رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی در چه حالت ایده آل است

رنگ ، اثرات آن بر کودک از نظر روانشناسی

اتاق خواب کودکان از نظر روانشناسی در تمام دوران خردسالی ، منطقه خاصی برای کودک شما است ، به همین دلیل باید برای رنگ آمیزی این فضا از رنگهای سرد و گرم با نظم خاصی استفاده کنید . در حال حاضر ، متخصصان از نظر روانشناسی به دنبال بهترین رنگ ها برای اتاق خواب کودک هستند . این افراد معتقدند کودکان تحت تأثیر محیط قرار می گیرند ، پس باید با دقت بالایی از رنگ ها برای دکوراسیون اتاق خواب آنها استفاده کرد .

نقش روانشناسی رنگ بر اتاق خواب کودک

روانشناسی-اتاق-خواب-کودک

بعضی از والدین با قرار دادن اسباب بازی رنگی در اتاق خواب ، هیجان کودکان را افزایش می دهند و روند خوابیدن را به تاخیر میاندازند . ولی باید بدانید که قرار دادن اسباب بازی ها در اتاق کودک انتخاب خوبی نیست ، متخصصان از نظر روانشناسی میگویند اسباب بازی های پر سر و صدا و رنگی را هنگام خواب از کودکان خود دور کنید تا آنها آرام تر بخوابند .

رنگهای اتاق خواب کودک

روانشناسان با انجام تست هایی بر روی کودکان دریافته اند چه رنگهایی برای کودکان مناسب است و باعث شادی آنها می شود . در ادامه به تشریح این رنگ ها می پردازیم . اگر دانش خود را در مورد رنگها و تاثیرات آنها بر کودکان افزایش دهید ، می توانید با توجه به اصول روانشناسی بهترین رنگ را برای اتاق خواب کودک خود انتخاب کنید . 

بهتر است که برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان در انتخاب رنگ برای دکوراسیون اتاق خواب از آنها نیز نظر خواهی کنید . در مجموع در انتخاب رنگ مناسب هیچگاه اهمیت روانشناسی رنگ ها را فراموش نکنید ، تا از این طریق محیطی زیبا تر را برای فرزند تان ایجاد کنید .

انتخاب رنگ مناسب برای اتاق کودک می تواند بر روحیه آنها تأثیر مثبتی به جای بگذارد . در واقع کودکان می توانند نسبت به برخی رنگ ها حساسیت بیشتری از خود نشان دهند ، بنابراین عاقلانه رنگ را انتخاب کنید . در این مقاله قصد داریم بهترین رنگ ها از نظر روانشناسی برای دکوراسیون اتاق خواب کودک را شرح دهیم .

رنگ گرم و سرد

Warm colors

رنگهای گرم حس صمیمیت و راحتی را به کودکان القاء میکنند . رنگ‌‌های گرم شامل رنگ‌‌های قرمز ، زرد و نارنجی هستند . باید بدانید این رنگ‌‌ها دارای حس شور و هیجان بوده و از این رو جنب و جوش کودکان را افزایش میدهند .

Cool colors

رنگ های سرد نماد آرامش و سکون هستند . در مجموع رنگ های سرد حس آب ، آسمان و حتی یخ و برف را به ما یادآوری می کنند . میتوانید از این رنگهای آرامش بخش برای رنگ آمیزی اتاق خواب کودک خود استفاده کنید .

رنگ های خنک شامل بنفش و سبز و آبی می باشد ، اما رنگ های دیگری هم وجود دارد که از آن ها به عنوان رنگ های سرد نام برده می شود ، این رنگها شامل خاکستری و سفید و سیاه هستند . حال که رنگها را شناخته اید ، در ادامه می خواهیم رنگهای مناسب برای دکوراسیون رنگی اتاق خواب کودک از نظر روانشناسی را شرح دهیم ، با ما همراه باشید .

رنگ سبز ( green color )

روانشناسی-تخت -خواب-کودک

از نظر روانشناسی رنگ سبز شفا بخش است . همان طور که میدانید رنگ سبز حس جذاب طراوت طبیعت و حال و هوای بازی کردن در خارج از منزل را در ذهن کودک تداعی می کند ، به گفته برخی محققان رنگ سبز هوش کودکان را افزایش میدهد .

رنگ سبز به خصوص برای کودکانی که اغلب اوقات تکالیف خود را در اتاق خواب انجام می دهند انتخاب عالی است . این رنگ از نظر روانشناسی تمرکز کودکان را افزایش می دهد . با این حال سایه های تیره تر سبز مانند هر رنگ سرد دیگری باعث تاریک شدن فضای اتاق می شود . روانشناسان توصیه می کنند از این رنگ به طور دقیق استفاده کنید ، زیرا استفاده بیش از حد این رنگ کودک شما را افسرده می کند .

رنگ نارنجی (Orange )

اتاق-نارنجی
روانشناسی-تخت -خواب-کودک با - نارنجی

نارنجی رنگ روشن و شاد سرشار از حس صمیمیت، خوشی و سرزندگی است و اشتهای کودک را افزایش می دهد . این رنگ تاثیر شگرفی بر تقویت روابط اجتماعی و نیز ارتباط کودکان با دیگران می گذارد . این رنگ به طور کلی اعتماد به نفس کودکان را افزایش می دهد .

روانشناسان به این موضوع تاکید می کنند. درست است این رنگ کودکان خجالتی را اجتماعی تر می کند ، اما استفاده زیاد از این رنگ در اتاق خواب کودک می تواند باعث عصبانیت و خشم فرزند شما شود . بار دیگر تکرار می کنیم ، رنگهای اتاق خواب کودک را از نظر روانشناسی درست درک کنید .

رنگ زرد (yellow )

دکوراسیون - اتاق - خواب - کودک - با - زرد

رنگ زرد یکی از رنگ پر کاربرد برای دکوراسیون اتاق خواب کودک است . Color yellow از نظر روانشناسی احساس شادابی ، انرژی بالا و حس بشاش بودن را در کودکان شما افزایش میدهد ، در عین حال رنگ زرد تنش های عصبی کودکان شما را کاهش میدهد .

کودکانی که در اتاق با رنگ زرد بازی یا مطالعه می کنند دارای تمرکز بیشتر هستند و نیز حافظه بهتر دارند . اما استفاده از این رنگ به تنهایی در اتاق خواب کودک می تواند اختلالاتی ایجاد کند . از نظر روانشناسی استفاده زیاد از رنگ زرد در اتاق خواب کودک ، باعث می شود کودکان دیرتر بخوابند و در طول روز نیز بیشتر احساس خستگی کنند .

بهتر است از رنگ زرد به عنوان رنگ لهجه در کنار رنگ های خاکستری ، آبی یا سبز برای دکوراسیون اتاق خواب کودک استفاده کنید . این کار جلوه زیبایی به اتاق خواب کودک بخشیده و از نظر روانشناسی باعث آرامش کودکان میشود .

رنگ سفید ( White color )

رنگ سفید در چیدمان  اتاق کودک از نظر روانشناسی

رنگ سفید در دکوراسیون حرف اول را می زند و تاثیر بسیار مثبتی بر روحیه کودکان دارند . White color از نظر روانشناسان بهترین رنگ برای دکوراسیون اتاق خواب کودک است . در مجموع سفید یک رنگ روشن و لطیف است که باعث آرامش کودکان می شود . برای انتخاب رنگ های حامی وقت بگذارید و محیط را دقیق و اصولی بررسی کنید .

رنگ صورتی ( Pink color )

اتاق-خواب-صورتی
استفاده از رنگ صورتی اتاق کودک از نظر روانشناسی

رنگ صورتی و مرجانی برای اتاق کودک بسیار مناسب است . از نظر روانشناسی این رنگ آرامش بخش است و می تواند ضربان قلب را کاهش دهد به همین دلیل میتوان از آن برای دکوراسیون اتاق خواب کودک استفاده کرد . رنگ صورتی از نظر روانشناسی اتاق خواب را به یک محیط امن تبدیل کرده و احساس امنیت خاطر را در فرزندان افزایش میدهد .

این رنگ، خواب کودکان را عمیق تر میکند ، با این رنگ کودکان در طول روز کمتر احساس خستگی میکنند . صورتی از آنجا که بسیار آرامش بخش است ، هم برای پسران و هم برای دختران رنگ فوق العاده ای است ، استفاده از این رنگ به عنوان رنگ لهجه انتخاب خوبی است .

آبی روشن ( light blue )

دکوراسیون اتاق خواب با رنگ آبی از نظر روانشناسی
دکوراسیون اتاق خواب با رنگ آبی از نظر روانشناسی

آبی جزو رنگ های اصلی و رنگی سرد است . از نظر روانشناسی این رنگ برای اتاق خواب کودک بسیار مناسب است ، زیرا آرامش خاص و حس مثبتی را در اختیار کودکان قرار داده و اعتماد به نفس آنها را افزایش می دهد .

در مجموع نباید بیش از حد از این رنگ در دکوراسیون اتاق کودک استفاده کرد . از نظر روانشناسی استفاده بیش از حد این رنگ در اتاق خواب کودک ، فرزند شما را افسرده و بی حوصله می کند . استفاده از آبی همراه لهجه های مناسب رنگی برای کودکانی که دارای مشکلات رفتاری هستند بسیار مناسب است ، زیرا استرس کودکان را کاهش می دهد .

رنگ آبی روشن حس مثبتی را در کودکان ایجاد میکند . به طور کلی از رنگهای ملایم و گرم مانند آسمانی یا آبی کم رنگ در اتاق فرزند خود استفاده کنید و محیطی آرام تر در اختیار کودک خود قرار دهید . در واقع گفته می شود که رنگ های آبی روشن باعث کاهش ضربان قلب و کاهش فشار خون می شوند .

رنگ بنفش (Purple )

اتاق خواب نوجوان
دکوراسیون اتاق خواب با رنگ بنفش و تاثیرات آن بر روانشناسی

رنگ بنفش اغلب به عنوان نایب قهرمان در روانشناسی رنگ شناخته میشود ، این رنگ حس شجاعت و اعتماد به نفس کودکان را افزایش میدهد .

بنفش از نظر روانشناسی رنگی الهام بخش بوده و قدرت تفکر و تصمیم گیری را افزایش میدهد . اضافه کردن رنگ بنفش به اتاق کودک می تواند تنش های عصبی فرزند شما را بسیار کاهش دهد . از نظر روانشناسی اگر کودکی حساس دارید ، بهتر است از رنگ بنفش به عنوان رنگ لهجه در رنگ آموزی اتاق استفاده کنید . به طور کلی رنگ بنفش به صورت خام در اتاق خواب کودک میتواند احساسات کودک را بهم بریزد و حس مبهمی به او دهد .

رنگ طوسی (Gray color )

رنگ طوسی برای دکوراسیون اتاق خواب
اتاق خواب کودک
اتاق خواب جوان

خاکستری هنگامی که به عنوان رنگ برجسته در دکوراسیون اتاق استفاده می شود می تواند بسیار چشمگیر باشد ، اما تبدیل آن به رنگ غالب در هر اتاق می تواند منجر به احساس تنهایی شود . اگر می خواهید رنگ خاکستری را در اتاق کودک خود استفاده کنید ، بهتر است این رنگ را با تنالیته های روشن ترکیب کنید .

رنگ قرمز (Red color )

اتاق-نوزاد-با-رنگ-قرمز
دکوراسیون اتاق خواب با رنگ قرمز و تاثیرات آن بر روانشناسی
دکوراسیون-اتاق-خواب-نوجوان-با-رنگ-قرمز

رنگ قرمز انرژی بخش و هیجان انگیز است . در واقع می تواند ضربان قلب و فشار خون را افزایش دهد و اشتها را تحریک می کند . در حالی که رنگ قرمز محرک است ، می تواند احساس خشم و خصومت بیشتری را نیز ایجاد کند . بنابراین مراقب باشید از این رنگ در اتاق خواب زیاد استفاده نکنید ، زیرا این رنگ باعث افزایش انرژی شده و میتواند کودک شما را خشمگین کند .

به طور معمول ، رنگ قرمز برای دیوارهای برجسته عالی است . از نظر روانشناسی استفاده زیاد از این رنگ در دکوراسیون اتاق خواب میتواند کودکان شما را خشمگین و عصبی کند .

رنگ قهوه ای ( Brown color )

دکوراسیون اتاق کودک با رنگ قهوه ای
تزیین اتاق خواب کودک با قهوه ای

رنگ قهوه ای با احساس امنیت ، اعتبار و اطمینان خاطر رابطه نزدیکی دارد و باعث ایجاد آرامش و راحتی می شود . قهوه ای با رنگ های تند و گرم به خوبی هماهنگ می شود و میتوان از آن به عنوان رنگ زمینه استفاده کرد و محیط اتاق خواب را زیباتر کرد . اما زیاده روی از آن به خصوص در اتاق کودک ، فضا را تاریک و ناخوشایند می کند . از نظر روانشناسی اگر کودکان حساسی دارید از این رنگ به صورت خام در دکوراسیون اتاق خواب استفاده نکنید . بهتر است برای روشن شدن فضا از این رنگ در کنار رنگهایی مانند سفید ، خاکستری و بژ استفاده کرده و محیط خواب را زیبا تر کنید .


5/5 - (12 امتیاز)

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !