طراحی آشپزخانه از زیبایی تا اصول بسیار مهم آن

طراحی آشپزخانه از زیبایی تا اصول بسیار مهم آن

اولین مرحله برای چیدمان ، دکوراسیون و کابینت اشپزخانه آن دانستن جزئیات و شناخت انواع سبک آشپزخانه است . هر سبکی ویژگی های خاص خود را دارد و تعادل بین سبک های می تواند بر زیباتر شدن محیط آشپزخانه تاثیر بگذارد . شما می توانید با توجه به سلیقه ی شخصی خود یکی از سبک ها را انتخاب کنید و طبق آن آشپزخانه خود را طراحی و دکوراسیون کنید . در ادامه ویکی سرا برای شما عزیزان شرح می دهد از چه نکات و اصولی پیروی کنید . با ما همراه باشید .

طراحی آشپزخانه

طراحی-آشپزخانه

به صراحت می توانیم بگوییم آشپزخانه قلب خانه است ، به طور کلی آشپزخانه را می توان مهم‌ ترین بخش هر خانه‌ دانست ، به همین دلیل قادر هستید از الگو ها و نیز مدلهای مختلف برای زیبا سازی این فضا استفاده کرد .

از نظر فنگ شویی این فضا سرچشمه سلامت و راحتی خانواده است . برای اجرا و طراحی آشپزخانه‌ پلان یا به عبارتی مدل و طرح های مختلفی وجود دارد . آشپزخانه‌ های مدل ال، (L)، یو (U)، جی (G)، خطی، راهرویی و جزیره‌ای از رایج ترین مدلهای آشپزخانه‌ است . در این مقاله جامع میخواهیم انواع مدلهای آشپزخانه ، اصول طراحی و همچنین مبحث مثلت کار را برای شما شرح دهیم .

در واقع اصول طراحی و دکوراسیون فضا است که تعیین می کند ، کابینت ها یا تجهیزات این فضا در کجا قرار گیرد . بنابراین برای طراحی و دیزاین آشپزخانه باید دقت کامل را به خرج دهیم تا از پرت شدن فضا جلوگیری کنیم . در ادامه مقاله قصد داریم شما را با الگو ها و مدلهای طراحی این فضا آشنا کنیم ، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید .

طراحی و دیزاین انواع آشپزخانه

طراحی و دیزاین انواع آشپزخانه

بهتر است بدانید دیزاین و طراحی درست این محیط می تواند بر زیباتر شدن کل فضا خانه تاثیر بگذارد . این مکان پر رفت و آمد‌ ترین بخش هر خانه است . فراتر از کابینت‌ های زیبا و یا لوازم پخت و پز مدرن ، نقطه عطف داشتن یک زندگی شاد و لذت بخش داشتن یک آشپزخانه خاص است . جالب است بدانید از نظر روانشناسان و نیز طراحان داخلی دیزاین و طراحی آشپزخانه می تواند بر حال عمومی افراد تاثیرات مثبت و منفی به جای بگذارد .

زمانی که می خواهیم یک شکل و استایل خاص را برای آشپزخانه خود طراحی و پیاده سازی کنید بایستی قبل از هر کاری این فضا را از نظر کار آمدی ، راحتی بررسی کنید ، تا در پایان اجرا به مشکل بر نخورید . اگر مطمئن نیستید از کجا باید شروع کنید و اطلاع زیادی از طراحی و سبک‌ های آشپزخانه ندارید ، با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم و ایده‌ های زیبا از انواع مدلهای آشپزخانه را برای شما شرح دهیم ، تا با درک بیشتر بتوانید این محیط را به بهترین شکل دیزاین کنید .

اصول طراحی و دیزاین آشپزخانه

اصول طراحی و دیزاین آشپزخانه

برای طراحی و نیز چیدمان این فضا بایستی از یکسری اصول کلی پیروی کنید . هر چه دانش شما در خصوص این قوانین بیشتر باشد می توانید محیط زیباتری را برای خود طراحی کنید . اگر در زمان توضیح طراحان و دکوراسیون کاران گیج می شوید و نمی دانید باید چه سبکی را انتخاب دهید ، ویکی سرا در ادامه این مقاله برای شما توضیح می دهد از چه اصول و نکاتی باید پیروی کنید . به طور کلی رعایت کردن اصول طراحی آشپزخانه و توجه به آن می تواند بر زیباتر شدن این محیط تاثیر بگذارد . برای ایجاد یک فضای کاربردی ، هر میلی‌ متر را در نظر بگیرید .

اندازه های پایه برای طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

اندازه-های-پایه-برای-طراحی-و-دکوراسیون-آشپزخانه
ارتفاع کانتر
ارتفاع-کانتر

به طور کلی ارتفاع کانتر صرف غذا باید بین 89 الی 91 سانتی متر باشد . در نظر گرفتن این ابعاد صرف غذا و یا حتی آماده سازی آن را آسان تر می کند .

ارتفاع کمدها
ارتفاع-کمدها

ارتفاع کمد های عمودی یا باکس ها معمولا باید بین 180 تا 220 سانتی متر باشد . البته این اندازه بسته به قد شخص و ارتفاع کف از سقف نیز می تواند متفاوت باشد ، این ابعاد گفته شده برای فردی با قد متوسط مناسب است .

کمد های پایین

ارتفاع کابینت های پایینی معمولا بین 70 تا 75 سانتی متر است ، البته برای این فضا بایستی قسمت پا خور را نیز در نظر گرفت .

کابینت بالایی

ارتفاع این کابینت باید با توجه به قد شخص تعیین شود . بهتر است برای زشت نشدن محیط آشپزخانه تان از اصول کلی پیروی کنید .

ابعاد راهرو کار و فضای عبور و مرور

ابعاد-راهرو-کار-و-فضای-عبور-و-مرور

راهروهای کاری ، جایی است که افراد در آشپزخانه می ایستند تا کار کنند ، در حالی‌ که راهروهای عبور برای کاربران و ساکنین در اطراف آشپزخانه است . بایستی بدانید اندازه راهرو می تواند براساس استایل آشپزخانه متفاوت باشد . به طور کلی عرض راهرو با عرض پیشخوان آشپزخانه باید حداقل 1.6متر اختلاف داشته باشد . توجه کردن به این نکته ساده میتواند از ایجاد مشکلات مختلف در محیط آشپزخانه جلوگیری کند .

ارتفاع پیشخوان آشپزخانه

ارتفاع پیشخوان آشپزخانه

ارتفاع پیشخوان آشپزخانه مورد مهمی است که باید به آن توجه خاصی کرد . به‌ عبارت‌ دیگر ارتفاع پیشخوان باید متناسب با ارتفاع و اندازه شما باشد ، به طور کلی ابعاد این فضا باید به صورتی باشد که شما در هنگام انجام کار احساس خستگی نکنید . بهتر است از یک قاعده کلی پیروی کنید . در مجموع یک پیشخوان ایده ال برای شما باید بین 0.8 متر تا 0.9 متر ارتفاع و 61 تا 67 سانتی متر عرض داشته باشد . این ابعاد می تواند برای افراد با قد متوسط بسیار مناسب باشد .

فضا تهیه غذا

فضا-تهیه-غذا

محدوده آماده سازی غذا در کنار آشپزخانه باید حداقل 0.3 متر گستردگی داشته باشد . رعایت کردن این اصول باعث آرامش بیشتر افراد میشود . به طور کلی منطقه کنار ظرف‌ شویی باید حداقل 0.45 متر عرض داشته باشد تا افراد بتوانند در این محیط آزادانه حرکت کنند . در مجموع رعایت این اصول در محیط آشپزخانه می تواند تنش های عصبی افراد را کاسته و از طرحی انرژی آنها را افزایش دهد . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آشپزخانه می توانید مقاله (فنگ شویی آشپزخانه و نکاتی که باید درباره آن بدانید ) را مطالعه کنید .

فضا بین کابینت ها بالا و پیشخوان

فضا-بین-کابینت-ها-بالا-و-پیشخوان

یکی دیگر از اندازه هایی که در اصول طراحی آشپزخانه باید به آن توجه کنید فضای بین کابینت هایی بالایی و پیشخوان است . فاصله مناسب بین پیشخوان آشپزخانه و کابینت‌ های بالا باید طوری باشد که شما بتوانید به راحتی به اقلام درون کابینت دسترسی داشته باشید و از این رو بتوانید از پیشخوان آشپزخانه به‌ راحتی استفاده کنید . اندازه استاندارد برای این فضا حدود 0.2 ای 0.6 متر است . با این‌ حال این ابعاد می تواند با اندازه‌ گیری‌ های نهایی فضا و مشخصات آشپزخانه تغییر کند .

مثلث کار

مثلث-کار-در-آشپزخانه

مثلث کار مربوط به سه لوازم اصلی آشپزخانه یعنی یخچال، سینک ظرف شویی و اجاق گاز است . از اتصال این سه ، یک مثلث کار به وجود می آید . نصب دقیق و جانمایی این وسایل ، از رفت و آمد اضافی و حرکت غیر طبیعی جلوگیری می کند ، از این رو خستگی روزانه در محیط آشپزخانه به حداقل می رسند . در راس این مثلث سینک ظرف شویی و سپس دو سمت چپ و راست یخچال و اجاق گاز قرار می گیرد.

انواع پلان و مدلهای آشپزخانه

انواع-پلان-و-مدلهای-آشپزخانه

آشپزخانه راهرویی

الگو-و-پلان-آشپزخانه-راهرویی
آشپزخانه-راهرویی

آشپزخانه‌ راهرویی که آن‌ را آشپزخانه گالی نیز میگویند از معروف‌ ترین مدل چیدمان‌ های آشپزخانه است . اگر شما هم فضای کوچکی برای آشپزخانه در اختیار دارید و به فکر طراحی مناسب برای آن هستید ، چیدمان آشپزخانه به سبک راهرویی یک گزینه‌ ی مناسب است .

در واقع در آشپزخانه های کانتری وسایل آشپزخانه بین دو دیوار قرار میگیرد . معمولا آشپزخانه راهرویی مناسب مکان‌ های کوچک است ، این بدان معنا نیست که نتوان این سبک را در آشپزخانه های بزرگ پیاده سازی کرد . در آشپزخانه راهرویی فاصله بین کابینت‌ ها کم است .

در آشپزخانه‌ های راهرویی به‌ خاطر باریک‌ بودن آشپزخانه داشتن نظم و نیز مرتب‌ بودن اجزای آشپزخانه اهمیت زیادی دارد . به طور کلی در این فضا هر وسیله ای باید در جای معینی قرار بگیرد . توجه کردن به این نکته از شلوغ شدن محیط آشپزخانه جلوگیری میکند .

آشپزخانه مدل ال

آشپزخانه-مدل-ال
اجرایی-پلان-ال-برای-آشپزخانه

با رشد سبک معماری مدرن ، مدل ال (L) به یکی از مدل‌ های پر کاربرد و زیبا در دکوراسیون داخلی تبدیل شده است . این سبک را میتوان در ابعاد مختلف اجرا و پیاده سازی کرد .

به طوری کلی این سبک آشپزخانه داری دو دیوار بزرگ‌ تر و یک دیوار کوچک تر است . در دیوار های بزرگ تر دو ایستگاه و در دیوار کوچک‌ تر یک ایستگاه کاری قرار داده میشود . همچنین اگر فضای کافی بین دو دیوار وجود داشته باشد میتوان میز نهار خوری را به آشپزخانه متصل کرد و یا یک کابینت جزیره‌ ای در وسط آشپزخانه قرار داد .

آشپزخانه مدل یو

پلان-آشپزخانه-U-شکل
آشپزخانه-مدل-یو

سیستم یو شکل به طور کلی داری 3 دیوار مجزا برای نصب کابینت است ، به جهت وجود دیوار مختلف شما قادر هستید وسایل آشپزخانه از قبیل یخچال، سینک و گاز را به هر شکلی که دوست دارید چیدمان کنید ، در مجموع هر کدام از این وسایل میتواند در یک ضلع آشپزخانه قرار بگیرند.

این مدل هم در خانه‌ های کوچک و هم بزرگ قابل اجرا است ، اگر فضای مابین دیوارها زیاد است ، میتوانید از یک کابینت جزیره‌ ای یا میز نهار خوری در وسط یا ورودی آشپزخانه استفاده کنید .

آشپزخانه جزیره

آشپزخانه-جزیره
جزیره-آشپزخانه

آشپزخانه‌ جزیره معمولا فضای بیشتری را در اختیار افراد خانواده قرار میدهد . معمولا یک ایستگاه آن بر روی کابینت دیواری و دو ایستگاه دیگر بر روی جزیره قرار میگیرد . در این سبک آشپزخانه از 3 جهت آزادی عمل را به کاربر داده میشود . این سیستم آشپزخانه مناسب خانه‌ های با متراژ بالا است .

این آشپزخانه ها اغلب مجهز به هود مرکزی، سیستم‌ های صوتی و تصویری ، لوازم الکترونیکی پیشرفته و نهار خوری است . برای کسب اطلاعات در مورد آشپزخانه جزیره میتوانید مقاله ( آشپزخانه جزیره چیست و برای چه محیط هایی مناسب است + انواع مدل ها ۲۰۲۱ ) را مطالعه کنید .

آشپزخانه با پلان جی

آشپزخانه-با-پلان-جی
اجرایی آشپزخانه با استایل جی

آشپزخانه های با پلان جی استایل خاصی دارد و میتواند محیط خانه را زیباتر کند . این پلان مناسب خانه‌ های بزرگ بوده و فضای زیادی را اشغال میکند . به طور کلی در این سبک باید جزیره و میز ناهار خوری در قسمت انتهایی و خروجی آشپزخانه قرار بگیرد . این سبک مانعی برای ورود و خروج به آشپزخانه ایجاد نمیکند . در مجموع حداقل 1.20 متر فضای رفت و آمد را در نظر بگیرید .

آشپزخانه های شبه جزیره

آشپزخانه-های-شبه-جزیره
آشپزخانه-اپن

آشپزخانه های شبه جزیره ای در ایران به عنوان آشپزخانه اپن شناخته می شوند . اگر آشپزخانه کوچکی دارید میتوانید از این پلان استفاده کنید . برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دکوراسیون آشپزخانه های کوچک میتوانید مقاله ( ایده های خوب برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک و اجرای آن ) را مطالعه کنید .

در آشپزخانه شبه جزیره شما میتوانید بدون ایجاد دیوار ، فضای کافی برای نصب کابینت ایجاد کنید . قسمت شبه جزیره یا همان اپن آشپزخانه ، فضای کافی برای قرار گیری کابینت ها را برای شما فراهم میکند . در این صورت شما فضای بیشتری برای قرار دادن لوازم خود دارید .

انواع سبک های طراحی آشپزخانه

انواع سبک های طراحی آشپزخانه

سبک دکوراسیون داخلی آشپزخانه مانند دیگر فضاهای خانه بسیار پر اهمیت است و باید به آن حتما توجه کرد . انتخاب سبک دکوراسیون داخلی آشپزخانه به سلیقه، سبک دکوراسیون داخلی دیگر فضا ها و متراژ آشپزخانه بستگی دارد . در ادامه برای شما توضیح میدهیم از چه الگو های و سبک هایی برای زیباسازی فضای آشپزخانه خود استفاده کنید . با ما همراه باشید .

سبک معاصر

آشپزخانه-به-سبک-معاصر
استفاده-از-سبک-معاصر-برای-چیدمان-آشپزخانه

این سبک دکوراسیون داخلی را میتوان یک سبک میانه بین سبک مدرنیته و کلاسیک دانست . این سبک با داشتن ظاهری گرم ، به محیط انرژی میبخشد . استفاده از رنگ‌ های پر حرارت ، بهره گرفتن از نور طبیعی، مبلمان از جنس چوب ، صندلی‌ های فلزی فرفورژه، انواع مختلف کف‌ پوش ، پارکت ، موکت یا سرامیک ، فرش‌ های ماشینی با طرح‌ های هندسی، اکسسوری انتزاعی ، همگی از خصوصیات این سبک است .

سبک مدرن

اجرایی-سبک-مدرن-برای-زیبا-سازی-آشپزخانه
استفاده-از-سبک-مدرن-برای-زیباسازی-آشپزخانه

این سبک کابینت در ایران بسیار پر طرفدار است . دستگیره‌ های مخفی ، رنگ‌ های روشن مانند سفید و خاکستری و رنگ‌ های تیره مانند زغالی، سورمه‌ ای و مشکی برای کابینت‌ ها ، دیوار پوش‌ های ساده همه از نشانه های این سبک است . به طور کلی این سبک شامل اکسسوری کم، میز و صندلی ساده و بی‌ آلایش، کفپوش چوبی ، سنگی، سرامیکی تک رنگ است .

سبک کلاسیک

اجرایی-سبک-کلاسیک-در-آشپزخانه
دکوراسیون-و-چیدمان-آشپزخانه-به-سبک-کلاسیک

معمولا دکوراسیون داخلی آشپزخانه به سبک کلاسیک شامل کابینت‌ های ممبران و اکسسوری‌ های فراوان است . کابینت‌ های مزین به نقش و نگار چوبی ، صفحه‌ های سنگی، سینک و شیر آب آبکاری شده از طلا یا مس ، ظرفشویی و پارتیش هایی توکار و لوستر های پر زرق و برق از جمله شاخصه‌ های آشپزخانه سبک کلاسیک است .

سبک روستیک

استفاده-از-سبک-روستیک-برای-زیبا-سازی-محیط-آشپزخانه
استفاده-از-سبک-روستیک-برای-دیزاین-محیط-آشپزخانه

این سبک بیشتر مناسب آشپزخانه‌ های خانه باغها ، خانه‌ های روستایی و نوستالژیک است . تزیینات سقف چوبی ، استفاده از چوب و فلز در کنار هم از جمله ویژگی‌ های شاخص سبک روستیک است . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سبک روستیک میتوانید مقاله ( دکوراسیون روستیک چیست ؟ و مهمترین نکات آن ) را مطالعه کنید .


5/5 - (12 امتیاز)

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !