روغن کاج و مهمترین خواص علمی آن

روغن کاج ، یکی از روغن پر مصرف در طب سنتی بوده است . اسانس مایه روغن آن بی رنگ و سبک و دارای بوی قوی میباشد . از سوزن های درخت کاج روغن آن برداشت میشود که به آن روغن درخت کاج میگویند . خواص روغن کاج بسیار متنوع و متفاوت میباشد . ولی عوارض روغن کاج نیز متنوع می باشد و نمیتواند از آن سهل گذر کرد .

طبق تحقیقات ویکی سرا بر روی مجلات حوزه سلامت به این نتیجه رسیده ایم که روغن کاج در درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار میگیرد . روغن کاج دارای خواص ضد باکتری و ضد ویروسی میباشد . در علم پزشکی و نیز طب سنتی به عنوان یک ماده اصلی برای ضد عفونی مورد استفاده قرار میگیرد . این روغن همچنین برای خنثی کردن بو و نیز دفع حشرات مورد استفاده قرار میگیرد .

خواص روغن کاج

خواص روغن کاج بسیار متنوع میباشد و در علم پزشکی برای درمان بسیاری از بیماری ها از این روغن به عنوان یک دارو استفاده میشود . در زیر میخواهیم به صورت جز به جزء به خواص این روغن بر سلامتی بپردازیم .

خواص روغن کاج

خواص روغن کاج بر دردهای عضلانی

درد عضلانی (میالژی) بسیار شایع میباشد . تقریباً هر کس در برخی مواقع در عضلات خود احساس ناراحتی کرده است . از آنجا که تقریباً در تمام قسمت های بدن بافت عضلانی قرار دارد ، این نوع درد میتواند به طور عملی در هر جایی بدن احساس شود .

با این حال ، هیچ دلیل واحدی برای دردهای عضلانی وجود ندارد . در حالی که استفاده بیش از حد از عضلات باعث ایجاد آسیب های در بدن میشود که توجه نکردن به آن میتواند درد و نیز آسیب های جبران ناپذیر را برای سلامتی به وجود آورد .

طبق تحقیقات به عمل آمده بر روی مجلات علمی و پزشکی توسط تیم تحقیقاتی ویکی سرا به این نتیجه رسیده ایم  روغن گیاهی تا حدودی میتواند این مشکل را در کنار مصرف قرص درمان و نیز رفع کند .

یکی از روغن فوق العاده برای درمان درد های عضلانی و نیز التیام درد روغن کاج میباشد . این روغن به عنوان یک درمان کننده تا حدودی مشکل درهای عضلانی را از قبیل درد های رماتیسم ، آرتروز را کاهش میدهد . این ماده از قدیم ایام در طب سنتی همچنین برای درمان درد عضلانی نیز مورد استفاده قرار میگرفته است !

خواص روغن کاج در تسکین درد

خواص روغن کاج بر کنترل استرس

استرس واکنش بدن در برابر هر تغییری میباشد که تغییر ناخود آگاهی در بدن خود را با استرس نشان میدهد . بدن به واکنش های جسمی ، ذهنی و عاطفی در برابر این تغییرات واکنش نشان میدهد . استرس یک بخش طبیعی از زندگی انسان میتواند باشد . ممکن است در محیط ، بدن و افکار خود استرس را تجربه کرده باشد .

حتی تغییرات مثبت زندگی مانند ارتقا ،از قبیل تولد کودک و نیز ارتقاء شغلی باعث ایجاد استرس میشود .

اگر استرس بدن شما از حالت نرمال خارج شد بهتر است برای درمان این مشکل به دنبال درمان برای این مشکل باشید. میتوانید به پزشک مراجعه کرده و زیر نظر پزشک به درمان استرس بپردازید و یا از مواد طبیعی برای درمان استرس استفاده کنید .

طبق بررسی اجمالی تیم علمی ویکی سرا بر روی مجلات علمی و پزشکی طب سنتی برای درمان استرس روغن طبیعی پیشنهاد شده است . یکی از هزار روغن طبیعی موثر بر درمان استرس روغن کاج میباشد . این روغن بر روی سلامتی افراد بسیار مفید بوده و تا حدودی نیز باعث کاهش حجم استرس و اضطراب افراد میشود .

روغن کاج باعث ایجاد احساس انرژی بیشتری شده و نیز تا حدودی از استرس را می کاهد . طبق تحقیقات انجام شده بر روی مجلات پزشکی این روغن برای از بین بردن فشار روانی برای افراد متفاوت تا حدودی موثر بوده است .

کنترل استرس با روغن کاج

کاهش التهاب با روغن کاج

التهاب بخشی از مکانیسم دفاعی بدن میباشد که در روند بهبودی نقش مستقیمی دارا میباشد . هنگامی که بدن یک متجاوز را شناسایی کند یک واکنش بیولوژیکی را آغاز میکند .در این واکنش بدن سعی در نابودی متجاور دارد . مهاجم میتواند یک جسم خارجی باشند ، مانند خار باشد . یک ماده تحریک کننده یا یک عامل بیماری زا. عوامل بیماری زا شامل باکتری ها ، ویروس ها و عفونت باشد . این التهاب باعث ایجاد درد در بدن شده و از این رو میتواند از تحرک و نیز انجام کارهای روزانه ما را باز بدارد .

اگر در طول زندگی خود به التهاب ها و نیز دردها دچار شده اید درصد بهبودی حال عمومی خود هستید تیم علمی پژوهشی ویکی سرا به شما روغن گیاهی را پیشنهاد میکنند .

یکی از این روغن طبیعی در التیام التهاب بدن روغن کاج میباشد . روغن کاج یک ماده ضد التهابی طبیعی میباشد . یکی دیگر از فواید این روغن مقابله با رادیکال آزاد در بدن بوده که میتوانند باعث ایجاد بیماری و نیز التهاب هایی در بدن شود را کاهش میدهد . برای کاهش التهاب و نیز درد آرتروز میتوان از این روغن استفاده کرد .

کاهش التهاب با روغن کاج

افزایش انرژی بدن با روغن کاج

همه ما در مراحل مختلفی از زندگی خود به کمبود و نیز ناتوانی در بدن دچار شده ایم و به دنبال راه برای افزایش انرژی بدن خود هستیم . این کمبود انرژی خود میتواند علل متفاوتی داشته باشد . این عوامل میتواند به خاطر کار کردن زیاد . نداشتن استراحت کافی و هر علل دیگری باشد .

اگر شما نیز به دنبال مواد طبیعی برای بالا بردن انرژی بدن خود هستید تیم تحقیقاتی حوزه سلامت ویکی سرا به شما روغن گیاهی را پیشنهاد میکند . یکی از روغن گیاهی روغن درخت کاج میباشد . این روغن قادر است توانایی و نیز قوای بدن را بازیابی کرده و نیز باعث رفع خستگی بدن شود .

بهتر است در یک ظرف چند قطره روغن کاج  و یک روغن حامل را مخلوط کرده و در کنار خود قرار دهید  و به ادامه کار خود بپردازید دهید . مشاهده می کنید خستگی بدن شما به تا حدودی کاهش پیدا کرده و انرژی شما نیز بازیابی شده است . همچنین میتوانید از آن به عنوان یک عطر طبیعی استفاده کنید .

اگر به تمرکز بیشتر برای یک پروژه کاری دشوار . مطالعه . رانندگی طولانی یا هر موقعیت دیگری که نیاز به انرژی و نیز آرامش بیشتری دارید میتوانید از روغن کاج استفاده کرده و تاثیرات آن را تا حدودی مشاهده کنید .

افزایش انرژی بدن با روغن کاج

درمان سردرد با روغن کاج

تقریباً همه افراد دچار یک نوع سردرد اکثر دچار شده ایم . سردرد جزئی کمی بیشتر از دردسری میباشد که با مسکن و نیز استراحت کوتاه مدت درد تسکین یابد . اما اگر سردرد شدید یا غیر معمول باشد ، ممکن است نگران سکته مغزی ، تومور یا لخته خون در سر باشد . خوشبختانه چنین مشکلاتی نادر میباشد . هنوز هم باید بدانید که سردرد چه زمانی به مراقبت فوری نیاز دارد . چگونه میتوان اکثریت سردردهای  به مراقبت ها کاهش داد و التهاب و نیز بیماری را کاهش درمان کرد .

طبق بررسی اجمالی تیم علمی ویکی سرا به این نتیجه رسیده ایم که با روغن گیاهی میتوانیم تا حدی این درد را درمان و نیز رفع کنیم .

یکی از این روغن طبیعی در درمان انواع سردرد ها روغن کاج میباشد . از این نکته نیز نباید سهل گذر کرد . مهمترین علل سردرد آلودگی های محیطی میباشد که میتواند باعث تشدید سردرد شوند . این روغن از قدیم ایام در طب سنتی برای درمان سردرد مورد استفاده قرار میگرفته میشود و تا حدودی باعث تسکین درد خواهد شد .

نحوه مصرف

2 قطره روغن کاج را با 2 قطره روغن گل محمدی مخلوط کنید . بر روی هر کدام از شقیقه خود زده و سر خود را ماساژ دهید ، مشاهده میکنید حال عمومی شما تا حدودی رو به بهبودی میباشد .

نکته

محققان دانشگاه آموزشی ویلنیوس لیتوانی فعالیت های عصاره Pine oil را برای تعیین مزایای زیست محیطی آن بررسی کردند . آنها به نتایج مثبتی نیز رسیده اند که این روغن برای درمان میگرن و نیز حالت آن مورد استفاده قرار میگیرد و موثر بوده است .

درمان سردرد با روغن کاج

درمان آکنه با روغن کاج

آکنه جزء بیماری شایع پوستی در ایالات متحده میباشد که سالانه تا 50 میلیون آمریکایی را به خود درگیر میکند . این بیماری معمولاً در دوران بلوغ ، هنگام فعال شدن غدد چربی رخ میدهد . اما در هر سنی اماکن دارد این بیماری رخ دهد . خطرناک نیست اما میتواند زخم های پوستی را به وجود آورد .

آکنه شایع‌ترین بیماری پوستی میباشد . این بیماری بیشتر در دختران از سنین 14 تا 17 سال و در پسران 16 تا 19 سال مشاهده میشود . ممکن است آکنه خفیف (گهگاهی جوش زدن) ، متوسط (پاپول‌های التهابی) یا شدید (برآمدگی سفت و کیست) باشد.

اگر شما نیز به دنبال درمان آکنه با مواد طبیعی هستید تیم تحقیقاتی ویکی سرا بعد از تحقیقات خود بر روی مجلات پزشکی به این نتیجه رسیده با روغن طبیعی نیز میتوان این مشکل را تا حدودی درمان و نیز رفع کرد . یکی از این روغن موثر برای درمان این مشکل روغن سوزن کاج میباشد .

یکی از مهمترین مزایای روغن اساسی کاج برای درمان بیماریهای پوستی مانند آکنه ، پسوریازیس ، اگزما ، زگیل ، پوست خشک و خارش پوست بوده است .

روغن اساسی کاج دارای خواص آنتی اکسیدانی بوده است و برای درمان مشکلات پوستی مفید میباشد . این روغن به مبارزه با رادیکال های آزاد رفته و باعث کاهش تأثیر منفی آکنه به خاطر وجود رادیکال آزاد در بدن میشود .

با استفاده مدتی از این روغن گیاهی مشاهده میکنید بخش بالایی از التهاب پوست شما کاهش پیدا کرده است و پوست زیبایی خود را به دست آورده است .

نکته

 • هیچگاه برای درمان زودتر آکنه پوستی از مقدار بیشتری از این روغن استفاده نکنید . زیرا عوارض روغن کاج متنوع بوده و میتواند جواب سوء دهد .
 • بهتر است برای رسیدن به جواب بهتر زیر نظر پزشک از دوز مصرفی مشخص استفاده کنید .

درمان آکنه با روغن کاج

خواص روغن کاج برای ماساژ بدن

همه ما در دوره هایی از زندگی خود دچار خستگی و نیز درد در اعضای بدن خود میشویم . بخشی از افراد به دنبال راه های هستند تا بتوانیم خستگی موجود در بدن خود را کاسته و حس بهتری نسبت به بدن خود پیدا کنند .

ویکی سرا با تحقیقات بر روی مجلات تب سنتی به این نتيجه رسیده برای درمان خستگی بدن ماساژ میتوان از روغن طبیعی استفاده کرد . یکی از هزاران روغن مفید برای ماساژ بدن ، روغن کاج میباشد .

روغن کاج قادر است به میزان قابل توجه ای خستگی بدن را کاسته و حس بهتر و نشاط بیشتری را به شما بدهد . این روغن طبیعی باعث بالا رفتن گردش خون بدن شده و از این رو گرفتگی و خستگی ناشی از کار طولانی را نیز تا حدودی درمان و رفع میکند .

نکته 

 • بهتر است از دوز مشخص استفاده کنید .
 • از مصرف بیش از حد این روغن بپرهیزید زیرا عوارض روغن کاج متنوع میباشد .

خواص روغن کاج برای ماساژ بدن

فواید روغن کاج برای جوش صورت

هنگامی که فولیکول های مو با چربی و سلول های مرده پوست بسته میشوند ، وضعیتی برای پوست ایجاد میشود که به آن جوش صورت گفته میشود . در این شرایط ، معمولا جوش های سر سفید و جوش قرمز التهابی روی صورت، پیشانی، سینه و بالای کمر و شانه ها پدیدار میشوند . هر چند جوش صورت اغلب در جوانی شایع میباشد اما ممکن است در سنین مختلف در سطح پوست ایجاد شود .

طبق تحقیقات انجام شده توسط بخش سلامت پژوهشکده ویکی سرا به این اصل رسیده ایم که بهتر از روغن طبیعی برای درمان و نیز رفع جوش صورت استفاده کنیم .

یکی از روغن موثر در از بین بردن جوش و نیز جای آن روغن کاج میباشد . این روغن به خاطر داشتن مقادیر بالایی آنتی اکسیدان و نیز مواد ضد باکتری و ضد ویروسی میباشد و قادر است عفونت پوست را تا حدودی به خود جذب کره و سطح پوست را به حالت بهتری باز گرداند . با استفاده از روغن مشاهده میکنید بخشی از عفونت پوست شما کاسته شده و پوست شفافیت خود را تا حدودی به دست آورده است .

نکته 

 • بسته به نوع پوست از این روغن برای درمان جوش استفاده کنید .
 • استفاده دوز بیشتر در موارد ای باعث ایجاد زخم در بستر پوست میشود .
 • زیر نظر یک متخصص تب سنتی با دوز مشخص مصرف کنید ، تا به نتیجه خوبی دست پیدا کنید .
 • از روغن خام استفاده نکرده و آن را با روغن حامل ترکیب کنید .

درمان جوش صورت

تقویت متابولیسم بدن با روغن کاج

متابولیسم اصطلاحی میباشد که برای توصیف تمام واکنش های شیمیایی دخیل در حفظ وضعیت زنده سلول ها و ارگانیسم استفاده میشود . متابولیسم را میتوان به راحتی به دو دسته تقسیم کرد :

 • کاتابولیسم : تجزیه مولکول ها برای به دست آوردن انرژی بدن .
 • آنابولیسم : سنتز تمام ترکیبات مورد نیاز سلول ها بدن .

متابولیسم ارتباط نزدیکی با تغذیه و مواد غذایی که مصرف میکنیم دارد . طبق تحقیقات ویکی سرا بر روی مجلات علمی و پزشکی به این نتیجه رسیده ایم که بهتر است در کنار توجه کردن به رژیم غذایی خود از روغن طبیعی برای بالا بردن عملکرد بهتر متابلیسم بدن از روغن طبیعی استفاده کنیم

.

روغن کاج یکی از هزاران روغن گیاهی میباشد که برای بالا بردن و نیز نگه داشتن متابلیسم بدن در یک خط نرم بسیار مفید بوده است . این روغن همچنین باعث افزایش متابلیسم بدن شده و باعث افزایش فعالیت بدن میشود .

روغن کاج نیز تا حدودی خستگی بدن را کاسته و بدن را در حالت استیبل تری قرار میدهد .

جالب است بدانید روغن کاج در کنار بالا بردن متابلیسم بدن تاثیر مستقیمی بر مشکلات روده و داشته و نیز باعث دفع مواد زائد به وسیله ادرار از بدن میشود . روغن کاج قادر است سموم موجود در کلیه را به خود جذب کرده و از بدن دفع کند و از این طریق باعث سم زدایی بدن نیز میشود .

نکته 

 • از این روغن زیر نظر پزشک استفاده کنید .
 • دوز مصرفی در هر دوره مشخص باشد .
 • مصرف بیش از حد این روغن باعث ایجاد حساسیت میشود .

تقویت متابولیسم بدن

مراقبت از چشم با روغن کاج

چشم های‌ ما ، پنجره‌ی نگاه ‌مان به جهان میباشد و بسیار مهم است که به خوبی از آنها محافظت کنیم . کارهایی مثل مراجعه‌ منظم به چشم‌ پزشک ، خواب کافی و استراحت دادن به چشم‌ ها در زمان استفاده از رایانه ، باعث میشود تا سلامت چشم حفظ شود .

در ادامه ویکی سرا میخواهد شما را با مواد طبیعی آشنا کند که برای مراقبت از چشم لازم است استفاده کنید . برای اینکه چشم ‌های ما همیشه سالم باشند ، نیاز است که به طور منظم به چشم ‌پزشک مراجعه کنید .

در کنار مراقبت کردن از چشم نیز قادر هستید از موادی استفاده کنید که از چشمهای شما در برابر مشکلات محیطی نیز مراقبت و محافظت کند .

ویکی سرا با بررسی و نیز تحقیقات خود بر روی مجلات پزشکی در مورد سلامت چشم به این نتیجه رسیده با استفاده از بسیاری از روغن گیاهی نیز میتوانید تا حدودی از چشم خود در برابر بیماری و نیز مشکلات مراقبت و نیز محافظت کنیم . یکی از این روغن مفید برای مراقبت از چشم ها روغن کاج میباشد .

روغن کاج به خاطر خواص آنتی اکسیدانی که دارا میباشد از چشم ها در برابر رادیکال آزاد که میتوانند به چشم آسیب بزنند تا حدودی مراقبت میکنند .

دژنراسیون ماکولا ، آب مروارید ،  آب سیاه بیماری میباشند که مربوط به بینایی به دلیل وجود رادیکال های آزاد در چشم ایجاد میشود ، که باعث تخریب سلول های ما میشود .

روغن اساسی کاج با بهبود سلامت چشم و محافظت از آنها در برابر نارسایی طبیعی مرتبط با سن افراد میتواند تا حدودی از دچار شدن به بیماری چشمی ، از چشم ما مراقبت و محافظت کند .

مراقبت از چشم

دفع سموم با روغن کاج

اگر شما نیز به دنبال راه و نیز درمان طبیعی برای دفع مواد از بدن خود باشیم .  ممکن از به علت توجه نکردن به بدن و نیز استفاده کردن از مواد غذایی و نیز بیماری ها به مشکلات مواجه شده ایم که باعث ایجاد سموم در بدن میشود . این سموم تاثیر مستقیمی بر سلامتی بدن افراد داشته .

قادر است مشکلات مختلفی را برای سلامتی بدن افراد ایجاد کند . اگر به دنبال راه طبیعی برای دفع سموم از بدن خود هستید ویکی سرا طبق تحقیقات خود بر روی مجلات طب سنتی به این رسیده روغن گیاهی نیز قادر هستند مقادیر قابل توجه ای از سموم بدن را به خود جذب کرده از بدن دفع کنند .

یکی از این روغن گیاه روغن کاج میباشد . روغن کاج دارای ترکیبات فعالی میباشد که باعث دفع سموم از بدن میشود .

همچنین روغن کاج خاصیت پاکسازی و مبارزه با رادیکالهای آزاد را دارا میباشد . این روغن میتواند برای دفع سموم بدن موثر و مفید باشد . روغن درخت کاج یک ضد عفونی کننده طبیعی بوده است . از روغن کاج برای درمان سرفه و گلودرد میتوان از این روغن استفاده کرد .

دفع سموم بدن

خواص روغن کاج بر عفونت های ادراری

عفونت ادراری میتواند در هر جای دستگاه ادراری شما اتفاق بیفتد . دستگاه ادراری شما از کلیه ها ، حالب ها ، مثانه و مجرای ادرار تشکیل شده است . بیشتر مجاری ادراری مانند مجرای ادرار و مثانه را در قسمت پایین دستگاه بدن قرار دارد . با این حال ، عفونت ادراری میتواند حالب ها و کلیه ها را در قسمت فوقانی دستگاه درگیر کند .

اگر شما نیز به عفونت ادرای دچار شدید به دنبال درمان و نیز رفع این بیماری میباشید . در کنار استفاده داروها تجویز شده برای درمان عفونت ادراری نیز میتواند از روغن طبیعی برای درمان این مشکل استفاده کنید .

طبق تحقیقات انجام شده توسط تیم سلامتی ویکی سرا به این نتیجه رسیده ایم روغن کاج یک از روغن موثر برای درمان عفونت های ادراری میباشد . این روغن درمان خانگی و طبیعی برای انواع عفونت ‌های ادراری یا عفونت ‌های باکتریایی محسوب میشود . همچنین مالیدن آن بر زخم و جراحت ‌های پوستی روند بهبود را تسریع میبخشد . 

خواص روغن کاج

کاهش بوی پا با روغن کاج

بوی پا یکی از مشکلاتی است که در بین افراد به آن دچار شده میباشد و به دنبال درمان برای این مشکل میباشند . ویکی سرا طبق تحقیقات خود بر روی مجلات طب سنتی به این نتیجه رسیده با روغن گیاهی نیز میتوان این مشکل را درمان و نیز رفع کرد . یکی از هزاران روغن گیاهی برای درمان بوی پا روغن کاج میباشد .

نحوه استفاده

چند قطره روغن کاج و روغن درخت چای به کف کفش اضافه کنید و به پای خود استراحت دهید.  مشاهده میکنید پای شماخوشبو شده و باکتری ها تا حدودی را از بین رفته و دیگر از دست بوی بد پا خلاص شده اید . 

کاهش بوی پا با روغن طبیعی

خواص سودا زا روغن کاج

سودا یکی از اخلاط چهار گانه بدن میباشد . این اختلا قادر میباشد به بر دیگر اختلال ها غلبه پیدا کند عوارضی را بدنبال داشته باشد . این عوارض نسبت به سن، جنسیت، قدرت جسمانی و روحی شخص متفاوت میباشد و به شکلهای گوناگون ظاهر میشود .

حال اگر غلبه خلط سودا در مدتهای طولانی ادامه داشته باشد به سودای غلیظ یا اصطلاحا سودای سوخته تبدیل میشود . چون در اوایل شروع این بیماری معمولا کسی به آن توجه نمیکند ، اکثرا تبدیل به سودای سوخته میشود که درمان آن هم طولانی میباشد .

اگر شما نیز متوجه شدید بدن شما حالت سودایی پیدا کرده و برای جلوگیری از تبدیل شدن سودای خود به حالت سودای سوخته به دنبال درمان طبیعی برای این مشکل میباشد . ویکی سرا به مطالعات خود بر روی مجلات علمی و پژوهشی طب سنتی در حوزه مزاج شناسی به این نتیجه رسیده با روغن طبیعی نیز میتوانید این مشکل را تا حدودی درمان و نیز رفع کنید . یکی از روغن موثر برای درمان حالت سودای بدن روغن کاج میباشد . این روغن باعث پاکسازی بدن شده و تا حدودی حال عمومی بدن را در حالت بهتری قرار میدهد .

نحوه استفاده

1 تا 2 قطره روغن کاج همراه با سایر مواد پاک کننده از جمله لیمو و عسل خام مصرف کنید . این روغن بر سم زدایی بدن و دفع سموم و مواد زائد کمک میکند و بعد مدتی مشاهده میکنید تا حدودی حال عمومی بدن شما بهتر خواهد شد .

درمان آلرژی با روغن کاج

آلرژی یا حساسیت هنگامی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به ماده خارجی  مانند گرده گل ، سم زنبور عسل یا شوره حیوان خانگی  یا غذایی که در اکثر افراد واکنشی ایجاد نمیکند ولی بدن ما واکنش نشان میدهد . سیستم ایمنی بدن شما موادی تولید میکند که به عنوان آنتی بادی شناخته میشوند . وقتی آلرژی دارید سیستم ایمنی بدن آنتی بادی هایی ایجاد میکند . هنگامی که با ماده حساسیت زا تماس داشته باشید واکنش سیستم ایمنی بدن میتواند باعث التهاب پوست ، سینوس ها ، مجاری تنفسی یا دستگاه گوارش شود .

اگر شما نیز به آلرژی دچار شده اید و به دنبال راه درمان طبیعی برای این مشکل میباشید تیم تحقیقاتی حوزه سلامتی ویکی سرا به شما روغن کاج را پیشنهاد میکند .

از آنجا که کاج میتواند به طور موثری با قارچ های کمین شده در هوا مبارزه میکند قادر است تا حدودی آلرژی را درمان کند .

نشان داده شده است روغن کاج وجود سمومی را که میتوانند در تنفس . رینیت آلرژیک . خارش چشم یا علائم شبیه آنفولانزا را برای بدن ایجاد کند را کاهش می دهد . برای کاهش علائم آلرژی فصلی ، روغن مغز کاج را در سراسر خانه پخش کنید .

اگر از قبل احساس بیماری دارید سعی کنید روغن کاج و اکالیپتوس را با روغن نارگیل ترکیب کنید و آن را به سینه ، گردن و قسمت فوقانی پشت خود بمالید تا مجاری بینی باز شود .

نحوه مصرف از روغن کاج

نحوه مصرف از روغن کاج به دو صورت میباشد که در زیرا به اختصار به توضیح آن میپردازیم . آروماتراپی (به رایحه یک گیاه که در علم پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد آروماتراپی میگویند ) و موضعی مورد استفاده قرار میگیرد .

آروماتراپی 

روغن کاج را بیشتر به صورت آروماتراپی مورد استفاده قرار میگیرد . چند قطره روغن کاج را در دستگاه بخور بریزید تا عطر و بوی آن در فضا پخش بشود . همچنین قادر میباشید در صورت نداشتن دستگاه بخور دو قطره روغن کاج را با روغن گل محمدی مخلوط کرده و بر روی یک دستمال نخی ریخته و آن را در کنار سر خود در محلی که استراحت میکنید قرار دهید . این رایحه حال بهتری را به شما میدهد .

موضعی

از این روغن میتوانید برای ماساژ بدن و نیز رفع درد ها به صورت موضعی استفاده کنید . برای دچار نشدن به عوارض روغن کاج قبل از استفاده آن را با روغن های حامل ترکیب کرده و مورد استفاده قرار دهید . هیچگاه از این روغن به صورت خام استفاده نکنید .

موارد احتیاط 

 •  قبل از شروع به استفاده از روغن کاج به چند نکته در مورد نحوه استفاده توجه کنید :
 • به هیچ وجه از روغن کاج در اطراف و دور چشم خود استفاده نکنید . زیرا عوارض جانبی را به دنبال خواهد داشت .
 • از این روغن به صورت خام استفاده نکرده و با روغن حامل ترکیب کنید ، زیرا عوارض روغن خام کاج متنوع میباشد  .
 • روغن حامل برای ترکیب شامل  ( روغن نارگیل . روغن بادام شیرین . روغن جوجوبا . روغن زیتون . روغن آواکادو . روغن گل سرخ و هزاران روغن دیگر )

عوارض جانبی روغن کاج

استفاده از روغن کاج می‌تواند دارای عوارض خاصی نیز باشد . این روغن دارای عوارض متفاوتی میباشد که به هر در زیر میپردازیم .

 • قرمزی پوست

استفاده مستقیم و طولانی مدت از روغن کاج در بعضی از افراد باعث ایجاد قرمزی و سوزش در پوست می شود . برای دچار نشدن به عوارض این روغن هیچگاه آن را به صورت خام استفاده نکنید و همیشه با روغن حامل که در بالا توضیح داده ایم ترکیب کنید و استفاده کنید .

 • کهیر

یکی از عوارض روغن کاج ایجاد کهیر در سطح پوست میباشد . در صورت مشاهده کهیر بعد از استفاده از این روغن حتما با اورژانس یا پزشک خود تماس گرفته و به دنبال درمان برای این مشکل باشید . بعد از ایجاد کهیر محل ایجاد کهیر را با آب سرد شسته و خنک نگاه دارید .

 • خارش پوست

استفاده  موضوعی از روغن کاج در بعضی از افراد ایجاد خارش در بستر غشای پوست کرذه که یکی از عوارض روغن کاج میباشد . در صورت مشاهده خارش پوست حتما سریعا محل را با آب سرد شده . به شستن مشاهده میکنید بخشی از خارش پوست شما کاهش پیدا کرده است .

 • آلرژی و حساسیت

روغن کاج در برخی افراد قادر است باعث آلرژی و حساسیت شود که با علائمی آن شامل عطسه، بثورات پوستی، قرمزی، تاول، خارش و پوسته پوسته شدن پوست خود را نشان می شود و این پوست پوسته شدن پوست در موارد ای باعث از رفتن غشای پوستی و نیز خونریزی سطح پوست میشود .

بارداری

روغن کاج حتی به صورت آروماتراپی هم  امکان دارد  اثرات منفی برای زنان باردار و شیرده ایجاد کند . به همین دلیل متخصصان توصیه اکیدی بر این موضوع دارند که زنان در دوران بارداری و شیردهی از مصرف آوماتراپی و نیز موضوعی دوری کنند تا به عوارض روغن کاج نشوند . از این طریق سلامت کودک به خطر افتاده و میتواند خطرناک باشد .

نتیجه گیری 

یکی از بی نظیر ترین  روغن های گیاهی در سلامت و بهبود روند زندگی ما میباشد که دارای خواص فوق العاده زیادی نیز بوده است . در  کنار داشتن خواص خاص از عوارض روغن کاج نیز نمیتوان سهل و به اهمیت گذر کرد . برای داشتن روغن طبیعی تر و بهتر ، می‌توانیم آن را از دارو گیاهی معتبر تهیه کنیم . زیرا تقلب زیاد میباشد و میتواند عوارضی را به دنبال داشته باشد .

به گفته متخصصین این حوزه برای تشخیص روغن کاج اصل و دیگر روغن های گیاهی از راه علمی با بررسی و آنالیز روغن در بستر آزمایشگاه میتوان از اصل بودن و نیز سالم بودن آن اطمینان پیدا کرد . روش سنتی برای تشخیص و تقلبی بودن محلول از طریق بو ، رنگ روغن میباشد . در کل برای رسیدن به نتیجه خوب بهتر است از این روغن به اندازه مشخص استفاده کنید و نیز روشن کاج را با روغن حامل در صورت ترکیبی استفاده کنیم .


نکته : مقالات مربوط با حوزه سلامت و بهداشت ویکی سرا از منابع معتبر علمی استخراج گردیده است . قطعا نمیتوان آن را جایگزین دستورات پزشک متخصص دانست.

به این مطلب امتیاز بدهید

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !