیرد و بقیه ی مبل ها به تناسب در اطراف مبل اصلی جا داده شوند.
این روش، برای مبل های بزرگ با تعداد نفرات زیاد بسیار کاربردی است.

 

 

فنگ شویی و چیدمان

نکته مهمی که شاید بهتر باشد به آن دقت کنید این است که داشتن حس و حال خوب را در نوع چیدمانی که انتخاب میکنید، در نظر بگیرید. علاوه بر زیبایی و هماهنگی با سبک دکوراسیون منزلتان، یک مورد با اهمیت دیگر هم وجود دارد ، آن هم این است که آیا چیدمانی که انتخاب کرده اید، حس خوبی را به شما منتقل میکند؟
آیا میتوانید با محیطی که ایجاد کرده اید، یک تعامل مثبت و سازنده برقرار کنید؟
اگر پاسختان مثبت است به شما تبریک میگوییم. چون چیدمانتان به احتمال زیاد از اصول و قوانین فنگشویی تبعیت و پیروی میکند.
برای دانستن جزئیات بیشتر در مورد فنگ شویی و اسرار جالب آن، توصیه میکنیم مقاله ویکی سرا را که در همین مورد نگاشته شده است، مطالعه کنید.

نتیجه گیری

شما پس از خواندن این مقاله باید بتوانید از ایده ها و الگوهای مختلفی که در مورد چیدمان مبل راحتی شرح داده شد، استفاده  و همچنین محیطی زیبا ، هماهنگ، شیک و سرشار از حس های خوب و مثبت برای خود و اطرافیان ایجاد کنید . فراموش نکنید  از چاشنی خلاقیت و ابتکار خودتان استفاده کنید و آن را با الگوهایی که ما در این مقاله پیشنهاد داده ایم ترکیب کنید و از نتیجه ی خلاقانه و متفاوتی که به وجود می آورید ، نهایت لذت را ببرید.

5/5 - (11 امتیاز)