تابلو دکوراتیو از مدل ها تا چیدمان آن

تابلو دکوراتیو اگر اغراق نباشد یکی از مهمترین عناصر زیبایی بخش به فضای دکوراسیون شماست ، این زیبایی تنها از دریچه زیبایی ظاهری نیست و میتواند ذوق و روح شما را به وجد آورد . در این مطلب از ویکی سرا میخواهیم چند سوال اساسی را پاسخ دهیم تا قبل از انتخاب و خرید یک تابلو دكوراتیو بتوانید هوشمندانه انتخاب کنید و از انتخاب خود هیچ زمان پشیمان نشوید ! . اولین سوالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند اینست که یک تابلو دکوری به چه تابلویی میگویند و چه ویژگی هایی باید داشته باشد .

تابلو دکوراتیو

تابلو دکوراتیو

تابلو یک شی تزیینی است که میتواند علاوه بر دگرگونی فضای محیط ، پیغامی را به شما و بیننده بطرز ناخودآگاه در ضمیر شما قرار دهد ، جالب است نه ؟ شاید تاکنون گمان میکردید که تابلو ها فقط نقش زینت بخشی را در فضای خانه و یا دکوراسیون داخلی فضای شما ایفا میکنند ، اما باید بگوییم اینگونه نیست !

مطابق با تحقیقات دانشگاه گلوبال کمپوس آریزونا ، یک تابلو علی الخصوص اگر سبک آن هنری باشد ، توانایی این را دارد که اشخاص را به سفری آنسوی سرزمین ها یا به گذشته های دور ببرد ، میتواند احساسات قوی و افکار عمیق را به بیننده القا کند یا به راحتی هرچه تمام تر یک الگو را در ذهن ما پرورش دهد .

از دیگر جاذبه های یک تابلو دکوراتیو اینست که نگاه ها به آن توسط هر شخص میتواند متفاوت باشد و در فراسوی نگاه ، معنی را دریابد . پس اگر زیبایی میخواهید به سراغ آن بروید ! اگر ذهنی باز با الگوهای خاص میخواهید از آن غاقل نشوید و در نهایت اگر آرامش میخواهید آنرا به زندگی خود وارد کنید . یک تابلو دکوری را طرح آن درخشش میدهد ، فراموش نکنید که یک طرح خوب میتواند شما را با انرژی مثبت راهی یک زندگی ایده آل کند و یک طرح بد میتواند شما را سرشار از انرژی های منفی کند ، پس در انتخاب خود دقت کنید .

 

انواع تابلو دکوراتیو

تابلو های دکوراتیو از منظر های متفاوت تقسیم بندی میشوند این تقسیم بندی ها عبارتند از :

  • الهام بخشی
  • جلوه های هنری
  • همخوانی با سبک های دکوراسیون
  • صرفا از دید ظاهری
  • تعادل انرژیکی
  • ارائه دهنده مفاهیم خاص
  • انگیزشی
  • تابلو خط
  • فانتزی
  • انتزاعی

لازم است بدانید که هدف شما برای نصب یک تابلوی دکوری در یک فضا دقیقا چیست ؟ آیا میخواهید آن فضا را فقط زیبا کنید یا خیر زیبایی اهمیتی ندارد و تمایل به ارائه یک مفهوم به بیننده دارید ؟ بدیهی است پیشنهاد میتواند این باشد که زیبایی را هر شخصی می پسندد اما چقدر میتواند عالی باشد اگر در کنار زیبایی بتواند یک مفهوم را به مخاطب برساند و چقدر زیباتر اگر مفاهیم با روحیات یک انسان همخوانی داشته باشد .

تابلو دکوراتیو بر اساس سبک

سبک مدرن در تابلو دکوراتیو

تابلو دكوري به سبک مدرن معمولا انتخاب افرادی است که به سبک های مدرن در دکوراسیون داخلی علاقه دارند . این اشخاص تمایل به هماهنگی ، زیبایی خاص در عین سادگی را همیشه می پسندند . تشابه این سبک با سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی بسیار زیاد است . مینیمالیست ها نیز علاقه ای به شلوغی ندارند و انتخاب آنها میتواند یک تابلوی ساده با رنگ سفید و طرح های خاکستری ، مشکی باشد .

در سبک کلاسیک ، مدرن و مینیمال میتوان از یک تابلو دکوری با فریم های نقره ای ، سفید ، قهوه ای روشن و گلبهی استفاده کرد . به عکس ها و ایده های زیر نگاه کنید ، این عکس ها از درون میتوانند ایده هایی بکر و نو در ذهن شما ایجاد کنند ، لطفا زمانی که عکس ها را مشاهده میکنید به چیدمان تابلو ها روی دیوار و نحوه قرار گیری آنها نیز دقت کنید .

تابلو دکوراتیو کلاسیک

همانگونه که میدانید سبک کلاسیک در طراحی دکوراسیون داخلی یک سبک نسبتا لوکس محسوب میشود و باید بتواند حس اصیل بودن را به ساکنین القا کند  اما چیدمان فضا در این محیط و فرنیچ کردن وسایل اگر بدون دقت کافی انجام شود میتواند دکوراسیون شما را دستخوش تغییراتی نماید که منجر به خروج از سبک و چهارچوب خواهد شد ، ازین رو تابلو های کلاسیک گزینه ای مناسب برای تزیین دیوار ها ، کنسول های کوچک مانند سنگ روی شومینه و حتی میز های عسلی میتوانند باشند .

اگر به عکس های زیر دقت کنید خواهید دید که فریم تمام این تابلو ها از ۳ طیف رنگ خارج نیست ، طلایی ، خاکستری ، قهوه ای همچنین روی هم چینی تابلو های دکوریه چند تکه از نکاتی است که توجه هر شخصی را به خود جلب میکند .

 

تابلو دکوراتیو هنری

ارتباط مغز و هنر در هر زمینه هنری میتواند حسی عجیب و غریب را به هنردوست وارد کند . دیدن یک تابلوی هنری ، بررسی  و تحلیل دقیق هنر ، فکر  را به روش های صحیح در طولانی مدت تحریک می کند. دقت کنید که هرکس علاقه مند به توسعه عملکرد مغز و تلفیق آن با زیبابینی است ، اگر خود را بطور مستمر و طولانی مدت با آن درگیر کنید بسیار آسان خواهد بود .

یک تابلو دکوراتیو هنری برای شخصی که هنر دوست نیست شاید در ابتدا یک تابلو فاقد هرگونه پیغام بنظر برسد ، اما کافیست کمی فکر و دقت را در طولانی مدت روی آن متمرکز کند ! این مساله سبب میشود که دید تازه نسبت به هنر پیدا نموده و خواه نا خواه به آن علاقه مند شوید . یک تابلو هنری به حدی میتواند بر روی شخص هنر دوست اثر مثبت بگذارد که تصورش برای افرادی که علاقه ای به اثر های هنری ندارند باور نکردنی نیست .

اگر از آن دسته افرادی هستید که از آثار هنری حس بدی دریافت میکنند که هیچ اما اگر به هنر علاقه ندارید و تمایل دارید وارد این دنیای سراسر زیبایی شوید کم کم با آن ارتباط برقرار کنید تا زیبایی های خود را در دراز مدت به طرز شگفت انگیزی نمایان کند .

 

تابلو دکوراتیو انگیزشی

این تابلو دکوراتیو مخصوص افرادی است که به خود مواردی را یادآوری می کنند و اعتقاد بر این دارند که جملات میتوانند بسیار قوی ظاهر شوند . اغلب این تابلو ها حاوی یک پیام ، خاطره و گاهی حاصل شروع یا نقطه عطفی در مسیر زندگی یک شخص می باشند . استفاده از تابلو دکوراتیو “مود بورد” میتواند یک نگرش را تا حد وسیعی در بیننده افزایش دهد . در حال حاضر بسیاری از افراد در جای جای دنیا از این تابلوی دکوراتیو برای افزایش روحیه ، اعتماد به نفس و در مجموع گام نهادن در مسیر موفقیت استفاده می کنند .

تابلو دکوراتیو خطی

این سبک از تابلو های دکوراتیو را میتوان زیر مجموعه ی تابلو های هنری دانست اما امروزه به جهت استفاده طیف وسیعی از افراد ، یکی از انواع تابلو دكوراتيو ها محسوب می گردد . تابلو خط یا همان تابلو نوشته سبک های متفاوتی دارد که از یک جمله یا یک عبارت خاص که میتواند توسط یک فرد مشهور نقل شده باشد تشکیل شده است .

تابلو خط ها میتوانند یک عبارت از کتاب مقدس باشند که حس بسیار خوبی را به شما و بینندگان تابلو القا میکنند یا یک نوشته از یک دانشمند یا فیلسوف ! این تابلو ها رابطه بسیار نزدیکی با سبک های دکوراسیون داخلی سنتی و ایرانی دارند لذا پیشنهاد میکنیم که اگر در دکوراسیون خانه کوچک یا بزرگ خود از این سبک ها استفاده میکنید بدون شک باید روی تابلو خط فکر کنید.

این خط نوشته میتواند با تحریر نگاشته شود یا بصورت کاملا ساده بر روی بورد درج شود .  به تابلو خط های زیر نگاه کنید .

تابلو های چاپی دكوراتيو

تابلو های چاپی دکوراتیو دست شما را برای انتخاب هرچه بهتر مدل ها باز گذاشته اند و به جهت قیمت پایین تر نسبت به سایر تابلو ها از محبوبیت بیشتری برخوردارند . این سبک میتواند ارتباط خوبی را با دکوراسیون مدرن برقرار کند و به خوبی میتواند خود را در دل یک فضای مدرن جای دهد ، البته فراموش نکنید که انتخاب طرح برای چاپ تابلو های دکوری چاپی از اولین و مهمترین قدم هاست و قدم بعدی را انتخاب فریم یا همان قاب تابلو در بر می گیرد . عمده خانه های لوکس از این سبک تابلو های دکوراتيو استفاده میکنند .

بک لایت برد

بک لایت برد ها یا همان تابلو بک لایت ، یکی دیگر از انواع تابلو هاست که میتواند روح را به خانه تزریق کند . این تابلو ها دارای یک نور ، در بک گراند تصویرند و در نور کم یا شب هنگام میتوانند زیبایی تابلو را به رخ محیط بکشند . تابلو بک لایت ها میتوانند هم موزیکال باشند و هم صامت .

بک لایت ها به عنوان یک تابلوی دكوري یاد میشوند و عمدتا در اتاق خواب ها ، کافی شاپ ها ، سالن های غذاخوری و محیط هایی که نیاز به آرامش و زیبایی در تاریکی دارند استفاده میشود .

از فواید بک لایت ها میتوان به جلوه بخشی و ایجاد نور مضاعف به محیط و از معایب بک لایت میتوان به قیمت بالاتر نسبت به سایر تابلوهای دکوری ها اشاره کرد . در رابطه با متریال مورد استفاده در بک لایت ها نیز میتوان به چوب ، پی وی سی ، شیشه ها ، آلمینیوم ، پلی استایرن ها و چسب اشاره کرد .

بک لایت

تابلو دکوری نوع انتزاعی

سبک انتزاعی در تابلو های دکوری از اشکال و مدل های منحصر به فرد ساخته میشود . تابلو دکوری با سبک انتزاعی میتواند فاقد هرگونه مفهومی برای برخی از اشخاص باشد اما گفتن این نکته ضروری است که تولید سبک انتزاعی در تابلو ، در مغز تولید کننده با هدف همراه است که یافتن هدف را بر عهده بیننده قرار داده است . این سبک از الگوی خاصی پیروی نمیکند ، گاه یک خطوط نامنظم یا یک رنگ آمیزی به هم ریخته ، گاه یک عدد یا یک حرف لاتین غرق در رنگ شده و گاهی میتواند یک منظره یا نور ترکیب شده به همراه یک پالت زیبا باشد .

تابلو فانتزی

تابلو های فانتزی وظیفه دارند که هنر از نوع تخیل همراه با زیبایی را به بیننده نشان دهند ، این مدل تابلو دکوراتیو به یک طرح خاص محدود نمیشود ، توجه شود که معنی لغوی فانتزی که خود یک لغت لاتین است برابر است با وهم و خیال ! شما باید با دیدن یک تابلو از نوع فانتزی تخیل را تجلی ببخشید . این سبک طرفداران خاص خود را دارد و بیشتر در کشور های اروپایی با استقبال زیاد مواجه شده است . در حال حاضر نیز در برخی دکوراسیون های اداری داخلی نیز به چشم میخورد.

 

5/5 - (3 امتیاز)