پیاز عنصل چیست + کاربرد آن + فواید و عوارض این گیاه

پیاز عنصل (Drimia) که با نام های دیگری چون گیاه دریمیا بوده است . از تیره سوسنیان بوده که پیاز آن بزرگ و در هوای سرد دوام دارد. خواص پیاز عنصل بسیار زیاد بوده و درمان کننده بسیاری از بیماری هست . عوارض پیاز عنصل نیز بسیار متنوع بوده و باید به مضرات آن بر بدن اهمیت شاخص ای داد . برگهای شبیه به برگ نرگس است و در فصل بهار هم گل می دهد . این گیاه یکی دیگر از گیاهان دارویی است که البته سمی میباشد و باید در مصرف آن احتیاط كرد . از پیاز عنصل سفید و ترکیبات خالص شده آن به عنوان یک داروی قلبی استفاده درمانی می شود . نوع قرمز آن را به عنوان یک سم برای نابودی حشرات مورد استفاده قرار میگیرد . حال در این مقاله ویکی سرا میخواهد خواص و نیز عوارض پیاز عنصل را برای شما شرح دهیم .

خواص پیاز عنصل

خواص پیاز عنصل بسیار متنوع بوده . از قدیم ایام در طب سنتی برای درمان بیماری از این پیاز استفاده میکردند . با بررسی انجام شده توسط تیم تحقیقاتی ویکی سرا پیاز عنصل دارای مصارف درمانی متفاوتی بوده . به صورت کلی از این گیاه برای سلامت قلب بوده . ادرار آور و نیز دفع کننده سنگ مثانه . تقویت حافظه ، افزاینده بینایی، تمیز کننده اخلاط سینه و برونشیت مناسب است  .

در ضمن برای خشونت سینه، دل پیچه، دردهای عصبی، آب آوردن بدن، صرع و امراض مغز (مالیخولیا، سردرد های مزمن و آلزایمر )، نفس تنگی ، سرفه های مقاوم، آسم، برونشیت حاد ، درد و عفونت گوش ، پرش اعضای بدن، یرقان و دردهای مفاصل نیز مفید میباشد . به صورت استعمال خارجی برای جلوگیری از ریزش موها از آن استفاده میشود .

نکته 

 • مصرف دوز زیاد از پیاز عنصل برای بدن سمی است . پس زیر نظر یک متخصص طب سنتی نسبت به استفاده آن اقدام کنید تا به عوارض پیاز عنصل بر سلامت بدن دچار نشوید .
 • نوع قرمز آن به هیچ وجه توسط انسان مصرف نشود زیرا سمی بوده و خطر جبران ناپذیری را برای بدن به همراه خواهد داشت .
خواص پیاز عنصل 

خواص پیاز عنصل بر عملکرد قلب

قلب در مرکز سیستم گردش خون شما قرار دارد ، این سیستم شبکه ای از رگه های خونی است که خون را به هر قسمت از بدن شما می رساند . خون حامل اکسیژن و سایر مواد مغذی مهم است که تمام اعضای بدن برای سالم ماندن و کار صحیح به آنها نیاز دارند .

قلب شما یک عضله است و  وظیفه آن پمپاژ خون در سراسر سیستم گردش خون شما است . همه ما برای سلامتی بهتر بدن خود و نیز عملکرد بهتر قلب خود به دنبال مواد و نیز مکمل های هستیم تا به استفاده از آنها عملکرد قلب و سلامت قلب خود را افزایش دهیم .

یکی از این مواد مفید برای بهبود عملکرد قلب پیاز عنصل است . این گیاه دارویی تاثیر فوق العاده ای بر عملکرد قالب به جا میگذارد . این گیاه دارای مواد معدنی و مولتی ویتامین ها میباشد که باعث تحریک قلب شده و اثر نارسایی قلبی ، آنژین صدری، نفروسیدما و تحریک قلب بیماری قلبی و عروقی تا حدودی جلوگیری میکنند .

تاثیرات پیاز عنصل بر خون مردگی

وقتی که یکی از رگه های خونی پاره میشود ، مقدار کمی خون از داخل رگ به درون بدن راه پیدا میکند . این مقدار خون ممکن است درست در زیر سطح پوست باشد و به همین دلیل نمایان شود . رگه های خونی به دلایل مختلفی ممکن است پاره شوند . اغلب موارد ، علت پاره شدن رگها ، وارد شدن آسیب (مانند ضربه) به ناحیه مورد نظر است . خونریزی در داخل پوست ، میتواند به شکل نقاط ریز یا لکه های بزرگتری روی پوست دیده شود .

گاهی اوقات لکه های مادرزادی با خونریزی داخل پوستی اشتباه گرفته میشوند . در حالت عادی وقتی شما روی پوست خود فشار وارد میکنید ، آن نقطه از پوست شما برای چند لحظه کمرنگ تر میشود ، اما در صورتی که در پوست شما خونریزی رخ داده باشد ، با فشار دادن پوست ، رنگ آن کمرنگ نمیشود.

برای درمان این بیماری بسیاری مواد طبیعی نیز وجود دارد که تاثیر فوق العاده ای بر بدن می گذارد و تا حدودی خون مردگی را درمان و رفع میکنند . طبق بررسی انجام شده توسط تیم سلامت ویکی سرا بر روی افراد که به خون مردگی دچار میشوند به این نتیجه رسیده ایم که پیاز عنصل تاثیر فوق العاده ای بر این بیماری دارد . این ماده دارای مقادیر بالایی مولتی ویتامین و مواد معدنی بوده که تا حدودی از خون مردگی جلوگیری میکند .

خون مردگی

مزیت پیاز عنصل بر تقویت مو

مویی هر انسان عنصر زیبایی فرد میباشد و مراقبت کردن از آن بسیار مهم است . موهای ضعیف را می توان  به صورت شکاف ، خشکی شدید یا چربی بیش از حد  میتوان تعریف کرد . این بیماری غالباً ژنتیکی است از والدین به کودکان میرسد .

این مشکل میتواند در اثر عوامل هورمونی مانند یائسگی یا زایمان . قرص های جلوگیری از بارداری یا سایر داروها . بیماری ، رژیم غذایی نامناسب ، استرس ، قارچ پوست سر یا درمان های سرطان ایجاد شود . اثرات محیطی ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب ، کلر یا آب نمک ، تهویه هوا یا گرمایش و آلودگی میتواند خارش پوست سر را ایجاد کند .

برای داشتن موهای زیباتر و نیز با استقامت تر ویکی سرا با تحقیقات خود در حوزه سلامت پوست مو در طب سنتی به این نتیجه رسیده با استفاده از مواد طبیعی می توان زیبایی مو را بازیابی کرد . یکی از مواد تاثیر گذار بر این موضوع پیاز عنصل است . این گیاه دارایی مواد و نیز ترکیباتی بوده که تاثیر فوق العاده ای بر جریان مو سر به جای میگذارد و نیز باعث تقویت و بازیابی موها میشود .

تقویت مو با پیاز عنصل

خواص پیازعنصل بر سنگ مثانه

سنگ مثانه تودههای سختی متشکل از مواد معدنی در مثانه می باشند . وقتی که مواد معدنی ادرار غلیظ و کریستال میشوند ، سنگ مثانه به وجود میاید . این مشکل معمولا زمانی رخ میدهد که شخص قادر به تخلیه‌ای کامل مثانه خود نباشد . سنگهای مثانه کوچک معمولاً بدون نیاز به درمان از بدن خارج میشوند ، اما برخی اوقات سنگ مثانه نیاز به مصرف دارو یا حتی جراحی دارد . اگر سنگ مثانه درمان نشده باقی بماند ، سنگ منجر به عفونت مثانه و دیگر مشکلات خواهد شد .

 •  نشانه های سنگ مثانه شامل
 • درد و انقباض در شکم
 • درد شدید در موقع ادرار
 • تکرر ادرار
 • دفع خون در ادرار
 • سوزش ادرار در هنگام دفع

طبق بررسی ویکی سرا بر روی مجلات و نیز مطالعه آزمایشات انجام شده بر روی بیماران دچار شده به این نتیجه رسیده با استفاده از گیاه طبیعی میتوان این مشکل را تا حدودی درمان و نیز رفع کرد . یکی از این مواد تاثیر گذار بر روی مشکلات و نیز درد به علت سنگ مثانه پیاز عنصل است . این ماده دارای عنصر و مواد معدنی میباشند که تا حدودی باعث خرد شدن و دفع سنگ مثانه میشوند .

تاثیرات پیازعنصل بر سنگ مثانه

اثرات پیاز عنصل بر سرماخوردگی

سرماخوردگی نوعی عفونت ویروسی بخش فوقانی دستگاه تنفس است و به درمان با  آنتی بیوتیک نیاز ندارد . این عفونت ممکن است به سرعت آغاز شود اما خود به خود بهبود می­یابد و در بخش بالایی از مواقع نیاز به اقدام خاصی نیست .

اگرچه بسیاری از افراد نگران ابتلا به سرماخوردگی هستند به سرعت پس از شروع اولین نشانه­ ها اقدام به تهیه­ ی دارو می­کنند . ویکی سرا با مطالعات خود بر روی بخش بالایی از مقالات پزشکی در مورد درمان سرماخوردگی به این نتیجه رسیده با استفاده از مواد طبیعی در طب سنتی میتوان این مشکل را کنترل و درمان کرد .

یکی از مواد موثر بر سرما خوردگی پیاز عنصل است . این گیاه دارای مقادیر بالایی مولتی ویتامین و عناصر طبیعی بوده اند . این مواد قادر هستند با ویروس ها تا حدودی مبارزه کرده و درصد بهبودی حال عمومی افراد باشند .

اثرات پیاز عنصل بر سرما خوردگی

خواص پیاز عنصل بر فشار خون بالا

برای زنده ماندن و عملکرد صحیح ، بافت ها و اندام های شما به خون اکسیژنه ای که سیستم گردش خون شما در بدن حمل میکند نیاز دارند . هنگامی که قلب می تپد ، فشاری ایجاد می کند که خون را از طریق شبکه ای از رگه های خونی لوله ای شکل ، که شامل عروق ، رگها و موی رگ ها است ، هل میدهد .

فشار خون ، نتیجه دو نیرو است : اولین نیرو (فشار سیستولیک) در اثر پمپاژ خون از قلب و وارد عروق که بخشی از سیستم گردش خون هستند ، ایجاد میشوند . نیروی دوم (فشار دیاستولیک) با استراحت قلب بین ضربان قلب ایجاد میشود . بعضی از افراد به علت بیماری و یا سن به فشار خون بالا مبتلا میشوند .

طبق بررسی اجمالی ویکی سرا بر روی مجلات علمی در حوزه سلامت بدن و نیز فشار خون بدن بیماران به این نکته برخوردیم با استفاده از مواد طبیعی نیز میتوان از فشار خون بالا تا حدودی جلوگیری کرد . یکی از هزاران ماده موثر بر این بیماری عنصل است . این ماده تاثیر شاخص ای بر جریان خون گذاشته و تا حدودی فشار خون را در حد نرمی نگه میدارد .

تقویت پوست با پیاز عنصل

بدون شک این موضوع بر هیچ کس پوشیده نیست که پوست یکی از مهم ترین عامل ها برای زیبایی ظاهری و سلامت فیزیکی افراد بوده است . به همین علت رعایت چند سری نکات کلی در این زمینه میتواند به شما کمک کند تا تقویت پوست را به نحو احسن انجام داده و به زیبایی و طراوت دلخواه پوست خود برسید .

این نکته  به نقل قول از پژوهشکده سلامت ویکی سرا  نباید فراموش کرد که در صورت زیاده روی و استفاده ای بیش از حد از این موارد و مراقب پوست بیش از اندازه نه تنها پوست را تقویت نکرده بلکه در موارد ای به آن آسیبی جدی و نیز خارش پوست را ایجاد میکند .

ما با مطالعات اجمالی خود بر روی آزمایشات انجام شده بر پوست هزاران افراد به این نتیجه رسیده ایم . نتیجه گیری نهایی این موضوع بوده که با استفاده از گیاهان داروی نیز می توانیم پوست خود را زیبا نگاه داریم . یکی از این مواد طبیعی پیاز عنصل است . این ماده دارای مواد طبیعی و معدنی بوده که باعث کلاژن سازی پوست شده . از این رو پوست زیبایی خود را تا حدودی به دست می آورد .

تقویت پوست با پیاز عنصل

خواص پیاز عنصل بر سردرد

سردرد ممکن است از آنچه بیشتر مردم تصور می کنند پیچیده باشد . انواع مختلف می توانند علائم خاص خود را داشته باشند ، به دلایل منحصر به فردی اتفاق می افتند و به درمان های مختلفی نیاز دارند . هنگامی که از نوع سردرد خود مطلع شدید میتوانید به دنبال درمان برای آن باشید . سردرد میتواند به علت بیماری از قبیل میگرن ، خستگی . سرما خوردگی . کمبود ویتامین دی در بدن ایجاد شود . پزشک میتوانید درمانی را پیدا کنید که به احتمال زیاد به شما کمک می کند از این درد تا حدودی خلاص شوید .

سردرد دلایل مختلفی داشته ویکی سرا به نقل قول از دانشنامه های مدیکال به این نتیجه رسیده با مواد طبیعی و سنتی میتوان این دردها را کنترل و نیز درمان کرد . بخش بالایی مواد طبیعی برای درمان سردرد وجود دارند . یکی از این مواد تاثیر گذار بر کنترل سردرد پیاز عنصل میباشد . این پیاز درمانی تا حدودی دردهای ناحیه سر که در بسیاری از موارد آزار دهنده است را کاهش میدهد .

سردرد

تقویت معده با عنصل

معده ، ساختاری ماهیچه ای و توخالی دارد که اصلی ترین واکنشهای شیمیایی هضم مواد غذایی در آن اتفاق میافتد . معده ، در وسط دستگاه گوارش قرار دارد و از سمت بالا با مری در ارتباط است . از سمت پایین به ابتدای روده کوچک یعنی دوازده راه دارد .

بعد از جویدن و بلعیدن غذا ، مواد وارد مری می شود . لوله ای که غذا را از طریق گلو و قفسه سینه به معده می رساند . مری در محل اتصال دستگاه گوارش که دقیقاً در زیر دیافراگم ( ورقه نازک عضله تنفسی زیر ریه ها) قرار دارد ، به معده می پیوندد .

معده عضوی مانند کیسه است که غذا را در خود نگه می دارد و با ترشح آب معده شروع به هضم آن میکند . بعضی از افراد به علت توجه نکردن در وعده های غذایی خود بعد از خوردن غذا ممکن است به درد معده ، رفلاکس معده دچار شوند .

این افراد در شرایطی ممکن است به سوزش معده دچار شوند . ویکی سرا طبق بررسی های خود بر روی مجلات حوزه سلامت به این نتیجه با توجه کردن در خوردن وعده غذایی و نیز استفاده از مواد طبیعی تا حدودی از بیماری معده شدید از قبیل زخم معده که به علت توجه نکردن در برنامه غذایی ممکن است به وجود بیاید جلوگیری کرد .

یکی از این مواد تاثیر گذار بر عملکرد بهتر معده پیاز عنصل است . این ماده دارویی باعث بهبود عملکرد و نیز هضم غذا شده از دچار شدن به بسیاری از بیماری و ناراحتی معده تا حدودی جلوگیری میکند .

تقویت معده با عنصل

درمان تاول پوستی

تاول ، که توسط متخصصان پزشکی وزیکول نیز نامیده می شود ، بخشی از پوست است که با مایع پر شده است . اگر تا به حال خیلی طولانی کفش نامناسب پوشیده ایده احتمالاً با تاول آشنا هستید .

هنگامی که اصطکاک بین پوست و کفش شما منجر به جدا شدن لایه های پوست و پر شدن از مایع شود به آن تاول میگویند . این علت شایع تاول زدن باعث تولید وزیکول میشود . تاول ها اغلب آزار دهنده ، دردناک یا ناراحت کننده هستند . اما در بیشتر موارد ، آنها علامت موضوع جدی نیستند و بدون هیچ گونه مداخله پزشکی بهبود می یابند .

تیم سلامت ویکی سرا به دنبال درمان طبیعی برای این مشکل است . بعد از مطالعات پیاپی بر روی مواد و نیز داروها طبیعی برای درمان تاول پوستی به پیاز عنصل بر خورد دیم . این پیاز تاثیر فوق العاده ای بر بدن گذاشته و تا حدودی درد و التهاب به وجود آمده به علت تاول های پوستی را کاهش میدهد .

درمان تاول پوستی با پیاز عنصل

خواص پیاز عنصل بر آسم

آسم شرایطی است که در آن مجاری هوایی باریک و متورم شده و مخاط اضافی ایجاد میکند و باعث اختلال در تنفس، سرفه ، خس خس سینه و تنگی نفس می شود . در برخی افراد آسم ، یک مشکل جزئی است .

اما در برخی افراد می تواند به یک مشکل اساسی تبدیل شود و فعالیت های روزمره فرد را مختل کند و حتی ممکن است منجر به حمله آسم جدی شود . آسم قابل درمان نیست ، اما علائم و علل آسم قابل کنترل است . یکی از مواد تاثیر گذار برای کنترل آسم پیاز عنصل است . عنصل تاثیر فوق العاده ای بر عملکرد دستگاه تنفسی داشته و میتواند تا حدودی تنش ها و مشکلات تنفسی را کنترل کند .

خواص پیاز عنصل بر آسم

خواص پیاز عنصل بر رشد آبرو

زیبایی آبرو برای بیشتر افراد خصوصا خانم بسیار مهم بوده . برای کسب این زیبایی به دنبال جراحی زیادی بوده و هزینه زیادی برای این منظور خرج کرده اند . ویکی سرا با تحقیقات خود بر روی مجلات سلامتی پوست مو به این جمع بندی رسیده برای پر پشت شدن و تقویت ابروهای خود می توانید از روغن عنصل استفاده کنید. عنصل در روغن کنجد و زیتون ترکیب کنید . ماده آماده شده از این ترکیب علاوه بر اینکه به تقویت و پر پشت شدن ابروها کمک میکند ، میتواند به تحریک پیاز موی سر نیز بپردازد و موی سر را تقویت کند . مصرف مداوم روغن عنصل می تواند باعث تسریع در رشد مو و تقویت مو ابرو شود .

تاثیر پیاز عنصل بر رشد آبرو

عوارض پیاز عنصل 

عوارض پیاز عنصل بر کلیه ها 

 • یکی از عوارض شایع پیاز عنصل بر کلیه ها است . اگر دچار التهاب و نیز درد در کلیه  های خود هستید تا جای امکان از این گیاه استفاده نکنید . در صورت نیاز حتما زیر نظر پزشک نسبت به استفاده کنید .

عوارض پیاز عنصل بر زنان باردار

 • از عنصل در دوران بارداری به هیچ وجه استفاده نکنید . زیرا گردش خون را افزایش داده و برای مادر و نیز جنین بسیار خطرناک میباشد . زیرا گردش خون را افزایش داده و خطر سقط جنین را بالا میبرد .
 • از عنصل در دوران شیر دهی نیز استفاده نکنید . زیرا از طریق شیر وارد خون بچه شده و میتواند عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد .

تداخل دارویی 

 • اگر مشغول استفاده از داروی دیگوکسین هستید ، بدون مشورت با متخصص مراقبت های بهداشتی خود از پیاز عنصل استفاده نکنید . زیرا عوارض پیاز عنصل فراوان بوده و باعث ایجاد اثرات مخربی برای قلب میشود . در شرایطی میتواند خطراتی برای بدن به دنبال داشته باشد .

عوارض پیاز عنصل بر بدن 

استفاده بیش از حد از دوز پیاز عنصل باعث ایجاد حالت تنوع ، استفراغ شده . عنصل در شرایطی میتواند سلامتی بدن را به خطر بیندازد .

نتیجه گیری 

پیاز عنصل بخاطر وجود گوگرد و مواد معدنی که دارد بسیار حائز اهمیت و مورد توجه  افراد زیادی بوده است . به محض استفاده از پیاز فوق سلولهای پوست میتوانند واکنش نشان دهند  و آن را به خوبی جذب کنند . پیاز عنصل اثر تحریک کننده بر روی پوست بدن دارد . ابتدا تولید قرمزی و بعدا حتی تاول را بر روی پوست ایجاد میکند . ویکی سرا به شما پیشنهاد میدهد لذا در موقع استفاده از این پیاز ابتدا کمی از روغن حامل  را روی پوست زده و سپس از این عنصل برای مصارف درمانی استفاده کنید . عنصل تاثیر فوق العاده ای بر روی بدن داشته . برای دچار نشدن به عوارض این گیاه در مصرف آن حد اعتدال را حفظ کنید .


نکته مهم : مطالب سایت ویکی سرا از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی دارد . به همین سبب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

5/5 - (1 امتیاز)

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن