روغن مصطکی و خواص علمی آن که باید بدانید

آنچه باید درباره روغن مصطکی بدانید

روغن مصطکی یکی از روغن شناخته شده در طب سنتی می باشد . این روغن گیاهی داروی خواص درمانی بالایی نیز می باشد ولی از عوارض روغن مصطکی نیز نمیتوان بی توجه گذر کرد . این روغن از شیره زرد رنگی میباشد که معمولا از نوعی درخت پسته مصطکی جمع آوری میشود . این روغن ریشه یونانی دارد که به معنی جویدن میباشد .

طبق تحقیقات حوزه سلامت ویکی سرا خواص روغن مصطکی بسیار متنوع میباشد . این گیاه روغنی به نام ها کیه ، رماس ، رماست ، ماستیک ( صمغ ) شناخته می شود . میوه این گیاه روغنی کوچک کرد میباشد و رنگ آن قرمز متمایل به زرد بوده است .

خواص روغن مصطکی

روغن مصطکی دارای فواید بسیار زیادی بوده است . صمغ روغن مصطکی برای درمان مشکلات پوست بسیار مفید میباشد . طبق مطالعات ویکی سرا بر روی مجلات علمی به این نتیجه رسیده ایم که روغن مصطکی باعث شفافیت و نرم شدن پوست مفید میباشد .

جالب است بدانید حتی از صمغ مصطکی برای التیام سوختگی نیز استفاده میشود . آنتی اکسیدان موجود در  صمغ مصطکی با رایکالهای آزاد بدن مبارزه کرده و از پیشرفت و به وجود آمدن بسیاری از سرطان ها تا حدودی جلوگیری میکند . ویکی سرا در ادامه میخواهد شما را با خواص این روغن گیاهی بر بدن آشنا کند .

روغن-مصطکی

 

درمان  تلخی دهان با روغن مصطکی 

درمان  تلخی دهان با روغن مصطکی 

اگر شما نیز به تلخی دهان دچار شده اید و به دنبال راه درمان طبیعی برای درمان تلخی دهان خود هستید ویکی سرا طبق مطالعات و نیز تحقیقات خود به این نتیجه رسیده با روغن گیاهی نیز میتوانند این مشکل را تا حدودی درمان کنیم  . یکی از این روغن گیاهی صمغ روغن مصطکی میباشد . 

روغن و نیز صمغ مصطکی باعث خوشبو شدن و نیز رفع تلخی دهان میشود . این روغن نیز باعث کاهش بوی بد دهان شده و حس بهتری را به افراد ایجاد میکند . این صمغ روغنی را وقتی در درون دهان خود قرار دهید و بجویید مشاهده میکنید که طعم و عطر خوبی به دهان شما می دهد . این ماده روغنی باعث بازیابی لثه های از دست رفته میشود و به دنبال آن اگر در لثه های خود دچار تحلیل شده اند این صمغ روغنی تا حدودی این مشکل را نیز بازیابی و بهبود میبخشد .

نکته

 • از بلعیدن این صمغ روغنی اکیدا خودداری کنید زیرا میتواند در بعضی موارد ایجاد حساسیت کرده و مشکلاتی را به همراه داشته باشد . 

خواص روغن مصطکی بر بیماری گوش

خواص روغن مصطکی بر بیماری گوش

بیماری های گوش و حلق بینی جزء بیماری فراوانی میباشند که افراد در فصل سرما ممکن است به آن دچار بشوند و دنبال آن دچار عفونت گوش  شوند . طبق تحقیقات بخش سلامت و بهداشت ویکی سرا به این نتیجه رسیده ایم که بسیاری از داروهای طبیعی نیز وجود دارند که درمان کننده این درد میباشند .

اگر شما نیز به دنبال داروهایی طبیعی برای رفع این مشکل میباشید ویکی سرا به شما صمغ روغن مصطکی را پیشنهاد میکند . 2 قطره روغن مصطکی را با نصف فنجان آب بجوشانید تا آب آن خشک شود . 3 قطره از آن را 3 بار در روز در گوش خود بچکانید . بعد از مدتی مشاهده میکنید مشکل گوش شما از قبیل سنگینی و دیگر بیماری گوش تا حدودی کاهش پیدا کرده است .

نکته

 • بسته به نوع بیماری گوش میزان و دوز مصرفی متفاوت میباشد که بهتر است از یک متخصص تب سنتی نسبت به دوز مصرفی سوال کنید .

 

رفع سردی کبد با روغن مصطکی

رفع سردی کبد با روغن مصطکی

بیماری سردی معده بیماری میباشد که فرد مبتلا به این بیماری  ممکن است دچار ترش ها ، نفخ معده ، افزایش سایز شکم و حالت تهوع شوند . اینها نشانه سردی معده بوده است . این بیماری به صورت پنهان در بعضی از افراد جامعه وجود دارد و ممکن است این بیماری با خوردن آب سرد یا استفاده از موادی به طبع سرد در بدن افراد به وجود آید .

طبق بررسی اجمالی ویکی سرا بر روی مقالات طب سنتی به این نتیجه رسیده ایم که بسیاری مواد طبیعی برای درمان این بیماری وجود دارد . یکی از مواد مفید طبیعی برای درمان این بیماری روغن صمغ مصطکی میباشد .

خواص مصطکی و روغن مصطکی از منظر طب سنتی :

به نقل از خبرنگاران جوان درباره مصطکی ، در کتاب مخزن الادویه عقیلی خراسانی گونه‌ای از مصطکی مرغوب دانسته شده که سفید ، دارای بوی خوش ، صاف و شفاف و مقداری شیرین باشد،لازم به ذکر است که هنگام جویدن به دندان بچسبد ، به حدی نرم باشد که ساییده نشود، خود درخت آن را به بیرون تراوش کرده باشد و با خراش بیرون نیامده باشد و هرچه اندازه آن بزرگتر باشد دارای مرغوبیت بیشتری است.

 

دستور استفاده

در اغلب منابع نحوه استفاده به این صورت است ذکر شده است 1 قاشق چای خوری از روغن صمغ مصطکی را در 1 لیوان آب ریخته تا به جوش بیاید . بعد از سرد شدن از این ترکیب برای درمان بیماری سردی معده استفاده کنید .

نکته

 • از استعمال داخلی روغن مصطکی شدیدا بپرهیزید . زیرا میتواند خطر جبران ناپذیری را برای افراد ایجاد کند .
 • از این ترکیب به صورت استعمال خارجی استفاده کنید و تا حدودی تاثیرات آن را بر کبد مشاهده کنید .
 • بهتر است زیر نظر پزشک طب سنتی با تعیین دوز دقیق از این محلول روغنی استفاده کنیم .

کاهش کلسترول با روغن مصطکی

کاهش کلسترول با روغن مصطکی

بخشی از افراد جامعه به خاطر داشتن عادت بد غذایی به کلسترول بد یا همان افزایش چربی خون دچار میشوند . طبق تحقیقات به عمل آمده بر روی مجلات حوزه مدیکال ویکی سرا به این نتیجه رسیده با استفاده از روغن طبیعی در کنار قرص آتورواستاتین میتوانیم تا حدودی چربی خون را کنترل کند .

یکی از روغن تاثیر گذار و مفید در کنترل چربی خون صمغ روغن مصطکی میباشد . این روغن طبیعی تا حدودی تاثیر مثبتی را بر روی کاهش قند خون میگذارد . این صمغ طبق تحقیقات محققان تا حدودی برای درمان اضافه وزن و چاقی نیز مفید باشد .

نحوه مصرف

مقدار حدودی 330 میلی گرم از روغن صمغ مصطکی را به میزان حداکثر ۳ بار در روز به مدت ۸ ساعت استفاده کنید . مشاهده میکنید که به میزان قابل قبولی چربی خون شما کاهش پیدا کرده است .

 

رفع بی خوابی با روغن مصطکی

بی خوابی یک اختلال خواب میباشد که 35٪ از بزرگسالان با آن درگیر هستند ، این مشکلات با خوابیدن و نداشتن خواب کامل مشخص میشود و میتواند تا حدودی اثرات جدی داشته باشد ، که منجر به خواب آلودگی بیش از حد در روز ، خطر افزایش تصادفات رانندگی و کاهش سلامتی افراد در طول زمان شود .

دلایل عمده بی خوابی شامل استرس ، برنامه نامنظم خواب ، عادات نامناسب خواب ، اختلالات روان مانند اضطراب و افسردگی ، بیماری های جسمی و درد ، داروها ، مشکلات عصبی و اختلالات خاص خواب میباشند . برای بسیاری از افراد ، داشتن هر کدام از مشکلات و بیماری بالا می توانند  سبب  آغاز  و یا تشدید بی خوابیشبانه گردند . 

ویکی سرا طبق مطالعات خود بر روی مجلات علمی و پزشکی دریافته بسیاری از روغن گیاهی تا حدودی این مشکل بی خوابی را درمان میکنند . یکی از این روغن گیاهی روغن مصطکی میباشد . روغن صمغ مصطکی مشکلات مربوط به خواب را تا حدودی کنترل و درمان می کند و حالت روحی بهتری را به شما میدهد . 

دستور مصرف

روش درمان برای این مشکل به این صورت است که 2 گرم صمغ روغن مصطکی با 1 فنجان مربا خوری عرق بهار نارنج ترکیب کنید و قبل از خواب آن را استشمام کنید . مشاهده میکنید مشکل بی خوابی شما تا حدودی درمان شده و حال عمومی شما بهتر است .

درمان سر درد با روغن مصطکی

درمان سر درد با روغن مصطکی

سردرد یک بیماری بسیار شایع میباشد که باعث درد و ناراحتی در سر ، پوست سر یا گردن و چشم میشود . تخمین زده میشود حدوداً از هر 10 نفر 7 نفر سالانه حداقل یک نوع سر درد را تجربه کرده اند . سردرد گاهی اوقات ممکن است خفیف باشد . اما در بسیاری از موارد ، شاید درد شدیدی ایجاد کند که تمرکز در کار و انجام سایر کارهای روزمره را دشوار سازد .

طبق مطالعات ویکی سرا بر روی مجلات پزشکی خوشبختانه اغلب سردردها با دارو قابل کنترل هستند . بهتر است بدانید بسیاری روغن گیاهی نیز وجود دارند که میتوانند تا حدودی کاهش دهنده سر درد باشند . یکی از این روغن گیاهی ، روغن صمغ مصطکی میباشد . این روغن گیاهی تا حدودی بر درمان سردرد موثر بوده و تسکین دهنده درد چشم میباشد .

نحوه استفاده

حدود 2 قطره مصطکی را با 2 قطره گلاب مخلوط کنید . آن را بر روی حرارت غیر مستقیم گذاشته تا کمی گرم شود . پنبه را به این محلول آغشته کرده و بر روی پلک های چشم خود بگذارید و استراحت کنید .

نکته

 • پنبه را به روغن زیاد آغشته نکنید تا این روغن وارد چشم نشود و عوارض روغن مصطکی به وجود نیاید .

تاثیرات صمع مصطکی بر مشکلات گوارشی

تاثیرات صمع مصطکی بر مشکلات گوارشی

دستگاه گوارش بخشی پیچیده و گسترده ای از بدن میباشد . دامنه آن از دهان تا راست روده متغیر میباشد . سیستم هضم به بدن شما کمک میکند مواد مغذی ضروری را جذب کند و مسئول دفع مواد زائد میباشد . مشکلات هضم میتواند متغییر بوده و مشکلات جزئی که حتی بدون نیاز به درمان از بین میروند را به وجود آورد . بعضی از مشکلات میتواند جدی باشد و منجر به بیماری های مختلفی شود . ممکن است بعضی  از بیماریها بی اهمیت شناخته شده و کنار گذاشته شود و اختلالاتی را نیز به وجود آورد . 

درک مشکلات هضم معمول و همچنین علائم اضطراری ، بسیار مهم است . بهتر است برای رفع این مشکل به پزشک مراجعه کرده و در صد درمان این مشکل باشید . طبق تحقیقات ویکی سرا بر روی دانشنامه های علمی و پزشکی به این نتیجه رسیده ایم که بخشی از روغن گیاهی نیز میتوانند تا حدودی این مشکل را درمان کنند .

یکی از این روغن گیاهی ، روغن صمغ مصطکی میباشد . این روغن برای کاهش درد ، التهاب و مشکلات گوارشی تا حدودی موثر و مفید میباشد . روغن صمغ مصطکی دارای مقادیر بالایی آنتی اکسیدان میباشد که به هضم بهتر غذا کمک میکند .

 خواص روغن صمغ مصطکی بر التهاب روده

ضعف در پوشش داخلی روده افراد میتواند باعث ایجاد آسیب و نیز ملتهب شود که در بعضی مواقع باعث التهاب روده می شود . داشتن پوشش روده نازک یا آسیب دیده خطر ابتلا به ورم روده را تا حدودی افزایش میدهد . عفونت باکتریایی دستگاه گوارش نیز میتواند باعث ورم روده شود . یکی از بیماری شایع مربوط به بیماری های روده کرون میباشد .

شاید برای شما نیز سوال پیش آمده بیماری کرون چیست ؟ بیماری کرون (Crohn’s disease) یک بیماری التهابی روده میباشد که باعث بروز التهاب در لوله های گوارشی میشود . ابتلا به این بیماری ممکن است باعث تحمیل استرس و نگرانی زیادی در زندگی فرد شود . در ادامه مقاله اطلاعات و منابع کافی در مورد درمان این بیماری با روغن گیاهی در اختیار تان قرار داده ایم .

این بیماری به علت خوردن و نیز مصرف کردن از مواد آلوده تا حدودی به وجود میاید . اگر در کنار مصرف داروها به دنبال راه درمان طبیعی برای این بیماری میباشید ویکی سرا طبق تحقیقات خود در حوزه سلامت و بهداشت به این نتیجه رسیده که روغن صمغ مصطکی این مشکل را تا حدودی میتواند درمان و رفع کند . این صمغ روغنی تا حدودی بیماری کرون که یکی از بیماری التهاب روده میباشد را کاهش و نیز درمان میکند .

درمان مشکلات دندان با روغن مصطکی

درمان مشکلات دندان با روغن مصطکی

دندان درد  به دردی گفته میشود که در اطراف دندان و فک شروع  و ایجاد درد میشود که معمولا در اثر پوسیدگی دندان به وجود میاید . بعضی مواقع ممکن است احساس تیز کشیدن  و درد به صورت ناگهانی آغاز شروع و نیز نشان دهنده عفونت خفیف تا شدید باشد و ادامه پیدا کند . بعضی مواقع درد دندان را با درد گوش اشتباه  گرفته میشود زیرا عفونت و نیز درد میتواند در تمام فک حرکت کرده و ایجاد درد  را برای بیمار به وجود آورد . 

طبق تحقیقات ویکی سرا بر روی مجلات پزشکی به این نتیجه رسیده ایم که درد دندان به علت بالا بودن PH یا همان بزاق دهان میباشد که میتواند تا حدودی باعث تحلیل دندان شود . طبق تحقیقات به این نتیجه رسیده ایم که با مصرف روغن صمغ مصطکی میتواند تا حدودی مشکل مربوط به دندان را بر طرف کرد . این صمغ مصطکی غلظت اسید یا همان PH بزاق را کاهش میدهد و از التهاب دندان و نیز درد کم  میکند .

نحوه استفاده 

مقدار 2 قطره روغن صمغ مصطکی را در یک لیوان آن حل کرده و دهان را با آن قرقره کنید . هیچگاه این محلول را نخورید چون بسیار خطرناک میباشد . ممکن است با خوردن محلول عوارض خطرات جبران ناپذیری را برای شما ایجاد کند .

خواص روغن مصطکی بر حافظه

خواص روغن مصطکی بر حافظه

همه ما برای افزایش حافظه نیز به دنبال راه و مواد مختلفی بوده ایم که به این وسیله آنها بتوانیم حافظه خود را نسبت به مسائل پیرامون مان افزایش دهیم و از دچار شدن به اختلالات و مشکلات کمبود حافظه ( آلزایمر ) دوری کنیم . برای تقویت هوش و حافظه و هوش نیز راه و مواد طبیعی دارویی متفاوتی وجود دارد .

اگر حافظه ‌ای قوی میخواهید باید سبک زندگی ‌تان را کمی تغییر دهید . میتوانیم در کنار مصرف داروها و نیز مکمل های طبیعی از روغن گیاهی نیز استفاده کنید که باعث تقویت حافظه میشود تا در سنین بالا تا حدودی به آلزایمر دچار نشوید .

طبق تحقیقات بخش سلامت ویکی سرا بر روی مجلات پزشکی طب سنتی به این نتیجه رسیده ایم که با روغن صمغ مصطکی تا حدودی میتواند مشکلات مربوط به حافظه را درمان کند .

صمغ مصطکی برای افزایش و نیز تقویت حافظه تا حدودی مفید و موثر میباشد و نیز از دچار شدن به بیماری حافظه تا حدودی میکاهد . در زمان مصرف صمغ مصطکی بهتر است آن را با کندر ترکیب کنید و مورد استفاده قرار دهید .

نکته : در صورت استفاده حتما از پزشک طب سنتی در مورد دوز  مصرفی حتما سوال کنید ، تا در صورت مصرف اشتباه یا دوز بیشتر به عوارض این روغن دچار نشوید .

خواص روغن مصطکی بر سرطان روده

سرطان روده بزرگ معمولاً  اشخاص مسن را تحت تأثیر قرار می دهد . هرچند ممکن است در هر سنی ایجاد شود ، ولی معمولا در سنین میانسالی پیش میاید . این بیماری معمولاً به صورت توده های کوچک ، غیر سرطانی ( خوش خیم ) سلول به نام پولیپ که در قسمت داخلی روده بزرگ میباشد به وجود می آید همچنین با گذشت زمان برخی از این پولیپ ها میتوانند به سرطان روده بزرگ تبدیل شوند .

بنابر تحقیقات حوزه سلامت ویکی سرا بر روی مجلات علمی معتبر به این نتیجه رسیده ایم که در کنار مصرف داروهای تجویز شده از سمت پزشک میتوان از روغن طبیعی در کنار آن برای رفع این مشکل استفاده کرد . یکی از این روغن طبیعی ، صمغ روغنی مصطکی میباشد . روغن مصطکی باعث سرکوب توده های سرطانی در روده بزرگ شده و از پیشرفت آن جلوگیری می کند .

خواص روغن مصطکی بر زخم معده

زخم معده بسیار دردناک بوده و مخاط معده را درگیر میکند . زخم معده نوعی بیماری مربوط به دیواره معده میباشد . زخم معده ، زخمی و التهاب معده هم معده و هم روده کوچک را تحت تأثیر قرار دهد . این بیماری هنگامی اتفاق میافتند که لایه ضخیم مخاطی که از معده شما در برابر  مواد غذایی محافظ می کند کاهش یابد .

این مشکل اجازه میدهد تا اسیدهای گوارشی بافتهای پوشاننده معده را از بین ببرند و باعث ایجاد زخم شوند . زخم معده ممکن است در مراحل اولیه به راحتی درمان شود ، اما بدون درمان میتواند تشدید پیدا کرده و مشکلات جبران ناپذیری را ایجاد کند . 

اگر به این مشکل دچار شده اید بهتر است به پزشک متخصص برای درمان و نیز رفع این مشکل مراجعه کنید ، در کنار آن میتواند تا زمان مراجعه به پزشک از صمغ روغن مصطکی استفاده کنید . این صمغ التهاب معده را کاسته و حال عمومی شما را نیز بهبود میبخشند و تا زمان انتظار برای مراجعه به پزشک تا حدودی درد و التهاب کمتری را حس خواهید کرد .

نحوه مصرف

مقدار 2 قطره روغن مصطکی را با 2 قطره روغن زیتون ترکیب کنید . روغن ترکیبی را بر روی معده خود بریزید و معده خود را با این محلول ماساژ داده تا درد شما کاهش پیدا کند . 

نکته 

 • بهتر است قبل از هر گونه مصرف از روغن گیاهی با یک  پزشک طب سنتی مشورت کنید .
 • از استعمال داخلی روغن صمغ مصطکی بپرهیزید زیرا در شرایطی برای افراد ایجاد حساسیت میکند .

خواص روغن مصطکی بر لاغری

بسیاری از افراد به دنبال راه های درمانی برای رسیدن به تناسب  اندامی میباشیم . برخی قرص و نیز داروهای مختلفی نیز برای درمان این مشکل وجود دارد .  بهتر است بدانید روغن گیاهی نیز میتواند شما را سریعا به وزن مورد علاقه تان تا حدودی برسانند . طبق بررسی صورت کرده توسط تیم علمی ویکی سرا به این نتیجه رسیده ایم که بسیاری مواد طبیعی نیز وجود دارند که درمان کننده این مشکل میباشند . یکی از این مواد طبیعی روغن صمغ مصطکی بوده است .

صمغ روغن مصطکی تا حدود قابل قبولی تاثیر بر روی لاغری گذاشته و باعث حذف چربی ها و نیز دیوارهای چربی موجود در بدن میشود . در کل به بیماران که دچار اضافه وزن میباشند و به دنبال آن درد مختلفی را تجربه می کنند تا حدود قابل قبولی موثر و مفید بوده است .

نکته 

 • برای از دست دادن چربی اضافی بدن توجه کردن به رژیم غذایی و نیز ورزش بسیار تاثیر گذار میباشد .
 • بهتر است از این روغن صمغ زیر نظر پزشک با دوز مشخص مصرف کنید تا به عوارض روغن مصطکی دچار نشوید .

خواص روغن مصطکی بر پوست

خواص روغن مصطکی بر پوست

روغن مصطکی برای قسمت مختلف پوست بسیار مفید و موثر می باشد . مالیدن این روغن به پوست تا حدودی باعث شفاف تر شدن و نرم شدن پوست نیز میشوند . از روغن مصطکی جهت التیام سوختگی ‌ها نیز مصرف می شود . نحوه استفاده دیگر آن به عنوان ضد آفتاب میباشد . این روغن در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید از پوست صورت محافظت میکند . روغن مصطکی تا حدودی التهاب های پوست را کاهش می دهد و باعث زیبا تر شدن پوست می شود .

نکته 

 • بهتر است برای مواجه نشدن با عوارض روغن مصطکی حتما قبل از مصرف در مورد دوز مصرفی برای هر مصرف اطلاعات کافی را کسب کنید .

عوارض روغن مصطکی

عوارض روغن صمغ مصطکی نیز متنوع می باشد و بسته به سن  و حالات افراد متفاوت میباشد . بهتر است برای مواجه نشدن با عوارض روغن مصطکی از این روغن زیر نظر پزشک استفاده کنید . هیچگاه از دوز سر خود این گیاه استفاده نکنیم .

عوارض روغن مصطکی بر زنان باردار

خانم ها و زنان باردار به هیچ وجه از روغن مصطکی استفاده نکنند . این روغن برای مادر در دوران بارداری و نیز شیر دهی بسیار خطرناک می باشد .

عوارض مصطکی برای کودکان

مصرف این روغن برای کودکان زیر 12 سال اصلا توصیه نمیشود . نیز مصرف آن برای کودکان باعث ایجاد آلرژی می شود  و نیز در موارد ای باعث ایجاد اسهال میشود .

ایجاد آلرژی و حساسیت

روغن صمغ ماصطکی ممکن است برای برای بعضی از افراد ایجاد آلرژی و حساسیت کند . بهتر است زیر نظر پزشک با دوز مصرف مشخص مصرف کنید .

عوارض و نیز تداخل دارویی

این صمغ با بخشی از دارهای شیمیایی تداخل داروهی دارد . بهتر است هیچ کاه از این روغن به صورت خود سرانه و بدون هماهنگی استفاده نکنید . در صورت هر گونه استفاده قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید .

عوارض روغن مصطکی بر مثانه

یکی از عوارض روغن مصطکی  ایجاد مشکلات برای مثانه میباشد . بهتر است برای مواجه نشدن با عوارض روغن مصطکی آن را زیر نظر پزشک استفاده کنید .

نتیجه گیری :

این صمغ روغنی درمان کننده بسیاری از بیماری ها و درد بوده است . ولی باید برای رسیدن به نتیجه قابل قبول قبل از هر گونه مصرف برای درمان بیماری ها  اطلاعات خود را نسبت به دوز مصرفی با ببریم . این روغن گیاهی از قدیم ایام برای درمان و نیز رفع بسیاری از بیماری های جوامع بشری مورد استفاده قرار می شود . ولی در کنار خواص عالی این ماده از عوارض روغن مصطکی نیز نباید سهل گذر کرد . زیرا می تواند خطرات جبران ناپذیری را برای افراد ایجاد کند . این صمغ  روغنی شباهت زیادی به کندر داشته ولی کندر نیست و بسیاری از افراد این دو گیاه را با هم به اشتباه می گیرند .


نکته مهم : مطالب سایت ویکی سرا از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی دارد . به همین سبب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

5/5 - (1 امتیاز)

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !