نورپردازی اتاق خواب و مهمترین نکاتی که باید از آن بدانید

اتاق خواب و انواع نور پردازی آن

نورپردازی-اتاق-خواب

وسایل و تجهیزات نور پردازی بسیار متنوع هستند و از این رو دست مصرف کننده را باز گذاشته اند . زمانی میتوانیم نمای اتاق خود را بهتر نمایش دهیم که از عناصر نورپردازی به درستی استفاده کنیم . انعکاس نور در اشیا و یا روی دیوار یا سقف و فضاهای دیگر میتواند محیط زندگی ما را زیبا تر کند . در این مقاله میخواهیم شما را با انواع وسایل نور پردازی برای اتاق خواب آشنا کنیم . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های نور پردازی بهتر است مقاله ویکی سرا را مطالعه کنید .

نور پردازی اتاق خواب

نور-پردازی-اتاق-خواب

وسایل روشنایی یکی از اساسی ترین وسایل مورد نیاز هر خانه است . نور خورشید منبع اصلی انرژی محسوب میشود و میتواند بر روح و روان افراد تاثیرات مثبتی به جای بگذارد . اگر از داشتن نور طبیعی بی بهره هستید میتوانید از نورهای غیر طبیعی نیز استفاده کنید . در ادامه انواع وسایل نور پردازی را برای شما شرح می‌‌دهیم .

تشخیص نور مناسب برای اتاق خواب

تشخیص نور مناسب برای اتاق خواب

یکی از ضروری ترین وسایل و تجهیزاتی که قادر است بر حال روحی افراد تاثیرات مثبت و نیز منفی به جای بگذارد نورپردازی است . در هنگام انتخاب نوع نور پردازی و ایجاد روشنایی برای اتاق خواب باید به یکسری نکات توجه کنیم . این بخش را بی اهمیت نشمارید و با دقت زیاد از وسایل نور پردازی برای اتاق خواب خود استفاده کنید . در ادامه میخواهیم برای شما شرح دهیم که چگونه اتاق کودک و نیز بزرگسالان را نور پردازی کنید .

تنظیم نور اتاق کودک

اتاق کودک

هنگام انتخاب وسایل روشنایی و نورپردازی اتاق خواب کودک باید تمام جوانب را در نظر بگیرید . این اتاق به طور کلی محیطی برای یادگیری و استراحت کودک است ، پس از تجهیزات دقیق تر استفاده کنید . به طور کلی این فضا از نظر ایمنی باید برای فرزند شما آرامش بخش باشد .

وجود نور طبیعی برای اتاق خواب و اتاق بازی کودکان بسیار مهم است . ابتدا مطمئن شوید که اتاق خواب کودک شما به اندازه کافی نور طبیعی دریافت می کند و پس از آن از وسایل نور پردازی دیگر برای افزایش نور این فضا استفاده کنید . میتوانید از لامپ های هوشمند برای محیط استراحت کودک خود استفاده کنید . این لامپ ها به طور کلی قابلیت تنظیم نور را دارند و از این رو فرزند شما هیچگاه خسته نمی شود .

در صورت داشتن اتاق خواب بزرگ بهتر است محیط بازی کودک و مطالعه آنها را از هم جدا کنیم ، در مجموع فضاهایی که نور کافی ندارند را با وسایل روشنایی استاندارد زیبا تر کنید . توجه نکردن به این موضوع میتواند بر روی یادگیری و سلامتی کودک تاثیرات منفی به جای بگذارد .

نکته مهمی که ممکن است افراد به آن توجه نکنند و آن را بی اهمیت بشمارند موضوع رنگ آمیزی اتاق است . انتخاب رنگ مناسب در کنار نور پردازی میتواند حس و حال کودک شما را مثبت کند . برای افزایش دانش خود به شما پیشنهاد میکنیم مقاله ( رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی در چه حالت ایده آل است ) را مطالعه کنید .

