روغن آرنیکا و فواید آن

روغن آرنیکا یک گیاه روغنی گلدار است و عمدتا بومی که در بسیاری از مناطق سردسیر و مانند سیبری و اروپای شرقی رشد میکند . گاهی اوقات به نام های گل مروارید کوه ، روغن ارنیکا مونتانا ، تنباکو کوهی ، لانه پلنگی نیز نامیده میشود ، زیرا شکوفه های زرد نارنجی این گل روغنی شبیه به گل همیشه بهار است . قرن ها است که از آرنیکا به عنوان درمان هومیوپاتی یا ( طب سنتی ) استفاده میشود . از خواص روغن ارنیکا می توان برای درمان بسیاری از بیماری جوامع بشر استفاده نمود .

عوارض این روغن گیاهی نیز کم نیست و نباید از آن به آسانی عبور کرد . عصاره روغن ارنیکا برای بلعیدن سمی است . اما وقتی آرنیکا رقیق یا به صورت موضعی استفاده شود . ممکن است به درمان طیف  وسیعی بیماری ها بیانجامد . بیشتر آنچه ما در مورد چگونگی  بهبود روغن موی آرنیکا می دانیم حکایت به خواص آن دارد . در مطالعه ادامه در بخش سلامت ویکی سرا میخواهیم بدانیم که استفاده از  روغن آرنیکا برای ما چه افرادی دارای خواص میباشد و برای چه افرادی دارای عوارض می باشد .

روغن آرنیکا و خواص آن

روغن گیاه آرنیکا از اصلی ترین خواص آن میتوان به  دارا بودن خواص ضد التهابی و ضد باکتری آن اشاره نمود . برخی تحقیقات بخش سلامت ویکی سرا به نقل از منابع معتبر تایید کرده اند که روغن گیاهی ارنیکا میتواند درد و نیز زمان بهبود پیدا کردن کبودی پوست را کاهش دهد . روغن آرنیکا قادر است التهاب را تا حد قابل توجه کاهش دهد . درعین حال میتواند اغلب قارچ ها و  باکتری های موجود در پوست سر را نیز تا حدودی نابود کند . این روغن گیاهی بر سلامت بدن بسیار موثر و مفید و کاربردی میباشد .

سم شناسی :

روغن آرنیکا به لحاظ ساختاری ، سمی میباشد و در کنار خواص مفید آن میبایست با دقت نظر بیشتری نسبت به مصرف موضعی آن اقدام نمود .

 روغن آرنیکا

فواید روغن آرنیکا بر رشد مو

رشته های موی که بر روی سر خود مشاهده میکنید بیشتر مجموعه سلول های مرده هستند . شما میتوانید زندگی را به موهای خود باز گردانید با تقویت پروتئین ها رشته های مو خود را تقویت کنید ، همچنین با استفاده از این ماده روغنی سلامت مو را بازیابی می کند . کاربرد موضعی روغن ارنیکا تا حدودی میتواند سموم و سایر باقی مانده های پوست سر شما را که میتواند فولیکول های مو را مسدود کند پاک کند . همچنین ممکن است التهابی که باعث خارش و تحریک شده و منجر به ریزش مو میشود را کاهش دهد . از این رو مشاهده میکنید با استفاده از این روغن آرنیکا موهای از دست رفته شما تا حدودی در حال بازیابی به حالت اولیه خود میباشد .

روغن آرنیکا برای ریزش مو

خواص روغن آرنیکا بر آرتروز

آتروز التهاب مفاصل است ، این بیماری میتواند یک مفصل یا چند مفصل را تحت تأثیر قرار دهد . بیش از 100 نوع مختلف آرتروز وجود دارد . با علل و روش های مختلف درمان متفاوت است . دو نوع متداول ، آرتروز (OA) و آرتریت روماتوئید (RA) هستند . علائم آرتروز معمولاً با گذشت زمان بروز می کند ، اما ممکن است به طور ناگهانی نیز ظاهر شود . آرتروز معمولاً در بزرگسالان بالای 65 سال دیده میشود .

اما در کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان نیز ممکن است به این درد دچار شوند . آرتروز در زنان بیشتر از مردان و در افرادی است به دلیل کبود مقادیر بالایی ویتامین و املاح معدنی در بدن خانم ها . اگر برای درمان آرتروز خود می خواهید از روغن گیاهی استفاده کنید ، حوزه سلامت ویکی سرا به شما روغن ژل آرنیکا را پیشنهاد می کند . روغن آرنیکا که توسط متخصصان به صورت ژلی در میاید و میتواند تا حدودی درد آرتروز را کاهش دهد .

خواص روغن آرنیکا بر آرتروز

اثرات روغن ارنیکا بر درد بعد از جراحی

منشأ بسیاری از موارد درد مزمن در یک دوره درد حاد میشود . این امر به ویژه در مورد درد مزمن بعد از جراحی بیشتر صدق میکند . درد حاد مانند محل برش جراحی ، یک سری واکنش های عصبی ، شیمیایی را در محل دچار جراحت به وسیله تیغ جراحی بوده ممکن است به وجود آید . همچنین باعث ایجاد یک آبشار از تغییرات از قبیل حساسیت در سیستم عصبی مرکزی میشود . این حالت آلرژی احتمالاً نمایانگر یک مکانیسم در برابر درد است .

 

استفاده از داروهای تجویز شده از سمت جراح اجازه می دهد تا درد و کبودی التیام یابد . طبق تحقیقات علمی پزشکی ویکی سرا  به نقل از منابع رسمی و علمی نتایج نشان میدهد که با استفاده از روغن آرنیکا میتوان تا حدودی این درد مزمن را آرام کرد . روغن آرنیکا را به صورت موضعی با مشورت پزشک خود استفاده کنید . این روغن آرنیکا دارای خاصیت ضد التهابی میباشد که میتواند به مقدار قابل توجه درد را آرام کند .

درمان درد بعد از جراحی

 

خواص روغن آرنیکا بر درد مفاصل

درد عضلانی علل مختلفی دارند که شامل استفاده بیش از حد از عضله ، کم آبی بدن ، کشیدگی عضله یا به راحتی نگه داشتن موقعیت برای مدت طولانی میتواند باعث گرفتگی عضله شود . در بسیاری از موارد ، علت آن مشخص نیست . اگرچه بیشتر گرفتگی های عضلانی بی خطر هستند ، اما ممکن است برخی از آنها به یک بیماری پزشکی زمینه ای مربوط باشند . درد معمولاً هرچه بیشتر راه می روید بدتر میشود .

مقدار کمی استفاده از  پتاسیم ، کلسیم یا منیزیم در رژیم غذایی شما می تواند تا حدودی در بر طرف شدن گرفتگی عضلات کمک کند . بعد از بررسی اجمالی بر روی داروها و نیز تحقیقات علمی ویکی سرا به این نتیجه رسیده که با استفاده از روغن آرنیکا می توانید این درد را تا حدودی کاهش دهد . روغن آرنیکا دارای مقادیر بالایی ویتامین بوده که در درمان درد عضلات بسیار موثر است .

درمان کبودی با روغن آرنیکا

کبودی به تغییر رنگ پوست بدن گفته می شود که در اثر آسیب دیدگی یا پارگی در اثر رگ های خونی ایجاد میشود . بهبود سریع کبودی به روش طبیعی همیشه مطلوب تر میباشد . طبق مطالعات حوزه سلامت ویکی سرا یکی از داروهای طبیعی عالی برای کبودی ، روغن آرنیکا است .

با برنامه و دوز مصرفی مخصص روغن آرنیکا را دو بار در روز روی کبودی بمالید (به شرطی که ناحیه کبودی شکسته نباشد ) . مطالعه نشان داده در مجلات علمی حوزه سلامت استفاده موضعی از آرنیکا در کاهش کبودی موثرتر از غلظت خون را تا حدودی درمان می کند . روغن آرنیکا به علت داشتن مشتقات کافئین کبودی را تا حدودی کم کرده و پوست شما را به حالا اول باز میگرداند .

درمان کبودی با روغن آرنیکا

 

 اثرات روغن آرنیکا در درمان سندروم ( تونل کارپال )

روغن آرنیکا یک درمان طبیعی عالی برای سندروم تونل کارپال ، التهاب زیر مچ دست است . روغن آرنیکا به درد مرتبط با تونل کارپ (سندروم مچ دست ) کمک میکند . به طور ایده آل میتواند به بیماران مبتلا کمک کرده و از جراحی را تا حدودی به تعویق بیندارد . با این حال ، برای افرادی که تصمیم به جراحی دارند ، مطالعات علمی ویکی سرا بر گرفته شده از مجلات علمی و تخصصی نشان داده که آرنیکا می تواند درد را پس از جراحی آزاد سازی تونل کارپ تسکین دهد . با استفاده از روغن آرنیکا پس از دو هفته کاهش قابل توجهی درد را تا حدودی مشاهده میکنید . اثرات ضد التهابی قوی Arnica آن را به یک انتخاب هوشمندانه برای سندرم تونل کارپ تبدیل کرده است .

درمان سندروم تونل کارپال

خواص روغن آرنیکا بر التهابات بدن

در بسیاری از مقالات از روغن آرنیکا به عنوان یک روغن با خاصیت ضد التهابی نام برده میشود . روغن آرنیکا یک داروی قوی برای انواع آسیب های التهابی میباشد . اثرات مثبت استفاده موضعی از آرنیکا ثابت کرده است که در کاهش درد و آسیب عضلانی موثر است . بر اساس تحقیقات در حوزه سلامت ویکی سرا با استفاده از روغن آرنیکا درد و التهاب کاهش تا حدودی کاهش مییابد . روغن آرنیکا در طب سنتی برای درمان هماتوم (جمع شدن خون درد یک نقطه ) ، کوفتگی ، رگ به رگ شدن و بیماری های روماتیسمی و التهابات سطحی پوست استفاده میشود .

یکی از ترکیبات روغن آرنیکا که آن را به عنوان یک ضد التهاب قوی تبدیل میکند ، خاصیت باز کننده عروق است . این خاصیت از لخته شدن و نیز درد عضلانی جلوگیری می کند . روغن آرنیکا همچنین جریان گلبول های سفید خون را تحریک می کند و مفاصل و بافت کبود شده را تا حدودی پراکنده و سطح پوست را از کبودی پاک می کند .

خواص روغن آرنیکا بر التهابات بدن

خواص روغن آرنیکا بر رشد مو

خواص روغن آنیکا بسیار متنوع بوده است . یکی از خواص آرنیکا درمان طاسی سر است . برای درمان این مشکل به دنبال راه درمانی متفاوتی هستید ، ممکن است بخواهید روغن آرنیکا را به عنوان یک درمان طبیعی مو امتحان کنید . در حقیقت ، روغن آرنیکا یکی از بهترین روش های درمانی مخفی برای برگشت موهای از دست رفته و رشد مو میشود .

روش مصرف

روغن آرنیکا را بر روی سطح پوست سر خود بریزید و شروع به ماساژ منظم پوست سر کنید . با این روغن طبیعی میتوانید باعث تغذیه و نیز تقویت پوست سر شود . روغن آرنیکا باعث تحریک فولیکول های مو می شود و از این رو بستر پوست سر شروع به رشد موهای سالم و جدید می کند . همچنین میتوانید به دنبال استفاده از شامپوها ، نرم کننده ها و سایر محصولات مویی خود از روغن آرنیکا به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده موثر برای تقویت موهای خود استفاده کنید .

خواص روغن آرنیکا بر رشد موخواص روغن آرنیکا بر رشد مو

فواید روغن آرنیکا بر سفید مو

جلوگیری از سفید شدن مو یک مسئله بسیار مهم و دشوار است . زمان خاکستری و سفید شدن موهای شما تا حدودی به عوامل ژنتیکی و محیطی بستگی دارد . با این حال ، حفظ سلامت کلی مو و تقویت فولیکول های مو می تواند چرخه عمر رشته های مو را گسترش دهد .

با افزایش طول عمر تارهای مو با روغن آرنیکا ، می توان از خاکستری شدن زودتر موها تا حدودی جلوگیری کرد . طبق تحقیقات حوزه سلامت ویکی سرا بر روی مجلات پزشکی روغن آرنیکا طبیعی باعث تقویت فولیکول های مو می شود و از این رو تا حدودی از سفید شدن مو جلوگیری می کند .

فواید روغن آرنیکا بر سفید مو

فواید روغن ارنیکا برای مراقبت از پوست

استفاده موضعی روغن آرنیکا برای بیماری های التهابی مانند اگزما ، پسوریازیس ، آکنه روزاسه و حتی آکنه معمول طبق تحقیقات حوزه سلامت ویکی سرا برروی تحقیقات علمی پزشکان به این نتیجه رسیده ایم که روغن آرنیکا می تواند برای پوست بسیار موثر و مفید است . چربیهای اشباع نشده موجود در این روغن، همراه با تیمو هیدروکینون ، قادر به تسکین التهابات موجود در سطح پوست میباشد .

آنتی اکسیدان عناصر این روغن همچنین می توانید استرس اکسیداتیو  کاهش دهد . روغن آرنیکا کمک به جلوگیری از علائم پیری مانند چین و چروک و لکه در سطح پوست کمک شایانی میکند . بهتر است برای رسیدن به پاسخی بهتر از روغن ارنیکا زیر نظر پزشکان پوست از آن استفاده کنید .

مراقبت از پوست

کاهش علائم میگرن

میگرن میتواند باعث درد شدید ضربان دار یا احساس ضربان قلب ، معمولاً در یک طرف سر شود . اغلب با حالت تهوع ، استفراغ و حساسیت شدید به نور و صدا همراه است . حملات میگرن می تواند ساعتها تا روزها طول بکشد و درد می تواند آنقدر شدید باشد . برای برخی افراد ، یک علامت هشدار دهنده معروف به هاله قبل یا همراه با سردرد اتفاق میافتد . هاله میتواند شامل اختلالات بینایی ، مانند چشمک زدن لکه های نور یا کور ، یا سایر اختلالات ، همراه باشد.

برای این مشکل با تجویز پزشک در کنار داروهای خود میتوانید از روغن طبیعی استفاده کنید . طبق تحقیقات حوزه درمان ویکی سرا با روغن آرنیکا میتوانید تا حدودی درد میگرن خود را التیام

دهید .

نحوه مصرف

نحوه مصرف به این صورت است 2 قطره از آرنیکا را بر روی شقیقه ها یا پایه گردن خود بزنید و محل درد را ماساژ دهید . می تواند تا حدودی میگرن و سردرد را با روغن آرنیکا تسکین دهید . این روغن در درمان آروماتراپی (درمان طبیعی ) برای درمان بسیاری از سردرد ها می توان از آن استفاده کرد .

 هرگز بدون مراجعه و نیز تایید پزشک این روغن را استنشاق نکنید ، زیرا می تواند ایجاد آلرژی برای شما شود .

کاهش علائم میگرن

سلامت قلب و عروق

چربی های اشباع نشده و چند غیراشباع به عنوان چربی های خوب شناخته میشوند . می توانند به کاهش فشار خون و سطح کلسترول بدن تا حدودی کمک کنند . اسید اولئیک و اسید لینولئیک به ویژه برای کاهش التهاب و افزایش متابولیسم بدن بسیار موثر و مفید می باشد که درون روغن آرنیکا وجود دارد . طبق مطالعات بر روی مجلات سلامت ویکی سرا به این نتیجه رسیده می تواند خطر آترواسکلروز و دیگر بیماری قلبی را تا حدودی با مصرف آرنیکا کاهش دهید .

برای مواجه نشدن با عوارض روغن ارنیکا قبل از مصرف با پزشک خود نسبت به مقدار و دز مصرفی مشورت کنید .

سلامت قلب و عروق

تاثیرات روغن آرنیکا بر گردش خون

سیستم گردش خون بدن وظیفه ارسال خون ، اکسیژن و مواد مغذی به سراسر بدن را بر عهده دارد . هنگامی که جریان خون در قسمت خاصی از بدن شما کاهش مییابد ، ممکن است علائم گردش خون ضعیف را تجربه کنید . گردش خون ضعیف بیشتر در اندام های بدن مانند پاها و بازوها دیده میشود . چندین شرایط می تواند منجر به گردش خون ضعیف شود .

شایعترین علل شامل چاقی ، دیابت ، بیماریهای قلبی و مشکلات شریانی است . مهم است که علائم را دریابیم و از مواد طبیعی مشکلات در گردش خون را درمان کنیم . مطابق تحقیقات به عمل آمده بخش سلامت ویکی سرا روغن آرنیکا که میتوانند این مشکل را تا حدودی درمان کنند . ماهیت تحریک کننده روغن ارنیکا میتواند باعث کاهش انعقاد در سیستم قلبی عروقی گردش خون به شما کمک کند و نیز باعث تقویت گردش خون شود . از طرفی نیز از  لخته خون جلوگیری کند . ارنیکا می تواند انرژی را افزایش دهد و تا حدودی باعث بهبودی بدن شود .

خواص روغن آرنیکا بر گردش خون

تقویت سیستم ایمنی بدن

مطالعات حوزه سلامت ویکی سرا به ما نشان داده اند که روغن آرنیکا میتوانیم سیستم ایمنی بدن را مقاوم سازد . روغن آرنیکا طبیعی قادر است باعث تحریک سلول بدن شده و از این رو فعالیت بدن را افزایش میدهد . این روغن طبیعی مقادیر است سلول های سفید خون ، که اولین خط دفاع سیستم ایمنی بدن است را افزایش دهد . از این رو می تواند مقاومت سیستم ایمنی بدن در برابر باکتریایی و ویروسی را افزایش دهد . روغن ارنیکا قادر است با قوی کردن خط دفاعی بدن از دچار شدن به از انواع بیماری ها تا حدودی جلوگیری کند .

بهتر است برای رسیدن به نتیجه ای بهتر برای درمان بیماری مختلف زیر نظر پزشک از روغن ارنیکا  استفاده کنید تا دوز مصرفی را بدانید . 

تقویت سیستم ایمنی بدن

درمان درد ناشی از نیش حشرات

هنگامی که توسط حشرات مختلف در قسمت های از بدن دچار گاز گرفتگی می شوید درد زیادی را حس می کنید . طبق مطالعات تیم پزشکی ویکی سرا برروی روغن گیاهی دریافته ، روغن آرنیکا اثر سم حشرات را تا حدودی از بین برده و درد ناشی از آن را تسکین می دهد . برای کاهش التهاب و درد ناشی از نیش حشرات این روغن را با روغن حامل شامل ( روغن چوب صندل ، روغن گلاب ، روغن شمعدانی ، روغن نرولی یا همان روغن بهار نارنج ) مخلوط کنید و به محل گزش بزنید . مشاهده می کنید بخشی از التهاب ناشی از نیش حشره بر طرف شده است .

  • تاثیرات این روغن بسیار است  لذا هیچ گاه قبل از مشورت با پزشک از آن استفاده نکنید تا به عوارض آرنیکا مواجه نشوید .
  • همیشه از این روغن برای درمان زخم از روغن مخلوط و روغن های پایه استفاده کنید و طور مستقیم بر روی زخم های باز استفاده نکنید .

خواص روغن آرنیکا بر درمان خستگی

ماساژ درمانی هم مزایای جسمی و هم ذهنی دارد . طبق تحقیقات ویکی سرا در حوزه سلامت به این نتیجه رسیده با استفاده از روغن ارنیکا می توان درد و نیز خستگی بدن را کاهش دهیم و نیز گردش خون را بهبود می بخشد . ماساژ درمانی استرس و خستگی بدن را  کاهش می دهد . انعطاف پذیری و حرکت مفصل را افزایش می دهد و به پاکسازی بدن از سموم کمک می کند .

نحوه استفاده و بهره گیری از فواید روغن آرنیکا

روغن ارنیکا یک راه موثر درمانی و مفید جهت ماساژ و نیز کاهش خستگی عضلات است . روش استفاده به این صورت است که این روغن طبیعی را روی انگشتان یا کف دست خود بریزید و  به آرامی پوست خود را ماساژ دهید . بدن احساس تازه شدن و شادابی پیدا کرده و خستگی شما کاهش می یابد .

عواض روغن آرنیکا

مقادیری از ترکیبات روغن ارنیکا در برخی خوراکی‌ها وجود دارد . بنابراین زمانی که به صورت روغن در درمان بیماری مصرف میشود باید به دوز مصرفی دقت کرد . عوارض جانبی این روغن گیاهی بالا است پس هیچگاه خود سرانه و بدون توجه کردن به دز مصرفی از این روغن استفاده نکنید تا با عوارض این گیاه مواجه نشوید . در زیر به صورت مختصر به شرح عوارض این روغن می پردازیم .

فشار خون

مطابق تحقیقات مایو کلینیک : در مواردی نادر مشاهده گردیده است که مصرف روغن آرنیکا میتواند با برخی از دارو های فشار خون ارتباط سازگاری برقرار نکند . لذا در مواردی که به بیماری زمینه ای فشار خون مبتلا هستید به هیچ عنوان به صورت خودسرانه از این روغن استفاده نکنید .

بارداری

روغن آرنیکا به دلیل قدرت و عناصر تحریک کننده دارای عوارضی می باشد که به خانم های که باردار یا شیرده هستند توصیه نمیشود . زیرا دارای سمومی می باشد که برای مادر باردار مناسب نیست . عوارض روغن آرنیکا باعث می شود تا حدودی زایمان سریعتر انجام شود و نیز ایجاد خطر برای مادر و جنین میشود . نیز در زمان شیر دهی وارد شیر مادر شده و برای کودک خطراتی را ایجاد میکند .

بیماران قلبی

ماهیت تحریک کننده این روغن بسیار بالا است و نیز برای افرادی که مشکلات قلبی و عروقی دارند زیاد مناسب نمیباشد . بهتر است برای مواجه نشدن با عوارض روغن آرنیکا حتما زیر نظر پزشک مصرف کنید .

آلرژی

این روغن گیاهی برای افرادی که دارای آلرژی باشند خطر ناک باشد . مواردی ایجاد آلرژی و حساسیت کرده . عوارض روغن آرنیکا از قبیل حساسیت ، خارش ، التهاب پوست است . بهتر است از این روغن به صورت ترکیبی با روغن حامل که در بالا توضیح داده شده استفاده کنید .

اثرات روغن آرنیکا بر مشکلات معده

مصرف روغن آرنیکا برای افرادی که مشکلات معده دارند توصیه نمیشود . در هنگام استفاده نادرست از این روغن مقادیر زیاد مواد سمی وارد بدن میشود که برای سلامت بدن خطرناک است . اگر خیلی تمایل دارید که استفاده کنید باید رقیق کرده سپس استفاده کنید و با تجویز پزشک استفاده کنید . در غیر اینصورت عوارض روغن ارنیکا از قبیل  مشکلات گوارش، نفخ، اسهال، تهوع و استفراغ در بدن شما ممکن است ایجاد شود .

غشای باز پوست  (زخم باز)

اگر پوست شما دچار خراشیدگی و یا نیز خونریزی شده از این روغن به صورت مستقیم و تنها بر روی پوست استفاده نکنید . زیرا داری ماده سمی می باشد . عوارض روغن آرنیکا می تواند برای بدن خطرناک باشد . در صورت استفاده با روغن حامل آن را رقیق کنید و زیر نظر پزشک استفاده کنید .

بیماری عصبی

افرادی که دچار بیماری عصبی و افسردگی هستند از استفاده از روغن آرنیکا دوری کنند . طبق مطالعات حوزه پزشکی ویکی سر ا به این موضوع رسیده ایم که عوارض روغن آرنیکا باعث تشدید اعصاب و مشکلات عصبی میشود .

برخی از روغن هایی را که میتوان جایگزین روغن آرنیکا قرار داد میتوان به :


نکته : مقالات مربوط با حوزه سلامت و بهداشت ویکی سرا از منابع معتبر علمی استخراج گردیده است . قطعا نمیتوان آن را جایگزین دستورات پزشک متخصص دانست.


منبع : ویکی سرا / مایو کلینیک / دراگز

این مقاله به محض دریافت اطلاعات جدید به روز خواهد شد .

به این مطلب امتیاز بدهید

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.