پتینه کاری چیست ؟ از موارد استفاده آن تا نحوه اجرا !

پتینه کاری یک هنر در راستای زیبایی آفرینی و روح بخشی به محیط تعریف میشود . همه ما به دنبال مواد و ترکیباتی هستیم تا بتوانیم نمای خانه خود را به طور کلی تغییر دهیم . یکی از راه‌ های زیبا و قدیمی چیدمان و زیبا سازی خانه پتینه کاری است . امروزه با استفاده از روش‌ های مدرن و کلاسیک این هنر خاص میتوانید خانه خود را زیبا چیدمان و دکوراسیون کنید . پتینه کاری هنری دستی است که با بهره گیری از بافت و رنگ های مختلف ایجاد میشود . پتینه با ایجاد یک سطح خاص استایل فضا را به طور کامل تغییر میدهد .

هنر-پتینه-کاری

به طور کلی به سبکی از رنگ آمیزی گفته می شود که با اصول طراحی خود به جسم و یا فضا حالت خاص و کهنه ای را میدهد . امروزه با پیشرفت علم معماری و ابداع سبک های نوین و متریال های جدید میتوانید نمای خانه خود را به طور کلی تغییر دهید .

تاریخچه

تاریخچه پتینه کاری

اولین بار هنر پتینه در کشور ایتالیا شناخته شد ، معماران و هنرمندان از این هنر برای تغییر دکوراسیون فضاهای خود استفاده میکردند . به طور کلی این هنر تکنیک و اصول کهنه کاری است ، میتوان با استفاده از این هنر خاص فضا خانه خود را به طور کلی زیباتر کنیم .

به طور کلی با استفاده از رنگ های جدید میتوان یک بنا را از نظر ظاهر و سبک قدیمی و سنتی کرد . اگر تمایل دارید یک حس نوستالژی در طراحی منزل خود ایجاد کنید و با استفاده از تجهیزات جدید یک قاب قدیمی و تصویری کهنه از لوازم و ساختار منزل خود به نمایش بگذارید ، ویکی سرا به شما پیشنهاد میکند از هر پتینه کاری برای دکوراسیون داخلی و طراحی بنای منزل خود استفاده کنید .

پتینه

پتینه

پتینه کاری هنری است که با بهره گیری از بافت و رنگ های مختلف نمای خانه به طور کلی تغییر میدهد . این هنر با ایجاد یک سطح جدا کننده بین جسم اصلی و رنگی که قرار است روی اجسام قرار گیرد باعث میشود وسایل کهنه و فرسوده و به عبارتی اکسیده شده دیده شوند . به طور کلی رنگ سبز فسفات شده یکی از شاخه های اصلی این هنر است .

در مجموع بهتر است بگوییم پتینه کاری یکی از تکنیک های نقاشی است که قادر است با هنر خود به اشیاء حالت کهنگی و خوردگی شده بدهد . میتوان از این تکنیک خاص در قسمت های مختلف خانه استفاده کرد و از این طریق با اندکی هزینه نمای وسایل و خود خانه را به طور کلی تغییر داد .

در این هنر ، رنگ‌ نقش پوشاننده ، روشن کننده و مات کننده دارد . بایستی بدانید پتینه کاری هنری پر طرفدار است که با رنگ‌ های دکوراتیو و ابزارهای مختلف روی سطوح مختلف ، بافت خاصی را ایجاد میکند و امکان دوباره استفاده کردن از ظروف قدیمی ایجاد مینماید .

دکوراسیون فضا با هنر پتینه

دکوراسیون-فضا-با-هنر-پتینه

در طول زندگی خود حتما فضاهای را دیده اید که چشم و حواس شما را به خود معطوف کرده و از دیدن آن خسته نشده اید . بهتر است بدانید این هنر خلاقانه که شما از دیدن و تماشای آن خسته نمیشوید پتینه کاری است . رنگ‌ های مختلف در کنار طرح‌ های متنوع زیبایی قابل توجهی را برای محیط‌ های داخلی و حتی خارجی فراهم میاورد .

از هنر پتینه میتوان در قسمت های خانه استفاده کرد . میتوانید از این هنر در همه اماکن از جمله داخل و خارج از منزل ، سالن‌ های کنفرانس، هتل‌ ها، بیمارستان‌ ها و مدارس و…استفاده کنید . این نکته را فراموش نکنید ، بهتر است تنها یک لایه نازک از آن بر روی سطح اعمال شود . این پوشش علاوه بر ایجاد نمای زیبا در هر فضا میتواند عایق مناسبی برای دیوار و سقف نیز باشد .

سبک های پتینه کاری

سبک-های-پتینه-کاری

حال که تا حدودی با هنر پتینه کاری آشنا شده اید زمان آن رسیده که با سبک های این هنر خاص آشنا شوید تا بتوانید محیط خود را بهتر طراحی و دکوراسیون کنید . به طور کلی این هنر دو سبک اصلی و پایه دارد که میتوانید از آن برای تغییر چیدمان خانه خود استفاده کنید . این دو سبک شامل سبک مدرن و کلاسیک است که در ادامه به صورت کامل هر کدام را برای شما شرح میدهیم .

سبک مدرن

پتینه-مدرن
سبک-مدرن
پتینه-مدرن قرمز-آبی
سبک-پتینه-مدرن

امروزه از خاص مختلف این هنر باستانی بیشتر استفاده میشود . با پیشرفت روز افزون علم نیز مهندسان و معماران روش های جدیدی برای این هنر ابداع کرده اند که میتوان از آن برای ایجاد نمای زیبا تر استفاده کرد . در سبک مدرن افراد تنها به چند رنگ و مدل خاص محدود نیستند بلکه میتوانند از الگوهای متنوع نیز استفاده کنند . از نظر کاربرد‌ نیز نوع مدرن پتینه کاری طیف گسترده‌ ای دارد .

میتوان آن را رو سطوح مختلفی از قبیل چوب ، شیشه و نیز متریال دیگر اجرا کرد . در این سبک شما میتوانید براساس علاقه خود بهترین مدل را سفارش دهید . با توجه به معماری‌ و طراحی هایی که امروزه در خانه ها اجرا میشود شاید بتوان گفت سبک مدرن از نظر طراحان پر کاربرد تر است . این سبک با تنوع مدل و الگو اجازه میدهد افراد آزادانه مدل مد نظر خود را انتخاب کنند .

سبک کلاسیک

اجرایی-پتینه-کاری-کلاسیک-در-آشپزخانه
اجرایی-پتینه-کاری-کلاسیک-در-سالن
پتینه-کاری-با-ورق-طلا
پتینه-کاری-کلاسیک

از این سبک بیشتر در خانه کلاسیک و وسنتی استفاده میشود . به طور کلی هدف از پتینه کاری کلاسیک ایجاد جلوه قدیمی و کهنه است . در این سبک از ورق طلا ، مس و برنج برای برجسته کردن سطوح استفاده میشود .

در سبک کلاسیک بیشتر از رنگهای سنگین و کلاسیک مانند آبی درباری استفاده میشود . این سبک متقابلاً هم زمان و هم هزینه زیادی را برای اجرا میطلبد . بهتر است قبل از انجام و اجرایی این هنر فضا پیاده سازی را دقیق بررسی کنیم ، توجه کردن به این موضوع از پرت شدن فضا جلوگیری میکند ، از ظرفی توجه نکردن به این موضوع همخوانی را از بین میبرد و نیز هزینه های شما را افزایش میدهد .

انواع روش های پتینه کاری

انواع-روش-های-پتینه-کاری

هنر پتینه دارای رنگ‌ ها و طرح‌ ها مختلفی میباشد که میتوان آنها را روی ظروف، قاب عکس، انواع تابلوها، اشیاء تزئینی ونیز در قسمت‌ های مختلف دکوراسیون داخلی و خارجی خانه اعمال کرد . بایستی بدانید با این هنر زینتی نمای خانه به طور کلی زیبا تر میشود .در ادامه میخواهیم مدلهای مختلف پتینه کاری را برای شما شرح دهیم . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این المان خاص ادامه مقاله را دنبال کنید .

پتینه با اسفنج

اجزایی-اجرایی-کار-پتینه
پتینه-اسفنجی

یکی از پر کاربرد ترین روش های پتینه کاری ، پتینه با اسفنج‌ است . این سبک به دلیل ساختاری که دارند یکی از پر‌ استفاده‌ ترین تکنیک‌ ها در اجرای طرح‌ های متنوع پتینه است . این الگو را میتوانید روی سطوح مختلف ترسیم کنید . این الگو پتینه کاری دارای الگو ساده و ابتدایی است ، بهتر است بدانید این هنر بایستی با سبک های مدرن و کلاسیک به آسانی ست میشوند ، به طور کلی نقاش با آغشته کردن اسفنج به ترکیب رنگ مورد نظر و سپس تماس آن با سطح میتواند الگو های خاصی را ترسیم کند .

پتینه با ورق طلا

پتینه-ورق-طلا
نمونه-اجرایی-پتینه-ورق-طلا

یکی دیگر از روش‌ های پتینه کاری، کار کردن با ورقه‌ طلا است. ابتدا باید سطح مورد نظر را با رنگ روغن یا اکریلیک رنگ کنید پس از خشک شدن رنگ، چسب ورقه‌ ی زینتی را با آب رقیق نمایید و آن را با قلمو بر روی سطح مورد نظر بزنید. صبر کنید تا چسب بر روی سطح بی‌ رنگ شود و در طول این مدت توجه کنید که سطح در معرض آلودگی و خاک قرار نگیرد. پس از بی‌ رنگ شدن چسب، ورق زینتی را روی سطح بچسبانید و به آرامی با یک پارچه روی ورقه را ماساژ دهید.

پتینه کاری با پارچه

پتینه-کاری-با-پارچه

پتینه کاری با پارچه یکی دیگر روش های خاص برای دکوراسیون و چیدمان دیوار ها بوده است . میتوانید بیشتر الگوهای پتینه کاری را با پارچه اجرا کنید . بهتر است از پارچه نخی و حتی پلاستیکی باشد ، زیرا راحت تر میتوان الگو را اجرا کرد . نحوه استفاده از این الگو به این صورت است که ابتدا دیوار را به رنگ مورد نظر آغشته میکنیم و سپس پارچه کاملاً تمیز را در دست خود مچاله میکنیم و با ضربات آهسته و متوالی طرح مورد نظر را روی سطح اجرا میکنیم .

برخی از نقاشان نیز پارچه را مچاله میکنند و سپس به رنگ آغشته میکنند و قبل از این که روی دیوار بزنند بر روی یک سطح کوچک تر اجرا میکنند تا اطمینان پیدا کنند رنگ برای سطح مناسب است . این مدل پتینه کاری را میتوانید به دو روش رنگ ریزی و رنگ برداری اجرا کنید .

پتینه کاری با کاردک

پتینه-کاری-با-کاردک
اجرا-طرح-پتینه-با-کاردک

روش دیگر برای کهنه و قدیمی نشان دادن دیوارهای اتاق استفاده از کاردک و از بین بردن رنگ دیوار است. با استفاده از یک کاردک تیز رنگ را از روی دیوار بردارید . به طور کلی هر چقدر با قدرت بیشتری کاردک را بر روی دیوار بکشید کیفیت کار بهتر میشود و سطح قدیمی تر دیده میشود .

در این مدل پتینه کاری بایستی کاردک را محکم به سمت پایین بکشید و نمای دیوار و نیز سطح را تغییر دهید . بهتر است این تکنیک را روی دیوار های قدیمی خانه خود انجام دهید و مشاهده کنید چقدر دیوار زیبا تر میشود .

پتینه راه راه

پتینه-راه-راه
دکواسیون-اتاق-با-پتینه-راه-راه

از این نوع پتینه میتوان برای دکوراسیون و چیدمان دیوار نیز استفاده کرد . وسایل مورد نیز برای اجرایی این پتینه کاردک و چسب کاغذی است که میتوان با این وسایل ابتدایی میتوانید اتاق خواب خود را به بهترین شکل طراحی کنید .

افراد برای اجرایی این مدل پتینه کاملا دقیق کار کنند . شما بایستی سطح اجرا را اول اندازه بگیرید و با استفاده از چسب محیط هایی که میخواهید رنگ کنید را مشخص کنید . برای اعمال این تنکنیک روی دیوار اتاق از یک پتینه کار متخصص کمک بگیرید ، توجه نکردن به این موضوع تنها هزینه شما را افزایش میدهد و نتیجه کار نیز خوب در نمیاید .

پتینه برجسته

اجرایی--طرح-پتینه-برجسته-در-اتاق-خواب
پتینه-برجسته

پتینه برجسته یکی از بهترین روش‌ های برجسته‌ کردن دیوار یا سقف خانه است . البته این هنر را میتوانید بر روی هر سطحی اجرا کنید و به طور کلی نمای ساختمان را تغییر دهید . پتینه‌ کاری در واقع یک تکنیک نقاشی دکوراتیو است که حس و حال قدیمی و کهنگی به دیوارها و یا سطوح دیگر میبخشد . امروزه از انواع پتینه کاری مدرن و کلاسیک با طرح و نقوش مختلف میتوان را تغییر دکوراسیون داخلی خانه استفاده کرد . پتینه گل برجسته یکی از محبوب‌ ترین و پر طرف دار ترین مدل پتینه برجسته است . در ادامه انواع مدلهای پتینه برجسته را برای شما شرح میدهیم .

پتینه پسکاتا

پتینه-پسکاتا

این سبک یکی از پر طرف دار ترین الگوهای برجسته پتینه کاری است . برای اجرایی این هنر خاص تنها کاردک نیاز دارید ، برای اجرا این پتینه نیاز نیست سطح از رنگ و نیز زیر سازی استفاده کنیم . برای شروع ابتدا خمیر صدفی پسکاتا را توسط رنگهای یونیورسال برروی سطح کار میزنیم و کار را شروع میکنیم . بدین صورت که تمام سطح با آن پوشانده میشود و سپس توسط کاردک، طرح یا الگوهای خاص پتینه را بروی سطح کار خود اجرا میکنیم . برای این پتینه برجسته نیازی به فینیشینگ نیست و پتینه کاملا قابل شستشو می باشد. رنگهای متالیک این پتینه همراه با دانه های ریز بسیار پر طرف دار است و افراد برای تغییر دکوراسیون خانه خود میتوانند از آن استفاده کنند .

پتینه کروکودیل

پتینه-کروکودیل

پتینه کروکودیل در دو نوع برجسته و صاف اجرا میشود ، به دلیل جهت شباهت طرح آن به پوست کروکودیل این نام به آن اطلاق شده‌ است. این نوع از پتینه در روسیه و ترکیه متداول است و جزء طرح ها و الگو های ثابتی بوده که میتوانید از آن برای تغییر دکوراسیون خانه خود استفاده کنید . در نوع برجسته یا پلاست وجود دارد که میتوان براساس استایل و سلیقه شخصی یکی از این الگو را انتخاب کرد . نحوه‌ ی اجرا مانند سایر پتینه‌های پلاستر 2 مرحله ای است . ابتدا خمیر مخصوص پتینه پلاستر روی غلتک با طرح کروکودیل میریزیم ، سپس به روش رفت و برگشتی الگو برروی سطح ترسیم میکنیم .

پتینه براشو

پتینه-براشو

این الگو در زیر مجموعه پتینه های پلاستر قرار دارد . برای اجرایی این طرح خاص شما به ماله و کاردک نیاز دارید . بعد از آماده سازی مواد بایستی با یک غلتک دکوراتیو طرح را روی سطح اجرا کنید . با اجرا این الگو خاص دیوار خانه نیز زیبا تر میشود . پس از اجرای بافت با رنگهای مخصوص پتینه سطح روی کار را رنگ آمیزی کنید . این الگو خاص در زیر گروه پینه های برجسته قرار میگیرد و میتوانید از آن برای تغییر در دکوراسیون محیطهای بیرون و نما خانه استفاده کنید . این ملات خاص دارای دوام بالایی است .

اجرای کار پتینه روی سطوح مختلف

اجرایی-کار-پتینه-روی-سطوح-مختلف

پتینه کاری روی چوب با شاپان

پتینه-کاری-روی-چوب-با-شاپان

شاید برای شما نیز سوال پیشش آمده باشد که شاپان چیست ؟ به طور کلی شاپان قیر رقیق شده است ، برای اجرایی این کار ابتدا شاپان را بر روی سطح چوب میریزیم و الگو خاصی را برروی سطح چوب ایجاد میکنم . برای این کار ابتدا بایستی ماده رقیق شده را به وسیله قلم مو برروی سطح چوب بکشید . این ماده خاص به طور کلی الگو و دیزاین مبلمان شما را تغییر میدهد . بهتر است بدانید حلال شاپان ، تینر روغنی، نفت و بنزین است . با استفاده از این ماده میتوانید طرح‌ های زیبایی روی سطح کار ایجاد کنید.

پتینه جوهر رنگ

پتینه-جوهر-رنگ

ابتدا رنگ را با استفاده از قلم مو به سطح میریزیم ، (از رنگ های پتینه استفاده میکنیم ) اجازه میدهیم سطح کاملا خشک شود . سپس برای بار دوم یا سوم ، رنگ آمیزی را تکرار می کنیم تا حرکات ایجاد شده توسط قلم مو بتدریج محو شود . به طور کلی این کار را تا زمانی انجام میدهیم که سطح ما یک نواخت شود و هیچگونه خطوط قلم برروی سطح کار باقی نماند .

پتینه لاک الکل

پتینه-کاری-با-لاک-الکل

یکی دیگر مواد و ترکیباتی که میتوانید از آن برای تغییر دکوراسیون خانه استفاده کنید لاک الکل است . جالب است بدانید لاک الکل به خاطر ترکیبات و مواد معدنی که دارد قادر است از سطح چوب محافظت کند و از این رو از خوردگی و آسیب های احتمالی آن نیز تا حدودی جلوگیری میکند . برای ایجاد الگو پتینه برروی سطح چوب مقداری لاک الکل را برروی پنبه بریزید و به صورت مدام بر روی سطح کار ضربه وارد کنید . مشاهده میکنید در پایان کار بافت چوب شما زیبا تر شده است و از این رو نمای خانه شما تغییر میکند .

پتینه رنگ روغن

پتینه-کاری-با-رنگ-روغن

بایستی بدانید پتینه رنگ روغن توسط مواد روغنی یا همان رنگ روغن برروی سطوح مختلف اجرا میشود . رنگ های روغنی در انواع براق، نیمه براق، نیمه مات موجود هستند که میتوانید براساس استایل خانه خود یک مدل را انتخاب کنید . از رنگ روغن براق بیشتر برای نهایی کردن کار پتینه چوب استفاده میشود . میتوانید از نوع نیمه براق و نیمه مات آن نیز برای دکوراسیون و چیدمان خانه نیز استفاده کنید . بایستی بدانید رنگ روغن قابل شستشو است و میتوانید سطح کار را بعد از اتمام با دستمال نم دار تمیز کنید .

ترکیبات خمیر پتینه کاری

ترکیبات-خمیر-پتینه-کاری

خمیر پتینه بر پایه رزین آکریلیک پایه آب با افزودنی های خاص می باشد . این محصول دارای رنگ و حالت خمیری است که قادر هستید به وسیله آن نمای خانه را به طور کلی تغییر دهید . بایستی بدانید به دلیل خاصیت بافت پذیری و ضخامت بالایی که دارد برای خشک شدن نیاز به زمان بیشتری دارد . در مجموع این خواص به هنرمندان پتینه کار اجازه ایجاد بافت ها و الگو های دلخواه را برروی هر سطحی پیاده کنند . این خمیر پتینه پس از خشک شدن بسیار محکم و مقاوم است و به آسانی خراب نمیشود . به دلیل خاصیت رنگ پذیری بالا به راحتی میتوانید از رنگ های که مکمل آن آب است استفاده کنید و نمای خانه خود را تغییر دهید . با استفاده از این خمیر میتوانید این هنر را روی دیوار و نیز سطوح دیگر اعمال کنید .

مزایا

  1. از هنر پتینه میتوانیم در تمام قسمت های خانه استفاده کنیم .
  2. دارای عمر مفید بالایی است و میتواند نمای خانه را به طور کلی تغییر دهد .
  3. دارای الگوها و مدلهای مختلفی است که میتوانید آزاده مدل خود را انتخاب کنید .
  4. از نظر هزینه مقرون به صرفه است .
  5. قابل شستشو (البته در پتینه آکریلیک باید توجه لازم به کار رود چراکه آب حلال رنگ آکریلیک میباشد) .
  6. اجرا یا اعمال پتینه در کوتاه‌ ترین زمان بر دیوارها و حتی سقف .
  7. قابلیت خشک شدن سریع به همراه قابلیت پوشش ایرادات مختلف دیوار مانند ترک‌ ها و پوسته‌ شدن رنگ و گچ و غیره .

معایب

نیاز است کار توسط یک پتینه کار اجرا شود ، توجه نکردن به این موضوع هزینه جانبی شما را افزایش میدهد و از طرفی نتیجه کار اصلا خوب نیست .

شما بعد از اجرایی کار نمیتوانید به راحتی الگو را تغییر دهید ، به همین دلیل قبل از انتخاب مدل تمام طرح های را مشاهده کنید و یک مدل را انتخاب کنید .


4.7/5 - (13 امتیاز)

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !