دکوراسیون تی وی روم و چیدمان صحیح آن

ایده-و-طرح-هایی-درباره-دکوراسیون-تی-وی-روم-و-چیدمان-صحیح-آن

طراحی دقیق و برنامه‌ ریزی‌ شده برای دکوراسیون تی وی روم اهمیت بسیار زیادی دارد . شما با رعایت الگو ها و نیز اصول دکوراسیون و چیدمان می توانید اتاق تلویزیون مناسبی را برای خود و عزیزانتان ایجاد کنید . توجه کردن به این موضوع و برسی دقیق فضا قبل از اجرا و پیاده سازی هر الگویی باعث می شود هزینه ها و نیز وقت شما هدر نشود .

اتاق تی وی روم شامل تلویزیون و متعلقات صوتی و تصویری است . با افزایش علم دکوراسیون داخلی معماران و طراحان الگو‌ها جدیدی را طراحی و پیاده سازی کرده اند . در این مطلب ویکی سرا می خواهیم اصول طراحی و دکوراسیون تی وی روم را برای شما شرح دهیم . با ما همراه باشید .

دکوراسیون تی وی روم

دکوراسیون-تی-وی-روم

در بسیاری از شرایط ، امکان آن وجود دارد که افراد ، اتاق تلویزیون یا همان تی وی روم را با اتاق نشیمن اشتباه بگیرند و آنها را یکسان بدانند ، در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است .

تی وی روم ، در واقع فضا و اتاقی از خانه است که صرفا برای تماشای فیلم ، در کنار خانواده طراحی و دکوراسیون میشود . طبیعتاً امکان آن هم وجود دارد که شما بخواهید از این فضا برای استراحت ، مطالعه استفاده کنید ، به همین دلیل لازم است برای شروع طراحی و دکوراسیون این فضا ، جزئیات را بررسی کنید و کاملا دقیق و اصولی ، چیدمان را پیش ببرید .

به طور کلی اتاق نشیمن فضایی است که افراد برای رفع خستگی و جمع شدن دور هم در این فضا حضور پیدا می کنند . در مجموع بایستی بدانید تلویزیون رکن اصلی این فضا نیست ، بهتر است در زمان چیدمان مبل اتاق پذیرایی یا نشیمن آنها را به صورت متمایل به هم قرار دهید تا فضای گفتمان و دورهمی بیشتر مهیا شود .

اتاق تی وی روم ، صرفا با هدف تماشای تلویزیون و فیلم طراحی و اجرا می شود . افراد کمتر از مبلمان خاص برای دیزاین این فضا استفاده می کنند . هدف اصلی از طراحی این مکان ایجاد یک فضا دنج و راحت به دور از هر هیاهویی برای تماشای تلویزیون است .

دکوراسیون اتاق تلویزیون

دکوراسیون-اتاق-تلویزیون

تقریبا می توان اتاق تلویزیون را در هر خانه ای پیاده سازی کرد ،بهتر است کمی خلاق باشید ، ممکن است خانه شما کوچک باشد و امکان اجرا و پیاده سازی یک اتاق تلویزیون را نداشته باشید ، اما بهتر است بدانید با استفاده از تجهیزات جدا کننده مانند پارتیش ها اتاق نشیمن و اتاق تلویزیون را از هم جدا کنید . شما با استفاده از الگو های ساده قادر هستید یک فضای زیبا برای خود ایجاد کنید .

نکته : مهم‌ ترین موضوعی که در زمان اجرا اتاق تلویزیون باید به آن توجه کنید ، ایجاد یک نقطه کانونی درست برای قرار دادن تلویزیون است .

ابعاد اتاق تی وی روم

ابعاد-اتاق-تی-وی-روم

برای آنکه بخواهیم ابعاد و اندازه مناسبی را برای طراحی تی وی روم مشخص کنیم باید به دو فاکتور کلی توجه کنیم . یکی از آنها ابعاد و اندازه مانیتور تلویزیون و دیگری نیز فاصله مبلمان شما با تلویزیون است .

با در نظر گرفتن این فاصله میان صفحه نمایش تلویزیون و مبلمان خود می توانید اندازه مناسب و ایده آل اتاق تلویزیون و یا همان تی وی روم خود را بشناسید . به طور کلی با رعایت اصول فنگ شویی در اتاق تلویزیون می تواند انرژی منفی خود را به انرژی مثبت تبدیل کنید .

نکات مهم و طلایی برای دکوراسیون اتاق تلویزیون

نکات-مهم-و-طلایی-برای-دکوراسیون-اتاق-تلویزیون

طبیعتاً برای آنکه قادر باشید فضای تی وی روم خود را به بهترین شکل ممکن طراحی و چیدمان کنید لازم است که برخی از مهم‌ ترین نکات طراحی اتاق تلویزیون را به خوبی بشناسید . در ادامه مقاله به بررسی این نکات می پردازیم ، با ما همراه باشید .

مبلمان خاص برای اتاق تی وی روم

مبلمان-مناسب-برای-اتاق-تلویزیون
مبلمان-خاص-برای-اتاق-تی-وی-روم
مبلمان-چرم-برای-اتاق-تلویزیون

طبیعتاً به جز تلویزیون و صفحه نمایش ، یکی دیگر از مهم‌ ترین المان‌ ها و عناصر طراحی اتاق تی وی روم ، مبلمان است . اولین شرط برای انتخاب کاناپه و مبلمان مناسب برای تی وی روم ، راحتی آن است . مبلمان شما باید تا حدی راحت باشد که بتوانید با خیال راحت بر روی آن دراز بکشید و فیلم مورد علاقه‌ تان را تماشا کنید . استفاده از متریال های مناسب و خوب می تواند حس عالی را در هنگام تماشای تلویزیون به افراد منتقل کند .

با توجه به پیشرفت روز افزون صنعت مبلمان ، الگو ها و مدلهای مختلفی از این شی در بازار وجود دارد . شما می توانید با بررسی دقیق مدلها و متریال های مختلف بهترین گزینه را برای محیط اتاق تلویزیون خود تهیه کنید و این مکان را به بهترین شکل ممکن دکوراسیون و چیدمان کنید .

استفاده از مبل ال شکل

قبل از دکور یا مبله کردن یک اتاق تلویزیون قناس ، به این فکر کنید که چطور می توانید از فضای موجود به بهترین شکل استفاده کنید . بهتر است در این فضا از مبلمان با الگوی ال استفاده کنید . برای ایجاد یک میز مناسب برای این مبل شما قادر هستید از چند کنده درخت استفاده کنید و با کمی خلاقیت یک میز خاص برای خود درست کنید .

فرش مناسب

فرش-مناسب-برای-اتاق-تلویزیون

یکی از مهمترین عناصر دکوراسیون در هر اتاق تلویزیون ، فرش است . شما می توانید از الگوهای مختلف و متفاوت فرش برای ایجاد نمای بهتر در اتاق تی وی روم استفاده کنید . این شی انواع مختلفی دارند که هر یک به سبک خاصی دلالت می کند . این تنوع دست شما را در انتخاب بهترین الگو باز گذاشته است . بهتر است ابتدا دقیق این فضا را بررسی کنید و سپس بهترین مدل آن را تهیه کنید . توجه نکردن به این موضوع می تواند هزینه های جانبی شما را افزایش دهد .

انتخاب الگو مناسب برای فرش

انتخاب-الگو-مناسب-برای-فرش

امروزه فرش‌ ها داری تنوع زیادی است . قبل از خرید فرش باید تصمیم بگیرید که چه نوع دکوراسیونی برای اتاق تلویزیون خود می خواهید اجرا کنید . در زیر به تشریح نحوه انتخاب فرش مناسب برای این فضا می پردازیم .

  1. اگر به فضاهای مدرن و معاصر علاقه دارید ، باید فرش‌های مدرن را انتخاب کنید . این فرش‌ ها طرح‌ های ساده‌ تری نسبت نوع کلاسیک دارند.
  2. اگر فضاهای کلاسیک و یا حتی تلفیقی را دوست دارید، می توانید از فرش‌هایی با طرح سنتی استفاده کنید . این فرش‌ ها معمولا نقش‌ های ریز و شلوغ‌ تری دارند ، با استفاده از این فرش اتاق تلویزیون شما گرم می شود .
  3. برای ایجاد نمای بهتر در اتاق تلویزیون می توانید فرش‌ های کلاسیک را با مبلمان و وسایل مدرن تلفیق و حس و حال متفاوت و متعادلی در فضا ایجاد کنید .
  4. برای انتخاب طرح فرش باید به فضای اتاق نیز توجه کنید . فرش‌ هایی که طرح‌ های شلوغ و ریز دارند ، برای فضاهای کوچک مناسب نیستند . این طرح‌ ها فضا را شلوغ و کوچک نشان می‌دهند.
  5. اگر مبلمان پر نقش و نگار در اتاق تلویزیون خود دارید ، بهتر است از فرش‌ ها با الگو ساده استفاده کنید ، زیرا الگوهای مختلف در کنار هم چشم را خسته می کند .

رنگ فرش برای اتاق تلویزیون

رنگ-فرش-برای-اتاق-تلویزیون

در هنگام انتخاب رنگ فرش برای اتاق تلویزیون بایستی به نکات زیر توجه کرد ، با ما همراه باشید .

  1. برای انتخاب رنگ مناسب برای فرش ابعاد اتاق تی وی روم خود را در نظر بگیرید .
  2. برای فضاهای کوچک فرش‌ هایی با رنگ‌ های روشن و خنثی مناسب‌ تر هستند . رنگ‌ هایی مانند بژ، طوسی و خاکستری، سفید و موارد دیگر .
  3. رنگ‌ های خنثی دست شما را در انتخاب مبلمان نیز باز می گذارند . این رنگ‌ ها را به راحتی با رنگ‌ های دیگر ست می شوند . اگر فضای اتاق تلویزیون شما بزرگ است ، می توانید از رنگ کرم استفاده کنید .
  4. رنگ‌ های گرم برای اتاق تلویزیون مناسب‌ تر است ، زیرا به فضا حس نشاط و سر زندگی می‌دهند.
  5. برای اتاق تلویزیون بهتر است از رنگ‌ های روشن و خنثی استفاده کنید . استفاده از رنگهای روشن تنش های عصبی را کاهش می دهد و از این رو انرژی شما مثبت می شود .

نور پردازی و دکوراسیون تی وی روم

نور-طبیعی-برای-اتاق-تلویزیون
نور-پردازی-و-دکوراسیون-تی-وی-روم
استفاده-از-نور-های-خاص-برای-زیبا-سازی-فضا-اتاق تی وی روم

نور پردازی یکی از رکن های اصلی برای ایجاد نمای زیباتر در اتاق تی وی روم است . برای نور پردازی و نیز دیزاین این فضا لازم است شما از یکسری اصول کلی پیروی کنید . در ادامه به تشریح این نکات می پردازیم . اولین مسئله‌ ای که لازم است در نظر داشته باشید این است که اتاق تلویزیون شما باید به گونه‌ ای نورپردازی شود که تمرکز و همین‌ طور راحتی شما در زمان تماشای فیلم افزایش دهد ، در نتیجه بهتر است از نورهای ملایم یا کم‌ نور برای طراحی و دکوراسیون این فضا استفاده کنید . یادتان باشد که پر نور بودن فضای تی وی روم می تواند موجب انعکاس نور بر روی مانیتور شود ، از این رو تماشای تلویزیون را برای شما دشوار می شود . اگر اتاق شما دارای نور طبیعی است بهتر است از پرده های نسبتا کلفت استفاده کنید ، با این کار نور وارد شده به اتاق را کنترل می کنید .

انتخاب رنگ مناسب برای اتاق تلویزیون

رنگ-بندی-مناسب-برای-اتاق-تلویزیون
انتخاب-رنگ-مناسب-برای-اتاق-تلویزیون
رنگ-خاص-برای-اتاق-تی-وی-روم

مسئله بعدی که باید به آن توجه کنید ، انتخاب رنگ مناسب برای فضای اتاق تلویزیون است . به طور کلی توصیه ما این است که برای دکوراسیون اتاق تی وی روم از رنگ‌ های اولیه و یا خنثی همچون سفید ، کرم، خاکستری، طوسی، قهوه‌ای، بژ و … استفاده کنید ، چرا که وجود رنگ‌ های تند و جیغ می تواند تمرکز شما را از بین برده و تصاویر روی صفحه نمایش را نیز از نقطه کانونی بودن ، خارج نماید .

نکته مهمی که لازم است به آن توجه داشته باشید ، هماهنگی رنگ‌ های فضا است . بهتر است که تا جای ممکن از ترکیب رنگ‌ هایی که هیچ تناسبی با هم ندارند اجتناب کنید تا فضای اتاق تلویزیون تان شلوغ و بی‌ نظم به نظر نرسد . برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص رنگها میتوانید مقاله ( دکوراسیون رنگی + نکات و ایده ها در سال ۲۰۲۱ ) را مطالعه کنید .

سبک های مختلف برای دکوراسیون اتاق تی وی روم

سبک-های-مختلف-برای-دکوراسیون-اتاق-تی-وی-روم
دکوراسیون-اتاق-تلویزیون-به-وسیله-سبک-کلاسیک
دکوراسیون-اتاق-تی-وی-روم-با-استفاده-از-الگوهای-مدرن

شما می توانید بنا بر سلیقه خود ، سبک دکوراسیون اتاق تلویزیون را نیز مثل هر کدام از دیگر فضاهای خانه مشخص کنید . برای مثال اگر می خواهید یک تی وی روم لاکچری داشته باشید می توانید به سراغ مبلمان لوکس‌ تر بروید و یا تا جای ممکن از وسایل دکوری و تزئینی لوکس و پر زرق‌ و برق استفاده کنید .

در مقابل هم اگر ترجیح میدهید که فضایی جمع‌ و جور تر و ساده‌ تر داشته باشید می توانید از اصول طراحی و دکوراسیون سبک‌ های مینیمال ، مدرن، معاصر و… استفاده نمایید . در ادامه به شما توضیح می دهید از چه متریال های برای ایجاد نمای بهتر استفاده کنید ، با ما همراه باشید . برای کسب اطلاعات کاملتر در خصوص الگو های و سبک های دکوراسیون داخلی می توانید مقاله ویکی سرا را مطالعه کنید .

آینه برای زیباتر کردن اتاق تلویزیون

استفاده-از-آینه-فانتزی-برای-دکوراسیون-اتاق-تلویزیون
استفاده-از-آینه-برای-دکوراسیون-اتاق-تی-وی-روم
دکوراسیون-تی-وی-روم

آینه یکی از قدیمی‌ ترین تجهیزات برای دکوراسیون اتاق تی وی روم است . شما می توانید خیلی ساده و به‌ سرعت با اضافه کردن چند آینه ، تو هم این فضا را زیباتر کنید . بهتر است یک آینه‌ ی خیلی بزرگ را انتخاب کنید و کل دیوار را با آن بپوشانید . به طور کلی با استفاده از آینه اتاق تلویزیون شما بزرگ تر دیده می شود . برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مدلهای مختلف آینه برای تزیین دیوار می توانید مقاله تزیین دیوار با آینه را مطالعه کنید .

ایجاد تم یکسان در اتاق تی وی روم

اجرایی-تم-خاص-برای-اتاق-تلویزیون
اتاق-تلویزیون-فانتزی
اجرایی-سبک-روستیک-در-اتاق-تلویزیون

برای اینکه بتوانید در اتاق تلویزیون خود سبک مشخصی داشته باشید ، باید از سبک های مختلف آگاهی داشته باشید تا قادر باشید یکی از بهترین و مناسب ترین آنها را انتخاب کنید . طرح و نقش به همان اندازه که در اتاق‌ های تلویزیون بزرگ موثر هستند ، در اتاق‌ تی وی روم کوچک هم موثرند . شما برای ایجاد تعادل بایستی از یک الگو پایه برای کل فضا اتاق تلویزیون خود استفاده کنید . به طور کلی بایستی قبل از شروع به کار اطلاعات خود را در مورد الگو ها و تیپ ها افزایش دهید و سپس برای ایجاد نمای بهتر اقدام کنید . توجه کردن به این موضوع در زمان اتمام کار حس خوبی را به شما منتقل می کند .

استفاده از تجهیزات بافت دار در اتاق تلویزیون

استفاده-از-تجهیزات-بافت-دار-در-اتاق-تلویزیون
استفاده-از-الگوها-و-مدلها-برای-ایجاد-نمای-بهتر-در-اتاق-تلویزیونپ
استفاده-از-الگو-خاص-برای-دیزاین-اتاق-تی-وی-روم

دکور کردن دیوارها، سقف و کفپوش اتاق با رنگ سفید می تواند حس بیمارستانی و بی‌ روحی به فضای اتاق بدهد . در فرآیند طراحی داخلی ، تضاد یک فاکتور مهم است . به طور کلی شما با استفاده از این الگو بین اشیا تعادل برقرار می کنید . اگر اشیا مشابه را در کنار یکدیگر قرار دهید ، بیننده نمی تواند روی هیچ یک تمرکز کند . استفاده صحیح و اصولی از بافت در طراحی و دکوراسیون داخلی ، باعث برجسته تر شدن عناصر کلیدی می شود .

به طور کلی به کار بردن بافت به صورت افسار گسیخته و افراطی اصلا زیبا نیست . در یک فضا ، مانند اتاق تلویزیون معمولا توصیه می شود از دو یا سه نوع بافت استفاده کنید . در ادامه انواع بافت ها برای دیزاین اتاق تلویزیون را برای شما شرح می دهیم ، با ما همراه باشید .

انواع بافت ها برای اتاق تلویزیون

انواع بافت ها برای اتاق تلویزیون

شیک

با بافت های شیک می توانید یک حس ظریف ، زنده و ملموس به بیننده بدهید . در بافت های شیک از مواد طبیعی مانند چرم طبیعی ، الوار پوشیده شده از عناصر ارگانیک مثل پشم، کتان و پنبه بطور برجسته استفاده می شود . ظاهر شیک این بافت اتاق تلویزیون شما را مجلل و خاص میکند .

لوکس

بافت لوکس شامل پیچیدگی و ترکیب طرح های کلاسیک و بافت های مجلل است . در طراحی های لوکس جزئیات فراوانی به کار می رود تا زیبایی مسحور کننده ای به فضا بخشیده شود . طیف تم لوکس از لطیف ترین پارچه های کشمیری تا چوب جلا داده شده و شیشه ها و فلزات براق گسترده است . این تضاد به محیط عمق می بخشد و از طرفی طرح های تک رنگ کلاسیک را به الگوهای روز تبدیل میکند .

مدرن

تم مدرن ظاهری ساده دارد و به راحتی با هر سبک دکوراسیون ست میشود . در زمان پیاده سازی بافت مدرن بایستی هم از مواد طبیعی و هم مواد مصنوعی استفاده کنید . طرح های مدرن احساس خاص و به روز بودن را به اهالی خانه می دهند . استفاده از قطعات فلزی مانند جنس استیل در وسایل روشنایی و مبلمان جنبه ی لطیف تری به ظاهر می دهند، منسوجات درشت بافت زیبایی این طرح ها را کامل تر میکند .

نتیجه گیری

اتاق تلویزیون میتواند به عنوان یکی از پر استفاده‌ ترین فضاهای خانه شناخته شود ، تا حدی که شاید بسیاری از اعضای خانواده، ساعات زیادی از شبانه‌ روز را در آن سپری کنند. به همین دلیل نیز لازم است که طراحی و چیدمان آن را جدی گرفته و تمامی اصول دکوراسیونی را نیز تا جای ممکن در آن به کار ببرید.


5/5 - (12 امتیاز)

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !