اصول و الگوهای زیبا در دکوراسیون اتاق خواب های دو نفره

اصول و الگوهای زیبا در دکوراسیون اتاق خواب های دو نفره

اتاق خواب دو نفره محل آسایش و آرامش افراد است ، یکی از مهمترین قسمت‌ های هر خانه اتاق خواب آن است . اگر میخواهید خوابی آرام و دلچسب داشته باشید ، یا بعد از یک روز پر کار مکان امن و آرامی برای استراحت خود در اختیار داشته باشید، پیشنهاد میکنیم به دکوراسیون اتاق خواب خود اهمیت بدهید . در این مقاله ویکی سرا میخواهیم الگو ها و مدلهای خاص برای زیبا سازی و نیز دکوراسیون اتاق خواب دو نفره را برای شما شرح دهیم .

طراحی و چیدمان اتاق خواب دو نفره

طراحی و چیدمان اتاق خواب دو نفره

اتاق خواب دو نفره به طور کلی مهم ترین بخش هر خانه است . بایستی بدانید در آپارتمان های امروزی داشتن یک مکان دنج و آرام برای استراحت و سپری کردن اوقات در تنهایی بسیار مهم و ارزشمند است . به همین دلیل بهتر است سبک چیدمان اتاق خواب را بدانید و از آنها برای زیباسازی فضای خود استفاده کنید .

ابعاد اتاق خواب دو نفره

ابعاد اتاق خواب دو نفره

اندازه تخت خواب دو نفره استاندارد معمولا یا اندازه کوئین و یا سایز کینگ دارد . این نام گذاری ها از زبان انگلیسی می آیند و تقریبا در تمام دنیا رواج پیدا کرده است . توجه کردن به اصول و ابعاد اتاق خواب دو نفره میتواند بر بهبود حال عمومی افراد تاثیر بگذارد .

برخی از این محصولات ممکن است دارای فضای خالی زیر تخت (صندوق یا کشو )باشند ، برخی نیز یک تخت خواب مخفی برای مهمان ها دارند .

در حالت استاندارد بین تشک و کف تخت باید فاصله ای وجود داشته باشد تا هوا راحت در جریان باشد . اگر تشک مستقیما روی کف قرار می گیرد هنگام خرید تشک به سراغ محصولات نرم تری بروید . در ادامه میخواهیم مدلهای مختلف تخت خواب دو نفره و نیز قوانین مهم آن را برای شما شرح دهیم . با ما همراه باشید .

قوانین چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب

قوانین چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب و طراحی آن یک سری نکات اساسی دارد ، در ادامه این نکات مهم را برای شما توضیح میدهیم .

نظم اتاق خواب

اتاق خواب دو نفره نباید شلوغ باشد . شلوغ بودن و وجود وسایل زیاد و غیر ضروری در اتاق خواب باعث کاهش آرامش ذهنی افراد میشود و تنش های عصبی آنها را افزایش میدهد . برای درک بهتر اصول چیدمان این فضا میتوانید مقاله ( فنگ شویی اتاق خواب + اصول و فنون بسیار مهم ) را مطالعه کنید .

متمرکز بودن وسایل

برای افزایش آرامش و نیز تمرکز افراد در اتاق خواب دو نفره بهتر است وسایل با نظم و استایل خاصی چیدمان شود . به طور کلی شما با قرار دادن فرش زیر تخت و نیز قرار دادن چراغ های دیواری و یا رومیزی در دو سمت تخت میتوانید این نظم را ایجاد کنید . برای ایجاد تمرکز و حس خوب در این فضا شما میتوانید از انواع مختلف آینه نیز استفاده کنید . برای کسب اطلاعات بیشتر و نیز شناخت مدلهای آینه میتوانید مقاله ( تزیین دیوار با آینه با ایده های زیبا و اصولی + روش ها ) را مطالعه کنید .

قانون تخت خواب

وقتی میگوییم تخت خواب مرکز اتاق خواب است پس باید در انتخاب آن دقت زیادی به خرج دهیم . از بین انواع تخت خواب‌ ها مدرن، رسمی، رمانتیک ،سایبانی، فرانسوی و دیگر سبک‌های موجود ، سبکی که مناسب دکوراسیون اتاق خواب و خانه ماست را انتخاب کنیم .

انتخاب وسایل جانبی تخت خواب دو نفره

وسایل جانبی تخت خواب شامل پتو، بالش و ملحفه‌هاست ، شما میتوانید استایل ها و مدل های مختلفی را انتخاب کنید . قادر هستید از رنگ مشکی و تک‌ رنگ‌ های دیگر و یا سایه‌ های مختلف رنگها برای زیبا سازی این فضا استفاده کنید . برای ایجاد جذابیت بیشتر در اتاق خواب خود کاغذ دیواری را فراموش نکنید . برای درک بهتر مدل های کاغذ دیواری میتوانید مقاله ( انواع کاغذ دیواری از نظر جنس ، طرح ، زیبایی و کاربرد ) را مطالعه کنید .

قانون رنگ‌

طبق این قانون ، 60 % از فضای اتاق خواب دو نفره با یک رنگ اصلی رنگ آمیزی میشود . این 60 درصد میتواند شامل دیوارها ، کف ، وسایل بزرگ مانند تخت ، فرش و مبلمان باشد . با این کار رنگ اصلی را به عنوان رنگ زمینه یا پایه میشناسیم و در دکوراسیون اتاق خواب دو نفره خود از آن استفاده میکنیم . 40 % مابقی شامل لوازم جانبی ، دکوری ، کوسن ها و وسایل کوچک تر اتاق خواب دو نفره است .

انتخاب رنگ مناسب برای فضای اتاق

انتخاب رنگ مناسب برای فضای اتاق

در انتخاب رنگ مناسب برای این فضا کمی جسور باشید و از انتخاب رنگ نترسید . به طور کلی اگر از رنگهای روشن برای اتاق خواب دو نفره خود استفاده کنید ، محیط استراحت شما بزرگ تر دیده میشود . خلاف این موضوع نیز وجود دارد ، در صورتی که از رنگهای تیره برای دیزاین و نیز چیدمان این فضا استفاده کنید ، ابعاد فضا کوچک تر و نیز دلگیر تر دیده میشود . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رنگهای مختلف میتوانید مقاله ( دکوراسیون رنگی + نکات و ایده ها در سال ۲۰۲۱ ) را مطالعه کنید .

نور پردازی اتاق خواب

نور-پردازی-اتاق-خواب

به طور کلی نور قادر است انرژی منفی اتاق خواب را جذب و آن را به انرژی مثبت تبدیل کند . اگر میخواهید اتاق خوابی دنج ،گرم ، صمیمی و آرام داشته باشید ، از نور غافل نشوید . شما میتوانید از چراغ مطالعه یا شمع و نیز وسایل دیگر برای زیبا سازی این فضا استفاده کنید .

برای نورپردازی اتاق خواب بهترین گزینه نور طبیعی است که از پنجره به اتاق شما تابیده می شود . در ابتدا نور طبیعی اتاق خود را در نظر بگیرید و در صورت نیاز با اضافه کردن نور های مختلف این محیط را روشن کنید .

اگر محیط اتاق خواب شما دارای نور طبیعی است به صورت بهینه از آن استفاده کنید ، زیرا نور طبیعی قادر است حال روحی شما را بهبود ببخشد . اگر نور طبیعی در خانه حضور ندارد میتوانید از نورهای مخفی و لامپ های کوچک استفاده کنید . لامپ های مهتابی برای اتاق خواب دو نفره بسیار مناسب است ، زیرا با نور طبیعی ادغام میشود و محیط خاصی را ایجاد میکند . برای خرید و نیز انتخاب بهتر وسایل نور پردازی برای اتاق خواب خود میتوانید مقاله ( نورپردازی اتاق خواب و مهمترین نکاتی که باید از آن بدانید ) را مطالعه کنید .

تقسیم بندی اتاق خواب 2 نفره بر اساس تشک

تشک اندازه کامل

بر روی تخت خواب های دو نفره ای که با عنوان اندازه کامل شناخته می شوند، می توان از تشکی که دارای طول 200 و عرض 140 سانتیمتری است استفاده کرد . این تشک فضای بزرگی را برای افراد فراهم میکند . استراحت بر روی این تشک میتواند تنش های عصبی شما را کاسته و انرژی شما را افزایش دهد . اگر در هنگام خواب زیاد تکان نمیخورید بهتر است این تشک را برای خود تهیه کنید .

تشک ملکه

عادت خواب سالم میتواند تفاوت زیادی در کیفیت زندگی شما ایجاد کند . داشتن عادات سالم خواب غالبا به داشتن بهداشت خواب گفته میشود . بد خوابی از جمله مشکلاتی است که فعالیت های ما در تمام طول روز را تحت تاثیر قرار میدهد و بازدهی افراد را بسیار کم میکند . تشک ملکه یکی از پر طرفدار ترین و محبوب ترین تشک های تخت خواب دو نفره است . ابعاد استاندارد این تشک 200 *160 سانتیمتر است . استفاده از این تشک میتواند اضطراب و استرس شما را کاهش دهد .

تشک پادشاه

انتخاب تشک مناسب تخت خواب بسیار مهم است . این تشک داری ابعاد 200 در 180 سانتیمتری است . این نوع تشک یکی از بزرگ ترین مدلهای تشک در بازار است . اگر در هنگام خواب زیاد تکان میخورید و جثه بزرگی دارید بهتر است این مدل تشک را انتخاب کنید . اما ناگفته نماند با توجه به ابعاد این تشک ، بهتر است از آن در اتاق های متوسط و بزرگ استفاده کنید . توجه نکردن به این موضوع میتواند هزینه شما را افزایش دهد .

دکوراسیون تخت خواب دو نفره

تخت خواب یکی از مهم ترین مکان هایی است که باید به آن توجه کرد . برای بهتر شدن نتیجه طراحی می توانید یک سبک را انتخاب کنید و تمامی وسایل و مبلمان را براساس آن خریداری کنید . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سبک های دکوراسیون داخلی میتوانید مقاله ویکی سرا را مطالعه کنید .

تخته خواب دو نفره مدرن

تخته-خواب-دو-نفره-مدرن

شاید انتخاب یک تخت خوب ایده آل کار سختی نباشد . زیرا شما باید همه چیز را در ساده ترین و مینیمال ترین حالت ممکن انتخاب کنید . به طور کلی شما باید یک ترکیب را در نظر بگیرید و طبق آن کار دکوراسیون خود را پیش ببرید . رنگ های خنثی، سفید و طوسی به همراه دوخت ساده و میز آرایش با خطوط صاف و ساده ، نبودن وسایل اضافی در اتاق ، همگی نشان دهنده سبک مدرن است .

تخته خواب دو نفره کلاسیک

تخته-خواب-دو-نفره-کلاسیک

داشتن چنین اتاق خوابی مستلزم دانستن آگاهی و اطلاعات کافی نسبت به سبک کلاسیک است . برای اجرا و پیاده سازی الگو کلاسیک باید فضای زیادی در اختیار داشته باشید . البته باید این نکته را متذکر شویم ، این سبک برای اتاق خواب کوچک مناسب نیست ، زیرا با جزییات و تزیینات فراوانی همراه است .

تخته خواب رمانتیک

تخته-خواب-رمانتیک

شاید همه ما فضای یک اتاق خواب رمانتیک را با رنگ های قرمز و شمع های نورانی تصور می کنیم . اما باید این را به شما بگویم که می توانید با ترکیب رنگ های مناسب ، استفاده از وسایل تزیینی مثل آباژور یا میز کنار تخت این فضا را به صورت خلاقانه طراحی و چیدمان کنید .

تخت خواب فرانسوی

تخت-خواب-فرانسوی

این سبک قادر است محیط زندگی ما را زیباتر کند . تخت خواب فرانسوی دارای طراحی بسیار ظریف و زیبا می باشد و جلوه ای خاص به اتاق خواب دو نفره می دهد . با توجه به جزئیات تزئینی و حکاکی های انجام شده روی این تخت خواب بهتر است که از روتختی های ساده برای دیزاین آن استفاده کنید .

تخت خواب روستیک

تخت خواب دو نفره روستیک

همان طور که میدانید برای اجرای الگوهای روستیک از متریال های پایه استفاده میکنیم . این سبک داری ظاهری پایه و ابتدایی است . برای ساخت و نیز اجرای این تخت خواب از مصالح ارزان قیمت بهره میگیریم . اگر مدلهای روستایی و ساده را دوست دارید ، این مدل تخت خواب را برای دیزاین اتاق خواب دو نفره خود انتخاب کنید . این تخت ها با توجه به جلوه غیر رسمی که دارد ، مناسب ویلا و خانه های روستایی است . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سبک روستیک میتوانید مقاله ( دکوراسیون روستیک چیست ؟ و مهمترین نکات آن ) را مطالعه کنید .

متریال پر طرفدار اتاق خواب دو نفره

برای ساخت و نیز اجرای تخت خواب میتوان از متریال های مختلفی استفاده کرد . در ادامه میخواهیم چند گزینه از بهترین متریال های اتاق خواب دو نفره را برای شما شرح دهیم .

چوب

تخت-خواب-دو-نفره-چوبی

تختخواب‌ های چوبی همواره جزء زیباترین و با کیفیت‌ ترین محصولات تولید شده در بازار است . در انواع مدل‌ ها ، شکل‌ های متنوع براساس سلایق مختلف افراد تولید میشوند .

این سرویس خواب ها بیشتر از چوب راش، گرد، توسکا و افرا ساخته میشود . برای انتخاب تخت خواب چوبی زمان بگذارید و بهترین نوع آن را تهیه کنید .

ام دی اف

تخت-خواب-ام-دی-اف

ام دی اف سطحی صاف و هموار دارد ، به‌ همین خاطر رنگ‌ آمیزی آن کار آسانی است . از این متریال میتوان برای ساخت تخت خواب و نیز دیگر تجهیزات اتاق استفاده کرد . این ساختار دارای قابلیت شکل‌ پذیری ، مقاومت در مقابل ضربه و ماشین‌ کاری است .

در حال حاضر این متریال یکی از پرکاربرد ترین و رایج‌ ترین مواد برای ساخت سرویس‌ های خواب است . از روکش‌ های طبیعی و مصنوعی به‌ منظور محافظت از ام دی اف در مقابل گرد و غبار، رطوبت، حرارت و.. استفاده میشود. روکش طبیعی به‌ کار گرفته در این مواد لایه‌ ای نازک از جنس چوب میباشد ، رویه مصنوعی آن لایه‌ هایی از ملامینه، لمینت و کاغذ تزئینی است .

فلز

تخت-خواب-فلزی

این متریال یکی از پر کاربرد ترین ساختارها برای تهیه تخت خواب دو نفره است . جالب است بدانید متریال فلز در کنار جلوه ساده خود مقاومت بالایی دارد . دقت داشته باشید که با توجه به جلوه ساده این نوع تخت ها ، بهتر است از آن در اتاق های لوکس و کلاسیک استفاده نکنید .

پارچه

تخت-خواب-پارچه-ای

تخت خواب های دو نفره با چهارچوب پارچه بسیار شیک و زیبا است . می توان با توجه به نوع طراحی استایل خانه از آنها استفاده کرد . به یاد داشته باشید که به غیر از چهارچوب تخت ، بقیه قسمت های تخت میتواند از متریال پارچه باشد .

انواع مدلهای تخت خواب دو نفره از نظر شکل

نورپردازی-اتاق-خواب

پنلی

تخت-خواب-پنلی
تخت خواب پنلی

تخت خواب پنلی ساده‌ ترین مدل تخت خواب دو نفره است . به طور کلی داری یک صفحه چوبی در قسمت سر تخت است . جالب است بدانید به دلیل استایل و الگو ساده با هر سبک دکوراسیون به راحتی ست میشود . این مدل تخت خواب دو نفره چارچوب یا فرم خاصی ندارد . برای ساخت و نیز اجرای این تخت میتوان از متریال متفاوت استفاده کرد .

سورتمه ای

استفاده-از-الگو-سورتمه-ای-برای-تخت-خواب-دو-نفره
تخت-خواب-سورتمه-ای

شکل کمانی این مدل تخت‌ های خواب دو نفره باعث شده افراد این تخت را به نام سورتمه‌ای بشناسند . تخت‌ های مدل سورتمه‌ای نسبت به سایر انواع تخت جای بیشتری نیاز دارند ، بنابراین اگر اتاق خواب کوچکی دارید ، بهتر است سراغ این مدل تخت نروید . این تخت خواب در رنگها و نیز مدلهای مختلفی تولید و روانه بازار میشود . اگر دوست دارید تخت خواب شما چوبی باشد بهتر است این مدل را مشاهده کنید ، تا بتوانید خرید بهتری داشته باشید .

کنوپی

تخت-خواب-دو-نفره-کنوپی
تخت-خواب-کنوپی

مدل تخت‌ های خواب دو نفره کنوپی از خانواده پوستر به شمار میرود . مدل کنوپی مانند پوستر چهار ستون دارد که در بالا به هم میپیوندند و چارچوب تخت را تشکیل میدهند. در مدل‌ های قدیمی‌ تر ، دور تا دور این چارچوب را پرده تور یا حریر میزدند ، اما در مدل‌ های جدید معمولا از ستون‌ های فلزی یا چوبی برای دیزاین تخت خواب استفاده میکنند . اگر قصد خرید سرویس خواب جدید را دارید بهتر است این مدل را در نظر بگیرید .

دیوان

تخت-خواب-کشو-دار-دیوان
تخت-خواب-بدون-کشو-دیوان

اگر فضای کمی دارید بهتر است این الگو را انتخاب کنید . تخت خواب دو نفره دیوان غالبا دارای کشو است . ابعاد بزرگ کشو های آن به شما اجازه میدهد آزادانه وسایل خود را چیدمان و دکوراسیون کنید . در بعضی از الگو های دیوان کشویی در کنار و نیز زیر تخت تعبیه نشده است . استایل اصولی این تخت خواب خستگی شما را بعد از یک روز خسته کننده کاهش میدهد . اگر میخواهید اتاق خواب خود را زیبا و خاص کنید بهتر است بدون هیچ تردیدی این مدل تخت خواب را انتخاب کنید .

راک

تخت-خواب-دو-نفره-راک
تخت-خواب-راک

تخت خواب راک یکی از الگو های قدیمی و خاص است که افراد میتوانند از آن برای زیبا سازی اتاق خواب خود استفاده کنند . اگر هنوز از دوران نوجوانی عادت حرکت در هنگام خواب در ذهن شما باقی مانده است ، بهتر است از الگو راک برای زیبا سازی اتاق خواب خود استفاده کنید . تخت خواب راک با چوب‌ های دایره‌ ای شکلی ساخته میشوند . این الگو امکان تحرک شما در هنگام خواب را فراهم میکند . به طور کلی شما با تکانی ملایم به خواب میروید .

گرد

تخت-خواب-دو-نفره-گرد
استفاده-از-الگو-گرد-تخت-خواب-دو-نفره

اگر میخواهید اتاق خواب خاص تری داشته باشید و از تماشای آن لذت ببرید بهتر است از الگو گرد تخت خواب استفاده کنید . تخت خواب گرد یکی از گزینه های پیش روی شما است . این مدل از تخت خواب بسیار خاص است . بهتر است بدانید برای اجرا و نیز پیاده سازی این تخت خواب به فضای بزرگ نیاز دارید . این استایل دارای مزایای و معایبی است که در آینده نه چندان دور آن را برای شما شرح میدهیم .

جک دار

تخت-خواب-جک-دار
تخت-دو-نفره-جک-دار

اگر اتاق خواب کوچکی دارید بهتر است از این مدل تخت خواب استفاده کنید . این تخت خواب طراحی خاصی دارد . جالب است بدانید کف این تخت به شما اجازه میدهد وسایل خود را به بهترین شکل موجود چیدمان کنید . با این مدل تخت خواب شما فضای ذخیره سازی بیشتری در اختیار دارید .

دیواری

تخت-خواب-دو-نفره-تاشو
تخت-خواب-دو-نفره-دیواری

تخت خواب های دو نفره تاشو ، بدون شک یکی از مدل های منحصر به فرد برای دکوراسیون اتاق است . این مدل از سرویس خواب ، شامل یک قفسه بسیار بزرگ می باشد که تخت در وسط آن قرار گرفته است و شما با پایین کشیدن آن می توانید روی تخت بخوابید . اگر فضای کوچکی دارید بهتر است از این الگو برای اتاق خواب دو نفره خود استفاده کنید .

سایبان دار

تخت-خواب-سایبان-دار
الگو-سابیان-دار-برای-تخت-خواب

تخت خواب های سایبان دار نیز مانند تخت خواب های ستون دار ، دارای چهار ستون اصلی می باشد . در تخت خواب های سابیان دار، ستون ها به صورت افقی به یکدیگر متصل شده اند . برای زیبا سازی اتاق خواب خود میتوانید از پارچه تور برای تزیین دیوار تخت استفاده کنید . این مدل جلوه بسیار زیبا و لوکسی را به اتاق خواب می دهد . این مدل تخت خواب باید در خانه های با دیوار های بلند اجرا و پیدا سازی شود . باید بدانید بی اهمیت شمردن این موضوع میتواند هزینه شما را افزایش دهد و از طرفی به استایل خانه آسیب بزند .


5/5 - (9 امتیاز)

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !