فنگ شویی اتاق خواب + اصول و فنون بسیار مهم

فنگ-شویی-اتاق-خواب

در اصول فنگ شویی ، یکی از مهم ترین بخش در هر خانه اتاق خواب آن است ، لازم است اتاق را متناسب با شخصیت و سلیقه خود چیدمان کنید . در مجموع اتاق خواب تنها برای استراحت نیست بلکه باید آرامش و حس خوبی را همراه با انرژی های مثبت به افراد منتقل کند .

به طور کلی اتاق خواب نماد شما است . بنابراین ، بهتر است برای دکوراسیون و زیبا سازی این فضا وقت بگذارید و محیط خود به بهترین شکل دکوراسیون کنید .

لورا سرانو ، مشاور فنگ شویی مستقر در نیویورک می گوید : فنگ شویی فقط راهنمایی ارائه اصول طراحی فیزیک اتاق خواب نیست ، بلکه نحوه چیدمان ، تاثیرات مثبتی بر روحیه و عواطف افراد به جای میگذارد .

اودل میگوید: هر دو علوم طب سنتی و نیز فنگ شوی باستانی قرن ها است باعث بهبود روال زندگی مردم شده است . بر اساس کتاب یی جینگ به این موضوع تاکید میکنیم هر وسیله دارای انرژی است پس بهتر است با اصول فنگ شویی اتاق خواب خود را چیدمان کنیم .

مهمترین اصل فنگ‌شویی در تمام نقاط منزل ، کمک به جریان انرژی مثبت و متوقف کردن یا به حداقل رساندن جریان انرژی های منفی است . علاوه بر این شما باید بدانید که چگونه انرژی های مثبت را در محل زندگی خود حفظ کنید و از به هدر رفتن آنها جلوگیری کنید . برای رعایت اصول فنگ‌شویی در چیدمان و وسایل اتاق خواب به راهنمایی زیر به طور کامل توجه کنید .

فنگ شویی اتاق خواب

شنگ-شویی-اتاق-خواب

به طور کلی فنگ شویی یک سیستم باستانی چینی است ، این سیستم در مجموع از قوانین ثابتی پیروی میکند ، با استفاده این قوانین وسایل اتاق خواب خود از قبیل مبلمان ، میز و تخت خود را در جهتی قرار دهید تا انرژی مثبت را دریافت کرده و حس خوبی را از محیط بگیرید . فنگ شویی اتاق خواب در حقیقت رعایت برخی نکات و اصول مهم است ، رعایت این اصول در اتاق خواب علاوه بر حس آرامش و راحتی ، امنیت و سلامتی را برای شما هموار میکند .

علم فنگ شویی

فنگشویی

فنگ شویی ممکن است از 5000 سال قبل به وجود آمده باشد اما هنوز هم راهنمایی هایی کاربردی و مفید را به ما ارائه می دهد . روش قدیمی فنگ شویی به ما کمک می کند تا خانه مان را متعادل کرده و زندگی شاد تر و موفق تری را تجربه کنیم . به طور کلی مکانی که می توانیم در آن استراحت و انرژی بگیریم اتاق خواب است ، اهمیت دادن به فنگشویی مناسب در اتاق خواب می تواند به زندگی عاشقانه شما انرژی ببخشد و همچنین توانایی و قدرت جسمانی و بدنی شما را افزایش دهد .

اصول فنگ شویی اتاق خواب

اتاق-خواب-فنگ

پشتی مناسب برای تخت

تخت-مناسب
پشتی-مناسب

در اصول فنگ شویی ، بهترین تاج های تختخواب ، تاج های یکپارچه و محکم است که جنس آنها میتواند چوب یا چوب با روکش پارچه باشد .

هنگامی که به خواب می روید ، بدنتان به مرحله بازیابی انرژی رفته و این کار را طی مراحل مختلفی انجام می دهد . به صورت ناخودآگاه ، سر شما نیاز به پشتیبان ، محافظت و حمایت مناسب دارد ، همان طور که پشت شما به هنگام نشستن طولانی مدت روی صندلی ، نیاز به این حمایت دارد .

به طور کلی علاوه بر داشتن ظاهری نرم و لطیف ، این پشتی مستحکم از انرژی مثبت فنگ شویی در اتاق خواب شما نیز محافظت می کند و از این انرژی بیشتر را وارد بدن شما میکند و از این رو کمتر احساس خستگی میکنید .

نقش تشک حمایتی در فنگ شويي

تشک حمایتی
اتاق-خواب

یک تشک حمایتی تهیه کنید . تشک های متنوعی در بازار وجود دارد ، عاقلانه انتخاب کنید و روی آن که بهترین خواب و آرامش را ایجاد می کند سرمایه گذاری کنید . هر چه شب ها بهتر بخوابید ، در طول روز سلامتی بدن و نیز جسم شما بیشتر است . در مجموع در هنگام خرید تشک اصول فنگ شویی را رعایت کنید ، هیچگاه تشک های دست ساز و دست دوم را نخرید زیرا هرگز نمیدانید چه انرژی از سازنده و نیز صاحب قبلی تشک ، در آن انباشته شده است .

بلند کردن ارتفاع تخت

تخت-خواب-با-گردش-هوا
گردش-هوا-در-تخت

از ارتفاع مناسب تخت اطمینان حاصل کنید . برای اینکه بتوانید انرژی متعادل فنگ شویی را از زیر تخت بگذارید ، باید تخت خود را در ارتفاع مناسب از سطح زمین قرار دهید . در مجموع ، تخت هایی که زیر آنها کشو های ذخیره سازی تعبیه شده است تا به شما در راه مرتب شدن فضا کمک کند ، تخت های فنگ شویی بد محسوب می شوند . به طور کلی هنگام خواب انرژی باید در بدن شما گردش کند که در صورت مسدود شدن فضای زیر تخت این موقعیت امکان پذیر نیست و از این رو خواب خوبی را تجربه نمیکنید .

فاصله تخت از در اتاق خواب و ارتباط آن با فنگ شویی

فاصله-در-از-تخت-خواب
دکوراسیون

اطمینان حاصل کنید که تختخواب تا جایی که ممکن است از در فاصله داشته باشد . تختخواب را در ناحیه ای دورتر از در قرار دهد ، اما این نکته را نیز فراموش نکنید ، هیچ گاه تخت خود را هم راستای درب قرار ندهید . به عبارت دیگر ، شما می خواهید در حالی که در رختخواب هستید در را ببینید ، اما با در همسو نشوید . شما نمی خواهید تخت خود را با هیچ یک از درهای اتاق خواب خود هماهنگ کنید . در حالت ایده آل ، تختخواب را می توان به صورت مورب از درب قرار داد .

 • قرار دادن تختخواب در نزدیکی درب می تواند شما را متعجب از شگفتی هایی که ممکن است برایتان پیش بیاید ، کند . هرچه از در دورتر باشید ، آمادگی بیشتری برای پیش آمد ها خواهید داشت . به طور کلی برای آرامش تخت خواب تا جای امکان باید از در ورودی فاصله بگیرد تا حس حال بهتری داشته باشید .
 • در حالت ایده آل ، هنگامی که از خواب بیدار می شوید ، درب باید در خط دید مستقیم شما باشد یا نزدیک آن باشد ، بنابراین احساس می کنید که بر زندگی خود کنترل دارید .

دیوار برای پشت تخت

دیوار-پشت-تخت-خواب
اصول-فنگشویی-در-اتاق-خواب

یک دیوار نگهدارنده خوب پشت تخت خود داشته باشید . شما علاوه بر یک سرپوش خوب ، همیشه می خواهید یک دیوار محکم در پشت تخت خود داشته باشید . وقتی زیر پنجره می خوابید ، انرژی شخصی شما به مرور ضعیف می شود ، زیرا نه از حمایت مناسب و نه از حفاظت مناسب برخوردار هستید .

پایه متعادل

پایه-متعادل-برای-تخت
تخت-با-پایه-های-متعادل

از پایه های مناسب برای متعادل انرژی در دو طرف تخت استفاده کنید . به طور کلی دو نیمکت را در دو طرف تخت بگذارید تا هنگام خواب تعادل ایجاد شود . در حالت ایده آل ، می توانید یک لامپ یکسان را روی هر دو نیمکت خواب قرار دهید تا کمی روشنایی به اتاق خواب شما اضافه شود . این تعادل برای متمرکز نگه داشتن شما و به ویژه برای حفظ برابری انرژی در دو سمت تخت انتخابی خوبی است .

 • در حالت ایده آل ، روتختی ها باید به جای مربع گرد باشند تا انرژی منفی را که ممکن است به سمت شما هدایت شود ، قطع کند .
 • یک کشو کوچک در دو طرف تخت یکی دیگر از راه های عالی برای متعادل کردن انرژی در اتاق شما است .

قراردادن گوشی در کشو

قرار دادن کوشی در اشکاف
اصول شنگ شویی در اتاق خواب

تختخواب خود را دور از هرگونه گوشی ، تبلت ، لب تاپ ، میز و سایر عوامل مزاحم قرار دهید . در حالت ایده آل ، شما باید گوشی و لپ تاپ خود را از اتاق خواب خود خارج کنید ، بنابراین اتاق خواب قطعا به مکانی برای استراحت تبدیل می شود .

با این حال ، همه ما فضای محدودی داریم ، بنابراین اگر لپ تاب یا میز تحریری در اتاق خود دارید ، آن را تا جای ممکن از تخت خود دور قرار دهید تا مانع ورود انرژی مثبت به تخت خواب نشود .

 • لپ تاپ خود را در یک اشکاف قرار دهید تا انرژی منفی را به اتاق خواب وارد نکند و از این رو با رعایت اصول فنگ شویی حال بهتر و نیز انرژی بیشتری را تجربه میکنید .

اجتناب از انرژی منفی

اتاق-متعادل
قرار-ندادن-آینه-در-اتاق-خواب

هیچگاه از آینه قدی و نیز آینه روی کمد در اتاق خواب خود استفاده نکنید . اگر این آینه ها بر روی وسایلی هستند که نمیتوانید از شر آنها خلاص شوید ، مقداری پارچه روی آنها بکشید . به صورتی که در معرض دید شما در هنگام خواب قرار نگیرند . به طور کلی ، شما باید از داشتن آینه در اتاق خواب خود اجتناب کنید ، به هیچ وجه در اتاق خواب خود با شریک زندگی تان از آینه استفاده نکنید ، زیرا ممکن است انرژی افراد را به سمت خیانت سوق دهد . بهتر است از آینه ها خارج از فضا اتاق خواب استفاده کنید تا انرژی مثبت را به اتاق خود وارد کنید .

 • اگر دوست دارید آینه ای در اتاق خود داشته باشید ، آن را در داخل در کمد قرار دهید و فقط در صورت نیاز به آن دسترسی پیدا کنید .

تخت زیر تیر دیوار

محل-مناسب-برای-تخت
اصول-شنگ-شویی-در-اتاق

از قرار دادن تختخواب خود مستقیما زیر تیر خودداری کنید . این پرتو ممکن است احساس فشار ایجاد کند که می تواند خواب شما را مختل کند . اگر راه دیگری ندارید ، پرتو را با پارچه بپوشانید یا 2 فلوت بامبو را از پرتو آویزان کنید . به طور کلی این عمل باعث جلوگیری ورود انرژی منفی به تخت خواب میشود و از این رو نیز خواب بهتری را تجربه میکنید .

استفاده نکردن از آکواریوم

خارج-کردن-آکواریوم-از-اتاق
آکواریوم-در-سالن

چشمه ها و ویژگی های آب از قبیل آکواریوم همچنین ، تصاویر آب را در اتاق خود قرار ندهید . علم فنگ شویی بر این عقیده تاکید دارد که قرار دارد جریان آب در اتاق خواب باعث ضرر یا سرقت مالی میشود . اگر می خواهید بهترین فنگ شویی را داشته باشید ، مخزن ماهی یا نقاشی های آب یا رودخانه ها را خارج از اتاق خواب نگه دارید .

قرار ندادن گل

خروج-گل-از-اتاق-خواب
قرار دادن گیاهان در سالن

گیاهان و گلها را خارج از اتاق خود نگه دارید . تصور می شود گیاهان دارای انرژی های زیادی هستند و میتواند خواب شما را مختل کنند . در علم فنگ شویی بهتر است گیاهان و گل ها را در مکان دیگری قرار دهید . سعی کنید وقتی روی تخت هستید آنها را از دید خود دور نگه دارید .

پرهیز از شلوغی

چیدمان-منظم
پرهیز-از-شلوغی

برای داشتن بهترین فنگ شویی در اتاق خوابتان ، لازم است تمامی کاغذها ، بدلیجات قدیمی و کهنه، عکس های بیخودی ، هدایای بی استفاده و هر آنچه را که نیاز ندارید ، از اتاق خواب خود خارج کنید .

اگر وابستگی عاطفی خاصی به این وسایل دارید ، آنها را در انباری یا یک اتاق دیگر جای دهید . اما تمام تلاش خود را به کار گیرید تا کمتر از این وسایل را در اتاق خواب خود داشته باشید . از گذاشتن صندلی اضافه یا عکس و نقاشی غیر ضروری خودداری کنید . هر چه وسایل بیشتری در اتاق تان داشته باشید نمیتوانید توازن و تعادل را در اتاق خواب ایجاد کنید . داشتن یک اتاق خلوت و بدون انباشتگی به شما کمک میکند یک زندگی آرام و نیز بدون انباشتگی و ناراحتی های عاطفی داشته باشید .

لباس هایی که دیگر نمی پوشید را کنار بگذارید . از کمد و کشوی خود عبور کرده و تمام لباس هایی را که در یک سال گذشته نپوشیده اید بیرون آورید . اگر می توانید این لباس ها را بپوشید ، این لباس ها را اهدا کنید . اگرچه ممکن است لباس های قدیمی را نبینید ، اما نگهداری آنها در اتاق خواب شما ممکن است مانع استفاده از فرصت های جدید شود و از این رو انرژی شما را کاهش پیدا میکند .

فاصله تلویزیون از تخت

قرار-دادن-تلویزیون-در-اتاق-نشیمن
طراحی - محل - تلویزیون

تلویزیون خود را کنار بگذارید . تلویزیون یک میدان مغناطیسی ناسالم ایجاد می کند که ممکن است خواب شما را مختل کند و نیز روابط شما را با شریک زندگی تان تیره و تار کند یا شخص ثلاثی را وارد اتاق خواب کند .

اگر مجبورید آن را در اتاق خواب نگه دارید ، سعی کنید وقتی از آن استفاده نمی کنید . آن را با بپوشانید . اگر به علم فنگ شویی ایمان دارید ، وقتی از تلویزیون استفاده نمیکنید ، آن را به وسیله پارچه و یا هر وسیله دیگر مخفی کنید تا خواب بهتری را تجربه کنید و از این رو نیز انرژی مثبت را به محیط خواب خود وارد کنید .

نظم در چیدمان کتاب ها

کتاب-خانه-منظم
منظم-قرار-دادن-کتاب-ها

کتاب های خود را در جای دیگری قرار دهید . اگر برای خواندن خود می خوانید می توانید چند کتاب در اتاق خود نگه دارید ، اما تعداد زیاد کتاب ها باعث می شود احساس کنید در فضا غرق شده اید . اتاق خواب شما مکانی برای استراحت شماست ، اگر کتابهای زیادی در آنجا داشته باشید ، بسیار شبیه به محل کار خواهد شد ، کتابهای زیاد در فضای استراحت میتواند انرژی منفی را به شما وارد کنند و باعث استرس و اضطراب شما شده و از این طریق آرامش را از شما بگیرند .

رنگ ها

رنگهای گرم برای انرژی

ترکیب-رنگی-های-آتشین
طراحی-اتاق-با-رنگ-های-گرم

از رنگهای کرم برای اشتیاق و انرژی در اتاق خود استفاده کنید . یک عنصر آتش متعادل فنگ شویی در فضای شما انرژی حمایتی را ایجاد میکند . به طور کلی این رنگ ها انرژی خاصی را در اختیار اشخاص قرار میدهند و به شما در دستیابی به آرامش بیشتر کمک میکنند . از این رو این رنگ های برای افرادی که انرژی آنها منفی شده است بسیار مناسب بوده به این دلیل که جنب جوش افراد در کنار این رنگ ها افزایش پیدا میکند . همچنین به شما کمک می کند شور و عشق را به زندگی و اتاق خواب خود دعوت کنید . عناصر آتش در فنگ شویی عبارتند از:

 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • صورتی
 • زرد قوی

رنگ های کم رنگ برای ثبات

ترکیب-زرد-و-بژ-در-اتاق-خواب
دکوراسیون-اتاق-با-زرد-و-بژ

برای آرامش و ثبات از رنگ های تزیین شده با خاک استفاده کنید . استفاده از یک عنصر قوی و هماهنگ فنگ شویی ، در خانه ، ثبات و آرامش را برای شما ایجاد میکند . رنگ عنصر زمین در فنگ شویی عبارتند از :

 • زرد کمرنگ
 • بژ

افزایش دقت با رنگهای فلزی

ترکیب-خاکستری-با-سفید
ترکیب-طوسی-و-سفید

برای وضوح و دقت ، رنگهای فلزی را وارد اتاق خود کنید . عنصر فلزی فنگ شویی کیفیت وضوح ، دقت و آرامش را وارد محیط میکنند و از این رو نیز کارایی فرد را افزایش میدهند . برای بالا بردن دقت و نیز انرژی مثبت در اتاق خواب از این رنگها استفاده کنید . رنگ عناصر فلزی فنگ شویی عبارتند از:

 • خاکستری
 • سفید

رنگ آرامش بخش

از رنگ های پاستلی استفاده کنید تا آرامش را به اتاق خواب خود اضافه کنید . در پایان روز ، مهمترین چیز این است که بتوانید در اتاق خواب خود احساس آرامش کنید و نیز خوب استراحت کنید . داشتن رنگهای روشن ، ملایم و پاستلی در اتاق خواب می تواند باعث آرامش و انرژی مثبت شما شوند . رنگهای آرامش بخش شامل :

 • آبی کمرنگ
 • صورتی روشن
 • سبز روشن
 • بنفش روشن

محوطه سازی تخت

اتاق خواب خود را یک واحد در نظر بگیرید . اتاق خواب شما باید پناهگاه شما باشد . این مکان باید از استرس زندگی روزمره شما بکاهد . به طور کلی نباید مکانی باشد که همه چیزهای اضافی را که جایی برای آنها ندارید در آنجا قرار دهید . برعکس ، باید تخت شما در وسط محیطی اختصاصی و آرامش بخش قرار گیرد . این مکان باید حس مثبت را در شما افزایش داده و هر گونه استرس را از شما دور کند .

طبق اصول فنگ شویی اتاق خواب ، برای داشتن امنیت و کاهش استرس و نگرانی هنگام خواب ، موقعیت خوبی را برای تخت خود تعریف کنید ، تا به طور کامل به اتاق اشراف داشته باشید ، پس برای ایجاد چنین حالتی ، تخت خواب را دور از درب اتاق و به نحوی قرار دهید که به ورودی آن دید کامل داشته باشید تا هر کسی که وارد و خارج شد را به راحتی ببینید .

نور مناسب

نور به طور کلی یکی از اصول مهم برای طراحی و چیدمان اتاق خواب است . باید از چراغ های روشن ، پر زرق و برق یا چراغ های سقفی روی تخت خود اجتناب کنید . در عوض ، لامپ های رومیزی با نور ملایم داشته باشید و سعی کنید تا آنجا که می توانید نور طبیعی را از پنجره دریافت کنید . این کار باعث می شود احساس آرامش و راحتی بیشتری داشته باشید .

 • سعی کنید لامپ های کوچک ، چراغ های رشته ای و سایر نورهای ملایم را به دکور اتاق خواب خود اضافه کنید .

دوری از سر و صدا

از موقعیت پنجره ها آگاه باشید . اگر می توانید ، سعی کنید تخت خود را بین پنجره و در قرار ندهید ، اگر نقشه خانه به صورتی است که مجبور هستید تخت را زیر پنجره قرار دهید ، فقط مطمئن شوید پنجره ها با پرده های زیبا و دلپذیری پوشانده اید ، با این کار تا حدودی از ورود انرژی منفی به تخت خواب جلوگیری میکنید . در صورت امکان باید از خوابیدن رو به پنجره اجتناب کنید تا خواب آرام تری داشته باشید .

تصاویر هنری

در اتاق خواب خود از هنرهای الهام بخش استفاده کنید . تصاویری از صحنه های آرامش بخش از طبیعت یا مکانهای دیگری که استرس و اضطراب شما را کاهش میدهد استفاده کنید . به طور کلی از تصویری که شما را برای رسیدن به رویاهایتان ترغیب می کند ،استفاده کنید . به طوری در انتخاب تصویر دقت کنید چون اولین چیزی است که هنگام بیدار شدن می بینید و باید حس خوشایندی را در شما ایجاد کند .

 • عکسهای مکانهای مورد علاقه خود را آویزان کنید یا یک عبارت الهام بخش را روی دیوار قرار دهید .

4.9/5 - (18 امتیاز)

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !