دکوراسیون آشپزخانه کوچک و ایده های عالی

ایده های خوب برای دکوراسیون آشپزخانه

شاید داشتن آشپزخانه بزرگ آرزوی همه خانم‌ها باشد . اما با توجه سبک زندگی آپارتمانی امروزی و نیز کوچک تر شدن فضا ها اصل دکوراسیون آشپزخانه کوچک به کمک ما آمده تا این موضوع را رفع کنیم . با این وجود با استفاده از نکات چیدمان آشپزخانه کوچک آپارتمانی می توان این محیط را به یک محیط آرام بخش تبدیل کرد . ایده های آشپزخانه کوچک متناسب با هر سبک ، بودجه می تواند موضوع بسیار با اهمیتی برای خانه با ابعاد کوچک باشد . وسایل مناسب و خاص که می توانند محیط آشپزخانه را به فضای دلچسب تری تبدیل کنند .

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

ایده ها دکوراسیون آشپزخانه های کوچک راهی هوشمندانه ای برای استفاده بیشتر از فضای موجود با راه حل های ذخیره سازی هوشمند و سازماندهی دهی فضا بوده است . توجه به نکات دکوراسیون باعث فریب چشم و بزرگ نمایش دادن فضا نیز می شود . شما اغلب با استفاده از فضای خالی دیوارها ، سقف ها و قفسه های می توانید از فضا آشپزخانه بیشترین بهره و کاربرد را ببرید . در این مقاله ویکی سرا قصد داریم به روز ترین راه کارها برای بهره وری از فضا آشپزخانه کوچک را برای شما عزیزان شرح می دهیم .

ایده ها برای آشپزخانه کوچک

استفاده از در شیشه ای

در یک آشپزخانه کوچک که فضا تنگ است ممکن است وسوسه شوید که درب را بردارید تا از احساس کلاستروفوبیا ( اضطراب ) جلوگیری کنید . اما یک درب برای دکوراسیون آشپزخانه های کوچک یک ابزار مفید است . برای آشپزخانه خود از درهای کشویی شیشه ای استفاده کنید .

طراحی درب باعث تقویت فضا شده و نیز یک جدا کننده خوب بین میز ناهار خوری و آشپزخانه بوده است . این درب ها به طور کلی بهترین تقسیم کننده اتاق برای صرفه جویی در فضا است .

قفسه های قابلمه

در حالی که اکثر آشپزخانه های کوچک فضای لازم برای قفسه های بزرگ و مستطیل شکل برای قابلمه را ندارند ، گزینه هایی جالبی در دکوراسیون خانه مدرن برای فضاهای کوچکتر وجود دارد . قفسه های قابلمه را می توانید از سقف آویزان کنید . بهتر است از فضا خود بیشترین بهره را ببرید . از چند قلاب به عنوان نگه دارنده قابلمه استفاده کنید . استفاده از این میخ های دیواری و نیز قلاب محیط را منظم می کند ، به طور کلی افراد کمتر احساس سردرگمی و استرس را تجربه می کنند .

استفاده از وسایل با قابلیت جمع شدن

یکی از اصول چیدمان آشپزخانه کوچک استفاده از وسایل با ابعاد اندک و نیز خاصیت جمع شوندگی است . مبلمان جمع شونده را برای آشپزخانه خود استفاده کنید تا فضای مورد نظر آزاد تر و بزرگ تر به نظر برسد . از میز با همین قابلیت نیز استفاده کنید . این میز در هنگام باز شدن نوعی جزیره را در اختیار شما قرار می دهد . در صورت نیاز آن را باز کرده و یک میز ناهار خوری بزرگ برای زمان غذا ایجاد کنید . این میز حتی می تواند یک میز ارزشمند برای کار در خانه نیز باشد . با توجه به ماهیت مبلمان و نیز میز با قابلیت جمع شدن فضا به هیچ وجه هدر نمی شود ، بلکه روشی بسیار کارآمد برای کار کردن در فضا آشپزخانه بوده و آرامش را برای این محیط القا می کند .

کابینت سرتاسری

برای دکوراسیون آشپزخانه با ابعاد کم بهتر است از کابینت ها به صورت سرتاسری استفاده کنیم . کابینت های خود تا سقف به صورت عمودی طراحی کنید تا از فضا بهترین بهره را ببرید . بهتر است از فضا عرضی آشپزخانه برای نصب کابینت استفاده کنیم . به طور کلی می‌توانید از صفحه کابینت های به عنوان میزی برای تهیه غذا استفاده کنید . این حجم کابینت باعث جمع شدن وسایل از سطح آشپزخانه شده و محیط را خالی و تمیز می کند و از شلوغی و آشفتگی جلوگیری می کند .

کمد برای جمع کردن وسایل

یکی از راه کارها برای داشتن آشپزخانه کوچک بهره وری از فضا بوده است . از کمد برای قرار دادن توستر ، کتری و دستگاه قهوه خود استفاده کنید تا محیط کار شما باز شود . این کار باعث ایجاد فضایی باز برای آشپزخانه شما می شود . هر گاه به وسایلی نیاز دارید به محض باز کردن کابینت ، ابزار مورد علاقه خود راحت پیدا می کنید و مورد استفاده قرار می دهید . این یک ترفند عالی برای استفاده از گوشه های خالی است ، به طور کلی هیچ یک از تجهیزات آشپزخانه شما در پشت کابینت گم نمی شود.

هود با اجاق القایی

استفاده از اجاق گاز القایی ترکیبی همراه با هود یک صرفه جویی عالی در فضا است . این بدان معناست که می توانید یک هود استخراج کننده حجیم را در بالای اجاق گاز حذف کرده و آن را در کنار گاز تعبیه کنید . این وسیله فضا کار و فعالیت ما را باز می کند . با استفاده از این وسیله سطح کابینت شما همیشه تمیز است و هیچ وسیله اضافی در سطح وجود ندارد .

جزیره در آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه کوچک
دکوراسیون آشپزخانه کوچک
دکوراسیون آشپزخانه کوچک

افزودن جزیره ممکن است در یک آشپزخانه کوچک ایده وحشتناکی به نظر برسد . با این حال ، در یک آشپزخانه باریک و طولانی ، ایده عالی برای آشپزخانه کوچک است . این وسیله آشپزخانه را به یک فضا دوستانه و صمیمی تبدیل می کنید . برای بهره‌وری بیشتر از جزیره خود زیر این فضا میز را نیز قفسه بندی کنید . این کار فضا بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد .

جا ظرفی هوشمند

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

چیدمان آشپزخانه کوچک مستلزم استفاده از هر اینچ فضای ذخیره سازی است . بجای اینکه همه قابلمه ها و ماهیتابه های خود را در یک کمد عمیق قرار دهید که در صورت نیاز به پیدا کردن یک ماهیتابه خاص این موضوع به یک کابوس تبدیل شود ، تعویض یک کمد را با یک کشو هوشمند انتخاب خوبی است . این کشوی هوشمند فضای بیشتر را در اختیار شما قرار می گذارد . به طور کلی با این کشو ها شما حس بهتری نیز دارید و از فضای خود بهتر استفاده می کنید .

کشو برای ماشین لباس شویی

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

شاید فکر کنید آشپزخانه محل واضحی برای قرار دادن ماشین لباسشویی است . اما در قاره اروپا ، آن را در حمام خود قرار میدهند تا از فضا استفاده کنند . بنابراین اگر برای فضا گیر کرده اید ، لباسشویی خود را به جای دیگری منتقل کنید . اگر حمام شما به همان اندازه نوجوان است ، ممکن است بتوانید آن را در کمد زیر پله ها قرار دهید .

از طرف دیگر ، اگر ماشین لباسشویی و خشک کن جداگانه دارید ، می توانید آنها را در آشپزخانه و نیز خارج از آن نگه دارید . بهتر است آنها را روی یک کمد قرار دهید . ماشین را از چشم پنهان کنید ، فضا را ذخیره می کند و با این کار از فضا بهتر بهره ببرید .

مرتب سازی فضا

دکوراسیون آشپزخانه کوچک
مرتب سازی فضا در دکوراسیون آشپزخانه های کوچک

اگر وسایل زیادی روی میز کار به هم ریخته است ، راه حل های هوشمندانه ای مانند نوار چاقوی مغناطیسی دیواری ، ریل برای آویزان کردن ظروف ، ماهیتابه ، لیوان ، ظروف ادویه جات و سطل های کارد و چنگال را در نظر بگیرید . همچنین میتوانید در فضای کوچک خالی خود اشکاف ای تعبیه کنید تا موادی که باید هر روز در دست داشته باشید ، مانند تخته خرد کردن ، قاشق چوبی ، مایع ظرفشویی به صورت مرتب در دسترس شما باشد . در دکوراسیون آشپزخانه کوچک قطعات و وسایل در جای مناسب قرار میگیرند تا هم فضا شلوغ نشود و همچنین وسایل مورد نیاز نزدیک تان باشند .

رنگ

تاثیر رنگ در دکوراسیون آشپزخانه های کوچک

رنگ نقش مهمی در دکوراسیون آشپزخانه ایفا می کند . به ویژه در دکوراسیون آشپزخانه کوچک اگر از پالت رنگ متناسب با فضا رنگ محیط را رنگ آمیزی کنید حس خاص بودن را در مصرف کننده ایجاد میکند . برای یک طراحی جسورانه و غیر منتظره ، بدون اشاره به دور شدن از رنگ سفید مناسب ، برای نقاشی از یک رنگ پر جنب و جوش استفاده کنید . یک رنگ خاص روی دیوار میتواند جلب توجه عمق و سبک باشد و حتی عناصر معماری اتاق شما را برجسته می کند .

رنگ آمیزی مناسب برای آشپزخانه کوچک می تواند این مکان را به فضایی آرام برای استراحت و آرامش تبدیل کند . در رنگ بندی آشپزخانه خود می توانید رنگ مختلف از قبیل رنگ سرد تا رنگهای خنثی استفاده کرد . از رنگ سفید و سبز به دلیل فراوانی در طبیعت ، هنگام رنگ آمیزی آشپزخانه خود غافل نشوید . همان طور که در مقاله دکوراسیون با رنگ سبز به این نکته پرداختیم که این رنگ القا کننده طبیعت بوده و باعث احساس آرامش و آسایش در افراد میشود .

کابینت با درب شیشه ای

خواص اشکاف شیشه ای در دکوراسیون آشپزخانه های کوچک
استفاده از کابینت شیشه ای در دکوراسیون آشپزخانه کوچک

صرف نظر از برنامه ریزی آشپزخانه جدید یا تغییر ظاهر کابینت های موجود خود فضا را کاملا تغییر دهید . شیشه یک ماده کلیدی برای افزایش فضای آشپزخانه کوچک بوده است . در دکوراسیون آشپزخانه کوچک خود از شیشه بیشتر برای فضای خود استفاده کنید . شیشه نور را به گونه ای وارد فضا میکند و حس شادی را در اختیار مصرف کننده قرار میدهند و باعث سر زندگی فضا میشود .

استفاده از طرح های خاص در آشپزخانه

دکوراسیون خاص آشپزخانه های کوچک

برای انتخاب رنگ بندی دکوراسیون آشپزخانه کوچک از رنگ های سبک و دلپذیر با طرح خاص استفاده کنید . ایده رنگ آمیزی آشپزخانه بژ یا کرم تنها رنگ خاص نیست بلکه کاشی ها با الگو های خاص میتوانند فضا را زیبا تر و نیز دلچسب تر کند . ترکیب رنگی خوب برای آشپزخانه نور را به اطراف پرت می کند و فضای آشپزخانه را جادار نمایش میدهد و فضای بیشتری در اختیار شما قرار میدهد . به طور کلی رنگ باعث نمایش بزرگی آشپزخانه کوچک شما میشود پس در انتخاب آن دقت کنید .

قفسه بندی

تاثیرات قفسه بندی بر دکوراسیون خانه های کوچک

فضایی هایی برای افزودن قفسه برای ذخیره سازی و کاربرد بیشتر از فضا در آشپزخانه ایجاد کنید . مثلا یک ردیف قفسه به جزیره آشپزخانه اضافه کنید ، می تواند از این فضا برای کتاب آشپزی نیز استفاده کنید . به دنبال مکان های اضافی از جمله گوشه ها یا پیشخوان باشید . با نگاه دقیق تر به فضای آشپزخانه میتوانید فضاهای زیادی را قفسه بندی یافت کنید . توجه به این نکته باعث حس عالی در شما شده و کمتر احساس میکنید آشپزخانه کوچیکی دارید .

سینک ظرفشویی

تاثیر سینک در دکوراسیون آشپزخانه کوچک

آشپزخانه کوچک شما ممکن است جایی برای ماشین ظرفشویی نداشته باشد . بنابراین ارزش داشتن یک سینک ظرفشویی دوگانه را دارد . یک کاسه را برای شستشو و یک کاسه را برای ظروف کثیف نگه دارید . به این ترتیب جایی خواهید داشت که بشقاب های آماده را بدون دید و بدون به هم ریختن سطح کار ، دور از دید قرار دهید . به این طریق آشپزخانه شما کمتر شلوغ میشود و حس خوبی را برای شما ایجاد میکند .

روشنایی

خواص دکوراسیون آشپزخانه کوچک بر نور
تاثیر نور بر دکوراسیون آشپزخانه کوچک

در طول فرایند تزئین ، به یاد داشته باشید که وضعیت نورپردازی خود را ارزیابی کنید . اگرچه چراغ های فرورفته و زیر کابینت کوچکترین ردپایی را در آشپزخانه ای کوچک به جا می گذارند . اما یک جفت لامپ آویز بالای جزیره مرکزی باعث جلوه و دید کامل تمام وسایل آشپزخانه را در اختیار شما قرار میگذارد . توجه به نور یکی از اصل های مهم برای داشتن آشپزخانه زیبا تر نیز بوده است .


نتیجه گیری

در این مقاله قصد داشتیم که به شما نشان دهیم کوچک بودن آشپزخانه همیشه یک محدودیت نیست . بلکه با رعایت اصول معماری و دکوراسیون مدرن میتوانیم بیشترین بهره و استفاده را از محیط آشپزخانه خود ببریم . امیدواریم مطالعه این مقاله کمک شایانی به زندگی شما کند و حس فوق العاده عالی نسب به محیط خانه خود پیدا کنید .

5/5 - (15 امتیاز)

در این مورد مطالب زیر را نیز میتوانید بخوانید !