نور پردازی اتاق والدین

نور پردازی اتاق والدین

نورپردازی اتاق خواب والدین باید باعث ایجاد آرامش و حس خوب در آنها شود و در کنار آن زیبایی اتاق خواب را دو چندان کند . اتاق خواب والدین علاوه بر اینکه مکانی برای استراحت و خواب است می تواند محیطی برای مطالعه ، تماشا کردن تلویزیون و انجام کار روزمره باشد ، بنابراین باید به بهترین شکل چیدمان شود . توجه کردن به این موضوع میتواند تنش های عصبی آنها را کاهش دهد .

اگر اتاق خواب شما به یک بالکن ختم میشود خالی از لطف نیست مقاله ( ایده های زیبا و شیک برای چیدمان بالکن و تراس ) را مطالعه کنید تا بتوانید این محیط را نیز زیباتر چیدمان و دکوراسیون کنید .

تعیین میزان نور اتاق خواب

تعیین میزان نور اتاق خواب

میزان روشنایی و انتخاب لامپ ها بسته به محیط مورد نظر میتواند متفاوت باشد . نور های آفتابی یا مهتابی رایج ترین نور ها هستند که بسته به نیاز خود می توانید از آنها استفاده کنید . در هنگام انتخاب لامپ اتاق خواب و فضای مورد نظر ، میزان روشنایی را در نظر بگیرید تا بتوانید شدت تابش نور را بهتر تعیین کنید .

با توجه به این موضوع مهم میتوانید لامپ و یا وسیله روشنایی خوبی را بر اساس میزان نور احتیاجی خود تهیه کنید . در صورتیکه که به این موضوع توجه نکنید و فقط وسیله خود را خریداری کنید ، این تجهیزات زیبا میتواند به شما آسیب برساند .

مدلهای نور پردازی

مدلهای نور پردازی

نور پردازی عمومی

نور پردازی عمومی

نور عمومی در اتاق خواب یکی از مهمترین و معمولی ترین انواع نور پردازی است . این نور معمولا دارای شدت تابش ملایم است . اگر به نور کم نیاز دارید این تکنیک برای شما عالی است . جالب است بدانید تابش نور این شی به صورت یکنواخت است .

اگر کاربر سعی دارد تا برخی از اشیا و مناطق منزل را برجسته تر جلوه دهد ، این نوع از نور پردازی مناسب نخواهد بود . به دلیل ملایمت این نوع نورپردازی میتوان از آن در فضای اتاق خواب بهره گرفت و پس از یک روز پر تنش در ملایمت نور استراحت کرد . این نور پردازی قادر است استرس و هیجانات شما را کاهش دهد .

نور پردازی تاکیدی

نور-پردازی-تاکیدی

یکی دیگر از انواع نورپردازی اتاق خواب مدل تاکیدی آن است . این نور پردازی در واقع بر مبنای برجسته کردن اشیا و عناصر مورد نظر بنا شده است . این سبک که به آن نور پردازی هنری موضعی نیز گفته میشود ، سعی دارد تعدادی از اجزا و عناصر موجود در اتاق را به شکل زیبا تر چیدمان و دکوراسیون کند .

نور پردازی وظیفه ای

نور-پردازی-وظیفه-ای

اغلب افراد قسمتهایی از اتاق خواب را برای انجام امور کاری یا درسی در نظر میگیرند ، بهتر است در این قسمت از وسایل نور پردازی به درستی استفاده کنیم . این تجهیزات خستگی و نیز هیجانات ذهنی افراد را در زمان مطالعه کاهش دهند .

نور پردازی دکوراتیو

نور پردازی دکوراتیو

روش دکوراتیو یکی از پر طرف دار ترین روش های نورپردازی اتاق خواب است . این نور پردازی در باطن نقشی مهم و اساسی دارند و قادر میباشد حس و حال افراد را مثبت کند . در مجموع مجسمه های نور پردازی شده فضایی طبیعی و دکوراتیو را ایجاد میکنند و قادر هستند محیط خانه را زیباتر کنند .

وسایل نور پردازی اتاق خواب

وسایل نور پردازی اتاق خواب

در این بخش ویکی سرا میخواهد انواع مختلف وسایل نور پردازی اتاق خواب را برای شما شرح دهد . با مطالعه ادامه مقاله دانش خود را افزایش دهید .

نور طبیعی

نور طبیعی

در نورپردازی اتاق خواب بهترین گزینه نور طبیعی است که از پنجره به اتاق شما تابیده می شود . در ابتدا نور طبیعی اتاق خود را در نظر بگیرید و در صورت نیاز با اضافه کردن نور های مختلف این محیط را روشن کنید . اگر محیط خانه شما دارای نور طبیعی است به صورت بهینه از آن استفاده کنید ، زیرا نور طبیعی انرژی منفی محیط را کاهش میدهد و قادر است حال روحی شما را بهبود ببخشد .

اگر نور طبیعی در خانه حضور ندارد میتوانید از نورهای مخفی ، لامپ های کوچک استفاده کنید . لامپ های مهتابی برای اتاق خواب بسیار مناسب است ، زیرا با نور طبیعی ادغام میشود و محیط خاصی را ایجاد میکند .

آباژور

آباژور برای تزیین اتاق

به طور کلی هر فضایی نیازمند وسایل نور پردازی است ، یکی از پر کاربرد ترین وسایل برای نور پردازی اتاق خواب آباژور است . شما میتوانید این وسیله را روی میز ، کنار تخت یا روی زمین قرار دهید . این شی تزیینی نور کافی را برای اتاق فراهم میکند . آباژورها علاوه بر روشنایی جنبه تزئینی نیز دارند و تحولی بزرگ در دکوراسیون داخلی ایجاد می کند .

لامپ خطی

لامپ-های-خطی

با استفاده از لامپ هایی خطی قادر هستند نمای اتاق خواب را زیباتر کنید ، بهتر است الگو و مدلهای مختلف این محصول را بررسی کنید .

در مجموع این لامپ ها بر روی دیوار یا سقف نصب می شوند . از این نوع لامپ ها برای برجسته کردن و نیز نما دادن به تابلو یا اثر هنری استفاده کنید . جالب است بدانید از این شی زیبا و نیز خاص میتوانید برای تغییر دکوراسیون و تزیین راه پله های خود استفاده کنید . برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ( تزیین پاگرد راه پله با روش های بسیار زیبا ، آسان و کاربردی ) را مطالعه کنید .

دیوار کوب

دیوار-کوب-برای-تزیین-اتاق-خواب

جالب است بدانید این وسیله تزیینی و خاص بر گرفته از سبک معاصر و نیز دکوراسیون روستیک است ، با استفاده از آن میتوانید نمای خانه را به طور کلی تغییر دهید . دیوارکوب ها همواره میتوانند دکور اتاق خواب را زیبا تر کنند و به آن مکان نمای زیبایی ببخشند . این وسایل تزئینی گزینه مناسبی برای نورپردازی اتاق است ، اصولا این کالا در دو طرف تخت خواب روی دیوار نصب می شود .

اگر مقاله فنگ شویی اتاق خواب را مطالعه کرده باشید حتما این اصل را می شناسید . این عنصر دکوراتیو موثر در نورپردازی باید نزدیک به تخت خواب نصب شود تا بتوانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید و برای روشن کردن و نیز خاموش کردن آن نیازی نباشد از تخت بلند شوید . بهترین نوع این منبع روشنایی کم نور ترین آن است ، زیرا نور زیاد چشم را اذیت میکند و میتواند خواب افراد را خراب کند .

آویز سبک بوهمیایی

آویز سبک بوهمیایی

اگر اتاق خواب خود را با سبک بوهمیایی طراحی کرده اید میتوانید از این تم نیز برای آویز خود استفاده کنید ، آوریز های بوهمیایی بهترین انتخاب برای خانه شما هستند و قادرند نمای خانه را زیباتر کنند . سعی کنید قابی را انتخاب کنید که از متریال های طبیعی مانند چوب ، فلز و خیزران درسته شده باشد . این سبک به طور کلی داری المان ها و الگوهای پیچیده و خاص است .

به طور کلی یک آویز بوهمیایی که با ریسمان و زنجیر طراحی شود و قادر است زیبایی فضای اتاق شما را دوچندان کند . برای کسب اطلاعات در مورد این سبک در بین کاغذ دیواری ها میتوانید مقاله ( انواع کاغذ دیواری از نظر جنس ، طرح ، زیبایی و کاربرد ) را مطالعه کنید .

آویز سنتی

آویز سنتی برای دیزاین اتاق خواب

اگر می خواهید لطافت و نرمی نورپردازی را در فضای اتاق خواب به نمایش بگذارید بهتر است از آویز های شیشه ای مات استفاده کنید . این وسیله خاص برای خانه های کلاسیک و قدیمی بسیار مناسب است و میتواند در کنار پتینه کاری نمای اتاق را تغییر دهد .

اگر قصد خرید آویز دارید ، مطمئن شوید کدام حباب با دکوراسیون اتاق خواب همخوانی بیشتری دارد و نور مورد نیاز شما را فراهم می نماید . هیچگاه این موضوع مهم و اساسی را بی اهمیت نشمارید زیرا قادر است هزینه شما را به میزان قابل توجه ای افزایش دهد ، پس عاقلانه خرید کنید .

آویز سبک روستیک

آویز-سبک-روستیک-برای-تزیین-اتاق-خواب

شما می توانید زیبایی اتاق خواب خود را با لامپ آویز چوبی دو چندان کنید . استفاده از متریال ها و اشکال طبیعی در دنیای مدرن امروز بسیار رایج شده و افراد بسیاری به آن ها علاقمند هستند . چوب و فلزهای روستیک که دور تا دور لامپ حبابی معمولی قرار می گیرند سبکی بی نظیر را به تصویر می کشند که قادر هستند نمای خانه را زیباتر کند .

آویز کریستال

آویز کریستال

یکی دیگر از وسایلی که قادر است نمای اتاق خواب را زیبا تر کند یک جفت چراغ کریستال است . با این وسیله تزیینی میتوانید به اتاق خواب خود جذابیت و درخشش فوق العاده ای ببخشید . این چراغ ها در رنگ های مختلف به بازار عرضه می شوند و از این رو دست شما برای انتخاب بهترین نوع آنها بر اساس استایل خانه باز است .

چراغ های هالوژن

چراغ-های-هالوژن-برای--تزیین-اتاق-خواب

جالب است بدانید این نوع لامپ ها به شکل های مختلفی طراحی میشوند که قادر هستند نمای خانه را زیبا تر کنند . با این وسیله خاص میتوانید نمای اتاق خواب را خاص تر کرد . در زمان انتخاب بهترین وسیله نور پردازی برای اتاق خواب نباید تاثیر رنگ آمیزی را نیز از یاد ببرید . در این خصوص برای شناخت بهترین ( رنگ برای اتاق خواب از نظر روانشناسی )میتوانید مقاله ویکی سرا را مطالعه کنید .

اصولا این نوع لامپ ها برای دکوراسیون خانه بسیار مناسب است . میتوانید آنها را در هر محیطی نصب و اجرا کنید . در مجموع روشن نمودن این لامپ ها در کنار دیگر لامپ های سقفی دیگر میتواند محیط اتاق خواب شما را زیباتر کند . لامپ هالوژن برای سقف های بلند مناسب هستند و اگر هم در سقف های کوتاه تعبیه شود آنها را بلندتر نشان می دهد . این لامپ ها را باید با فاصله مناسب در سقف نصب نمود . تعداد 4 الی 6 عدد از آن برای تزیین اتاق خواب با ابعاد متوسط مناسب است .

چراغ های سقفی

چراغ های سقفی

برای تغییر و نیز زیبا سازی اتاق خواب میتوانید از چراغ های سقفی مختلف استفاده کنید . این وسایل تزیینی مدلهای مختلفی دارند که قادر هستند نمای اتاق خواب و نیز سایز فضاهای خانه را زیبا کنند . یکی از وسایل که به صورت مدرن توسط طراحان و دکوراسیون کاران طراحی شده و قادر میباشد نمای اتاق خواب را در فصل گرما تغییر دهد پنکه سقفی مجهز به چراغ های ریشه ای است .

این سبک کار خیلی خاص است و به صورت محدودی برای افراد طراحی شده است و به تعبیری شخصی ساز است . سعی کنید از پنکه هایی که به منبع نور متصل هستند را استفاده کنید . پنکه های سقفی ممکن است دارای لامپ های آویزان یا لامپ های شیشه ای مسطح باشند . برای اتاق خواب های که دارای سقف کوتاه هستند بهتر است از مدل لامپ آویزان آن استفاده کنید . جالب است بدانید این مدل پنکه با ریموت کنترل میشوند .

چراغ های سقفی یکی از پر کاربرد ترین وسایل روشنایی است . در مجموع این وسیله با تمام فضا ها سازگار است و میتواند حال عمومی ما را بهبود ببخشد . نورپردازی سقف اتاق خواب با استفاده از چراغ ها حباب دار، شیشه ای ، فلزی و نیز متریال دیگر میتواند محیط اتاق خواب را زیبا تر کند .

چراغ های سقفی مدرن امروزی دارای مدل های خاصی هستند که میتوانند نمای اتاق خواب را تغییر دهند . قادر هستید از انواع لوسترهای تک شاخه ای ، چند شاخه ، ریسه ای برای دیزاین خانه خود استفاده کنید .

آباژور ایستاده

آباژور ایستاده

یکی از وسایل مرسوم که از قدیم تا حال از آن برای ایجاد نور زیبا تر در اتاق خواب استفاده میکنیم آباژورهای ایستاده است . این وسیله تزیینی می تواند به تنهایی و یا کنار منبع های نور مختلف محیط شما را زیبا کند و استایل آن را تغییر دهد . آباژور ایستاده نسبت به آباژور های دیگر ارتفاع بیشتری دارد و بدون نیاز به میز روی زمین قرار میگیرد . این وسیله تزیینی بیشتر داری نور ملایم است .

سبک مدرن این آباژور دارای قابلیت تنظیم نور است و شما میتوانید براساس نیاز خود حجم نور را کاهش و یا افزایش دهید .

نوار های LED

نوار-های-LED

تکنولوژی لامپ های LED کلید بسیاری از تکنیک های جدید مثل چراغ های ردیفی برای روشنایی اتاق خواب است . چراغ های ردیفی در واقع ، نوعی نوار باریک از چراغ های LED است که می توان آن را در هر کجایی اتاق خواب نصب کرد . در هر صورت با این چراغ های ملایم و کم مصرف شما میتوانید اتاق خواب خود را زیباتر دیزاین کنید و به آنها نمایی خاص ببخشید .

لامپ های ریسه ای

لامپ-های-ریسه-ای

اتاق خواب محلی برای آرامش و استراحت است به همین دلیل بایستی به بهترین شکل موجود دیزاین شود . به طور کلی چراغ‌ های ریسه‌ ای میتواند نقش موثری در ایجاد فضایی ایده آل برای افراد داشته باشند . درخشش چراغ‌ های ریسه‌ ای در دیوار پشت تخت می‌ تواند حس دلنشینی به اتاق خواب بدهد . میتوانید از این چراغ های ردیفی در اتاق خواب خود استفاده کنید .

لوستر

لوستر

لوستر یکی از پایه و عمومی ترین وسایلی که میتوان برای ایجاد نور بهتر در اتاق خواب از آن استفاده کرد . به طور کلی لوستر زرق و برق ، روشنایی خیره کننده و زیبایی را به اتاق شما می بخشد . در اتاق خواب باید از سایز های کوچک لوستر استفاده کنید . اگر برای تزیین اتاق خواب خود لوستر را انتخاب کرده اید این موضوع را نیز در نظر بگیرید که بهتر است سقف محیط خواب شما بلند باشد .

به طور کلی میتوانید براساس استایل خانه خود از لوستر کوچک و یا بزرگ استفاده کنید . بایستی بدانید مدلی برای اتاق خواب مناسب است که نور کافی برای این فضا ایجاد کند . این منبع روشنایی را مستقیما بالای تخت خواب نصب نکنید بلکه آن را در مرکز سقف آویزان کنید .


5/5 - (10 امتیاز)

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !