روغن زنجبیل و مهمترین خواص و فواید آن

روغن زنجبیل یکی از روغن با هزاران خاصیت و فایده بوده است و به دلیل مزاج بسیار گرمی که دارا می باشد خواص درمانی بالایی را نیز دارد . یکی از خواص روغن زنجبیل خاصیت گرمایی آن بوده است که درمان کننده بسیاری از بیماری است . عوارض روغن زنجبیل نیز بسیار متنوع است و نمیتوان بی اهمیت از آن گذر کرد . روش مصرف روغن زنجبیل برای درمان بسیاری از بیماری متنوع بوده است . ویکی سرا به نقل از قول مجلات طب سنتی به این نتیجه رسیده که روغن زنجبیل یکی از عناصر اصلی در بسیاری از غذاهای آسیایی است . هنگامی که به عنوان ادویه آشپزخانه استفاده میشود ، طعم گرم و معطر دارد. در سنت غربی ، خواص روغن زنجبیل درمان کننده بسیاری از بیماری ها بوده است که در زیر به آن میپردازیم  .

خواص روغن زنجبیل

خواص روغن زنجبیل

روغن زنجبیل یکی از روغن های ضروری با هزاران فایده برای سلامتی بدن انسان است . این روغن  دارای طبع گرم و خشک است و یک روغن تند و انرژی بخش بوده است . روغن زنجبیل از ریشه این گیاه با ترکیب با روغن حامل به دست میاید . روغن زنجبیل خواص بسیاری دارد که برای سلامتی بدن  بسیار مفید بوده است . بخشی از خواص شاخص این روغن بر سلامتی بدن شامل سلامت پوست و مو ، کاهش حالت تهوع و استفراغ . استرس و نیز تسکین دردهای مفصلی و ماهیچه‌ نیز بوده است .

خواص روغن زنجبیل بر التهاب بدن

التهاب بخشی از مکانیسم دفاعی بدن بوده و در روند بهبودی بدن نقش مستقیم و ثابتی دارد . هنگامی که بدن یک ماده یا موکول ناشناس را در بدن تماشا میکند شروع  به جنگیدن با این عامل کرده تا از دچار شدن به بیماری تا حدودی جلوگیری کند . این واکنش میتواند منجر به بیماری های خود ایمنی شود که میتواند مدت زمان زیادی فرد را به بیماری دچار کند . کارشناسان معتقدند که التهاب ممکن است در طیف گسترده ای از بیماری های مزمن نقش داشته باشد .

مطابق برخی بررسی های انجام شده توسط  ویکی سرا یکی از آزمایش های علمی به این نتیجه رسیده که مهاجمان در شرایطی باعث ایجاد بیماری قلبی عروقی و نیز باعث تپش قلب میشود . ما به این نتیجه رسیده ایم که با استفاده ماده طبیعی بهتر میتوانیم جلو التهابات بدن را بگیریم . یکی از این مواد تاثیر گذار بر این بیماری روغن زنجبیل است . این روغن طبیعی دارای مقادیر بالایی مواد معدنی و  مولتی ویتامین میباشد که از پیشرفت التهاب بدن و بسیاری از بیماری ها جلوگیری میکند .

درمان چاقی (سلولیت ) با روغن زنجبیل

سلولیت یا چربی بدن در اثر تجمع چربی در زیر پوست به وجود میاید . برخی از زنان بیش مردان مستعد ابتلا به آن بودهاند . میزان سلولیت و میزان قابل توجه بودن میتواند بر اساس ژن ها ، درصد چربی بدن و سن شما متفاوت باشد . ضخامت پوست شما همچنین بر ظاهر سلولیت تأثیر میگذارد . افراد از هر نوع بدن و وزن میتوانند به سلولیت مبتلا شوند . توزیع چربی در زنان بیشتر از مردان مشاهده میشود . با افزایش سن و نازک شدن پوست و از بین رفتن قابلیت ارتجاعی ، سلولیت بیشتر دیده میشود .

ویکی سرا در بالا به صورت کامل برای شما شرح داد سلولیت چیست و این سلولیت ها نیز باعث ایجاد چاقی در افراد میشوند . طبق بررسی انجام شده توسط ویکی سرا بر روی مجلات علمی و تخصصی طب سنتی برای کاهش وزن و نیز درمان و از بین بردن سلولیت های بدن به روغن زنجبیل بر خورده ایم . این روغن طبیعی به خاطر داشتن مزایای درمانی و نیز خاصیت گرم بودن این ماده باعث حذف و تحلیل رفتن سولیت ها نیز میشود.

نحوه مصرف

برای تهیه این محلول ابتدا 2 قاشق چای خوری روغن زیتون با 2 قاشق چایی خوری روغن زنجبیل مخلوط کنید . ماده حاصله را به عنوان درمان کننده سلولیت بر روی بدن به صورت داور بر روی قسمت پوست که دچار سلولیت شده زده . بعد از گذشت 1 ساعت محل را با آن سرد بشویید تا از این طریق پوست دوباره محکم شود . مشاهده میکنید این ترکیب تا حدودی سلولیت بدن را دفع کرد و نیز چاقی را درمان میکنند.

خواص روغن زنجبیل بر کیست تخمدان

کیست تخمدان یا پلی کیستیک یکی از بیماری است که بخشی از خانم به این بیماری دچار شده اند . اصل این بیماری به علت عدم تعادل هورمونی بوده . در بدترین حالت میتواند مانع رسیدن بلوغ تخمک شود و مشکات را برای زندگی زنان ایجاد میکند . درصد این مشکل بسیار اندک بوده و کمتر و در موارد خاص پیش میاید . اما در بیشتر موارد این بیماری باعث بهم خوردن چرخه های عادت ماهیانه شده و به طور کل باعث ایجاد پریود نامنظم میشود . ویکی سرا با بررسی انجام داده بر روی دانش علمی متخصصان طب سنتی به این جمع بندی رسیده روغن طبیعی برای درمان این مشکل تا حدودی مفید هستند .

یکی از این روغن طبیعی روغن زنجبیل است . این روغن طبیعی دارای درصد بالایی مواد طبیعی و مولتی ویتامین میباشد که باعث درمان این بیماری تا حدودی میشود . با مصرف این روغن تا حدودی مشکلات مربوط به عادت ماهیانه بهبود پیدا میکند و نیز دوره آن منظم میشود .

 نحوه مصرف

نحوه استفاده به این صورت است که 2 قطره از روغن زنجبیل را در کف دست خورد ریخته و زیر ناف خود را با این روغن چرب کرده و ماساژ دهید . بعد از جذب شدن به دور آن پارچه ای بسته و محل را گرم نگاه دارید .  مشاهده میکنید تا حدودی مشکل شما بر طرف شده است . درد پریود شما کاهش پیدا کرده و این دوران به روال عادی خود برگشته است .

خواص روغن زنجبیل بر درد عضلانی

دردهای عضلانی ( Muscle pain ) بسیار شایع بوده . تقریباً هر کس در برخی مواقع درد عضلات خود احساس ناراحتی کرده است . از آنجا که تقریباً در تمام قسمت های بدن بافت عضلانی وجود دارد . این نوع درد را میتوان به طور عملی در هر جایی احساس شود . با این حال ، هیچ دلیل واحدی برای دردهای عضلانی وجود ندارد . اغلب اوقات ، افرادی که دچار درد عضلانی میشوند به راحتی میتوانند علت آن را بدانند . بسیاری از موارد درد های عضلانی ناشی از استرس ، تنش یا فعالیت بدنی بیش از حد به وجود میاید .

طبق بررسی اجمالی ویکی سرا بر روغن برای درمان مشکلات عضلانی به یک نگه بر خورده ایم . این نکته این بوده که روغن طبیعی توانایی کاهش دادن درد عضلانی را تا حدودی دارند . یکی از این روغن طبیعی برای درمان این مشکل روغن زنجبیل است .

روغن زنجبیل، خاصیت ضد التهاب دارد که تا حدودی باعث کاهش درد و التهاب موضعی میشود . در طب سنتی از این روغن برای درمان بیماریها از قبیل آرتروز ، دردهای عضلانی، سردرد، میگرن ، روماتیسم و همچنین بیماری های التهاب ای مورد استفاده قرار می گیرند .

درمان بواسیر با روغن زنجبیل

بواسیر (هموروئید) که به آن شمع نیز گفته میشود، رگها متورم در مقعد و پایین راست روده شما هستند ، شبیه رگ های واریس . بواسیر میتواند در داخل راست روده (بواسیر داخلی) یا زیر پوست اطراف مقعد (بواسیر خارجی ) ایجاد شود . تقریباً از هر چهار بزرگسال سه نفر گاه به گاه دچار بواسیر میشوند . بواسیر دلایل مختلفی دارد . اما اغلب علت آن ناشناخته است . خوشبختانه گزینه های موثری برای درمان بواسیر وجود دارد . بسیاری از افراد با درمان های خانگی و تغییر سبک زندگی این درد را تا حدودی تسکین میدهند .

طبق بررسی اجمالی ویکی سرا بر روی درمان طبیعی و خانگی به روغن زنجبیل برخورد کرده ایم . روغن زنجبیل دارای خاصیت ضد التهاب ای بوده . این خاصیت می تواند التهاب ناشی از هموروئید یا بواسیر را تا حدودی کاهش دهد . این روغن دارای خاصیت ضد درد و نیز مواد معدنی بالایی بوده است که از این طریق تا حدودی درد ناشی از بواسیر که در بعضی از مواقع زندگی افراد را مختل می کند را کاهش دهد .

خواص روغن زنجبیل بر سرما خوردگی

خواص روغن زنجبیل بر سرما خوردگی

سرماخوردگی عفونت ویروسی بینی و گلو (دستگاه تنفسی فوقانی) است . بسیاری از انواع ویروس ها میتوانند باعث سرماخوردگی شوند . کودکان زیر 6 سال بیشتر در معرض خطر سرماخوردگی هستند . اما بزرگسالان سالم ممکن است سالانه 1 الی 2 بار به سرماخوردگی دچار شوند . بیشتر افراد در طی یک هفته یا 10 روز از سرماخوردگی بهبود مییابند . علائم ممکن است در افرادی که سیگار میکشند طولانی تر باشد.

ویکی سرا طبق بررسی خود  بر روی مجلات مدیکال برای درمان سرما خوردگی به شما روغن گیاهی را معرفی میکند . یکی از این روغن گیاهی در درمان سرما خوردگی زنجبیل است . روغن زنجبیل دارای مقادیر بالایی مواد معدنی و ویتامین بوده که تا حدودی درمان کننده بیماری های تنفسی از جمله سرفه ، سرماخوردگی و آنفلونزا میباشد . مطالعات نشان میدهد که روغن زنجبیل میتواند برای درمان آسم و برونشیت حاد را نیز تا حدودی مفید باشد .

نحوه مصرف

  • 2 قطره از روغن زنجبیل در یک قابلمه که آب آن جوش آمده و ولرم شده بریزید و سپس بر روی سر خود پارچه یا حوله را قرار داده و بخور بگیرید .
  • از دستگاه بخور استفاده کنید و همین 2 قطره در دستگاه بخور بریزید و اجازه دهید تا صبح در اتاق روشن بماند تا محل زا از ویروس پاکسازی کند .

تاثیرات روغن زنجبیل بر قلب

تاثیرات روغن زنجبیل بر قلب

قلب در طول زندگی هر فرد به تعداد بار زیادی میتپد و میلیون ها گالن خون را به هر قسمت از بدن پخش میکند . این جریان ثابت اکسیژن ، سوخت ، هورمون ها ، سایر ترکیبات و تعداد زیادی سلول ضروری را به همراه دارد . همچنین مواد زائد متابولیسم را دور میزند .

در بعضی از افراد درصد بالایی رادیکال آزاد باعث مشکلات شایعی برای قلب میشود و نیز میتواند خطر مرگ و نیز بیماری را برای افراد افزایش دهد .

ویکی سرا ما مطالعات خود بر روی مجلات علمی و پزشکی به این نتیجه رسیده که روغن زنجبیل میتواند با رادیکال آزاد که قادر میباشد به بدن خطرات جبران ناپذیری را بزند مبارزه میکند . روغن زنجبیل دارای مقادیر بالایی ویتامین و مواد معدنی میباشد که تاثیر شاخص را بر عملکرد قلب و نیز سلامت قلب داشته و سلامت قلب را بیمه میکند.

در کنار استفاده از این روغن گیاهی از چند نکته نیز نباید غافل شد داشتن یک رژیم غذایی درست و نیز ورزش کردن ، مصرف مولتی ویتامین و نیز استفاده نکردن از دخانیات میتواند تا حدودی خطر بیماری قلبی را کاهش دهد .

خواص روغن زنجبیل بر یبوست

یبوست زمانی اتفاق میافتد که حرکات روده کمتر شود و دفع مدفوع به مشکل روبرو میشود . این اتفاق اغلب به دلیل تغییر در رژیم غذایی یا برنامه روزمره یا به دلیل مصرف ناکافی فیبر رخ میدهد . اگر درد شدید ، خون در مدفوع یا یبوست دارید که بیش از سه هفته طول کشیده ، باید با پزشک خود تماس بگیرید . اگر اجابت مزاج کمتر از 3 بار در هفته باشد برای افراد مشکلاتی را ایجاد میکند .  با این حال ، هر چند وقت یکبار رفتن به طور گسترده ای از فردی به فرد دیگر متفاوت است . بعضی از افراد چندین بار در روز اجابت مزاج دارند در حالی که دیگران فقط یک تا دو بار در هفته این حرکات را انجام میدهند .

طبق بررسی انجام شده توسط تیم تحقیقاتی ویکی سرا به این نتیجه رسیده ایم که با روغن طبیعی نیز میتوانند این مشکل را درمان کرد . یکی از روغن موثر بر درمان یبوست زنجبیل است . زنجبیل دارای مقادیر بالایی فیبر و مواد معدنی و ویتامین میباشد که از نفخ معده نیز جلوگیری میکند . روغن زنجبیل باعث حرکت بهتر روده ها شده و از این طریق یبوست را تا حدودی درمان میکند .

درمان استرس با زنجبیل

استرس بر همه ما تأثیر میگذارد . ممکن است در اوقات شلوغی در محل کار ، هنگام مدیریت امور مالی یا کنار آمدن با یک رابطه چالش برانگیز ، علائم استرس را مشاهده کنید . استرس همه جا است . استرس زیاد میتواند شما از نظر روحی و جسمی بیمار کند . اولین قدم برای کنترل استرس ، شناختن علائم استرس است .

تشخیص علائم استرس ممکن است دشوارتر از آن باشد که فکر میکنید . بیشتر ما آنقدر عادت داریم که دچار استرس شویم ، تا زمانی که در نقطه شکست قرار نگیریم اغلب نمیدانیم که استرس داریم.

ویکی سرا طبق برسی خود بر روی مطالب ارائه شده برای درمان استرس به این نتیجه رسیده که روغن گیاهی نیز میتواند تا حدودی استرس را کنترل کنند . یکی از روغن طبیعی موثر بر درمان استرس زنجبیل است . روغن زنجبیل دارای مقادیر مواد معدنی میباشد که حجم استرس افراد را تا حدودی کاسته و باعث بهبودی حال اشخاص میشود .

نحوه مصرف

درمان استرس با زنجبیل
  • در زمانی که دچار استرس شده اید مقدار 2 قطره روغن زنجبیل بر روی هر شقیقه خود ریخته و سر خود را ماساژ دهید و در جایی استراحت کنید . بعد از گذشت مدتی حس میکنید حال عمومی شما تا حدودی بهتر شده و کاهش سطح استرس مشاهده میکنید .
  • 2 قطره از روغن زنجبیل را درون دستگاه بخور بریزید و یا آن را به آب حمام خود اضافه نمایید . رایحه زنجبیل باعث فعال شدن سروتونین می شود و همین امر باعث کاهش استرس ، هیجان و نیز باعث درمان افسردگی تا حدودی می شود .

تاثیرات روغن زنجبیل بر سرطان

سرطان یک اصطلاح چتر است که باعث رشد غیر طبیعی سلول ها میشود و فرد را میتواند به خود درگیر کند . سرطان یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در جهان است .

سرطان ها به ناحیه ای که در آن شروع میشود و نوع سلولی که ساخته میشوند . بخشی از سرطان که به مقادیر بالایی در بین افراد دیده میشود شامل :

سرطان روده ، سرطان رحم  که اندام افراد را درگیر کرده و با تشخیص به موقع میتواند از پیشرفت آن جلوگیری کرد .

سرطان سینه که در بافت های پیوندی سینه را درگیر کرده و تشخیص ندادن به موقع میتواند منجر به تخلیه سینه شود .

 سرطان خون که میتواند سلول بدن را درگیر کرده و باعث ایجاد مشکلاتی برای فرد شود .

سرطان ریه که بر تارهای صوتی فرد تاثیر گذاشته و در موارد ای که فرد در صحبت کردن به مشکل میخورد .

طبق تحقیقات میدانی بخش سلامت ویکی سرا بر آزمایشات و مطالعات پزشکان طب سنتی به این نتیجه رسیده روغن طبیعی نیز تا حدودی از روند بیماری می توانند جلوگیری کنند . یکی از این روغن طبیعی موثر بر سرطان زنجبیل است . روغن زنجبیل، ترپنوئید میباشد که این ماده قادر بوده تا حدودی موجب نابودی سلول های سرطانی شود . همچنین روغن زنجبیل به دلیل داشتن مقادیر بالای آنتی اکسیدان و گینجرول میتواند از انواع آسیب های سلولی جلوگیری کرده و علاوه بر آن با رادیکال های آزاد بدن مبارزه میکند . زنجبیل می تواند خطر ابتلا به سرطان و تومور را تا حدودی کاهش دهد .

جلوگیری از پیشرفت سرطان با روغن زنجبیل

خواص روغن زنجبیل بر کلسترول خون

کلسترول نوعی لیپیدی است . این ماده مومی مانند چربی میباشد که کبد شما به طور طبیعی تولید میکند . برای تشکیل غشای سلولی ، برخی هورمون ها و ویتامین D حیاتی است . کلسترول در آب حل نمی شود ، بنابراین نمی تواند به تنهایی از طریق خون شما عبور کند . برای کمک به انتقال کلسترول ، کبد شما لیپوپروتئین تولید می کند . لیپوپروتئین ها ذرات ای هستند که از چربی و پروتئین ساخته میشوند . آنها کلسترول و تری گلیسیرید (نوع دیگری از لیپید ) را از طریق جریان خون شما حمل میکنند .

کلسترول از مواد طبیعی است که در بدن ساخته میشوند . مقادیر عمده این ماده ( 75% ) توسط کبد و میزان کمتری از آن ( 25% ) از طریق مواد غذایی وارد بدن میشود . اگرچه افزایش بیش از حد کلسترول برای بدن مضر است اما وجود به اندازه کلسترول نقش مهمی در حفظ غشای سلولی و ساخت هورمون ها ایفا میکند و نیز از کلسترول بالا و سکته مغزی تا حدودی جلوگیری میکنند .

ویکی سرا طبق تحقیقات خود بر روی مجلات پزشکی به این نتیجه بخش زیادی از پزشکان با قرص حد کلسترول خون را در سطح پایین نگاه میدارند . یکی از قرص پر مصرف برای کنترل چربی خون آتورواستاتین است .

ولی به شما پیشنهاد میکنیم قبل از این که به چربی خون بالا دچار شوید و یا بخواهید آن را درسطح پایینی نگاه داریم  از روغن طبیعی میتوانیم استفاده کنیم . یکی از این روغن طبیعی روغن زنجبیل است . روغن زنجبیل میتواند چربی خون را پایین آورد و همچنین با تنظیم سطح کلسترول خون و قند خون و کاهش فشار خون بالا از لخته شدن خون و گرفتگی رگها پیش گیری نماید که این کار باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی میشود .

کاهش کلسترول بالا با روغن زنجبیل

عوارض روغن زنجبیل 

روغن زنجبیل یک روغن گیاهی با فواید متنوعی میباشد ولی از عوارض آن نیز نمیتوان بی توجه گذر کرد . در زیر میخواهیم به صورت کلی به شرح عوارض این روغن بر سلامتی افراد بپردازیم .

عوارض روغن زنجبیل بر بارداری

عوارض روغن زنجبیل در زنان باردار در افراد مختلف به نوع ها مختلفی خود را نمایان میکند . بهتر است در دوران بارداری به هیچ وجه از این روغن استفاده نشود تا برای مادر و جنین خطراتی را به دنبال نداشته باشد .

آلرژی و حساسیت

یکی از عوارض روغن زنجبیل حساسیت است . در مصرف این روغن زیاده روی نکنید زیرا میتواند در افراد مختلف علائم مختلفی از خود نشان دهد.  این علائم شامل سوزش خفیف پوست، اسهال و سوزش دهان و نیز تورم لب و صورت میتواند خود را نشان دهد .

عوارض روغن زنجبیل بر بدن

مصرف بیش از حد از روغن زنجبیل ممکن است باعث ایجاد اختلالات خونریزی ، افزایش فشار خون، پایین آمدن سطح قند خون، مشکلات دستگاه گوارش و التهاب و تورم موضعی برای افراد شود پس برای دچار نشدن به عوارض روغن زنجبیل نسبت به مقدار مصرفی دقت کنید .

عوارض روغن زنجبیل بر کودکان 

روغن زنجبیل در نوزادان و کودکان ممکن است باعث مسمومیت شود که با علائمی مانند حالت تهوع، گرفتگی معده و سردرد بروز می کند، به همین دلیل بهتر است از آن برای نوزادان و کودکان خودداری کنید.

عوارض روغن زنجبیل بر گوارش 

مصرف بیش از حد روغن زنجبیل می تواند برای افراد مشکلات گوارشی را به همراه داشته باشد . یکی از عوارض روغن زنجبیل بر دستگاه گوارش ایجاد اسهال برای افراد بوده است .پس بهتر در مصرف آن حد اعتدال را نگاه داریم .

نتیجه گیری

زنجبیل یکی از روغن بسیار نام آشنا در صنایع دارویی و غذایی است که هم از بابت عطر و طعم مثال زدنی و هم از بابت خاصیت های دارویی بی شمار در جهان مشهور است . توصیف اثرات دارویی این روغن گیاهی در مقالات توضیح ارائه شد و متوجه شدید این روغن خاصیت درمانی خاصی دارد . روغن زنجبیل خواص درمانی و نیز سلامتی زیادی داشته و درمان کننده بخش زیادی از امراض انسانی است . بهتر است با مشورت پزشک خود از این ماده معجزه انگیز در زندگی خود حتما استفاده کنیم . تنها نکته در این موضوع است که در مصرف روغن زنجبیل حد اعتدال را حفظ کنید تا به عوارض آن دچار نشویم .


نکته مهم : مطالب سایت ویکی سرا از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی دارد . به همین سبب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

5/5 - (1 امتیاز)

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !