ایده های زیبا و شیک برای چیدمان بالکن و تراس

بالکن به راحتی می تواند به یکی از جذاب ترین و آرامش بخش ترین فضای خانه تبدیل شود . در چیدمان بالکن و تراس باید کمی خلاقیت به خرج دهید ، به طور کلی ایجاد فضایی زیبا در محیط بالکن شما هیچ ارتباطی با این که خانه شما بزرگ است یا کوچک ندارد . بلکه با رعایت اصول معماری و دکوراسیون میتوان این فضا را به محیطی دلچسب و زیبا تبدیل کنید . در مجموع تکنیک و ایده های متعددی برای افزودن جلوه ای شیک به منطقه بالکن شما وجود دارد . در این مقاله ویکی سرا میخواهیم شما را با نکات مهم برای زیبا سازی فضا بالکن و تراس آشنا کنیم .

چیدمان و دکوراسیون تراس

ایده های دکوراسیون بالکن و تراس

متاسفانه این روزا که بیشتر خانه ها از داشتن حیاط و فضای باز بی‌ بهره‌ اند ، در این صورت داشتن یک بالکن یا تراس میتواند حس خوب و آرامش خاصی را به ساکنان خانه دهد ، حتی اگر فضای بالکن و تراس خیلی کوچک باشد . در واقع دکوراسیون و زیبا سازی بالکن‌ های کوچک خونه‌ های امروزی میتواند انرژی خوبی را بعد از این روز خسته کننده در اختیار ساکنان خانه قرار دهد . به طور کلی فضای تراس و بالکن نور و هوای تازه ای را مهمان خانه های ما میکند ، در مجموع این فضا یک رابطه متعادلی را بین فضای داخل و خارج خانه فراهم میکند . همچنین برای چیدمان تراس و بالکن باید از ایده های به روز در دکوراسیون این فضا الهام بگیریم .

همانطور که برای کوچک ترین فضاهای داخل خانه طراحی و برنامه‌ ریزی میکنید تا هیچ فضایی پرت نشود ، بهتر است برای دکوراسیون بالکن و تراس خانه نیز وقت بگذارید ، از این طریق فضای تراس را به مکانی دل چسب و رمانتیک تبدیل میکنید . به طور کلی این فضا برای همنشینی های دوستانه و خانوادگی به نحوی باید طراحی شده باشد که حس آرامش بخشی را در اختیار افراد قرار دهد و از طرفی حال عمومی آنها را بهبود ببخشد .

اصول طراحی و چیدمان تراس و بالکن

ایده های خاص برای چیدمان بالکن

چیدمان تراس و بالکن یکی از مهم ترین بخش ها در هر ساختمان می باشد . عدم توجه به آن می تواند تاثیر بسیار بدی بر ظاهر آپارتمان ایجاد کند . بدین منظور با کمی خلاقیت و ایده پردازی می توان نه تنها به زیباسازی چهره ساختمان کمک کرد ، بلکه میتوان تراس را به فضایی رمانتیک تبدیل کرد . در ادامه ویکی سرا میخواهد نحوه طراحی بالکن و تراس را شرح دهد .

ایده ها در چیدمان تراس و بالکن

چیدمان-تراس-و-بالکن

با توجه به اینکه تراس منزل شما بزرگ است یا کوچک می توانید مدل های متفاوتی را برای آن پیاده سازی کنید . تراس های کوچک باید تا حد امکان خلوت و زیبا باشد تا افراد حس خوبی را از این فضا دریافت کنند . همچنین برای طراحی تراس ها می توانید از مبلمان و میز و دیوارهای سبز برای دکوراسیون بالکن استفاده کنید و این فضا را به مکانی شاد برای دورهمی های خانوادگی تبدیل کنید .

تزیین سقف بالکن و تراس

گاهی اوقات ممکن است فضای بالکن و تراس شما کوچک باشد و مکانی برای آویز کردن گلدان نداشته باشید . جالب است بدانید در اصول معماری مدرن برای این مشکل شایع راه حل های مختلفی وجود دارد . به طور کلی با استفاده از دیوار و سقف می تواند تا حد زیادی بر این مشکلات غلبه کنید . آویز کردن گلدان های سبک و زیبا یکی از ایده های کاربردی در این زمینه می باشد . علاوه بر این ، می توانید با نصب تاب های پارچه ای و بسیار نرم و راحت ، بالکن را به محیطی برای استراحت و مطالعه در یک بعد از ظهر زیبا تبدیل کنید .

انتخاب مدل و اندازه تاب ، رابطه مستقیمی با اندازه بالکن و تراس شما دارد . به طور کلی در انتخاب آن باید دقت زیاد کنید تا فضا آرام خود را به فضایی شلوغ تبدیل نکنید .

طراحی نمای بالکن و تراس

تراس و بالکن از فضاهای مهم و ارزشمند خانه می باشند . به طور کلی چیدمان این فضا بر زیبا سازی نمای ساختمان تاثیر گذار هستند . فضای بالکن و تراس میتواند آرامش ، نشاط و حس مثبت را به محیط زندگی شما وارد کند . نمای ساختمان های مسکونی ممکن است دارای تو رفتگی یا بیرون زدگی باشد و نمای بالکن و تراس را زیبا تر جلوه دهد . در مجموع استفاده از گل و گیاهان زینتیِ در بالکن باعث ایجاد نمایی خاص شده که بر روحیه افراد ساکن در ساختمان و رهگذران بسیار تاثیرگذار است و امید و زندگی را در افراد زنده می کنند .

دکوراسیون دیوار با شلف

برای زیبا سازی فضا بایستی از گیاه نیز استفاده کنید تا سر سبزی و حس تازگی را به محیط تراس القاء کنیم . بنابراین بهتر است از گلدان و گل برای زیبا سازی این فضا استفاده کنید تا چشم انداز زیباتری را به وجود آورید . با توجه به کمبود فضا در کف تراس ، بهتر است از شلف های چند طبقه بر روی دیوار بالکن و تراس خود استفاده کنید . در همین راستا ، خلاقیت در انتخاب نوع و رنگ شلف ها نیز می تواند گام دیگری در زیباتر شدن دکوراسیون تراس و منازل آپارتمانی باشد . شلف برای طراحی و چیدمان بالکن و تراس تنوع بالایی دارد . هر کدام از متریال چوب و فلز میتواند نمای تراس و بالکن را زیباتر کند . در ادامه میخواهیم پر کاربرد ترین گل ها را برای چیدمان و تزیین بالکن برایتان شرح دهیم .

طراحی نرده ها تراس با گیاهان و گل ها

گلهای-ساقه-کوتاه-و-روند-برای-چیدمان بالکن

از این نکته غافل نشوید که گیاهان جایگاه خاصی در زندگی ما دارند ، برای سلامت روح و جسم خود باید از آنها در دکوراسیون بالکن استفاده کنیم . اگر کمی خلاقانه به طراحی مدل تراس و بالکن نگاه کنید متوجه میشوید که استفاده از گلدان های زیبا با طرح های خاص ، می تواند یکی از بهترین راهکارها برای زیباتر سازی فضای تراس باشد . بنابراین با توجه به نوع سلیقه خودتان می توانید از گیاهان ساقه کوتاه و بلند و نیز گلهای روند برای سر سبزی بیشتر محیط و نمای ساختمان استفاده کنید .

سوسن چشم سیاه (Black-Eyed Susan)

چیدمان بالکن با گل سوسن

این گل‌ یکی از زیبا ترین و مناسب ترین گل ها برای چیدمان و دکوراسیون تراس و بالکن است . سوسن سیاه مناسب فصل پاییز است و به طور کلی از خانواده گل آفتاب گردان بوده و عمری 2 ساله دارد . گل آن از اواسط تابستان شروع به باز شدن میکند و تا اواخر پاییز ادامه دارد . استفاده از این گل میتواند فضای تراس شما را به مکانی خاص تبدیل کند .

زنگ‌ های مرجانی یا ( Coral Bells )

چیدمان - بالکن - با - گل - زنگ - مرچانی

برگ های آن نرم ، قلبی شکل و سه تایی و شبیه به برگ های شبدر ایرلندی است. این برگ ها به رنگ زیبای ارغوانی با لکه مرکزی به رنگ قرمز شرابی بر روی هر برگچه میباشد . ترکیب این دسته از گیاهان با گلهای مثل کدو و علف‌ های تزئینی نمای خاصی را به بالکن میدهد . حتی میتوانید از آن برای تزئینات دیواری با تم پاییز استفاده کنید . ترکیب این گیاه با گل های زینتی میتواند محیط بالکن و تراس را زیبا تر کند .

اُگزالیس یا شبدر ایرلندی (Oxalis یا Shamrock)

این گیاه دارای رنگ سبز است و رشد بسیار راحتی دارد و لازم است بدانید که اُگزالیس برای رشد به نور کمی نیاز دارد .در رنگهای ارغوانی ، بنفش کم رنگ، ترکیب و ست گلبهی و سفید میروید .

رز صحرایی یا بیابانی یا آدنوم (Desert Rose)

از جمله گل‌ های بسیار زیبایی است که میتواند زیبایی خاص و فوق العاده ای را به محیط شما هدیه دهد . همان گونه که از اسمش پیداست ، این گل نیاز به آب زیاد ندارد و گیاهی نسبتا مقاوم است . ظاهر این گیاه شبیه به یک بونسای با ساقه عمود و ضخیم همراه با شکوفه‌‌های شعله گونه میباشد . ترکیب رز بیابانی با کاکتوس‌ها یا ساکولنت‌های نوک تیز نمایی زیبایی به بالکن میدهد .

آجوگا (Ajuga)

این گل در محلی که سایه است به خوبی رشد میکند ، میتوانید از آن برای فضای های بالکن و تراس که نور کافی ندارند استفاده کنید . به این گیاه لبدیسی رونده یا خزنده نیز گفته میشود . این گل در ترکیب رنگی های متفاوتی نیز وجود دارد و میتواند محیط شما را به مکانی دل چسب و زیبا تبدیل کند . بهتر است بدانید گلهای این گیاه در بهار رشد میکند .

درختچه بودلیا یا دم موشی (Buddleia)

این درختچه بسیار زیبا را میتوان در مناطق معتدل و گرمسیری پرورش داد . این گیاه خاص بوته های پروانه‌ای پشمی دارد . خوشه‌ های افشان آن پر از گلهای رنگارنگ است که تنوع رنگ بسیار زیادی دارد . گل های این درختچه در رنگهای مختلفی از قبیل سفید ، قرمز ، صورتی و ارغوانی ، آبی یافت میشود . از این گیاه میتوانید برای چیدمان تراس و بالکن استفاده نمایید و محیط خود را به مکان زیباتری تبدیل کنید . به این نکته توجه داشته باشید که این گیاه روند است ، بنابراین در هنگام کاشت عمق بیشتری را برای آن ایجاد کنید .

چیدمان بالکن با وسایل ابتدایی

یکی از مهم ترین مواردی که باید برای چیدمان بالکن و تراس به آن توجه داشت ، استفاده از وسایل ساده و ارزان قیمت است . به عنوان مثال می توان از قوطی های بلا استفاده به عنوان گلدان استفاده کنید . حتی با رنگ و تزیین وسایل دور ریز میتوان فضایی زیبا و به دلنشینی را فراهم آورید . علاوه براین ، با استفاده از بطری های یکبار مصرف که در تمام منازل براحتی در دسترس هستند میتوان فضا را دل چسب تر کرد .

طراحی دیوار با گیاهان تازه

برای طراحی و چیدمان تراس و بالکن تنها نیاز نیست از رنگ برای رنگ آمیزی دیوارها استفاده کنیم . در عوض میتوانیم با استفاده از گیاهان برروی دیوار حس طبیعت را به محیط القاء کنیم . برای دکوراسیون بالکن میتوانید از چمن طبیعی و مصنوعی استفاده کنید ، زیرا رنگ سبز در دکوراسیون ، آرامش خاصی را به افراد میدهد .

صندلی تا شو برای چیدمان تراس

برای زیباتر شدن فضای تراس و بالکن از صندلی های تاشو استفاده کنید . درحال حاضر اغلب بالکن ‌ها جمع و جور هستند ، بنابراین به دنبال میز و صندلی‌ های کوچک باشید . مزیت این صندلی ها در این است که وقتی نیازی به آنها ندارید به راحتی جمع میشوند . به طور کلی این صندلی ها فضای شما را اشغال نمیکنند و حس بهتری را به محیط میدهد . در این مواقع میتوان از رنگ ‌های روشن با متریال طبیعی استفاده کرد . جالب است بدانید که این ترکیبات طبیعی استرس و هیجانات عصبی شما را به طرز چشم گیری کاهش میدهد .

بامبو برای طراحی دیوار

یکی از وسایل ارگانیک که میتوان از آن برای طراحی و چیدمان تراس یا بالکن استفاده کرد ساقه های بامبو است . همان طور که میدانید چوب بامبو دارای شیار و اندازه متفاوتی میباشد ، همین تضاد در اندازه بامبو ظاهری مدرن را به دیوار های تراس و بالکن میدهد . همچنین میتوان از بامبو کاشته شده و نیز از چوب های خشک آن برای طراحی و چیدمان بالکن و تراس استفاده کنید .

رنگ و نور پردازی

برای دکوراسیون و چیدمان فضای تراس و بالکن بهتر است از رنگ های روشن استفاده کنید ، همان طور که میدانید این فضا بایستی حس خوبی را برایتان مهیا سازد ، از تاثیر نور پردازی برای ایجاد فضایی رویایی و خاص غافل نشوید . میتوانید برای چیدمان این فضا از چراغ ها به صورت ریسه ای و نیز آویز استفاده کنید .

کفپوش مناسب بالکن

به طور کلی چیدمان و دکوراسیون بالکن و تراس در خانه های امروزی بسیار مهم است ، برای زیبا تر کردن این فضا باید از کف پوش ها با متریال مناسب استفاده کنیم . در ادامه به تشریح متریال مناسب برای کف پوش بالکن و تراس میپردازیم :

کفپوش چوب پلاست

در واقع چوب پلاست یک متریال صنعتی است که از ترکیب الیاف چوب و پلاستیک‌ های بازیافتی تولید شده است . چوب پلاست شباهت بسیار زیادی به چوب طبیعی دارد . این متریال در برابر شعله و مواد شیمایی مقاوم بوده ، بنابراین انتخاب خوبی برای فضای بالکن است . این کف پوش در برابر رطوبت و نیز حشرات موزی آسیب نمی بیند و بهترین متریال برای کف سازی بالکن است . در مجموع این جنس از نظر قیمت ، نسبت به چوب ارزان تر بوده و عمر بالایی دارد و میتواند انتخاب مناسبی برای بالکن باشد .

کفپوش سنگی

در مجموع سنگ طبیعی میتواند گزینه‌ بسیار مناسبی برای کف سازی بالکن باشد . این متریال حس طبیعت و تازگی را در افراد ایجاد میکند و میتواند بیماری های روحی و روانی را بهبود بخشد . همچنین استفاده درست و اصولی از این متریال میتواند فضایی مجلل و خاص را در اختیار ساکنان خانه قرار دهد . در انتخاب نوع سنگ دقت کنید ، زیرا اگر سنگ خام باشد و قسمتهای تیز و برنده ی آن حذف نشده باشد ،میتواند به بدن افراد آسیب برساند . بنابراین بهتر است از صیقلی بودن سنگ اطمینان حاصل نمایید ، تا از این طریق خطر های احتمالی را به صفر برسانید .


5/5 - (13 امتیاز)