نورپردازی آشپزخانه و مهمترین نکات اصولی آن

نکات نورپردازی آشپزخانه

آشپزخانه قلب تپنده خانه است و پر رفت و آمد ترین قسمت خانه محسوب می شود . خانم خانه وقت زیادی از روز را در آشپزخانه می گذراند ، بنابراین توجه به دکوراسیون و نورپردازی آشپزخانه اهمیت فراوانی دارد .

اگر بدانید نورپردازی را در کدام قسمت های آشپزخانه به کار ببرید می توانید به بهبود کیفیت فضای آشپزخانه تان کمک بیشتری کنید . در ادامه ویکی سرا انواع مدلهای نورپردازی آشپزخانه را در اختیار شما همراهان عزیز توضیح می دهد ، امیدواریم با توجه به تکنیک های ذکر شده در ادامه بتوانید فضای آشپزخانه تان را ایده آل تر چیدمان کنید .

نور پردازی آشپزخانه

نور-پردازی-آشپزخانه

نورپردازی در قسمت های مختلف آشپزخانه می تواند بر زیباتر شدن این محیط تاثیر بگذارد . شما می توانید از مدلهای مختلف نور پردازی استفاده کنید . انتخاب نوع نورپردازی به ابعاد فضای مورد نظر شما بستگی دارد ، توجه داشته باشید اگر اصول نورپردازی آشپزخانه و کابینت ها را بدانید و به درستی از آن استفاده کنید می توانید شاهد فضایی بی نظیر و متفاوت باشید .

برای اینکه بتوانید نورپردازی این فضا را حرفه ای و جالب انجام دهید ، باید اصول خاصی را رعایت کنید تا بتوانید بهترین نتیجه ممکن را دریافت کنید . در ادامه می خواهیم چند مورد از مهمترین اصول نورپردازی را به شما بگوییم . توجه کردن به این نکات کار شما را هموار تر می کند ، در ادامه به تشریح این نکات می پردازیم :

مدل نور پردازی

مدل-نور-پردازی

قبل از اینکه نورپردازی آشپزخانه را انجام دهید ، باید ببینید که هدف شما از نورپردازی چیست . برخی از افراد دوست دارند با نورپردازی فضایی کافی شاپی در آشپزخانه شان ایجاد کنند ، برخی از افراد هم می خواهند فقط نورپردازی تزئینی را در این فضا اجرا کنند .

ابتدا باید هدف خودتان را انتخاب کنید و سپس بر اساس آن تصمیم بگیرید کدام مدل نور پردازی برای شما مناسب است . بهتر است از وسایل نور پردازی به صورتی استفاده کنید تا با کمترین هزینه ممکن یک محیط ایده آل برای خود ایجاد کنید .

هماهنگی اجرا آشپزخانه

هماهنگی-اجرا-آشپزخانه

در دنیای مدرن امروز، بخش زیادی از دکوراسیون داخلی با نورپردازی و نحوه انتخاب روشنایی مناسب برای محیط گره خورده است . دیگر نمیتوان یک فضای داخلی را بدون نورپردازی استاندارد ، زیبا و البته بهینه تصور کرد . این باور در سال‌ های گذشته شکلی علمی‌ تر و تخصصی‌ تر نیز به خود گرفته است . برای مثال چند سال قبل نورپردازی تنها بخشی از فرآیند دکوراسیون بود که در بهترین حالت میتوانست به زیباتر شدن فضا کمک کند.

اما این روزها فرآیند نورپردازی یکی از اصلی‌ ترین بخش‌ های طراحی دکوراسیون داخلی است که علاوه ‌بر روشن و زیباتر کردن فضا می تواند تغییراتی اساسی را در محیط ایجاد کند . بایستی بدانید از چه نوع نور پردازی برای محیط آشپزخانه خود استفاده کنید تا یک فضای ایده آل داشته باشید .

مثلا نور مخفی برای تمام آشپزخانه مناسب نیست ، یا چراغ های آویز هم نمیتواند همه نوع آشپزخانه ها را زیبا کند . پس اندازه و استایل آشپزخانه خود را بشناسید و ببینید از چه رنگ هایی در این فضا استفاده شده ، تا بتوانید بهترین نوع نور را برای خودتان انتخاب کنید.

کاربرد های آشپزخانه

کاربرد-های-آشپزخانه

گاهی اوقات ممکن است آشپزخانه بزرگ باشد و یک جزیره در وسط آن قرار گیرد ، در این حالت باید بدانید از چه وسایل نور پردازی برای تابش نور بیشتر استفاده کنید . اگر در حال حاضر روی جزیره آشپزخانه شما سینک یا اجاق گاز نصب شده و یا قرار است در آینده آن را اضافه کنید ، بهتر است به نوع نور پردازی این فضا بیشتر توجه کنید . به طور کلی نورهای بسیار روشن یا بسیار تیره برای جزیره آشپزخانه مناسب نیستند .

برای شناخت انواع جزیره آشپزخانه می توانید مقاله ( آشپزخانه جزیره چیست و برای چه محیط هایی مناسب است + انواع مدل ها ۲۰۲۱ ) را مطالعه کنید .

سبک دکوراسیون

از نظر طراحان دکوراسیون آشپزخانه باید با دکوراسیون کلی هماهنگی داشته باشد . مثلا اگر سبک خانه شما به صورت کلاسیک است ، باید از نورهای کلاسیک استفاده کنید تا خانه شما زیباتر شود ، یا اگر سبک خانه شما مدرن است و می خواهید آشپزخانه هم به همین شکل دیزاین کنید ، به طور کلی می توانید از چراغ های ال ای دی و آویز های مدرن استفاده کنید و این فضا را به بهترین شکل دکوراسیون کنید ، توجه کردن به این نکات ساده چهره آشپزخانه شما را زیباتر می کند .

رنگ نور پردازی

رنگ-نور-پردازی

برای نورپردازی آشپزخانه ، بهتر است رنگ مناسبی را انتخاب کنید تا در کنار زیبایی ، بتوانید محیط را خاص تر کنید . پس بهتر است در انتخاب رنگ نورپردازی آشپزخانه ، این موضوع را هم مدنظر داشته باشید و به آن توجه کنید . تا به اینجا اصول نورپردازی آشپزخانه را توضیح دادیم و گفتیم که برای این کار چه نکاتی را باید رعایت کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را از نورپردازی دریافت کنید .

حالا می خواهیم چندین ایده جذاب و کاربردی را به شما معرفی کنیم . رعایت این اصول پایه می تواند آشپزخانه شما را زیبا و بی نظیر تر نشان دهد . برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید .

انواع مدلهای نور پردازی آشپزخانه

نور پردازی عمومی

نور-پردازی-عمومی

روشنایی یکی از اولویت‌ های مهم هر آشپزخانه است . هرچه نور استفاده شده در محیط کار آمد تر باشد ، دکوراسیون داخلی نیز زیباتر به نظر می رسد . نورپردازی کلی یا عمومی به همین دلیل ایجاد شده است . این تکنیک نورپردازی باعث می شود تا با انتخاب چند مدل از بهترین ابزارهای روشنایی ، فضای آشپزخانه را دگرگون کنید.

یک‌ دست بودن نور در نورپردازی کلی اهمیت دارد ،‌ طبق این اصل نباید بخشی از فضای آشپزخانه تاریک و بخشی دیگر روشن باشد . به عبارت دیگر توزیع نور به صورت یکنواخت و استاندارد در این تکنیک نورپردازی داخلی اهمیت زیادی دارد .

در این سبک نور پردازی افراد تصور می کنند می توانند از ابزارهای روشنایی متفاوت ، برای ایجاد روشنایی بیش از حد استفاده کنند ، ولی این تصور کاملا غلط است ، به طور کلی یکی از مهم‌ ترین اصول نورپردازی عمومی ، متعادل بودن نور است ، توجه به این سبک نور پردازی در آشپزخانه می تواند محیط را ایده آل تر کند .

نور پردازی تاکیدی

نور-پردازی-تاکیدی

این روش یکی از مدرن‌ ترین شیوه‌ های نورپردازی است . این سبک از نورپردازی با استفاده از چراغ‌ های تکی و اغلب دیواری ایجاد می شود . همانطور که از نامش پیداست بر بخش‌ هایی خاص از دکوراسیون آشپزخانه متمرکز است . یکی از مهم‌ ترین ویژگی‌ های نورپردازی تاکیدی یا متمرکز این است که می توانید برای اجرای آن خلاقیت به خرج دهید . برای مثال با استفاده از یک لوستر آویز مدرن در مرکز راهرو ورودی فضا آشپزخانه خاص و زیبا خواهد شد . از طرف دیگر این شیوه را می توان ارزان ترین روش نورپردازی مدرن در آشپزخانه دانست .

اصلی‌ ترین ابزارهای روشنایی در این تکنیک نورپردازی ، استفاده از دیوار کوب‌ های هالوژن‌ با شکل‌ های مدرن ، لوستر های پایه‌ دار و چراغ‌ های نورافکن است ، به همین دلیل می توانید به سادگی لوازم روشنایی را متناسب با رنگ و سبک دکوراسیون داخلی انتخاب کنید . تنها نکته‌ ای که هنگام اجرا باید به آن توجه کنید ، این است که لامپ‌ های استفاده شده در این نوع نورپردازی باید نوری متمرکز ، قوی و خوش‌ رنگ داشته باشند . در حقیقت یک انتخاب مناسب می تواند جلوه‌ ای خاص برای آشپزخانه شما ایجاد کند .

نور پردازی ریلی

نور-پردازی-ریلی

در این شیوه همانطور که از نامش پیداست ، از چراغ‌ ها به صورت ریلی و طولی استفاده می شود . مهم‌ ترین مزیت این شیوه از نورپردازی ، امکان ایجاد طرح‌ های خلاقانه در زمان اجرای دکوراسیون داخلی است .

در حقیقت دست شما برای طراحی ، دکوراسیون مدرن و شیک آشپزخانه کاملا باز است و در نهایت نیز دکوراسیونی مدرن ، ساده و شیک خواهید داشت .

این نوع نورپردازی ، هم برای آشپزخانه هم در فضاهایی مانند اتاق خواب و حتی سرویس‌ بهداشتی کارآمد است و از سری نورپردازی‌ های لوکس خانه به‌ شمار می آید . علاوه ‌بر دکوراسیون آشپزخانه ، می توان از این تکنیک نورپردازی برای دکوراسیون فضاهای دیگر نیز استفاده کرد .

نور پردازی وظیفه ای آشپزخانه

نور-پردازی-وظیفه-ای-آشپزخانه

نورپردازیِ وظیفه‌ ای را میتوان نوعی از نورپردازی متمرکز دانست ، چرا که در این شیوه نیز نور بر یک فضای خاص تمرکز دارد ، مهم‌ ترین تفاوت آنها در کاربرد شان است . نورپردازی وظیفه‌ ای تنها یک وظیفه خاص را به عهده دارد . این نوع نورپردازی در آشپزخانه ، بالای میز ناهارخوری ، بالای کانتر آشپزخانه و فضاهایی به این شکل ، بسیار کاربردی است . برای اجرای این تکنیک نورپردازی بهتر است از چراغ‌ های انعکاسی استفاده کنید . بزرگ‌ ترین مزیت‌ های این نورپردازی افزایش تمرکز ، ایجاد دید بهتر در محیط و صرفه‌ جویی در روشنایی است .

نور پردازی پروانه ای

نور-پردازی-پروانه-ای

نورپردازی پروانه‌ ای یکی از بهترین روش‌ ها برای اکثر آشپزخانه هاست . در این تکنیک ، هدف ایجاد شکل پروانه در فضای آشپزخانه است . برای این کار نور را مستقیما بالای محیط مورد نظر قرار می دهیم ، با این تکنیک در قسمتهایی از آشپزخانه سایه‌ دراماتیک ایجاد می شود .

نور پردازی حلقه ای آشپزخانه

نور-پردازی-حلقه-ای

با این تکنیک یک نور دایره‌ ای در سطح آشپزخانه ایجاد می شود . برای این کار ابتدا از شیوه نورپردازی پروانه‌ ای شروع کرده و سپس منبع نور خود را کمی به راست یا چپ بچرخانید . چرخش را تا جایی ادامه دهید که یک سایه در سطح کار شما تشکیل شود ، این تکنیک فضای آشپزخانه شما را خاص می کند .

نور پردازی رامبراند

نور-پردازی-رامبراند

یکی دیگر از تکنیک های نورپردازی ، تکنیک رامبراند است . برای ایجاد نورپردازی رامبراند باید یک سایه خاص را ایجاد کنید . برای ایجاد نورپردازی رامبراند منبع نور را بیشتر به سمت راست یا چپ بچرخانید ، همچنین زاویه نور را نیز کوچک‌ تر کنید .

نور پردازی دو قسمتی

نور-پردازی-دو-قسمتی

نورپردازی دو قسمتی یا جدا کننده که گاهی به نام نورپردازی جانبی نیز شناخته می شود ، تکنیکی عالی برای ایجاد فضایی پر رمز و راز است . تنظیم منبع نور در این روش بسیار ساده است . کافی است منبع نور را مستقیما به طرف محیط مورد نظر بچرخانیم .

وسایل نور پردازی اشپزخانه

نور طبیعی در فضای اشپزخانه

نور-پردازی-آشپزخانه-با-نور-طبیعی

از پنجره ها که راه هدایت نور خورشید به داخل خانه هستند ، غافل نشوید . پنجره‌ ها را با پرده‌ های ضخیم نپوشانید و اجازه دهید نور خورشید به درون فضا راه پیدا کند . علاوه بر روشنایی فضای داخل ، در مصرف انرژی صرفه جویی می شود ، از طرفی انرژی منفی محیط دفع می شود .

چراغ های آویز

چراغ-های-آویز--برای-دیزاین-آشپزخانه

چراغ های آویز یکی از تجهیزاتی است که در بین افراد بسیار پر طرفدار است و محیط زندگی شما را زیباتر می کند . در انواع مختلفی موجود هستند و می توانید از آنها در نورپردازی آشپزخانه تان استفاده کنید . برای اجرای این ایده ، شما می توانید از چراغ مدرن ، لامپ ادیسونی یا فلامینتی و مدل های دیگر استفاده کنید تا ظاهر آشپزخانه شما بسیار جذاب و زیبا شود .

حتی برخی از افراد با استفاده از این روش آشپزخانه را به شکل کافی شاپ طراحی می کنند ، تا مکانی دنج و جذاب در خانه خود برای صرف نوشیدنی داشته باشد و بتوانند در این قسمت از خانه با آرامش به خوردن قهوه و چای بپردازند . می توانید از چراغ ها با الگوها و اندازه های مختلف استفاده کنید و به این محیط جذابیت ببخشید و منظره زیبایی ایجاد کنید .

نور پردازی مخفی برای آشپزخانه

نور-پردازی-مخفی-برای-آشپزخانه

در سبک های نورپردازی نور به صورت مستقیم به سطح تابیده نمی شود ، بلکه نور در مکانی مخفی شده است . به طور کلی منبع این نور در معرض دید قرار ندارد و فقط پرتو های بازتاب شده آن به چشم می رسد . با لوازم نورپردازی فرو رفتگی های دیوار و کابینت کمتر در معرض دیده قرار می گیرد . این نور به سمت بالا یا پایین تابیده می شود و فضا را نرم و لطیف می کند . روشن کردن گوشه های تاریک با ایجاد خطای دید ، باعث بزرگ تر دیده شدن هر فضایی می شود . بنابراین در دکوراسیون داخلی همیشه توصیه می شود زیر میز ، مبل و زوایای تاریک را با این چراغ ها روشن کنید .

نور پردازی با لامپ های هالوژن

نور-پردازی-با-لامپ-های-هالوژن

چراغ های هالوژن در محیط آشپزخانه به صورت توکار جاسازی می شوند ، قبل از خرید این وسیله محیط خود را کاملا بررسی کنید . می توانید از این نور ها در آشپزخانه خودتان استفاده کنید و با نصب مناسب آنها جلوه زیبایی به این محیط ببخشید.

نوار ال ای دی برای نور پردازی آشپزخانه

نوار-ال-ای-دی-برای-نور-پردازی-آشپزخانه

نوار‌ ال‌ ای‌ دی یکی از وسایل پر کاربرد نور پردازی است که می تواند محیط آشپزخانه را زیباتر نشان دهد . می توانید سطح و نیز درون کابینت را با این شی نور پردازی زیباتر کنید . به طور کلی این نور پردازی باعث بهتر دیده شدن داخل کابینت ، کشو و نمای آشپزخانه می شود . بخش اعظم فضای آشپزخانه توسط کابینت پوشانده می شود ، از همین رو نورپردازی این بخش تاثیر به سزایی در برجسته تر دیده شدن و بهتر دیده شدن محیط آشپزخانه دارد .

دیوارکوب برای دکوراسیون آشپزخانه

دیوار-کوب-برای-دکوراسیون-آشپزخانه

اگر آشپزخانه شما به اندازه کافی دیوار خالی دارد ، حتما از دیوار کوب برای ایجاد نمای زیبا تر استفاده کنید . دیوار کوب به لوستر ها و چراغ آویز های دیواری گفته می شود که به جای سقف ، به دیوارها متصل می شود . لامپ‌ های مهتابی دیواری، نمونه‌ ای از دیوار کوب است . شما بر حسب سلیقه‌ ی خود می توانید از دیوار کوب‌ های زیبا و متناسب یا لوستر آشپزخانه استفاده کنید و از این طریق نور بیشتری برای آشپزخانه‌ تان مهیا کنید.

لوستر برای دکوراسیون آشپزخانه

لوستر-برای-دکوراسیون-آشپزخانه

یکی از اشتباهاتی که ممکن است در آشپزخانه شما رخ دهد و شما نیز مرتکب آن شوید ، استفاده از یک لوستر چند شعله بزرگ به عنوان تنها منبع نور محیط آشپزخانه است . بهتر است نور را در قسمت‌ های مختلف آشپزخانه پخش کنید . اینکه یک بخش فضا به شدت نورانی و بخش‌ های دیگر ، سایه روشن باشد ، نشان دهنده‌ ی یک نورپردازی غیر‌ حرفه‌ ای و نامناسب است که امروزه دیگر در آشپزخانه‌ های ساخته شده بر طبق اصول مهندسی جایی ندارد .


4.9/5 - (13 امتیاز)

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !