فنگ شویی چیست ؟ همه چیز درباره نکات ظریف آن

علم فنگ شویی یک قانون جالب و خاص است . بهتر است بعد درک بهتر این قانون از آن برای چیدمان و دکوراسیون بهتر خانه خود استفاده کنید . فنگ شویی به طور کلی هنر و علم باستانی بوده که بیش از 3000 سال پیش در چین توسعه یافته است . ترجمه لغوی این جمله باستانی باد و آب است . در فرهنگ چینی ، باد و آب هر دو با سلامتی در ارتباط هستند . بر اساس بینش و درک تائوئیست از طبیعت ، این ایده مطرح می شود که زمین زنده است و دارای انرژی مخصوصی است .

فنگ شویی چیست

فنگ شویی در اصل به معنی تعامل انسان ها و محیط اطراف آنها است . فنگشویی شما را قادر می سازد بر این انرژی های متقابل تأثیر بگذارید تا به پیشرفت های خاص زندگی متعالی خود برسید . برای درک و دریافت انرژی قالب بر این نیرو شما بایستی موقعیت محیط زندگی خود را درست شناسایی کنید و از آن استفاده کنید .

شنگ چی نشان می دهد که چگونه می توان انرژی هر فضا را متعادل کرد . متعادل کردن انرژی باعث سلامت و خوشبختی افراد می شود . قوانین فنگ شویی مربوط به چیدمان و جهت گیری فضایی در هنگام طراحی ساختمان ها ، قرار دادن مبلمان و وسایل و حتی بدنه مورد توجه قرار می گیرد . فنگ شویی شامل عناصر 5 گانه می شود که در ادامه به تشریح آن می پردازیم .

عناصر پنج گانه و نقش آن در فنگ شویی

در فرهنگ چینی عناصر پنج‌ گانه دارای اشکال و استایل های مختلف و متعددی هستند . این پنج عنصر در همه جا یافت می شوند و نقش بسیار ارزشمندی بر کیفیت زندگی دارند .

عناصر پنج گانه شامل :

  • آب
  • چوب ( جنگل )
  • اخگر
  • خاک ( زمین )
  • فلز

به طور کلی چینی ها بر این باور هستند که این عناصر پنجگانه قابلیت تبدیل شدن به یک دیگر را دارند . در زیر به تشریح این 5 عنصر می پردازیم :

آب

آب با فراوانی ، رفاه ، حرکت ، پاکسازی ، تصفیه و جریان احساسات همراه است . اساس و پایه این نماد باستانی پاکی است . بهتر است این انرژی را خوب درک کنید و از آن دقیق و اصولی استفاده کنید .

چوب ( جنگل )

چوب در شنگ چی بر روی گل های شکوفا شده طبیعت تمرکز می کند . چوب، نماد زندگی جدید ، رشد ، گسترش ، خلاقیت و سلامتی است .

آوردن عنصر چوب به خانه به معنی افزودن برخی گیاهان واقعی یا ترکیب رنگ سبز در یک فضا است . بهتر است الگو و مدل های مختلف گیاهان را بررسی کنید و دقیق و اصولی از آنها استفاده کنید . بامبو یکی از این گیاهان سبز است ، این گیاه، نماد شانس است . با استفاده از این گیاه می توانید انرژی های منفی خانه خود را دفع کنید . به هیچ وجه از گیاهان مصنوعی برای دکوراسیون و زیبا سازی خانه خود استفاده نکنید ، زیرا آنها انرژی راکد را جذب می کنند .

آتش

شعله یک عنصر قدرت است که با عمل ، اشتیاق و شهرت گره خورده است . آتش با جذب مشتری و بهبود زندگی اجتماعی شما رابطه مستقیمی دارد . در مورد بازی با آتش در نوشته فنگ شویی بسیار هشدار داده ایم ، این نماد می تواند انرژی مثبت شما را تا حدودی منفی کند . به طور کلی بهتر است دقیق و اصولی از این نماد باستانی استفاده کنیم .

خاک ( زمین )

زمین به طور کلی با ثبات و امنیت در روابط و تجارت ارتباطی مستقیم دارد . به طور کلی رنگ های زمین (در درجه اول کرم و قهوه ای) را به دکوراسیون خانه خود اضافه کنید . این نکته می تواند تاثیر فوق العاده ای بر روال زندگی ما به جای بگذارد .

فلز

فلز با تمرکز و وضوح همراه است و رابطه مستقیمی با سلامت ، ثروت و عشق دارد . می توانید آن را با رنگ برنجی و سایه های دیگر ترکیب کنید و در طراحی خانه از آن استفاده کنید . قادر هستید با افزودن هرگونه پالت نقره ای به دکوراسیون، خانه خود را خاص تر کنید و از تماشای آن لذت ببرید .

فنگ شویی منزل

فنگ شویی منزل می تواند کار آسانی باشد ، اگر نکات آن را درست متوجه شده باشید . شما قادر هستید تغییرات بسیار موثر و مفیدی در خانه تان به وجود آورید . این تغییرات به تدریج و با گسترش علم فنگ شویی در محیط خانه‌تان می تواند محیطی با حس بهتر نیز برای شما ایجاد کند . در زیر می خواهیم به صورت جزء به جزء به اصول فنگ شویی خانه بپردازیم . به طور کلی فنگ شویی خانه تاثیرات بسیار مفید و موثری بر روی جسم و روح شما به جای می گذارد .

حذف وسایل اضافه

یکی از راه کار های مهم، حذف وسایل بی استفاده است . از همه چیز هایی که در خانه به آنها نیازی ندارید و تنها فضای شما را اشغال کرده اند خلاص شوید . زمان بگذارید و اجسام و وسایل درهم برهم و مزاحم که شما را عصبی و کلافه می کند را به عنوان درمانی برای استرس، پاکسازی کنید . با این کار ذهن و روان شما از آشفتگی نیز خارج شده و بار منفی ذهنی که باعث ایجاد بیماری نیز می شود کاهش می یابد . مطمئن باشید با این کار ، ذهنی سبک و آماده خواهید داشت . به شما پیشنهاد می کنیم این کار را پشت گوش نیندازید و در انجام آن کوتاهی نکنید . رعایت و پیروی از این کار حس خوبی را به شما منتقل می کند .

جمع بندی وسایل

چیدمان-منظم با اصول فنگ شویی

یکی از اصول مهم در فنگ شویی چیدمان درست و منظم بوده است که باعث دفع انرژی منفی نیز می شود . به طور کلی وسایل شخصی خود را از قبیل حوله ، شانه و یا هر وسیله دیگری، در محیط حمام قرار ندهید . توجه نکردن به این موضوع باعث جذب انرژی منفی در خانه شده و سلامتی شما را به خطر می اندازد . به طور کلی قرار دادن این وسایل شخصی در حمام یا دستشویی باعث جذب میکروب می شود و نیز وسایل شما دیگر تمیز نیست . بهتر است برای رعایت کردن اصول فنگ شویی از یک کمد برای قرار دادن وسایل شخصی خود نیز استفاده کنید .

هوا و نور مناسب در خانه

این دو عنصر یعنی هوا و نور برای سلامت مفید است ، بهتر است از ابتدای صبح پنجره های خانه خود را باز کنید تا از این طریق هوای سالم را وارد خانه خود کنید . برای داشتن خانه ای ایده آل بایستی از این دو عنصر استفاده کنید ، به طور کلی میتوانید از گیاهان برای تصفیه هوا و از بین بردن آلاینده های موجود در آن استفاده کنید . بهتر است از پرده نازک برای پنجره استفاده کنید ، این تجهیزات باعث ورود نور بیشتر به خانه می شود . در صورت موقعیت بد خانه، می توانید از چراغ ها به جای نور طبیعی برای روشن کردن محیط استفاده کنید تا آرامش را به محیط زندگی خود وارد کنید .

اعداد کوا در فنگ شویی

اعداد کوا در فنگ شویی

اعداد کوا به طور کلی باعث پیشرفت افراد خانه شده و حس بهتری را در اختیار افراد قرار می گذارند . در زمان قدیم چینی ها به این اعداد ، اعداد شانس و پیروزی می گفتند . این اعداد در فنگ شویی به خوبی می تواند شما را به فردی با انرژی فوق العاده تبدیل کند . موقعیت تخت خواب، میز و همینطور مبلمان خود را با استفاده از این اعداد تنظیم کنید . به عنوان مثال اگر عدد کوا شما ، عدد 1 است ، بهتر است که جهت صندلی ، تخت و مبلمان شما به سمت جنوب شرقی ، شرق، جنوب و یا شمال باشد ، از قرار دادن وسایل به سمت غرب جدا خودداری کنید . توجه نکردن به این موضوع انرژی محیط شما را منفی می کند .

توجه به کیفیت انرژی خانه

به طور کلی کیفیت انرژی یکی از موضوعات مهم و اساسی برای شما بوده است . به قانونی که به آن قانون مثلث فنگ شویی می گویند توجه کاملی داشته باشید . مثلث فنگشویی رابطه عمیقی با سلامتی شما دارد . مثلث فنگ شویی عبارت است از : آشپزخانه ، حمام ، اتاق خواب .

بهتر است نسبت به انرژی محیط خود آگاهی پیدا کنید تا شادی و سلامت جسم و روان خود و اعضا خانواده تان را افزایش دهید .

اضافه کردن عناصر طبیعی در چیدمان

بهتر است برای داشتن محیط بهتر و آرامش بخش تر از عناصر طبیعی در چیدمان و دکوراسیون خانه خود استفاده کنید . استفاده از گیاه ، سنگ ، صدف و نیز دیگر عناصر طبیعی که باعث افزایش انرژی مثبت خانه می شود . ولی از این نکته نیز غافل نشوید که اصول فنگ شویی را رعایت کرده و وسایل را در مکان مناسبی قرار دهید. بهتر است هیچگاه از گیاهان مصنوعی در خانه استفاده نکنید و آن را با مواد طبیعی جایگزین کنید .

فنگ شویی سلامتی

کاهش استرس

استرس میتواند بر بدن اثرات مخربی به جا گذارد. رعایت اصول فنگ شویی باعث ایجاد یک محیط آرام شده که فرد میتواند در آنجا استراحت کرده و آرامش و قوای بدنی خود را بازیابی کند . رعایت این اصول میتواند عملکرد سیستم عصبی پاراسمپاتیک و سمپاتیک رامتعادل کند و نیز باعث آرامش شما شوند . استرس می تواند باعث تولید مقدار بیش از حد اپی نفرین (آدرنالین) در بدن شود ، که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود . مزیت رعایت این اصول، این است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و از این طریق از بدن دفاع می کند .

افزایش انرژی بدن

بی خوابی و نیز مشکلات خواب یکی از دلایل شایع بسیاری از بیماری های روان از قبیل افسردگی ، اختلالات دو قطبی و … بوده است و می تواند سلامت انسان را به خطر بیندازد . رعایت اصول فنگ شویی میتواند از این اختلالات عصبی تا حدودی جلوگیری کند . انتخاب مکان مناسب برای خوابیدن از مهمترین اصول فنگ شویی است . به طور کلی باید از اتاقی استفاده کنید که اصول فنگ شویی و نیز اعداد کوا در آن رعایت شده باشد . رعایت این اصول باعث آرامش بدن و نیز رفع بیماری می شود .

افزایش تمرکز

ادغام گیاه و عناصر فنگ شویی باعث ایجاد آرامش در محیط زندگی شما می شود . رعایت اصول قرار گیری وسایل در جای مخصوص خود با اصول شنگ چی باعث افزایش آرامش و نیز افزایش تمرکز می شود . بهتر است بدانید پیروی از این اصل، بهره وری کاری شما را افزایش می دهد .

کاربردهای فنگ شویی

فنگ شویی کانال‌های انرژی قدرتمندی را در فضای اطراف شما باز میکند تا به آنها کمک کند قویتر ، هماهنگ تر و قدرتمندتر شوند . به طور کلی فنگ شویی به این معنی است ، که اگر می خواهید سالم و شادتر زندگی کنید و از موفقیت و حس خوب خود لذت فراوانی ببرید باید فضا را دقیق و اصولی، چیدمان و دکوراسیون کنید . فضای پیرامون شما باید فضایی برای جذب انرژی مثبت باشد . در زیر به تاثیر فنگ شویی بر زندگی می پردازیم :

ثروت

فنگ شویی ثروت یکی از محبوب‌ ترین کاربرد‌ های علم فنگ شویی است . تمرکز روی جذب ثروت مادی در واقع یکی از دلایلی است که فنگ شویی را در غرب بسیار محبوب کرده است . فنگ شویی به شما ثروت نمی دهد بلکه فنگ شویی به شما کمک می کند تا به دنبال ثروت و موفقیت بروید و برای آن نیز تلاش کنید تا به دست آورید . فنگ شویی به شما کمک میکند تا انرژی مثبت خود را افزایش دهید .

ذهن

در مجموع میدانیم که ذهن وسیله ای برای جذب خواسته های ما بوده است . این ذهن است که افکار ما را میسازد و این افکار است که با ارتعاش هایش به جهان هستی منجر به رخ دادن پیشامد ها در زندگی ما میشود . ذهنی که بهم ریخته و متشنج است دنیایی نامطلوب و پر از اتفاقات ناگوار را برای ما ایجاد میکند . رعایت اصول فنگ شویی باعث آرامش موج ذهن می شود .

فیزیولوژی

علاوه بر ذهن ، فنگ شویی میتواند بر فیزیولوژی بدن هم تأثیرات مثبتی داشته باشد . زمانی که انرژی در بدن به‌ صورت راحت در حرکت نباشد بدن ما بیمار میشود ، وقتی که شما اصول فنگ شویی را رعایت کنید سیستم بدن شما به‌ صورت اتوماتیک نسبت به قد و وزن و جذب خوراکی‌ هایی که مصرف میکند با شما هماهنگ شده و نیز باعث رسیدن شما به وزن مورد نظرتان میشود .

فنگ شویی در معماری

اصول باگوا در فنگ شویی

باگوا به طور کلی نقشه انرژی فنگ شویی در معماری خانه بوده است . باگوا دارای 8 قسمت است . هر یک از این 8 قسمت در ارتباط با شرایط مختلفی از زندگی هستند و مرکز آن نشان دهنده سلامتی بدن است . این نقشه به طور کلی با توجه به رنگ و اشکال در معماری شناخته میشوند . رعایت باگوا تاثیر فوق العاده ای بر بدن و نیز زندگی به جای میگذارد .

استفاده از عنصر تولد در دکوراسیون

یکی از اصول فنگ شویی در دکوراسیون خانه استفاده کردن از عنصر ماه تولدتان در چیدمان خانه میباشد . توجه به این نکته نیز باعث افزایش انرژی و قدرت بدن میشود . به عنوان مثال اگر عنصر ماه تولدتان آتش است میتوانید چیزهایی که نشانه و مظهر آتش هستند مثل طیف رنگهای آتش (قرمز، نارنجی، بنفش، صورتی و زرد) و وسایل مثلثی شکل را در چیدمان خانه خود استفاده کنید .

استفاده از وسایل سنگی

Spa

با اشیای سنگین مثل مجسمه های سنگی می توان با احساس نا امنی مقابله کرد .به طور کلی وسایل سنگی حس بد و منفی را به خود جذب کرده و باعث ایجاد نشاط و حس آرامش در خانه میشود .

فنگ شویی خانه

در سبک زندگی مدرن ، مردم به دنبال راه هایی برای ایجاد ذهنی آرام و سالم برای زندگی خود هستند که به وسیله آن بتوانند به موفقیت دست پیدا کنند . بنابراین ، اگر به دنبال مکان جدیدی هستید یا فقط می خواهید محل زندگی فعلی خود را ارزیابی کنید ، در اینجا برخی از راهنمایی ها برای شناخت خانه با فنگ شویی خوب آورده شده است . در زیر میخواهیم به چند راه کار برای فنگ شویی خانه بپردازیم :

ورودی خانه را روشن کنید

اجرای اصول فنگ شویی در ورودی خانه نشان دهنده نحوه ورود انرژی به خانه و زندگی شما بوده است . به طور طبیعی ، زمانی که می خواهید فنگ شویی خوبی در خانه خود ایجاد کنید، ورودی اولین جایی است که باید از آن شروع کنید . با برش دادن و حذف هرگونه آوار شروع کنید . بسیاری از اشیاء در جلوی در انباشته می شوند و فضا را شلوغ میکنند ، بهتر است سریعا آنها را حذف کنید . حذف و نیز چیدمان تمیز باعث افزایش انرژی مثبت در خانه میشود .

حذف موانع

مسیر روزانه خود را در خانه خود خوب بررسی کنید . بله ، ما از شما می خواهیم که به معنای واقعی کلمه به مسیر فیزیکی که در هنگام حرکت در خانه خود طی می کنید ، نگاه کنید . از زمانی که از خواب بیدار می شوید و از رختخواب بلند می شوید ، سپس به حمام می روید و همینطور در حالی که از در خارج می شوید . سپس از زمان بازگشت به خانه ، شام درست کنید و دوباره به رختخواب برگردید.

همه بلوک ها و موانع فیزیکی که در مسیر روزانه خود داریم، برای ما ایجاد حساسیت میکند . زیرا این موانع باعث ایجاد استرس و نیز عصبانیت در ما میشود . بهتر است تا حد امکان مسیر رفت آمد خود را خالی کرده و این مسیر را به خوبی مرتب و نیز تمیز کنیم . تمیزی باعث ایجاد حس عالی در ما شده و از این رو از محل زندگی خود انرژی مثبت دریافت میکنیم .


نتیجه گیری

در این مقاله در مورد اصول فنگ شویی صحبت کردیم و نیز به این موضوع پرداختیم که فنگ شویی دارای 5 اصل کلیدی بوده است . این پنج اصل شامل (زمین، فلز، آب، چوب و آتش) بوده است . رعایت این 5 اصل میتواند تاثیرات فوق العاده ای بر زندگی ما نیز بگذارد . به طور کلی دریافتیم که برای داشتن زندگی بهتر نیز، بهتر است چیدمان و نیز دکوراسیون خانه خود را به کمک علم فنگ شویی پیش ببریم . امیدواریم بعد از مطالعه این مقاله زندگی بهتر با آرامش بیشتری را تجربه کنید .

4.9/5 - (23 امتیاز)