روغن منداب از خواص و فواید تا عوارض و روش مصرف

روغن منداب یا شابانک گیاهی روغنی و علفی میباشد ، روغن آن از دانه این گیاه فرآوری میشود . برگ این گیاه روغنی شباهت زیادی به برگهای تربچه دارد . روغن منداب با نام متفاوتی از قبیل روکو ، روکت ، شابانک ، جرجیر در کشور مختلف شناخته و مورد مصرف قرار میگیرد . خواص روغن منداب بسیار متنوع است که زیر به توضیح آن میپردازیم . روغن منداب بیشتر در کشورهای اروپایی میروید .

از خواص روغن منداب بر تقویت ایمنی بدن و نیز محافظت از دچار نشدن به بسیاری از بیماری ها میتوان اشاره کرد . جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد روغن منداب ادامه مطلب را دنبال کنید

در ادامه هر آنچه لازم است درباره فواید و خواص روغن منداب به گزارش بخش سلامت ویکی سرا در درمان بسیاری از بیماری ها ، درمان و کنترل آنها کاربرد دارد بیان خواهیم نمود .

روغن منداب

در واقع روغن منداب از دانه گیاه برداشت و توسط دستگاه روغن آن استخراج میشود . این روغن گیاهی بسیار پر خاصیت بوده و دارای 30% از انواع مواد پرونئینی میباشد . به نقل از بخش درمان ویکی سرا روغن منداب حاوی گواترزا و اسید اروسیک میباشد .

روغن منداب  را برای درمان بسیاری از بیماریها  میتوان استفاده کرد . روغن منداب برای ماساژ دادن بدن و نیز رفع خستگی بسیار مناسب است و نیز تسکین دهنده ی دردهای عضلانی میباشد . در ادامه مقاله میخواهیم شما را با ویتامین ها و فواید این روغن گیاهی بیشتر آشنا کنیم .

خواص روغن منداب

درمان درد مفاصل با روغن منداب

درد مفاصل امروزه به یک مسئله جدید در بین اشخاص جامعه از سن بلوغ تا میان سالی تبدیل شده است . طبق تحقیقات علمی ویکی سرا افرادی که به درد مفاصل دچار هستند در انجام کارهایی روزمره خود دچار درد شده و از انجام آن باز می مانند .

افرادی که درگیر این بیماری می شود ، دچار درد شدید در قسمت مختلفی از بدن از قبیل زانو ها مچ دست ، مچ پا و یا درد بعضی اعضای بدن خود دچار میشوند .

این افراد در زمان مراجعه به پزشک برای درمان درد خود از یک سری داروها و نیز مواد از قبیل کرم و قرص زیر نظر پزشک استفاده می کنند . با استفاده از قرص ممکن است درد مفاصل شما بهبود پیدا کند .

این افراد می توانند با استفاده از داروهای گیاهی این مشکل را تا حدودی درمان و رفع کنند . یکی از این مواد گیاهی در درمان درد مفاصل روغن منداب است . روغن منداب به خاطر مقادیر بالای ویتامین بوده است . این ویتامین و مواد گیاهی نیز خاصیت ضد درد و ضد اسپاسم دارند و تا حدودی قابل توجه ای باعث کاهش درد شما میشوند .

درمان درد مفاصل با روغن منداب

خواص روغن منداب بر آرتروز

آرتروز یکی از شایع ترین بیماری در سنین مختلف از جوانی تا میانسالی میباشد . سالانه بخش عظیمی از مردم به این بیماری دچار میشوند . این بیماری به علت ناتوانی جسمی عضلات پیش میاید . آرتروز گردن که در بین خانم ها شایع تر است ، بالا رفتن سن و نیز کمبود ویتامین بدن می تواند تشدید پیدا کند .

بیمار آرتروز به تعبیری یعنی تحلیل و ضعیف شدن غضروف مفصل ها که به مرور زمان برای بیمار مشکلاتی را ایجاد می کند . کاهش غضروف میان مفصلی تا حدودی باعث تشدید بیماری آرتروز میشود . افرادی که به این بیماری دچار می شوند ممکن است درد زیادی را تحمل کنند .

اگر شما نیز به این بیماری دچار شده اید و درصد بهبود حال عمومی خود هستید . بهتر است به پزشک برای درمان این بیماری مراجعه کنید و زیر نظر پزشک از قرص و نیز دارو ها برای درمان آرتروز استفاده کنید . ممکن است با مصرف این داروها کاهش درد شایعی را مشاهده نکنید . بهتر است بدانید با استفاده از روغن منداب می توانید تا حدودی این درد را کنترل کنید .

خواص روغن منداب برچشم

چشم هر انسان جزء مهم ترین عضو های بدن آن میباشد . نرسیدن و نیز مراقب از آن بسیار مهم و حائز اهمیت است . بهتر برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های چشمی از چشم خود محافظت کنید .

لذا یک راهکار برای عدم دچار شدن به بیماری چشمی مراقب از آن است . اگر دچار هر گونه در داخل و یا بیرون چشم خود هستید به هیچ وجه خود سرانه دارو مصرف نکنید .

با استفاده از بسیاری از مواد دارویی و نیز گیاهی می توانیم از چشم های خود در برابر عوامل بیماری زا چشم مراقبت و نیز محافظت کنیم . یکی از مواد طبیعی برای مراقب کردن از چشم روغن منداب است .

روغن منداب دارای مقادیر بالایی ویتامین می باشد . با مصرف منداب با هماهنگی پزشک می توانید تا حدودی از دچار شدن به بیماری عفونی و غیر عفونتی ، ناحیه چشم مراقبت و محافظت کنید و درصد ابتلا به بیماری را تا حدودی کاهش دهید .

خواص روغن منداب برچشم

کاهش وزن با روغن منداب

چاقی یکی از مشکلاتی میباشد که بخش زیادی از افراد جامعه با آن دست پنجه نرم میکنند .  اشخاص درصد کاهش وزن خود هستند . زندگی امروز جوامع بشری باعث کاهش حرکت و نیز فعالیت های افراد شده . به دنبال آن افراد دچار اضافه وزن شدن و به دنبال راهی برای درمان و رفع این مشکل میباشند .

طبق تحقیقات ویکی سرا در حوزه سلامت به این نکته بر میخوریم که با استفاده از داروهای گیاهی می توانیم این مشکل را تا حدودی درمان و نیز رفع کنیم . یکی از مواد طبیعی برای درمان چاقی روغن منداب است .

درمان چاقی

عملکرد منداب به این صورت است که متابلیسم بدن را افزایش داده و باعث سوخت ساز بیشتر چربی بدن می شود . از این رو تعریق بدن را افزایش داده و باعث کاهش وزن می شود . با استفاده از روغن منداب میتواند تا حدودی شما را به وزن دلخواه تان برساند و از چاقی رهایی یابید .

خواص روغن منداب در درمان سیاتیک

درد عصب سیاتیک یکی از بیماری دستگاه اعصاب بدن میباشد . بخشی از افراد به علت مراقبت نکردن و نیز توجه نکردن در انجام کارها و برداشتن وسایل سنگین باعث تشدید و تحریک عصب سیاتیک میشوند .

درد سیاتیک در قسمت های مختلفی از بدن را از قبیل کمر ، باسن ، پشت ران ،خارج ساق پا ایجاد می شود . این بیماری باعث درگیری عصب سیاتیک میشود و به دنبال آن بیمار دچار درد شدیدی در بدن خود میشود .

معمولا درد های سیاتیکی از دردهای مزمن شروع می شوند و به ترتیب افزایش پیدا کرده و سخت می شوند . ویکی سرا طبق تحقیقات خود در حوزه سلامت پیشنهاد می کند .

اگر شما نیز به این بیماری دچار شده اید و بعد از کلی آزمایش و تست عصب درصد درمان این درد به وسیله قرص ها می باشید . بهتر است بدانید با استفاده از منداب نیز میتواند تا حدودی این درد را کاهش دهید . یکی از این روغن گیاهی در درمان درد عصب سیاتیک روغن منداب است .

درمان

روش استفاده به این صورت است که : 3 قطره منداب را بر مفصلی که دچار درد شده بچکانید و محل را ماساژ دهید و سپس با کمپرس گرم محل را گرم نگاه دارید . متوجه میشوید با استفاده از این روغن منداب تا حدودی درد مفاصل شما کاهش پیدا کرده است .

درمان درد سیاتیک

خواص روغن منداب در افزایش انرژی

همه انسان در طول زندگی خود به دنبال موادی میباشیم تا بتوانند به وسیله آن انرژی و نیز قدرت بدن خود را افزایش دهند . اگر شما نیز در انتخاب ماده برای تامین انرژی بدن خود هست تیم تحقیقاتی ویکی سرا در حوزه سلامت به شما پیشنهاد می کند از روغن منداب استفاده کنید .

روغن منداب  دارای مقادیر بالایی ویتامین از قبیل ویتامین ( A.B.C.K ) و دیگر مواد معدنی میباشد . منداب میتواند تا حدودی انرژی از دست رفته را باز گرداند و قدرت بدنی بیشتر را به شما در انجام کارهایی روزانه خود بدهد .

تاثیرات روغن منداب در درمان یبوست

یبوست یکی از بیماری در بین افراد از سنین کم تا میانسالی است . علت این بیماری حرکت نکردن درست روده و نیز دفع مواد زائد بدن میباشد . بعضی از افراد به صورت ژنتیکی از بدو تولد با این بیماری دست پنجه نرم می کنند .

اگر شما نیز به این بیماری دچار شده اید و درصد درمان یبوست هستید و نمیدانید از چه موادی طبیعی استفاده کنید ، ویکی سرا طبق مطالعات بر روی مجلات پزشکی به این نتیجه رسیده  میتوان درمان یبوست از مواد طبیعی نیز می توانیم برای کنترل و نیز درمان ناشی از این مشکل استفاده کنیم .

یکی از این مواد طبیعی در درمان مشکلات یبوست افراد روغن منداب است . این روغن گیاهی دارای مقادیر بالایی فیبر و ویتامین می باشد ،  این مواد به حرکت بهتر روده کمک میکند .

درمان یبوست

نحوه استفاده برای درمان یبوست به این صورت است . 2 قطره روغن منداب را در 300 سی سی آب ولرم حل کرده و مورد مصرف قرار دهید . مشاهده میکنید تا حدودی بیماری شما درمان شده است .  بهتر است برای رسیدن به جواب بهتر حتما با پزشک در مورد میزان و دز مصرفی مشورت کنید .

 درمان یبوست با خاصیت روغن منداب

خواص روغن منداب در درمان خستگی

همه ما انسان ممکن است در شرایطی از زندگی به خاطر دلیل مختلف در بدن خود احساس خستگی و نیز ناتوانی حس کنیم  . همه ما با استفاده از قرص و نیز مکمل تجویز شده از سمت پزشک متخصص درصد رفع این مشکل هستیم . طبق تحقیقات بخش حوزه سلامت ویکی سرا بهتر است به سمت روغن های گیاهی رو آورده و برای درمان بیماری خود از این مواد استفاده کنید .

یکی از این روغن طبیعی در درمان خستگی روغن منداب است . منداب  باعث افزایش گردش خون در بدن شده و از این رو خستگی بدن را تا حدودی کاهش میدهد .

درمان خستگی

نحوه استفاده از منداب برای درمان خشتگی به این صورت است . 5 قطره روغن منداب را بر روی بدن خود ریخته و محلی که دچار درد و خستگی هست را به مدت 20 الی 30 دقیقه ماساژ دهید . بعد از گذشت این مدت با گرم استحمام کنید . مشاهده می کنید خستگی بدن شما تا حدودی کاهش پیدا کرده است .

تقویت سیستم ایمنی

قرن هاست که متخصصان درصد یافتن مواد گیاهی و نیز دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن هستند .  پزشکان داروهای مختلفی را برای تقویت و  افزایش سیستم ایمنی بدن به شما پیشنهاد می کندد و ممکن است به نتیجه خوبی دست پیدا نکرده باشید .

بهتر است بدانید بسیاری روغن گیاهی وجود دارند که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشوند . یکی از این روغن گیاهی روغن منداب است . روغن منداب  دارای ترکیبات ویتامین ها و نیز مواد معدنی می باشد و باعث افزایش توان سیستم ایمنی بدن میشوند .

تقویت سیستم ایمنی

خاصیت ضد سرطانی روغن منداب

همه افراد جامعه به دنبال مواد میباشد تا به وسیله آن بدن خود را تقویت کرده و درصد ابتلا به سرطان مختلف را تا حدودی کاهش دهند . اگر شما نیز به دنبال راه برای افزایش ایمنی بدن خود هستید و میخواهیم درصد ابتلا شدن به سرطان را در خود به حد قابل قبولی کاهش میدهد ، بهتر است ادامه مطلب ارائه شده در حوزه سلامت ویکی سرا را مطالعه کنید .

همه ما با استفاده از ویتامین ها و نیز مکمل های دارویی و مواد غذایی می توانیم تا حدودی از دچار شدن به سرطان ها جلوگیری کنیم . بهتر است بدانید با استفاده از روغن طبیعی در کنار توجهه کردن به رژیم غذایی می توانید درصد ابتلا به سرطان را تا حد قابل قبولی کاهش دهید .

یکی از این روغن طبیعی روغن منداب میباشد . استفاده از روغن منداب به خاطر داشتن مقادیر بالایی ویتامین و آنزیم ها تا حدودی می تواند از دچار شدن به انواع سرطان ها جلوگیری کند .

نکته :  در صورت مبتلا شدن به سرطان برای استفاده از روغن منداب در کنار قرص و نیز  انجام شیمی درمانی می توانید استفاده کنید . بهتر است با مشورت با پزشک در مورد مصرف و دز مصرف از آن استفاده کنیم .

محافظت از قلب با روغن منداب

قلب انسان عضو مهم و حیاتی در بدن است و مراقب از آن بسیار مهم و حیاتی بوده است . وظیفه اصلی قلب پمپاژ و به حرکت در آوردن خون در موی رگ های بدن میباشد . همه ما برای مراقب و نیز سلامت قلب خود از مواد و داروهایی متفاوتی استفاده میکنیم  .

طبق تحقیقات ویکی سرا در حوزه سلامت به این نتیجه رسیده ایم . بسیاری مواد طبیعی نیز وجود دارند که بر روی عملکرد بهتر قلب تاثیر میگذارند . یکی از این مواد طبیعی موثر بر عملکرد بهتر قلب روغن منداب میباشد .

روغن منداب دارای مقادیر بالایی آنتی اکسیدان بوده و به همین دلیل واکنش ها آنزیم های قلب را تنظیم می کند . منداب باعث تخریب رادیکان آزاد در بدن شده و از دچار شدن به بیماری قلبی و عروقی جلوگیری می کند . با استفاده از این روغن گیاهی می توانید تا حدودی از دچار شدن به بیماری قلبی و عروقی جلوگیری کنید .

محافظت از قلب با روغن منداب

خواص روغن منداب بر استخوان ها

افراد برای تقویت استخوان بدن خود به دنبال راه مختلفی از قبیل استفاده از مواد و نیز داروهای مختلف هستند . به وسیله دارهای مختلف استخوان خود را در برای شکستگی ، پوکی استخوان محکم و ایمن سازند . اگر شما نیز درصد بهبود و نیز استحکام استخوان خود هستید بهتر است ادامه مطالب ویکی سرا در حوزه سلامت بدن را دنبال کنید .

یکی از این مواد طبیعی در تقویت استخوانها روغن منداب است . این روغن گیاهی دارای مقادیر بالایی ویتامین K می باشند . مصرف این روغن گیاهی از دچار شدن به بیماری پوکی استخوان و بیماری مربوط به استخوان را به تعویق می اندازد . بهتر است برای تقویت بدن خود در کنار قرص و نیز دارو های مکمل زیر نظر پزشک از روغن منداب استفاده کنید .

کاهش کلسترول خون

بخشی از افراد جامعه به علت توجه نکردن به رژیم غذایی خود به کلسترول خون دچار می شوند . این افراد در زمان مراجعه به پزشک بعد از انجام آزمایش خون مجبور به استفاده قرص هایی برای کاهش چربی خون خود میباشد . پزشک ها بعد از مشاهده نتیجه آزمایش یکسری قرص برای کاهش چربی خون برای بیمار تجویز میکنند . یکی از قرص کاهش چربی خون که بسیار مرسوم است آتورواستاتین می باشد .

کاهش کلسترول خون

بهتر است بداند با تحقیقات انجام شده توسط تیم تحقیقاتی ویکی سرا می توان با داروهای گیاهی چربی خون را تا حدودی کنترل کرد . یکی از این مواد طبیعی در کنترل چربی خون روغن منداب است . این روغن گیاهی می تواند به حد قابل قبولی چربی خون را کاهش دهد .

نکته : قبل از استفاده هم زمان این روغن گیاهی با قرص چربی خون حتما با پزشک خود مشورت کنید .

خواص روغن منداب بر زنان باردار

همه خانم در دوران بارداری خود به دنبال مواد و نیز داروهایی برای تقویت بدن خود هستند . این مکمل ها ی دارویی باعث تقویت و نیز باعث افزایش توانایی مادر باردار می شود . اگر به دنبال مواد طبیعی برای این دوران هستید ویکی سرا به شما روغن منداب را پیشنهاد می کند .

روغن منداب داری مقادیر بالایی فولاد می باشد . این ماده تا حدودی موجب کاهش نقص های ذهنی در کودکان تازه متولد شده می شود . این روغن گیاهی در کنار داشتن مقادیر بالایی فولاد ، ویتامین های مخلفی را دارد که به تقویت بدن مادر باردار کمک می کند . این مواد ویتامینی موجود در رووغن منداب باعث ررشد بهتر جنین می شود .

نکته : قبل از هر گونه استفاده از این روغن گیاهی در دوران بارداری حتما با پزشک خود در مورد مصرف و نیز میزان مصرف آن مشورت کنید .

ویتامین های موجود در روغن گیاه منداب

ویتامین A

ویتامین A یکی از ویتامین های  پرمصرف برای جوامع بشری بوده است . این ویتامین در گروه ویتامین های محلول در چربی میباشد و به رشد بدن در تمام سنین ، خصوصا به تقویت استخوان بدن در سن رشد کمک می کند .

این ویتامین باعث افزایش سیستم ایمنی بدن و تقویت سیستم بینایی بدن کمک می کند . درون روغن منداب مقادیر بالایی ویتامین آ مشاهده می شود . بهتر است ویتامین آ درون روغن منداب نقش اساسی در سلامت قلب و بهبود زخم های بدن دارد .

ویتامین A

ویتامین B

ویتامین ‌های گروه B در بدن ما به عنوان آنتی ‌اکسیدان عمل می‌ کنند . این ویتامین‌ها به بدن کمک می‌کنند ، تا با رادیکال‌های آزاد مبارزه و از رسیدن آسیب به سلول‌ها ، تا حدودی جلوگیری کند . ویتامین ‌های گروه ب برای پوست و تنظیم هورمون‌های بدن بسیار مناسب می باشند .

روغن منداب دارای مقادیر بالایی ویتامین B5 می باشد که اثررات رادیوتراپی تا حدودی رفع می کند . این روغن گیاهی سرعت بهبود زخم و بریدگی را بهبود می‌ بخشد . همچنین ظهور لک و علائم پیری را تا حدودی به تعویق می‌اندازد .

ویتامین B و اثرات آن بر روغن گیاهی منداب

ویتامین C

ویتامین C در گروه ویتامین های محلول در آب می باشد . ویتامین C توسط بدن انسان تا حدودی تولید نمی شود . لذا یک ماده غذایی ضروری برای بدن به محسوب می شود . مصرف به اندازه از این ویتامین می تواند از ، دچار شدن یا ابتلا به بسیاری از بیماری ها تا حدی جلوگیری کند

ویتامین C موجود در روغن منداب تا حدودی درمان کننده سرما خوردگی  و دیگر  امراض بدن انسان بوده است . میزان مورد نیاز مصرف آن بسته به سن افراد ، از ۴۰ تا ۱۲۰ میلی گرم متفاوت می باشد . جالب است بدانید روغن منداب دارای مقادیر بالایی ویتامین C بوده که می تواند باعث تقویت بدن در دوران بارداری و نیز شیر دهی برای مادر باردار باشد .

ویتامین C

ویتامین K

ویتامین k جزو ویتامین های محلول در چربی می باشند . ویتامین C از انعقاد خون ،روغن منداب دارای مقادیر بالایی ویتامین K می باشد که تا حدودی از پیشرفت پوکی استخوان و دیگر بیماری ها جلوگیری می کند . دو نوع ویتامین K در مواد غذایی وجود دارد .

ویتامین K1 که در روغن منداب فراوان موجود است و می تواند به توانایی بدن کمک کند ، ویتامین K2 که در منابع حیوانی مشاهده می شود . وجود مقادیر مناسب از این ویتامین در بدن از  دچار شدن به بیماری ها مختلف جلوگیری می کند .

ویتامین K

عوارض روغن منداب 

هر ماده دارو ای داری عوارضی نیز هست ، روغن منداب از این قاعده مستثنا نیست . بهتر است از این روغن گیاهی بیشتر به صورت موضعی استفاده کنید . تا جای امکان از استعمال داخلی آن بپرهیزید .

در مصرف این روغن گیاهی حد اعتدال را نگاه دارد و از مصرف بیش از حد آن  بپرهیزید . در زیر به چند نکته در مورد عوارض منداب اشاره میکنیم  .

  • اگر در زمان مصرف موضعی از این روغن دچار درد در ناحیه شکم خود می شوید . به هیچ وجه استفاده نکرده و سریعا به  پزشک مراجعه کنید .
  • از مصرف زیاد این روغن گیاهی جدا خودداری کنید زیرا ممکن است برای شما ایجاد حساسیت و آلرژی کند .
  • در صورت استفاده از این روغن با داروهای خود قبل از مصرف در مورد حساسیت و نیز موارد منع مصرف آن مطلع شوید .
  • مصرف بیش از حد این روغن باعث افزایش نیترات در خون می شود . مصرف بیش از حد آن میتواند برای سلامتی شما خطرناک باشد .
  • این روغن داری مقادیر بالایی ویتامین K می باشد . اگر در حال انجام عمل هستید و به تازگی عملی را انجام داده اید از این روغن استفاده نکنید .

نکته : مقالات مربوط با حوزه سلامت و بهداشت ویکی سرا از منابع معتبر علمی استخراج گردیده است . قطعا نمیتوان آن را جایگزین دستورات پزشک متخصص دانست.


منبع : ویکی سرا

این مقاله به محض دریافت اطلاعات جدید به روز خواهد شد .

5/5 - (1 امتیاز)

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !