رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی و زیبایی !

اگر تا به حال به این فکر کرده اید که چرا در فضایی احساس آرامش و راحتی می کنید و در فضایی دیگر احساس تنش یا عصبانیت می کنید ، به این نکته توجه کنید ، رنگها در واقع بر احساسات و ادراک ما به صورت نا خودآگاه تاثیر می گذارند . جالب است که حس و حال هر رنگ را از نظر روانشناسی درک کنید تا بتوانیم بهترین رنگ را برای تزیین اتاق خواب انتخاب کنید .

برای ایجاد فضایی خاص تر بهتر است دانش روانشناسی خود را در زمینه رنگها افزایش دهید . دانشمندان علوم رنگ شناسی بر این عقیده هستند که می توان از رنگ ها به عنوان رابط ارتباطی بین افراد استفاده کرد . محققان دریافته اند ، رنگ ها چیزی فراتر از یک تجربه بصری هستند ، همچنین آنها می تواند بر روحیه و احساسات ما تأثیرات اساسی به جای بگذارند .

همان طور که میدانید علم روانشناسی رنگ سابقه طولانی و قدیمی داشته و در فرهنگ های مختلف ، افراد از آن برای زیبا سازی فضای خانه خود استفاده میکردند . جالب است بدانید رنگها میتوانند تاثیر مستقیمی بر شادی و یا غم شما در زندگی بگذارند . گروه ویکی سرا در این مقاله میخواهد علم روانشناسی رنگ برای دکوراسیون اتاق خواب را به طور دقیق برای شما توضیح دهد ، تا بتوانید از آن برای ایجاد فضایی زیبا تر استفاده کنید .

رنگ اتاق خواب

شما می توانید به سادگی با رنگ آمیزی دیوارها ، رنگ تخت ، مبلمان یا حتی با استفاده از رنگهای نقطه ای بر روی پتو و نیز استفاده از گیاهان یا تصویری روی دیوار ، جلوه ی زیبایی را به اتاق خواب دهید . بهتر است بدانید از نظر روانشناسی ، رنگها میتوانند حال روحی و جسمی ما را خوب یا بد کنند .

استفاده از رنگ های مختلف برای دکوراسیون اتاق خواب می تواند شخصیت شما را نشان دهد و از طرفی انرژی مثبت را وارد فضای خواب شما کند . واکنش به رنگ می تواند ذهن افراد را به خود درگیر کند ، اما به طور کلی ، انواع خاصی از رنگ ها واکنش های خاصی را ایجاد می کنند . مثلا رنگهای گرم مانند قرمز ، زرد و نارنجی می توانند احساس گرما یا پرخاشگری را به وجود آورند ، در حالی که رنگهای سرد مانند سبز و آبی می توانند آرامش بخش یا افسرده کننده باشند .

از آن جایی که همه ما برای رفع خستگی و نیز انجام کارهای روزانه ساعت های زیادی در اتاق خواب هستیم ، به همین دلیل بهتر است به اصول روانشناسی رنگ در هنگام چیدمان اتاق خواب بیشتر توجه کنید . خواب بخش مهمی از زندگی اشخاص را به خود اختصاص می دهد و کیفیت خواب ، می تواند بر تمام وجوه زندگی تاثیر بگذارد . از این روی با استفاده از اصول روانشناسی میتوانید اتاق خواب خود را زیبا کنید و از تماشای آن لذت ببرید . در ادامه ویکی سرا رنگ ها را تجزیه کرده و به شما میگوید هر کدام از رنگها چه حس و حالی دارند .

چرخه و انواع رنگها

به طور کلی رنگها به سه گروه رنگهای گرم ، سرد و خنثی تقسیم میشود . در ادامه این ترکیبات خاص را تعریف و خصوصیات هر کدام از آنها را شرح میدهیم .

رنگهای گرم

در چرخه رنگ ، یک گروه از رنگها هم راستای خورشید ، گرما و آتش قرار دارند که به آنها رنگ گرم گفته می شود . به طور کلی این رنگها بر روی احساست و رفتار افراد تاثیر می گذارند ، رنگهای زرد ، قرمز ، نارنجی و سایه های مختلف این رنگ ها در زیر گروه این ترکیب رنگ های قرار دارد . در مجموع طول موج این رنگها طولانی است و این رنگها به راحتی قابل مشاهده هستند .

رنگ های سرد

رنگ سرد به ترکیباتی گفته می شود که حس طبیعت و آرامش خاطر را در بدن ما ایجاد می کند . این ترکیبات خیلی قوی نیستند و تمایل به عقب نشینی در فضا دارند . استفاده دقیق و اصولی از این کاربن رنگ خستگی بدن را کاهش و انرژی آن را افزایش می دهد .

سبز ، آبی و بنفش در زیر گروه رنگهای سرد قرار دارند . این ترکیب رنگ ها در فضاهای فشرده بهترین عملکرد را از خود نشان می دهند . از نظر روانشناسی رنگ های سرد برای دکوراسیون اتاق خواب می تواند بسیار مناسب باشد . ترکیبات رنگی سرد ، استرس ، اضطراب و نگرانی احساسات پریشانی را کاهش می دهد . به عبارت دیگر ، سبز ، آبی و بنفش رنگ های آرامش بخش هستند ، آنها تنش های عصبی را کاهش می دهند . بهتر است دقیق و اصول از این رنگها استفاده کنید و محیط زندگی خود را زیبا سازید .

رنگهای خنثی

رنگهای خنثی را به وضوح نمی توان در چرخه رنگی شناخت ، بلکه آنها مکمل رنگهای دیگر هستند . بهتر است بدانید رنگهای خنثی با رنگهای اصلی و ثانویه رقابت نمی کنند و در عوض آنها را ستایش می کنند .

رنگهای خنثی یا ( Neutral colors ) ترکیباتی می باشد که در طیف رنگی قرار نمی گیرند . به طور کلی این رنگها از ترکیب رنگ ها با یکدیگر به وجود می آیند و می توانند اثرات مثبت یا منفی داشته باشند . در زیر به تشریح الگو و مدلهای مختلف رنگ خنثی می پردازیم :

 • سفید
 • شیری
 • سفید چرک
 • طوسی روشن
 • بژ
 • طلایی کم رنگ
 • گلبهی
 • زرد روشن
 • قهوه‌ ای بی حال
 • کرم
 • خاکستری

قوانین انتخاب رنگ از نظر روانشناسی

رنگ های ملایم

یکی از قوانین ابتدایی برای دکوراسیون اتاق خواب ، استفاده از رنگهای ابتدایی و پایه است . دقت داشته باشید ، اتاق خواب محلی برای افزایش آرامش و استراحت کردن است . بهتر است از رنگهای ملایم برای دکوراسیون این فضا استفاده کنید . از این رنگها می توان به عنوان ترکیبات پایه برای وسایل اتاق خواب ، همچنین کاغذ دیواری و پرده استفاده کرد . روانشناسان به این نتیجه رسیده اند ، این ترکیبات رنگی آرامش و حس مثبت را به محیط شما وارد می کنند .

حذف آینه

برای رعایت اصول روانشناسی چیدمان اتاق خواب ، لازم است که آینه یا میز آینه را در جهت خلاف تخت خواب خود قرار دهید . به طور کلی آینه در هنگام خواب نباید در مقابل شما باشد . حذف آینه آرامش شما را افزایش می دهد . اگر می خواهید بیشتر در مورد نحوه اصولی چیدمان اتاق خواب اطلاعاتی را کسب کنید بهتر است مقاله فنگ شویی اتاق خواب را مطالعه کنید .

خروج وسایل کاری

خروج وسایل کاری

همیشه در نظر داشته باشید که اتاق خواب برای استراحت و آسودگی است ، پس وسایل کاری را از این محیط خارج کنید . از این روی استفاده از وسایل کار، مانند میز کار و غیره در اتاق خواب ، کاملا اشتباه بوده و میتواند استرس و اضطراب شما را افزایش میدهد . بهتر است یک یا چند کتاب برای مطالعه شخصی در اتاق خواب خود داشته باشید .

محل قرار گیری تخت

اتاق خواب

هیچگاه تخت را در مقابل در ورودی قرار ندهید . تخت خواب باید در زاویه ای مخالف محل باز شدن در قرار گیرد . قرار دادن تخت خواب مقابل درب ، باعث دریافت تنش ها و انرژی های بیرونی در محیط خانه شده و از این رو نیز انرژی شما را منفی می کند و نمی توانید آسوده بخوابید .

خارج کردن گیاهان

خروج گیاهان از اتاق

همان طور که می دانید گیاهان طبیعی در طول شب دی اکسید کربن از خود آزاد می کنند و این برای استراحت و تنفس شبانه افراد ، مناسب نخواهد بود . به شما توصیه می کنیم که در اتاق خواب خود از گیاهان طبیعی استفاده نکنید . در صورتی که علاقه مند شکل ظاهری گیاهان هستید و از آن ها احساس خوبی دریافت می کنید ، می توانید گل و گیاهان را در خارج از اتاق خواب قرار دهید .

نور پردازی

نور پردازی اتاق

اما در نهایت یکی از مهم ترین اصل های چیدمان اتاق خواب ، استفاده از نور مناسب در محیط اتاق است . به طور کلی اتاق خواب به نورپردازی ملایم نیاز دارد . فضای اتاق خواب باید آرام و خواب آور باشد . استفاده از نورهای تند و خشن در اتاق خواب ، نه تنها آرامش ایجاد نکرده ، بلکه باعث بروز اختلالات خواب می شود .

با استفاده از آباژورها در دو سمت تخت خواب خود ، می توانید نورپردازی ملایمی به وجود آوردید . البته شما می توانید از چراغ های ال ای دی یا دیوار کوب نیز برای نورپردازی اتاق خواب خود استفاده کنید . به این نکته مهم ولی ساده توجه کنید ، چراغ را بایستی در مکانی قرار دهید که در مواقع لزوم بتوانید به آسانی آنها را روشن کنید ، برای رفع این مشکل میتوانید از آباژور روی پا تختی و کنار تخت خواب استفاده کنید .

رنگ اتاق خواب

اتاق خواب از جمله خصوصی‌ ترین و خاص ترین فضا در خانه است ، به همین دلیل باید در انتخاب رنگ برای این فضا ، از اصول روانشناسی رنگ پیروی کنید تا از این طریق فضای اتاق خود را زیباتر و مجلل تر کنید . انتخاب رنگ برای اتاق خواب تصمیم بسیار مهمی است ، زیرا این اتاق فضایی برای استراحت شما بوده و هر گونه اشتباه و سهل‌ انگاری در انتخاب رنگ میتواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند .

رنگ آبی

رنگ آبی در دکوراسیون

آبی جزو رنگ های اصلی و سرد است ، طبق آمارها جهانی آبی محبوب ترین رنگ دنیا است . همانند همه رنگ ها ، این ترکیب نیز می تواند بر احساسات و عواطف ما تاثیر بگذارد . آبی روشن ذهن را آرام می کند و به تسکین استرس کمک می کند . تحقیقات نشان می دهد که رنگ آبی فشار خون بالا را کاهش می دهد ، تنفس را آرام می کند .

با شناخت این ویژگی ها می توان از این رنگ خاص برای دکوراسیون اتاق خواب استفاده کرد . از نظر روانشناسی رنگ آبی بهترین رنگ برای اتاق خواب بوده ، زیرا رنگی آرامش بخش است و می تواند حال عمومی ما را بهتر کند .

یکی دیگر از طیف های رنگی آبی که معمولا طرفداران زیادی دارد ، رنگ فیروزه ‎ای است ، این رنگ روشنایی خاصی را به محیط وارد کرده و میتواند فضای شما را بسیار زیبا کند . شما باید با توجه به سلیقه خودتان یکی از این طیف های رنگ آبی را برای دکوراسیون‌ اتاق خواب انتخاب کنید .

سفید

رنگ سفید

رنگ سفید از دسته رنگهای خنثی به شمار می رود . این رنگ نماد پاکی و خلوص است . سفید نشانه تمیزی ، رهایی ، تقوا ، بی گناهی ، تازگی ، صلح ، کمال ، معنویت و سادگی است و همچنین رنگی محرک و براق می باشد .

در علم روانشناسی رنگ سفید به عنوان نماد درستی و رو راستی شناخته می شود و می توان از آن برای دکوراسیون اتاق خواب استفاده کرد . علاوه بر تمام این ها رنگ سفید هارمونی فوق‌ العاده‌ ای با سایر رنگها دارد و به راحتی با سایر رنگ‌ ها ، ست می شود ، از این رو می توانید با ترکیب کردن این رنگ با رنگهای دیگر فضای اتاق خواب را زیبا و خاص کنید .

رنگ خاکستری در اتاق خواب

انتخاب رنگ خاکستری از نظر روانشناسی برای اتاق خواب

رنگ خاکستری با سایه های تیره فضای اتاق خواب را تیره و کوچکتر می کند و رنگ خاکستری با سایه روشن به اتاق خواب جلوه خاصی می دهد ، علاوه بر این خاکستری روشن برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک ایده مناسبی است . تنها به این نکته توجه کنید که استفاده تنها از این رنگ برای دکوراسیون اتاق خواب انتخاب خوبی نیست بلکه بهتر است با ترکیبات رنگی دیگر هماهنگ شود .

رنگ سبز در اتاق خواب

انتخاب رنگ سبزاز نظر روانشناسی برای اتاق خواب

رنگ سبز یکی از رنگ هایی است که در طبیعت بسیار دیده می شود و به طور کلی القاء کننده حس و حال جنگل است . از جمله تنالیته ای است که باعث ایجاد احساس آرامش و تسکین در فضا شده و از این رو می توان برای چیدمان اتاق خواب از آن استفاده کرد . به طور کلی این رنگ انرژی مثبت شما را افزایش می دهد و می توانید یک خواب عمیق و آرامش بخش را تجربه کنید . شما از تمامی طیف های رنگی سبز برای دکوراسیون فضاهای اتاق خود استفاده کنید .

نعنایی و تاثیر آن در اتاق خواب ها

انتخاب رنگ نعنایی از نظر روانشناسی برای اتاق خواب

رنگ سبز نعنایی یکی از طیف‌ های رنگی با طراوت و تازه‌ است که می توان در تمامی بخش های خانه بکار برده شود . این رنگ به یکی از محبوبترین رنگهای دکوراسیون داخلی امروزه تبدیل شده است و می تواند چیدمانی خاص را ایجاد کند .

زمردی

انتخاب رنگ سبز زمردی از نظر روانشناسی برای اتاق خواب

سبز زمردین یکی دیگر از رنگهای خاصی است که می تواند ، فضایی زیبا را در اتاق خواب شما ایجاد کند . در هر صورت انتخاب هر یک از این طیف‌ های رنگی سبز بهتر است از اصول روانشناسی رنگ برای دکوراسیون اتاق خواب پیروی کنید تا از این طریق بتوانید نمای اتاق خود را به طور کلی تغییر دهید .

زرد

انتخاب رنگ زرد زمردی از نظر روانشناسی برای اتاق خواب

زرد رنگی شاداب و نشاط آور است و اگر می خواهید خواب عمیق تر و بهتری را تجربه کنید بهتر است از رنگ زرد برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب های بزرگ و کوچک استفاده کنید . رنگ زرد از انواع رنگ هایی است که به راحتی با هر سبک دکوراسیون مطابقت پیدا می کند و علاوه بر این رنگ زرد با سایر رنگ ها به راحتی همخوانی دارد ، بنابراین اگر شما به دنبال رنگی منحصر به فرد برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب تان هستید بهتر است از این رنگ زیبا استفاده کنید .

زرد یک رنگ گرم و آرام بخش است و از جمله بهترین انتخاب‌ برای اتاق خواب است . طبق تحقیقات روانشناسان به این موضوع پی می بریم ،که رنگ زرد خواب شما را عمیق تر کرده و زودتر به خواب می روید و از این رو نیز در طول روز کمتر احساس خستگی می کنید .

بنفش

رنگ بنفش برای دکوراسیون اتاق خواب

رنگ بنفش ترکیبی از طیف رنگ های گرم و سرد ، یعنی قرمز و آبی است . بهتر است بدانید رنگ بنفش ، هیجان رنگ قرمز و آرامش رنگ آبی را در خود جای داده است . بنفش از قدیم نماد اشراف، قدرت و ثروت است و می تواند خلاقیت و قوه تخیل افراد را افزایش دهد .

امروزه افراد زیادی مخصوصا روانشناسان رنگ بنفش را مناسب ترین رنگ برای اتاق خواب می داند ، زیرا این رنگ حال عمومی افراد را بهبود می بخشد و تنش عصبی افراد را کاهش می دهد .

از نظر روانشناسی افراد معتقد اند این رنگ انرژی بخش است و هیچ محدودیتی در این رنگ وجود ندارد . بهتر است بودن هیچ شک و تردیدی این رنگ را انتخاب کنید و از تماشای آن لذت ببرید . بنفش به عنوان رنگی سرد دارای طبیعی تسکین دهنده است ، به همین دلیل روانشناسان اشاره می کنند حتما از این رنگ برای دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب خود استفاده کنید .

نارنجی

رنگ نارنجی برای اتاق خواب

رنگ نارنجی شادی و خوشبینی را القا می کند و باعث می شود کودکان بهتر بتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند . استفاده از رنگ نارنجی برای دکوراسیون اتاق خواب می تواند انرژی منفی خود را دفع و خلاف آن انرژی مثبت و قدرت بدنی را افزایش دهد . این رنگ بهترین انتخاب برای اتاق کودکان بازیگوش شما است . در کل این کاربن رنگ برای کودکان و نیز بزرگسالان بسیار مناسب است .

جالب است بدانید رنگ نارنجی به هضم بهتر غذا ، بهبود عملکرد معده تاثیر می گذارد ؛ این رنگ تا حدودی خواب شما را عمیق تر می کند ، پس بهتر است به صورت ترکیبی از آن برای دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب استفاده کنید .


5/5 - (12 امتیاز)

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !