ترمیم کاغذ دیواری و روش های بسیار آسان و کاربردی آن

ترمیم کاغذ دیواری

کاغذ دیواری به طور کلی باعث زیبایی فضای خانه می شود ، هیچ یک از ما دوست نداریم صدمه‌ های از قبیل ( خراش ، بریدگی ، سوراخ ) بر روی کاغذ دیواری های خانه ما ایجاد شود . ویکی سرا در این مقاله به علل پاره شدن و نیز راه های ترمیم کاغذ دیواری می پردازد . به طور کلی راهنمایی کاملی در اختیار شما قرار می دهیم تا بتوانید با استفاده از آن مشکلات کاغذ دیواری خود را رفع کنید .

ترمیم کاغذ دیواری

روش های ترمیم کاغذ دیواری

ترمیم کاغذ دیواری ممکن است کار دشواری باشد ، مخصوصا اگر کاغذ دیواری دارای متریال و ساختار خاصی باشد ، به طور کلی در این مقاله قصد داریم الگو و روش های مختلف از بین لکه از روی کاغذ دیواری را برای شما عزیزان توضیح دهیم . با افزایش دانش و اندکی مهارت و صبر، می توانید کاغذ دیواری‌ های آسیب‌ دیده را تعمیر کنید .

ترمیم آسیب ها می تواند کاملاً چالش برانگیز باشد ، مخصوصاً اگر کاغذ دیواری طرح دار باشد . اگر این مقاله را دقق و اصولی مطالعه کنید می توانید به آسانی لکه های روی کاغذ دیواری را پاک کنید . با کمی مهارت و حوصله ، بسیاری از مسائل را می توان به راحتی حل کرد. با طور کلی باید بدانید بعضی از آسیب ها ایجاد شده بر روی کاغذ دیواری قابل تعمیر نیست .

علت کنده شدن کاغذ دیواری

ممکن است کاغذ دیواری به . جنس کاغذ دیواری از جمله مهمترین مسائلی است که در بروز چنین مشکلی دخیل می باشد . به طور کلی نباید از اصول نصب اصولی کاغذ دیواری نیز غافل شویم ، چرا که نصب غیر اصولی کاغذ دیواری می تواند مشکلات مختلفی را برای افراد ایجاد کند و از این رو نیز اشخاص مجبور شوند هزینه بیشتری را پرداخت کند .

رطوبت و تهویه نامناسب

اگر کاغذ دیواری در معرض رطوبت قرار گیرد ، گوشه‌ ها و درز های آن بلند می شود . این موضوع نه تنها جذاب نیست بلکه پیامدهای منفی سلامت را هم با خود به همراه دارد ، به همین دلیل بهتر است پیش از نصب کاغذ دیواری ، از محصولات و تکنیک‌ های مناسب نصب کاغذ در محیط مرطوب آگاه شویم .

به عنوان مثال از کاغذ دیواری استفاده کنید که توانایی مقابله با هوای گرم و مرطوب محیط را داشته باشد . در صورت وجود تهویه مناسب در محیط و عبور جریان هوا ، تا حد زیادی این مشکل برطرف می شود . با نصب سیستم های خنک کننده‌ محیط مثل پنکه یا فن نیز می توانید تا حد زیادی عمر کاغذ دیواری خانه‌ ی خود را افزایش دهید . دقت کنید که اگر در زیر کاغذ دیواری شما لایه‌ های زیادی از رنگ براق وجود دارد ، باید مدت زمان بیشتری را برای بهبود چسب در نظر بگیرید .

آب

آسیب به سقف ، مشکلات لوله کشی و خرابی لوازم خانگی، از بدترین دشمنان کاغذ دیواری هستند . به طور کلی آب زیاد قادر است استایل و تیپ کاغذ دیواری را خراب کند . حتی زمانی هم که مشکل نشت آب برطرف شود، شما با مسئله‌ ی لکه گیری مواجه خواهید شد . در این مواقع بسیار مهم است که پیش از انجام هر گونه ترمیم کاغذ دیواری، ابتدا مشکل نشتی آب را بر طرف کنیم و سپس اقدام به تعمیر کاغذ دیواری کنیم .

نصب غیر اصولی

اغلب اوقات به دلیل نصب غیر اصولی بر روی کاغذ دیواری حباب هایی ظاهر می شود . بهتر است قبل از هر کاری سطح مورد نظر را از هر نظر آماده کنید . اگر اثرات چربی و دوده روی دیوار موجود است، ابتدا محیط کار را مشخص کنید و سپس اقدام به ترمیم این مشکل کنید .

دقت کنید روی دیواری که تازه رنگ خورده، نباید کاغذ دیواری زد . حداقل یک هفته زمان لازم است تا رنگ کاملا خشک شود. نسبت مناسب مواد اولیه‌ ی زیر ساز، نحوه‌ ی صحیح برش کاغذ دیواری و استفاده از شاقول هنگام نصب نیز ، باعث ظرافت کار و زیبایی سطح کار می شود .

موریانه

اگر متوجه سوراخهای کوچکی روی کاغذ دیواری خود شده اید ، ممکن است علت آن لانه کردن موریانه ها در زیر کاغذ دیواری باشد. موریانه ها از هر ماده‌ ای که حاوی سلولز باشد تغذیه می کنند و می توانند به کاغذ دیواری خسارات زیادی وارد کند . به همین دلیل بهتر است اطمینان حاصل کنید که دیوار شما دارای موریانه نیست و بعد از آن کاغذ دیواری را بر روی دیوار نصب کنید . توجه نکردن به این موضوع نیز می تواند هزینه های شما را به میزان قابل توجه ای افزایش دهد .

اصول مهم برای نصب کاغذ دیواری

آماده سازی دیوار

قبل از نصب کاغذ دیواری باید مراحل زیر سازی دیوار اجرا و پیاده سازی شود ، زیرا اگر هرگونه ترک، سوراخ ، شکستگی گچ یا رطوبت در دیوار باشد در حین مراحل نصب و پس از آن مشکلاتی را برای شما نیز ایجاد می کند و نتیجه نهایی کار خوب نمی شود ، پس در صورت مشاهده این موارد آن را بوسیله بتونه و یا گچ مسطح کنید تا سطح کاغذ دیواری نیز در گذر زمان سالم بماند.

اگر دیوارها گچی است ابتدا یک با یک لایه روغن پرایمر کل دیوار را پوشش دهید ، بهتر است برای زیر سازی دیوار از بتونه ماستیک استفاده کنید و سطح کار را مسطح کنید . اگر بر روی دیوار شما لکه های مختلفی موجود است بهتر است ابتدا با رنگ سفید آنها را لکه گیری کنید تا در طول کار با مشکل مواجه نشوید .

چروک شدن کاغذ

هنگام چسباندن دقت کنید که کاغذ ها چروک نشود . لبه کاغذ دیواری ها باید دقیقا روی یک دیگر قرار بگیرند ، تا سطح کار خراب نشود . اکنون کاغذ ها را رها کنید تا به طور کامل به دیوار بچسبند ، این عمل موجب می شود تا کاغذ ها انبساط پیدا کرده و هنگام نصب چروکیده و یا حباب دار نشوند . توجه داشته باشید که زمان رها کردن کاغذها نباید طولانی باشد، زیرا خطر پاره شدن آنها وجود دارد .

جلوگیری از ایجاد حباب

وجود حباب بر روی کاغذ دیواری یکی بیشترین مشکلاتی که در هنگام نصب کاغذ دیواری ممکن است به وجود بی آید به طور کلی این حباب ها باعث هم بهم خوردن طرح کاغذ دیواری می شوند و ظاهر آن را خراب می کند . اگر شما به تازگی منزل خود را کاغذ دیواری کرده اید احتمالا با این مشکل مواجه شده اید.

بهتر است دقت خود را در زمان نصب کاغذ دیواری بالا برده و آن را با سرعت مناسب و دقت بالا نصب کنید تا از ایجاد خطوط بر روی کاغذ دیواری تا حدبودی جلوگیری کنید .

روشهای ترمیم کاغذ دیواری

رفع درز های کاغذ دیواری

باز شدن درز های کاغذ دیواری نیز مشکل جدی و خطر ناکی نبوده و جزء رایج ترین مشکلات کاغذ دیواری است . برای ترمیم کاغذ دیواری از چسب مخصوص کاغذ دیواری و نیز قلم مو استفاده کنید .نحوه رفع این مشکل به شرح زیر است :

 • ابتدا بخشی از درز کاغذ دیواری را بلند کنید تا دسترسی بیشتری به کاغذ دیواری داشته باشید .
 • لایه نازکی از چسب را بر روی کاغذ دیواری بزنید و آن را یکنواخت کنید .
 • در این مرحله بایستی به وسیله یک کاردک نرم و یا یک پارچه کاغذ دیواری را به دیوار متصل کنید و زمان بدهید تا کاملا بچسبد .
 • بعد از مرحله بالا در مواقعی مقداری چسب از اطراف کاغذ بیرون میزند ، برای رفع این چسب از روی کاغذ از یک دستمال تمیز را بر دارید و سطح کار را تمیز کنید .
 • بعد از اطمینان از خشک شدن چسب یک غلطک بر روی آن بکشید تا هیچ قسمت از کاغذ دیواری برجستگی نداشته باشد .

ترمیم لایه آسیب دیده کاغذ ديواري

در بعضی از مواقع به علل جا به جایی وسایل ممکن است لایه روی کاغذ دیواری دچار شیارها و خراش های شود . در این مرحله بخشی از لایه های رویی کاغذ دیواری آسیب می‌بیند . برای رفع این مشکل می توان از چسب مخصوص کاغذ دیواری نیز استفاده کرد . در زیر به تشریح رفع این مشکل به طور کامل می پردازیم .

 • ابتدا مشاهده کنید میزان خراشیدگی کاغذ دیواری در چه سطحی است .
 • با استفاده از یک دستمال تمیز سطح روی کاغذ را تمیز کنید .
 • در این مرحله یک لایه چسب مخصوص کاغذ دیواری را بر روی شیارها بزنید ، البته این کار را با آرامش و ظرافت انجام دهید .
 • به وسیله دست آرام چسب را پخش کنید و اجازه دهید تا کاملا خشک شود ، در طول مرحله خشک شدن هیچگاه دستمالی بر روی سطح کار نکشید ، زیرا خیس است و امکان دارد کاغذ دیواری پاره شود .

جایگزین کردن کاغذ

اگر کاغذ دیواری به دلیلی خراش و نیز آسیب ببیند و قابلیت تعمیر نداشته باشد باید کامل کاغذ دیواری تعویض شود . در ادامه به تشریح مراحل جایگزینی کاغذ می پردازیم :

 • در این مرحله ابتدا باید یک خط کش و مداد تهیه کنید .
 • با استفاده از خط کش و مداد یک مستطیل یا مربع بر روی کاغذ دیواری ترسیم کنید .
 • در این مرحله با استفاده از کاردک محل مشخص شده را به طور کامل جدا کنید .
 • ممکن است کاغذ دیواری آسان جدا نشود ، بهتر است از آب و صابون استفاده کنید و سطح کار را مرطوب کنید .
 • سپس چند سوراخ و حفره کوچک درون بخش تعیین‌ شده ایجاد کنید . این کار از ورود هوا با داخل کاغذ جلوگیری می کند .
 • حال مقداری چسب را بر روی دیوار بزنید و آن را با استفاده از یک کاردک صاف کنید تا هیچ برجستگی نداشته باشد .
 • کاغذ را به طور کامل برش دهید و بر روی دیوار نصب کنید . اجازه دهید کاغذ کامل خشک شود .
 • سپس در آخر یک دستمال مرطوب بر روی آن بکشید و سطح را تمیز کنید .

تعویض نواری کاغذ

اگر تمام نوار کاغذ دیواری آسیب دیده یا کثیف باشد ، بهتر است آن سطح را جدا کنید و دوباره کاغذ دیواری جدید را قرار دهید . به طور کلی برای تعویض کاغذ باید یک برش طولی بر روی کاغذ ایجاد کرد و قسمت مورد نظر را برش داد .

کاغذ دیواری های غیر بافته شده مخصوصا برای تعویض نوارهای کامل مناسب تر است ، زیرا می توان آنها را به سادگی جدا کرد . با این وجود در هنگام جدا کردن کاغذ دیواری بهتر است دقت کنید و با آرامش کامل قسمت آسیب دیده را جدا کنید . مراحل تعویض کاغذ دیواری به صورت طولی به شرح است :

 • ابتدا یک خط کش و کاتر تیز تهیه کنید ، بهتر است تیغ را دقیق و اصولی انتخاب کنید ، زیرا تیغ نامناسب می تواند آسیب جبران ناپذیری را ایجاد کند .
 • با استفاده از مداد و یا خودکار قسمتی که می خواهید جدا کنید را مشخص کنید ، به طور کامل آن را علامت گذاری کنید .
 • کاتر خود را برداشته و به طور کامل کاغذ خود را برش دهید و از این طریق کاغذ را از دیوار جدا کنید .
 • بعد از جدا شدن کامل دیوار را تمیز کنید و هر گونه چسب و موادی که بر روی دیوار مانده است را به طور کامل جدا کنید .
 • در این مرحله بعد از خشک شدن دیوار مقداری چسب را به وسیله کاردک بر روی دیوار بزنید ، با دقت کامل کاغذ را بر روی دیوار بچسبانید و به آن زمان دهید تا کاملا خشک شود .

رفع سوراخ های میخی روی کاغذ

ممکن است به دلیل ضربه مبل و نیز هر وسیله دیگری کاغذ دیواری به صورت نقطه دچار پارگی شود و زیبایی نما خانه را دچار مشکل کند . برای این کار بهتر است ابتدا به وسیله یک کاتر خطوطی را بر روی کاغذ دیواری ایجاد کنید . از این موضوع غافل نشوید که برش باید خیلی کوچک باشد تا تنها هوا از زیر کاغذ خارج شود . برای موجه نشدن با مشکلات مختل از قبیل پیدا کردن همان کاغذ دیواری بهتر است بعد از اتمام نصب کامل قسمت های مازاد را برای مسائل این چنین کنار بگذارید .

 • به وسیله کاتر یک برش ضربدری بر روی کاغذ ایجاد کنید .
 • سپس مقداری چسب را وارد سرنگ کنید و آن را در کنار دست خود قرار دهید .
 • حال در این مرحله چسب را به زیر کاغذ تزریق کرده و اجازه دهید تا کاملا پخش شود .
 • با آرامش و دقت بالا کاغذ دیواری را نصب کنید و اجازه دهید چسب خشک شود . (کاملا هوا را از زیر کاغذ ديواری خارج کنید تا تاول ایجاد نشود )

5/5 - (13 امتیاز)