شربت رضوی امام رضا ( علیه السلام ) خواص و طرز تهیه آن

خواص و طرز تهیه شربت رضوی

شربت رضوی

شربت رضوی امام رضا علیه‌ السلام شرابی حلال و نشاط آور بوده است . این نوشیدنی گوارا و درمانگر داری ترکیبات خاص و فوق العاده میباشد . به طول کلی این ترکیبات شامل : مویز، آب باران یا چشمه مشرقی، عسل مصفّی، زنجبیل، میخک ، دارچین ، زعفران، سنبل‌الطیب و مصطکی میباشد . این نوشیدنی فوق العاده خاص و عالی داری اسامی متفاوتی بوده است . این اسامی شامل شربت مصفای امام رضا، شربت مویز امام رضا و شربت گیاهی امام رضا ، شربت رضوی میباشد . که به طور کلی برای مصارف مختلف درمانی از این ماده استفاده میکنیم .

ترکیبات شربت امام رضا

مویز

خواص مویز و ویژگی‌های بی نظیرش برای هیچ کدام بر ما پوشیده نیست . قرار گرفتن مویز در رژیم غذایی تاثیر فوق العاده بر بدن به جای میگذارد . این ماده دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی طبیعی بوده و نیز سرشار از آهن است . استفاده از این ماده برای بدن بسیار مفید است .

امام على (علیه السلام) میفرماید : (خوردن) بیست و یک عدد مویز سرخ هر صبح در حالت ناشتا ، همه بیماریها را دور مىکند ، مگر بیمارى مرگ را.

زنجبیل

زنجبیل سرشار از آنتی اکسیدان های قوی میباشد که باعث مهار استرس‌ ها و خستگی‌ ها در بدن میشود . این ماده سلامت عروق کرونری و سلامت قلب را بهبود میبخشد . در مجموع این ماده طبیعی برای بدن بسیار مفید بوده است .

میخک

میخک گیاهی گرم مزاج بوده است که معمولاً از آن برای رفع سردی بدن و سرد مزاجی استفاده میشود . علاوه بر این، میخک نیز باعث تقویت معده، کبد و کلیه نیز میشود .

سنبل الطیب

حتما اسم سنبل الطیب را در دمنوش های کاهش دهنده استرس و آرام بخش شده باشید . سنبل الطیب یک ماده طبیعی مفید بوده که بر عملکرد بخش‌های از مغز تأثیر گذاشته و بی خوابی و استرس را به میزان قابل توجه ای کاهش میدهد .

مصطکی

مصطکی یکی از گیاهان طبیعی در طب سنتی بوده اند که دارای خواص و فواید بی شماری بر سلامتی بدن بوده اند . مصطکی دارای طبع نسبتا گرم و خشک است . به طور کلی مصطکی یک گیاه زرد بوده که داری خواص بیشماری است که ویکی سرا در مقاله ای به تشریح خواص آن بر بدن پرداخته است .

کاسنی

همه ما به طور کلی در مورد خواص عرق کاسنی برای دستگاه گوارش ، بخصوص روده، شنیده‌اید. عصاره این گیاه باعث تنظیم آنزیم‌های کبدی شده و از این رو باعث افزایش سلامت کبد میشود . در مجموع این ماده تاثیر مستقیمی بر گوارش و هضم بهتر غذا میگذارد .

زعفران

زعفران از ترکیبات شیمیایی متنوعی برخوردار است که برای بدن بسیار مفید و با ارزش بوده است . به طور کلی از این ماده در تاریخ برای درمان بسیاری از بیماری از قبیل آسم ، گرفتگی عضلات ، استرس ، کم خونی و نارسایی قلب استفاده میشود .

خواص درمانی شربت رضوی

این شربت رضوی امام رضا داری خواص درمانی متفاوتی میباشد . ویکی سرا به تشریح این خواص در ادامه مقاله میپردازد . این ماده خاص به طور کلی درمان کننده سردرد بوده و برای درمان سرد مزاجی ، افزایش حافظه ، تقویت معده ، افزایش اشتها ، تقویت سیستم ایمنی بدن ، تقویت قلب می توان از آن استفاده کرد . به طور کلی طبع این شربت گرم بوده است و برای افرادی که مزاج سردی دارند بسیار مفید است . در زیر به تشریح خواص به صورت جزء به جزء می پردازیم .

خواص شربت رضوی بر معده

تاثیر شربت رضوی بر معده

معده اندام بسیار مهمی در بدن بوده است که وظیفه هضم و تفکیک مواد را بر عهده دارد . اغلب افراد در زمان های مختلف به مشکلات معده دچار میشوند . از قبیل این بیماری معده میتوان بر سوء هاضمه و سوزش سر دل و درد معده اشاره کرد . شما می توانید برخی از مشکلات معده را با داروهای و تغییر شیوه زندگی ، مانند پرهیز از غذاهای چرب یا خوردن آهسته تر غذا برطرف کنید .

جالب است بدانید طب سنتی برای درمان التهاب دستگاه گوارش مواد متفاوتی را در اختیار ما قرار داده ، کافی ایست دانش خود را افزایش دهیم . یکی از این مواد فوق العاده در درمان مشکلات معده شربت امام رضا است . ترکیبات و مواد طبیعی موجود در این ماده باعث کاهش التهاب و درد در معده میشود و از این رو فرد حس بهتری را تجربه میکند .

درمان سردرد با شربت امام رضا

سردرد می تواند پیچیده تر از آن چیزی باشد که اکثر مردم تصور می کنند . انواع مختلف سردرد می توانند علائم خاص خود را داشته باشند ، سردرد یک بیماری بسیار شایع است که اکثر افراد در طول زندگی خود بارها آن را تجربه می کنند . سردرد ها را می توان با دارو مدیریت و درمان کرد . طب سنتی مواد مختلفی را در اختیار ما قرار داده تا زندگی بهتری داشته باشیم . تنها از این موضوع مهم است که دانش خود را در زمینه گیاهان دارویی کمی افزایش دهیم . یکی از مواد فوق العاده در درمان و رفع سردرد شربت رضوی بوده است .

ترکیبات موجود در شربت رضوی امام رضا به طور کلی درمان کننده فوق العاده عالی برای سردرد هستند . به طور کل زعفران موجود در این ماده سرشار از ترکیبات گیاهی است و حاوی آنتی اکسیدان میباشد که به بهبود سردرد و سلامت بدن کمک میکند . از این رو میتوان با استفاده از این شربت فوق العاده خاص سردرد را کنترل و کاهش میدهم .

فواید شربت رضوی بر اعصاب

مغز ، نخاع و اعصاب سیستم عصبی را تشکیل می دهند . این اعضا با هم تمام عملکردهای بدن را کنترل می کنند . وقتی مشکلی در بخشی از سیستم عصبی شما اتفاق بیفتد ، می توانید تغییرات مشخصی در بدن فرد ایجاد شود . بسیاری از اختلالات سیستم عصبی وجود دارد که نیاز به مراقبت بالینی توسط پزشک یا سایر متخصصان دارد . برای جلوگیری از پیشرفت اختلالات عصبی و نیز دچار نشدن به افسردگی ، استرس میتوانیم از مواد طبی در طب سنتی استفاده کنیم .

یکی از مواد فوق العاده خاص شربت گیاهی امام رضا بوده است . زعفران موجود در این ترکیب یک ماده ضد افسردگی بوده است و مصرف آن باعث شادی در بدن میشود . با استفاده از این شربت فوق العاده حال روحی شما بهبود یافته و زندگی رنگ و زیبایی بهتری را به خود میگیرد .

فواید نوشیدنی امام رضا بر آلزایمر

پیامبر اسلام ( صلى الله علیه و آله و سلم ) می فرمایند : مویز ، چه نیکو خوراکى است . بیماری را از میان میبرد ، خشم را فرو مى نشاند، پروردگار را خشنود مى سازد.

کنترل شرایط آلزایمر

آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل است ، یک اصطلاح عمومی برای از دست دادن حافظه و سایر توانایی های شناختی است که به اندازه کافی جدی بوده و باعث تداخل در زندگی روزمره میشود . این بیماری بسیار ناتوان کننده بوده نیز بوده است . بهتر است این بیماری را در مراحل اولیه شناخته و با مواد طبیعی به جنگ با آن ها بپردازیم تا از دچار شدن به آلزایمر تا حدودی جلوگیری کنیم .

یکی از مواد فوق العاده خاص برای جلوگیری از دچار شدن به این بیماری و نیز جلوگیری از پیشرفت آن شربت امام رضا است . ترکیب اصلی این شربت مویز است . به طور کلی مویز سرشار از ویتامین‌های E ، A ، B و املاحی مانند کلسیم، فسفر و پتاسیم و امگا 3 و امگا 6 میباشد . در مجموع ترکیبات سیاه یا قرمز رنگ موجود در مویز از نوع آنتوسیانین و پلی‌فنولیک بوده که دارای خواص ضدآلزایمر و زوال عقل نیز میباشد .

پیامبر اسلام (صلى الله علیه و آله و سلم) میفرمایند : هر کس به خوردن مویز در حالت ناشتا عادت کند ، فهم و حافظه و ذهن، روزى او مى شود.

درمان خستگی بدن

خستگی واژه ای است که برای توصیف احساس کلی خستگی یا کمبود انرژی توسط افراد بیان میشود . وقتی خسته هستید ، انگیزه و انرژی ندارید . خواب آلودگی ممکن است نشانه خستگی باشد ، اما این دلیل خستگی بدن نیست .

خستگی یک علامت شایع بسیاری از بیماری های پزشکی است که از نظر شدت از خفیف تا جدی متغیر است . همچنین نتیجه طبیعی برخی از شیوه های زندگی مانند عدم ورزش یا رژیم غذایی نامناسب است . طب سنتی برای درمان این حالت راهنمایی در اختیار ما قرار میدهد .

به طور کل میتوان از شربت امام رضا برای درمان حالت خستگی بدن استفاده کنیم . ترکیبات و مواد معدنی موجود در این نوشیدنی باعث تجدید انرژی بدن شده و از این رو باعث رفع خستگی شده و کمبود مواد معدنی بدن را جبران میکند .

پیامبر اسلام (صلى الله علیه و آله و سلم) می فرمایند : چرا که تلخه را می زداید، بلغم را میبرد، پى را استحكام مى بخشد، خستگى را از بین می‌برد، خوى را خوش مى سازد، دل را پاک (پیراسته) مى دارد و اندوه (پریشانی) را دور می‌کند.

فواید شربت رضوی بر سرما خوردگی

سرماخوردگی یک عفونت ویروسی در بینی و گلو ( دستگاه تنفسی فوقانی ) است . معمولاً بی ضرر است ، اگرچه ممکن است چنین احساسی نداشته باشد . بسیاری از انواع ویروس ها می توانند باعث سرماخوردگی شوند . برای درمان سرما خوردگی جالب است رجوعی به طب سنتی بزنیم . یکی از مواد فوق العاده در درمان سرماخوردگی شربت رضوی بوده است . این ماده دارای ترکیبات خاصی بوده است که باعث درمان و رفع سرماخوردگی و آنفولانزا می شود .

به طور کلی طبع گرم شربت رضوی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشود و نیز باعث افزایش قدرت دفاعی بدن در برابر ویروسها و باکتریها و عوامل بیماریزایی مثل سرماخوردگی ، آنفولانزا میشود . با استفاده از این ماده میتوان در مدت زمان کوتاهی سرما خوردگی ، آنفولانزا را کنترل و نیز درمان کرد .

خواص شربت امام رضا بر دیابت

فواید شربت رضوی بر دیابت

دیابت یک بیماری متابولیک است که باعث افزایش قند خون می شود . هورمون انسولین قند را از خون به سلول های شما منتقل می کند تا ذخیره شود و برای تولید انرژی بدن از آن استفاده میکنند . افرادی که به دیابت دچار شده اند به طور کلی بدن آنها به اندازه کافی انسولین تولید نمیکند . جالب است بدانید برای کنترل این بیماری میتوانید از مواد طبیعی در طب سنتی استفاده کنید .

یکی از این مواد فوق العاده تاثیر گذار در کنترل قند خون مویز بوده است . این ماده از قدیم ایام توسط مردم برای صرف چایی از آن استفاده میشود . قند مویز، از نوع فروکتوز است که برای جذب در بدن به انسولین نیاز ندارد . افرادی که به دیابت دچار شده اند میتوانند از شربت رضوی با تایید پزشک خود استفاده کنند . تاثیر فوق العاده این ما بر بدن در طول مشاهده کنند .

طرز تهیه شربت رضوی :

روش تهیه شربت رضوی امام رضا ( علیه السلام ) : ( دستور استخراج شده از رساله ذهبیه )

مقدار ۴ کیلو و ۲۰۰ گرم کشمش و مویزی که هسته اش جدا شده است را شسته و در ظرفی پر از آب ( طوری که آب به اندازه چهار انگشت کشمش‌ها و مویز ها را بپوشاند ) به مدت یک الی سه شبانه‌روز اجازه دهید خیس بخورد .

( در زمستان سه شبانه‌روز و در تابستان یک شبانه‌روز ) بعد از خیساندن مویزها، آن‌ها را بجوشانید تا مویز پخته شود و بعد از پخته شدن با فشردن آب آن را گرفته و صاف کنید و بگذارید تا خنک شود. بعد از آن آب سرد شده را مجدداً به دیگ ( قابلمه ) برگردانید.

اندازه آن در ظرف با چوب یا وسیله‌ای مشخص کنید. سپس با حرارتِ ملایم محتویات دیگ را بجوشانید تا اینکه دو سوم از آبِ دیگ بخار شود و یک سوم آن باقی‌بماند ( حلال نمودن ) .

سپس در یک پارچه نازک مواد زیر را قرار دهید :

زنجبیل به اندازه یک درهم (حدودا ۳.۲۵ گرم ) میخک ( یک درهم ) دارچین ( نیم درهم ) زعفران ( یک درهم ) سنبل الطیب ( نیم درهم ) کاسنی ( نیم درهم ) مصطکی (نیم درهم )

پارچه را محکم با یک نخ ببندید ، این پارچه را در آن شربت بیندازید و با دست محتویات پارچه را ماساژ دهید تا مواد داخلِ پارچه وارد شربت شود .

( نظافت رعایت شود ) بعد از خنک شدن به اندازه یک رطل ( حدودا ۴۲۰ گرم ) عسل مصفی ( عسلِ صاف‌شده ) در آن بریزید و حل کنید و به مدت سه ماه آن را در جای خشک و خنکی نگه دارید تا شربت رضوی آماده شود.

نکته: زنجبیل ، میخک ، دارچین ، زعفران ، سنبل الطیب ، کاسنی و مصطکی را قبل از قرار دادن در پارچه بصورت جداگانه آسیاب کنید.

عوارض جانبی

از آنجا که طبع شربت امام رضا یا شربت زبیب رضوی گرم و خشک است ، افراد دارای مزاج صفراوی (گرم و خشک) و دموی (گرم و تر) هستند ، بهتر است برای دچار نشدن به عوارض جانبی به میزان اعتدال از این ماده استفاده کنید .

به دلیل وجود زعفران و کاسنی در این شربت رضوی ، خانمهای باردار قبل از مصرف حتماً با پزشک مشورت کنند تا به عوارض جانبی این ماده دچار نشوند .

در صورتی که بدن حساسی دارید در استفاده از این شربت اجتناب کنید . زیرا ممکن است ترکیبات موجود در شربت رضوی برای شما ایجاد حساسیت کند .


نکته مهم : مطالب سایت ویکی سرا از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی دارد . به همین سبب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

4.2/5 - (5 امتیاز)

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !