روغن زنبق و هرآنچه باید درباره خواص و مضرات آن بدانید

نام : Iridodictyum / زنبق 
خاصیت درمانی : التیام زخم و سوختگی / تصفیه کننده کبد / جوان سازی پوست / درمان آفت دهان / درمان التهاب ریه / درمان سرفه و سرما خوردگی / رفع بوی بد دهان / رفع جوش و آکنه / کاهش تب
خانواده : نعناعیان
اندام دارویی : ریشه
مزاج / طبع : گرم خشک (صفراوی )

روغن زنبق یکی از هزاران روغن فوق العاده در صنعت طب سنتی بوده است . روغن سوسن آزاد دارای ویتامین و مواد معدنی متفاوتی نیز میباشند که برای بدن بسیار مفید و پر کاربرد بوده است . یونانیان و رومیان باستان از عنبیه به عنوان اسانس درمانی در زندگی خود استفاده میکردند و تاثیرات فوق العاده آن را بر بدن خود مشاهده میکردند . مصریان باستان از روغن زنبق را به عنوان نمادی از قدرت و شکوه یاد میکردند . نام های دیگر روغن زنبق علیسا، راسین ، دود پری، سوسن آزاد ، بیخ بنفشه ، ایرسا ، عنبیه بوده است .

روغن زنبق هنوز یک ماده فوق العاده محبوب در بین مردم است ، از خواص و فواید منحصر به فرد این روغن میتوان بر خاصیت ادرارآور ، ضد افسردگی ، ضد التهاب ، قابض ، ضد باکتری ، ضد سرطان ، ضد قارچ ، ضد عفونی کننده ، تسکین دهنده درد ، کلاژن سازی پوست و دیگر موارد میتوان نام برد . در ادامه به تشریح خواص روغن زنبق بر بدن میپردازیم .

نحوه فرآوری روغن عنبیه

بعد از خشک شدن کامل عنبیه ، ریشه ها نرم و تمیز جدا میشوند و گیاه کاملا آسیاب میشود تا صورت پودر در آید . بعد از آن با عملیات تقطیر روغن سوسن آزاد فرآوری میشود . رنگ این روغن درمانی زرد کم رنگ با رایحه ای شیرین است .

خواص روغن زنبق

از روغن زنبق در دوران ویکتوریا به خاطر عطر خاص اش در تولید لوازم آرایشی استفاده میشد . این رایحه توضیح می دهد که چرا مردم از زمان قدیم عنبیه را به عنوان پودر آرایشی قبول داشتند و از آن نیز استفاده میکردند . از خواص درمانی و تاثیرات فوق العاده این روغن بر روی پوست نمیتوان غافل شد . در ادامه ویکی سرا به تشریح این روغن جادویی بر زندگی و تاثیر آن بر بیماری ها به صورت جزء به جزء میپردازید :

خواص روغن عنبیه بر پوست

تاثیر روغن زنبق بر پوست

سلامت و درخشان بودن پوست برای ما جزء اصول مهم سلامتی بوده است . تجمع مواد زائد در بدن سیستم ایمنی ما را ضعیف کرده و از این رو نیز زیبایی پوست صورت را کاهش میدهد . بسیاری از افراد برای داشتن پوست سالم و زیبا به دنبال کرم ها و داروهای متفاوتی نیز بوده اند .

بهتر است بدانید طب سنتی برای درمان بیماری پوستی روغن سوسن آزاد که یکی از این گیاهان روغنی معروف در این زمینه است را در اختیار ما قرار داده . این روغن دارای خاصیت تصفیه کنندگی و نیز پاک کنندگی ، سم زدایی بوده است . استفاده از روغن عنبیه به پاکسازی پوست و دفع سموم کمک می کند و به پوست شما اجازه می دهد تا آزادانه نفس بکشد ، با استفاده از این روغن گیاهی شما میتوانید پوست سالم و زیباتر داشته باشید .

نقل قول :

از حضرت رسول صلّى اللّه عليه وآله وسلّم منقول است که هیچ چیز برای بدن ، بهتر از روغن زنبق نیست .

حضرت رسول صلّى اللّه عليه وآله وسلّم منقول است كه در روغن زنبق منافع بسيار هست و آن شفاى هفتاد درد هست .

از حضرت اميرالمؤمنين عليه السلام منقول است كه برخود بماليد روغن بان ، كه آن امان است از هر دردى ، و پيغمبر آنرا استعمال ميفرمودند.

تاثیر روغن زنبق بر زخم

تمام افراد جامعه در طول زندگی خود ممکن است به خارش و سوزش در سطح پوست دچار شده باشند . یکی از این مواد فوق العاده در التیام و کاهش درد ناشی از زخم روغن زنبق بوده است . خواص آنتی اکسیدان قوی موجود در این روغن تاثیر خاصی بر بدن به جای میگذارد و همچنین ترکیب این ماده با عسل نیز زخم را سریع بهبود میبخشد .

درمان سوختگی پوست با زنبق

همه ما ممکن است در تابستان دچار سوختگی در سطح پوست خود شویم . این التهاب در مواقعی باعث قرمزی ، سوزش زیادی در سطح پوست نیز میشود . بسیاری از افراد برای فرار کردن از این درد آزار دهنده به دنبال درمان های گیاهی میروند .

یکی از خاص ترین این درمان برای کاهش التهاب پوستی روغن زنبق بوده است . این روغن گیاهی پوست را آرام کرده و سوزش و خارش را در سطح پوست کاهش میدهند . سلولهای گیاهی فعال در روغن سوسن آزاد باعث تجدید اپیدرم می شود .

خواص روغن زنبق بر استرس

تاثیر روغن سوسن آزاد بر استرس

استرس یک احساس طبیعی که به علت اتفاق و رویدادهای خاص در بدن ایجاد میشود . اگر افراد این حالت را مدیریت نکنند میتواند ، استرس به یک بیماری مزمن تبدیل شود . برای جلوگیری و نیز کاهش استرس خود میتوانیم از گیاهان دارویی نیز استفاده کنیم . یکی از این مواد طبیعی در کنترل استرس و اضطراب روغن زنبق بوده است .

روغن زنبق که دارای رایحه درمانی فوق العاده ای بوده است . این ترکیب باعث آزاد سازی و آرامش ذهن نیز میشود . روغن سوسن آزاد اضطراب ، استرس ، افسردگی و خستگی روحی را تا حدودی درمان می کند و بر روحیه تأثیرات مثبت به جای میگذارد .

نحوه مصرف

سه تا پنج قطره از روغن زنبق را در فضا استراحت خود پخش کنید . این ماده باعث جذب استرس و حالت بدن روحی نیز میشود و حالت استیبل و آرامش خاصی را برای افراد ایجاد میکند . روغن زنبق دارای منبع قوی از مواد معدنی برای تصفیه و محافظت بدن بوده است و به پاکسازی فضای شما از ارتعاشات منفی کمک می کند . بعد از استفاده از این ماده حال بهتری را تجربه میکنید .

خواص روغن زنبق بر بیماری پوستی

بیماری پوستی مانند آگزما و پسوریازیس باعث ایجاد التهاب در بستر پوست نیز میشوند . بسیاری از ترکیبات درمانی در گیاهان و روغن گیاهی وجود دارند که قادر اند التهاب پوستی را تا حدودی کاهش دهند .

روغن عنبیه یکی از این گیاهان بوده است . این روغن دارای خاصیت آنتی باکتری و ضد میکروبی قوی نیز میباشد که نه تنها باکتری ها را از بین می برد ، بلکه از رشد آنها نیز جلوگیری می کند . روغن عنبیه برای استفاده موضعی ایده آل باشد ، زیرا اپیدرم را التیام می بخشد و از پوست در برابر بیماری های مختلف از قبیل آکنه ، اگزما و پسوریازیس مراقبت میکند .

فواید روغن عنبیه بر درد

ممکن است به علل مختلف در بدن در سالیان متوالی درد و التهاب بی شماری را تجربه کرده باشید . یکی از هزاران روغن گیاهی در درمان التهاب و نیز درد بدن روغن زنبق بوده است . این روغن دارای خاصیت ضد درد و نیز مسکن قوی بوده است . ایریدین موجود در ساختار روغن عنبیه این ماده را به یک مسکن کننده قوی در برابر درد تبدیل کرده است .

یکی دیگر از خواص این روغن ایجاد بی حسی در برابر التهاب ها بوده است . با استفاده از این ماده فوق العاده متوجه میشوید تا حدودی درد بدن شما نیز کاهش پیدا کرده است .

درمان چین چروک پوست

داشتن پوستی صاف و بدون خطوط برای بیشتر خانم یک اصل مهم بوده است . بانوان برای رسیدن به پوستی زیبا به دنبال درمان های ارگانیک هستند . روغن زنبق یکی از روغن طبیعی پر کاربرد در صنعت سلامت پوست است که میتوان از آن برای درمان و نیز رفع چین و چروک پوست استفاده کرد .

اگر از پیر شدن پوست نگرانی هستید روغن عنبیه خاص ترین محصولی بوده است که میتواند این روند را به تعویق بیندازد . با افزایش سن ، پوست شما اغلب کدر و کم رنگ به نظر می رسد . خواص سم زدایی اسانس روغن عنبیه باعث سفت شدن اپیدرم و تغییر رنگ چهره می شود ، خطوط ظریف و چین و چروک ها را کاهش میدهد و پوست شما جوانی و زیبایی خود را بازیابی میکند .

تاثیر زنبق بر التهاب بدن

تاثیر روغن بنفشه بر التهاب بدن

التهاب انقباض های در بستر پوست بدن میباشد که با درد همراه است . افراد در زمان مواجه شدن با التهاب ها از انجام کار روزمره خود تا حدودی باز میمانند . ویکی سرا دریافته یکی از این روغن ها برای درمان و نیز رفع التهاب بدن روغن زنبق بوده است .

خاصیت ضد انقباض موجود در ساختار این روغن تا حدودی از التهاب بدن جلوگیری میکند . فلاونوئیدهای موجود در ساختار این روغن باعث بهبودی درد بدن شده و نیز میتوان از آن برای کاهش درد بعد از جراحات جزئی نیز استفاده کرد و تاثیر فوق العاده آن را مشاهده کرد .

درمان بیماری دندان

ممکن است احساس کنید دندان هایتان زرد شده و به دنبال راه درمان هستید . برای کاهش این حالت آزاد دهنده میتوانید از روغن گیاهی کمک بگیرید . روغن زنبق یکی از معرف ترین روغن ها در طب اسلامی بوده است که قادر است تا حدودی زردی و سیاهی مینای دندان را از بین ببرد .

تنها کافی است ریشه خشک زنبق را به صورت پودر در بیاورید و چند روز دندان خود را با آن بشورید . مشاهده میکنید لک و سیاهی دندانها برطرف شده و نیز دهان شما خوشبو شده است .

خواص آنتی باکتریال

روغن زنبق همانند سایر روغن های دارویی داری خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ بوده و مصرف مداوم آن پوست و مو را زیبا کرده و از ابتلا به انواع بیماری های پوستی و قارچی جلوگیری میکند .

عوارض روغن زنبق

استفاده از این گیاه داروی برای مادر باردار بسیار خطرناک میباشد و به هیچ وجه در کل دوران بارداری و شیر دهی از این ماده استفاده نکند ، زیرا ممکن است برای سلامت جنین و مادر خطرناک باشد .

اگر بیماری زمینه دارید و از دارو استفاده می کنید به هیچ وجه از زنبق استفاده نکنید . این گیاه امکان دارد مشکلات مختلفی از قبیل درد معده ، استفراغ و اسهال خونی و را برای شما ایجاد کند .

استفاده از روغن این گیاه به عنوان لوسیون ممکن است در افرادی ایجاد حساسیت و خارش پوست را به همراه داشته باشد . در مصرف آن دقت لازم را کنید و قبل از مصرف کلی آن را در قسمت کوچکی از پوست تست کنید .


نکته مهم : مطالب سایت ویکی سرا از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی دارد . به همین سبب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

5/5 - (4 امتیاز)

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !